2014-yil davomida o‘rmon xo‘jaligi sohasida amalga oshirilgan ishlar haqida ma’lumot
O‘rmon xo‘jaligi Bosh boshqarmasi va uning tizimidagi o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan sohada iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, ijtimoiy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarning bajarilishini ta’minlash borasida muayyan ishlar amalga oshirildi.
2014 yil davomida 42,8 ming gektar, jumladan, Orol dengizining qurigan tubida 16,8 ming gektar maydonda cho‘l o‘simliklaridan yangi o‘rmonzorlar barpo etildi va tabiiy tiklanishiga ko‘mak berish tadbirlari olib borildi. 400 gektar maydonda niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etildi.
Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 16 oktyabrdagi lola daraxti va qirim qarag‘ayi ko‘chatlarini ekishni ko‘paytirish borasidagi 683-F-sonli va 2013 yil 24 avgustdagi 539-f-sonli farmoyishlari ijrosini ta’minlash maqsadida respublika bo‘yicha ko‘chat ekish oyligi mavsumida 2200 tup lola daraxti, 9100 tup qirim qarag‘ayi va 47200 tup chilonjiyda ko‘chatlari ekildi.
O‘rmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qo‘riqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida rejadagi 25225 gektar maydonda o‘rmon kasalliklari va zararkunandalariga qarshi kurash ishlari, shundan rejadagi 15225 gektar maydonda biologik kurash ishlari olib borildi. 2014 yil davomida 123 km masofada yong‘inga qarshi yo‘llar 58 km yangi himoya liniyalari, 314 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, 1628 km o‘rmon xo‘jaligi ahamiyatiga ega va yong‘inga qarshi yo‘llar va 1599 km minerallashtirilgan polosalar ta’mirlandi.
Dorivor o‘simliklarni madaniy holda ko‘paytirish maqsadida 100 gektar maydonga 18 turdagi dorivor o‘simliklar ekilib, 263 tonna dorivor o‘simliklar xomashyosi tayyorlandi. Tizimdagi o‘rmon xo‘jaliklarining mavjud sexlarida 10 turdagi dorivor o‘simliklarni 30-50-100 grammli qutichalarda qadoqlash 85 ming donadan ortiqni tashkil etib, davlat ro‘yxatida qayd qilingan holda ulgurji dori-darmon korxonalari, dorixonalar, sihatgohlar va boshqa shifo maskanlariga yetkazib berilmoqda.

About the work done in the field of forestry during 2014
The General Directorate of Forestry and the forest farms within its system have carried out certain activities in order to deepen economic reforms in the sector, to ensure the fulfillment of socio-economic indicators.
During 2014, new forest groves from desert plants were established on an area of 42.8 thousand hectares, including 16.8 thousand hectares on the dry bottom of the Aral Sea, and measures were taken to support their natural recovery. A nursery and nurseries were established on an area of 400 hectares.
In order to ensure the implementation of the orders of the Cabinet of Ministers of October 16, 2012 No. 683-F and No. 539-F of August 24, 2013 on increasing the planting of tulip tree and Crimean pine seedlings, planting seedlings across the republic 2,200 bushes of tulip trees, 9,100 bushes of Crimean pine and 47,200 bushes of chilongjii seedlings were planted in the summer season.
In addition to the establishment and restoration of forests, for the purpose of their protection, protection, protection from diseases and pests, works against forest diseases and pests were carried out on the planned area of 25,225 hectares, and biological control was carried out on the planned area of 15,225 hectares. During 2014, 123 km of fire roads, 58 km of new protection lines, 314 km of mineralized strips were built, 1628 km of forestry and fire roads and 1599 km of mineralized strips were constructed. he died.
18 types of medicinal plants were planted on 100 hectares of land and 263 tons of medicinal plant raw materials were prepared for the purpose of cultural reproduction of medicinal plants. 10 types of medicinal plants are packed in boxes of 30-50-100 grams in the existing shops of forestry farms in the system, amounting to more than 85 thousand pieces, registered in the state register, and delivered to wholesale pharmaceutical enterprises, pharmacies, sanatoriums and other health centers. is being delivered.