2014-yil davomida o‘rmon xo‘jaligi sohasida amalga oshirilgan ishlar haqida ma’lumot
O‘rmon xo‘jaligi Bosh boshqarmasi va uning tizimidagi o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan sohada iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, ijtimoiy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarning bajarilishini ta’minlash borasida muayyan ishlar amalga oshirildi.
2014 yil davomida 42,8 ming gektar, jumladan, Orol dengizining qurigan tubida 16,8 ming gektar maydonda cho‘l o‘simliklaridan yangi o‘rmonzorlar barpo etildi va tabiiy tiklanishiga ko‘mak berish tadbirlari olib borildi. 400 gektar maydonda niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etildi.
Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 16 oktyabrdagi lola daraxti va qirim qarag‘ayi ko‘chatlarini ekishni ko‘paytirish borasidagi 683-F-sonli va 2013 yil 24 avgustdagi 539-f-sonli farmoyishlari ijrosini ta’minlash maqsadida respublika bo‘yicha ko‘chat ekish oyligi mavsumida 2200 tup lola daraxti, 9100 tup qirim qarag‘ayi va 47200 tup chilonjiyda ko‘chatlari ekildi.
O‘rmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qo‘riqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida rejadagi 25225 gektar maydonda o‘rmon kasalliklari va zararkunandalariga qarshi kurash ishlari, shundan rejadagi 15225 gektar maydonda biologik kurash ishlari olib borildi. 2014 yil davomida 123 km masofada yong‘inga qarshi yo‘llar 58 km yangi himoya liniyalari, 314 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, 1628 km o‘rmon xo‘jaligi ahamiyatiga ega va yong‘inga qarshi yo‘llar va 1599 km minerallashtirilgan polosalar ta’mirlandi.
Dorivor o‘simliklarni madaniy holda ko‘paytirish maqsadida 100 gektar maydonga 18 turdagi dorivor o‘simliklar ekilib, 263 tonna dorivor o‘simliklar xomashyosi tayyorlandi. Tizimdagi o‘rmon xo‘jaliklarining mavjud sexlarida 10 turdagi dorivor o‘simliklarni 30-50-100 grammli qutichalarda qadoqlash 85 ming donadan ortiqni tashkil etib, davlat ro‘yxatida qayd qilingan holda ulgurji dori-darmon korxonalari, dorixonalar, sihatgohlar va boshqa shifo maskanlariga yetkazib berilmoqda.

О проделанной работе в сфере лесного хозяйства за 2014 год
Главное управление лесного хозяйства и лесхозы в его системе провели определенные мероприятия в целях углубления экономических реформ в отрасли, обеспечения выполнения социально-экономических показателей.
В течение 2014 года на площади 42,8 тыс. га заложены новые лесные насаждения из пустынных растений, в том числе 16,8 тыс. га на сухом дне Аральского моря, и приняты меры по поддержке их естественного восстановления. На площади 400 га создан питомник и питомники.
В целях обеспечения выполнения постановлений Кабинета Министров от 16 октября 2012 года № 683-Ф и от 24 августа 2013 года № 539-Ф об увеличении посадки саженцев тюльпанного дерева и сосны крымской, высадке саженцев по В летний сезон по республике высажено 2200 кустов тюльпанных деревьев, 9100 кустов сосны крымской и 47200 кустов саженцев чилонджи.
Помимо создания и восстановления лесов, в целях их охраны, защиты, защиты от болезней и вредителей на запланированной площади 25 225 га проведены работы по борьбе с болезнями и вредителями леса, проведен биологический контроль. на запланированной площади 15 225 га. За 2014 год построено 123 км пожарных дорог, 58 км новых защитных полос, 314 км минерализованных полос, 1628 км лесопожарных дорог и 1599 км минерализованных полос.
Для целей культурного воспроизводства лекарственных растений на 100 га земли посажено 18 видов лекарственных растений и заготовлено 263 тонны лекарственного растительного сырья. 10 видов лекарственных растений упаковываются в коробки по 30-50-100 грамм в действующих в системе цехах лесхозов в количестве более 85 тысяч штук, зарегистрированы в государственном реестре и поставляются оптовым фармацевтическим предприятиям, аптекам, санатории и другие оздоровительные центры.