2014-yil davomida o‘rmon xo‘jaligi sohasida amalga oshirilgan ishlar haqida
O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi va uning tizimiga kiruvchi o‘rmon xo‘jaligi korxonasi tomonidan sohada iqtisodiyot va o‘rmon xo‘jaligini chuqurlashtirish, ijtimoiy-iqtisodiy masalalar ijrosini ta’minlash maqsadida muayyan ishlar amalga oshirildi.
O‘tgan 2014-yilda cho‘llarda 42,8 ming yangi o‘rmon barpo etildi. ga, va 16,8 ming ga. gektar Orol dengizining qurigan tubida tabiiy tiklanishni qo‘llab-quvvatlash choralari ko‘rildi. Yasli va ko‘chatxona 400 gektar maydonni egallaydi.
Vazirlar Mahkamasining 2009 yil 10-sonli farmoyishlarini amalga oshirish maqsadida. 2012-yil 16-oktabrdagi 683-F-son va 2012-yil 16-oktabrdagi 683-F-sonli 2013-yil 24-avgustdagi 539-F-sonli Lolalar va ekilgan daraxtlar va yog‘och ko‘chatlar ekishni ko‘paytirish to‘g‘risida 2 so‘z. 9,1 ming kishi uy sharoitida ko‘chat ekdi. Qrim qarag'ayi va 47,2 ming buta.
O'rmonlarni yaratish va tiklash bilan bir qatorda, ix muhofaza qilish, himoya qilish, kasallik va zararkunandalardan himoya qilish, o'rmon kasalliklari va zararkunandalariga qarshi kurashish maqsadida 25225 rejalashtirilgan maydonda, biolog tomonidan 15 gektarda 25. rejalashtirilgan, tekislangan. 2014-yilda 123 kilometr asfaltlangan avtomobil yo‘llari, 58 kilometr yangi yo‘llar, 314 kilometr minerallashtirilgan yo‘llar, 1 ming 628 kilometr ta’mirlangan o‘rmon yo‘llari, 1 ming 599 kilometr minerallashtirilgan yo‘llar qurildi.
Dorivor oʻsimliklarni madaniy koʻpaytirish maqsadida 100 gektar maydonga 18 turdagi dorivor oʻsimliklar ekilib, 263 tonna dorivor oʻsimlik xomashyosi olindi. Tizimdagi mavjud yog‘och kesish sexlarida 10 turdagi dorivor o‘simliklar 30-50-100 grammlik qutilarga qadoqlanib, ulgurji farmatsevtika korxonalari, g‘arbiy hududdagi apetaks, sanatoriy va boshqa sog‘lomlashtirish oromgohlariga yetkazib berilmoqda.

О проделанной работе в сфере лесного хозяйства за 2014 год
Главное управление лесного хозяйства и предприятие лесного хозяйства, входящие в его систему, провели определенные мероприятия в целях углубления экономических реформ в отрасли, обеспечения выполнения социально-экономических показателей.
В прошлом 2014 году в пустыне было посажено 42,8 тыс. новых лесных насаждений. га, и 16,8 тыс. га. га на сухом дне Аральского моря, и приняты меры по поддержке их естественного восстановления. Питомник и питомник занимают площадь 400 га.
В целях обеспечения выполнения распоряжений Кабинета Министров от 16 октября 2012 года № 683-Ф и от 24 августа 2013 года № 539-Ф об увеличении посадок тюльпановых деревьев и саженцев сосной крымской высажено 2200 тюльпановых деревень ев. Саженцами высажено 9,1 тыс. человек. Сосны Крымской и 47,2 тыс. Кустарников.
Помимо создания и восстановления лесов, в целях их охраны, защиты, защиты от болезней и вредителей проведена борьба с болезнями и вредителями леса на 25 225 га запланированной площади, биологический контроль - на 15 225 га. планируемой, уплощенной. В 2014 году отремонтировано 123 км пожарных дорог, 58 км новых защитных линий, 314 км минерализованных путей, 1628 км лесных дорог и 1599 км минерализованных путей.
С целью культурного воспроизводства лекарственных растений на площади высажено 100 га высажено 18 видов лекарственных растений и заготовлено 263 тонны лекарственного растительного сырья. 10 видов лекарственных растений упаковываются в коробки по 30-50-100 грамм в существующих ценах лесхозов системы и поставляются оптовыми фармацевтическими предприятиями, апетакам, санаториями и другим здравницам, зарегистрированным в государстве зарегистрироваться. .