4–5-aprel kunlari Oʻzbekiston yana bir muhim xalqaro tadbir — Samarqand Iqlim Forumiga mezbonlik qildi.
Mazkur forum Markaziy Osiyo tarixidagi iqlim masalasiga bagʻishlangan ilk tarixiy voqelikka aylandi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining uch nafar oʻrinbosari, BMTning ekologiya yoʻnalishidagi tashkilotlari, konvensiyalari rahbarlari, bir qancha davlatlar, xalqaro tashkilotlar va agentliklarning (UNCCD, FAO, UNIDO, UNECE, ICBA va hokazo) 30 dan ortiq ekologiya sohasiga masʼul vazirlari, yetakchilari hamda boshqa koʻplab xorijlik mutaxassislarning ishtiroki Forumning nufuzini yanada oshirdi.
Forumda Yashil rivojlanish konsepsiyasi taqdimoti boʻlib oʻtdi va ushbu konsepsiyani Braziliyada boʻlib oʻtadigan COP30 doirasida tasdiqlash uchun tegishli choralar koʻrishga kelishildi.
Taʼkidlash joizki, Oʻzbekiston 2023-yilda COP28 da rasman ishga tushirilgan sanoat dekarbonizatsiyasi va global darajada jamoaviy harakatni kuchaytirish boʻyicha tajriba almashish uchun platforma boʻlib xizmat qiluvchi, yuqori iqlim ambitsiyalariga ega 43 mamlakatning ixtiyoriy koalitsiyasi hisoblangan “Climate Club”ga aʼzo boʻldi.
Maʼlumot uchun, “Climate Club” faoliyati uchta asosiy yoʻnalishni qamrab oladi: tashlamalarni kamaytirish boʻyicha shaffof siyosatni amalga oshirish, sanoatni oʻzgartirish va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash. Tashkilotning asosiy maqsadi Parij kelishuvini amalga oshirishni qoʻllab-quvvatlash va global sof “nol chiqindi”ga erishish uchun iqlim boʻyicha harakatlarni tezlashtirishdir.
Shuningdek, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan “Atrof-muhitni muhofaza qilish, iqlimga qarshi kurash va tabiiy resurslardan barqaror foydalanish sohasida hamkorlik toʻgʻrisida”gi Anglashuv Memorandumi imzolandi. Mazkur Memorandum Oʻzbekiston va Markaziy Osiyoda atrof-muhitni muhofaza qilish, iqlimga qarshi kurashish, tabiiy resurslardan barqaror foydalanish va ularni boshqarish sohasida aniq harakatlar va tadbirlarni amalga oshirishda hamkorlikni davom ettirishga xizmat qiladi. Maqsad Oʻzbekistonning ekologik, iqtisodiy va ijtimoiy jihatdan barqaror, iqlim sharoitiga chidamli va emissiyasi kam boʻlgan rivojlanishiga hissa qoʻshish va turli xalqaro konvensiyalar, shartnomalar shartlarini bajarishda qoʻllab-quvvatlashdir.
Qolaversa, Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi va Qirgʻiz Respublikasi Tabiiy resurslar, ekologiya va texnik nazorat vazirligi oʻrtasida Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini oʻrganish universitetida (“Green University”) kadrlar tayyorlash uchun kvota ajratish toʻgʻrisida Memorandum imzolandi. Unga koʻra, Qirgʻiz Respublikasi talabalariga 9 tagacha kvota oʻrinlari ajratiladi (bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari uchun 5 tagacha, magistratura taʼlim yoʻnalishlari uchun 4 tagacha). Memorandumdan maqsad mintaqaviy hamkorlik va barqaror rivojlanish, atrof-muhitni oʻrganish va iqlim oʻzgarishi sohasida salohiyatli kadrlar sonini oshirishdan iborat.
Bundan tashqari, BMT Bolalar jamgʻarmasining (UNICEF) Oʻzbekistondagi vakolatxonasi oʻrtasida strategik hamkorlik boʻyicha oʻzaro Anglashuv Memorandumiga imzo chekildi. Unga koʻra, atrof-muhitni muhofaza qilish, iqlim oʻzgarishiga moslashish va salbiy oqibatlari taʼsirini yumshatish, tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish va bolalar uchun muhim xizmatlarning inklyuziv, barqaror va ekologik xavflarga tayyor boʻlishini taʼminlash yoʻli bilan bolalar va yoshlarning chidamliligini mustahkamlash sohalarida oʻzaro manfaatli hamkorlik rivojlantiriladi. Shuningdek, dolzarb ekologik masalalarda bolalarning ishtiroki kengaytiriladi va ularning salomatligini taʼminlash ustuvor vazifaga aylantiriladi.

What results were achieved at the Samarkand Climate Forum?
On April 4-5, Uzbekistan hosted another important international event - the Samarkand Climate Forum.
This forum became the first historical event in the history of Central Asia dedicated to the climate issue. The participation of three Deputy Secretary-Generals of the United Nations, heads of UN environmental organizations and conventions, more than 30 ministers and leaders responsible for the environment from several countries, international organizations and agencies (UNCCD, FAO, UNIDO, UNECE, ICBA, etc.), as well as many other foreign experts further increased the prestige of the Forum.
The Green Development Concept was presented at the Forum and it was agreed to take appropriate measures to approve this concept within the framework of COP30 to be held in Brazil.
It is worth noting that Uzbekistan has joined the Climate Club, a voluntary coalition of 43 countries with high climate ambitions, which serves as a platform for sharing experiences on industrial decarbonization and strengthening collective action at the global level, which was officially launched at COP28 in 2023.
For information, the activities of the Climate Club cover three main areas: implementing transparent policies to reduce emissions, transforming industry, and strengthening international cooperation. The main goal of the organization is to support the implementation of the Paris Agreement and accelerate climate action to achieve global net zero emissions.
A Memorandum of Understanding was also signed with the German Society for International Cooperation (GIZ) on “Cooperation in the field of environmental protection, climate action and sustainable use of natural resources”. This Memorandum serves to continue cooperation in the implementation of specific actions and measures in the field of environmental protection, climate change, sustainable use and management of natural resources in Uzbekistan and Central Asia. The goal is to contribute to the ecologically, economically and socially sustainable, climate-resilient and low-emission development of Uzbekistan and to support its implementation of various international conventions and agreements.
In addition, a Memorandum was signed between the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Natural Resources, Ecology and Technical Supervision of the Kyrgyz Republic on allocating quotas for training personnel at the Central Asian University for Environmental and Climate Change Studies (“Green University”). According to it, up to 9 quota places will be allocated to students from the Kyrgyz Republic (up to 5 for bachelor's degree programs, up to 4 for master's degree programs). The Memorandum aims to increase the number of potential personnel in the field of regional cooperation and sustainable development, environmental studies and climate change.
In addition, a Memorandum of Understanding on strategic cooperation was signed between the United Nations Children's Fund (UNICEF) in Uzbekistan. According to it, mutually beneficial cooperation will be developed in the areas of environmental protection, climate change adaptation and mitigation, disaster risk reduction and strengthening the resilience of children and youth by ensuring that essential services for children are inclusive, sustainable and prepared for environmental risks. Also, children's participation in relevant environmental issues will be expanded and their health will be made a priority.