O‘rmon xo‘jaligi agentligining asosiy vazifalari va faoliyat yo‘nalishlari:
o‘rmon boyliklarini har tomonlama kengaytirish va ulardan oqilona foydalanishga qaratilgan o‘rmon xo‘jaligi sohasida yagona davlat siyosatini yuritish;
o‘rmon to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish va ularga rioya etilishini amaliy nazorat qilish;
o‘rmon fondi va muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni samarali boshqarishni tashkil etish, o‘rmon barpo etish, ularni qayta tiklash, qo‘riqlash, muhofaza qilish, o‘rmonlardan oqilona va tejamli foydalanish;
respublikamizda o‘rmonlarni tiklash va ihota o‘rmonlarini ko‘paytirish chora-tadbirlarini ishlab chiqish va amalga oshirish, tog‘ yonbag‘irlari, jarliklar va tashlandiq yerlarda eroziyaga qarshi daraxtzorlar barpo etish ishlari bajarilishini tashkil qilish;
o‘rmon fondini, fauna va florasini o‘rganish hamda ularning qat’iy hisobini yuritish, o‘rmon xo‘jaligini yuritish amaliyotiga fan yutuqlari va ilg‘or tajribani joriy etish;
o‘rmonlarni yong‘inlardan, zararkunanda va kasalliklardan, noqonuniy daraxt kesishdan va boshqa o‘rmon qonunchiligi buzilishlaridan muhofaza qilish;
manzarali o‘simliklar ko‘chatlari va urug‘larini sertifikatlash va standartlashtirishning yagona tizimini ishlab chiqish hamda joriy qilishni tashkil etish;
o‘rmon xo‘jaliklarida bir-biriga bog‘liq bo‘lgan xo‘jalik faoliyatini kengaytirish va rivojlantirish, ko‘chat yetishtirish, dorivor o‘simliklar to‘plash, asalarichilik, baliqchilik, chorvachilik mahsulotlarini yetishtirish hamda ularni chuqur qayta ishlash, xalq iste’moli tovarlari ishlab chiqarishni tashkil etish;
tarmoqqa xalqaro moliya institutlari grantlarini jalb etish va ekologik turizmni keng ko‘lamda rivojlantirish;
o‘rmon xo‘jaligi sohasida o‘rta maxsus va oliy ma’lumotli mutaxassislar tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirishni tashkil etish.

Основные задачи и направления деятельности Агентства лесного хозяйства:
проведение единой государственной политики в области лесного хозяйства, направленной на всестороннее расширение лесных ресурсов и их рациональное использование;
разработка предложений по совершенствованию лесного законодательства и практический контроль за его соблюдением;
организация эффективного управления лесным фондом и охраняемыми природными территориями, создание лесов, их восстановление, охрана, охрана, рациональное и экономное использование лесов;
разработать и осуществить мероприятия по восстановлению лесов и увеличению окружающих лесов в нашей республике, организовать создание противоэрозионных насаждений на склонах гор, оврагах и заброшенных землях;
изучение лесного фонда, фауны и флоры и их строгий учет, внедрение научных достижений и передового опыта в практику ведения лесного хозяйства;
охрана лесов от пожаров, вредителей и болезней, незаконных рубок и других нарушений лесного законодательства;
организация разработки и внедрения единой системы сертификации и стандартизации саженцев и семян декоративных растений;
расширение и развитие взаимосвязанной экономической деятельности в области лесного хозяйства, выращивания саженцев, сбора лекарственных растений, выращивания пчеловодства, рыболовства, продуктов животноводства и их глубокой переработки, организации производства товаров народного потребления;
привлечь в сеть гранты международных финансовых институтов и широко развивать экологический туризм;
организация подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов со средним и высшим образованием в области лесного хозяйства.