2015-yilning I choragi davomida o‘rmon xo‘jaligi sohasida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va iqtisodiy islohotlarning borishi to‘g‘risida
Hisobot davrida O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi va uning tizimidagi o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan sohada iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, ijtimoiy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarning bajarilishini ta’minlash borasida muayyan ishlar amalga oshirildi.
2015 yilning I choragi davomida 16,6 ming gektar, (rejaga nisbatan 106 foiz) shu jumladan, Orol dengizining qurigan tubida 6,3 ming gektar maydonda cho‘l o‘simliklaridan yangi o‘rmonzorlar barpo etildi va tabiiy tiklanishiga ko‘mak berish tadbirlari olib borildi. Rejadagi 134 gektar o‘rniga amalda 152 gektar maydonda niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etilib, belgilangan reja 113 foizga bajarildi.
Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 16 oktyabrdagi Lola daraxti va Qrim qarag‘ayi ko‘chatlarini ekishni ko‘paytirish borasidagi 683-F-sonli va 2013 yil 24 avgustdagi Unabi daraxti ko‘chatlarini ekishni ko‘paytirish to‘g‘risidagi 539-f-sonli farmoyishlari ijrosini ta’minlash maqsadida respublika bo‘yicha ko‘chat ekish oyligi mavsumida 3000 donadan ortiq Lola daraxti va 32000 donadan ortiq Qrim qarag‘ayi 37000 donadan ortiq chilonjiyda ko‘chatlari ekildi.
O‘rmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qo‘riqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida 1835 gektar (rejaga nisbatan 100 foiz) (shundan rejadagi 374 gektar maydonda biologik) maydonda o‘rmon kasalliklari va zararkunandalariga qarshi kurash ishlari olib borildi.
2015 yilning I-choragi davomida 33,5 km masofada yong‘inga qarshi yo‘llar 2,8 km yangi himoya liniyalari, 50 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, 150 km o‘rmon xo‘jaligi ahamiyatiga ega va yong‘inga qarshi yo‘llar va 33 km minerallashtirilgan polosalar ta’mirlanib, barcha ko‘rsatkichlar rejaga nisbatan to‘liq bajarilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 19 yanvardagi “2015-2017 yillarda o‘rmon xo‘jaliklari tizimini rivojlantirish, dorivor va ozuqabop o‘simliklar xom ashyosini yetishtirish, tayyorlash va qayta ishlashni yanada kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 5-sonli yig‘ilish bayoni bilan tasdiqlangan dasturlar ijrosini ta’minlash maqsadida 1542,7 gektar maydonda dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyalari, 41 ta dorivor va ozuqabop o‘simliklar xom ashyosini quritish stellajlari, 37 ta saqlash omborxonalari, 14 ta fitobarlar tashkil etildi.
2015 yilning I choragi davomida o‘rmon fondi yerlaridan qo‘shimcha foydalanish tarmoqlarida 191,8 mln. so‘mlik (o‘tgan yilga nisbatan 107,4 foiz) xalq iste’mol mollari ishlab chiqarildi va 19,4 ming so‘mlik axoliga pullik xizmat ko‘rsatildi. Kasanachilik asosida 7 ta qo‘shimcha yangi ishchi o‘rinlari tashkil etildi. Yordamchi xo‘jaliklar tomonidan xisobot davrida 67,8 sentner go‘sht ishlab chiqarildi.

О ходе социально-экономического развития и экономических реформ в сфере лесного хозяйства за первый квартал 2015 года
За первый квартал 2015 года из пустынных растений заложено 16,6 тыс. га (106 процентов к плану), в том числе 6,3 тыс. га на сухом дне Аральского моря, приняты меры по поддержке их естественного возобновления. шел Вместо запланированных 134 га питомники и питомники были созданы на площади 152 га, при этом заданный план выполнен на 113%.
Постановления Кабинета Министров от 16 октября 2012 года № 683-Ф об увеличении посадок саженцев тюльпанного дерева и сосны крымской и № 539-ф от 24 августа 2013 года об увеличении посадок саженцев деревьев унаби в целях обеспечения В ходе выполнения поручений за сезон посадочного месяца высажено более 3000 деревьев лолы и более 32000 саженцев сосны крымской на более чем 37000 чилонджи.
Работы по борьбе с болезнями и вредителями леса проводятся на 1835 га (100 процентов плана) (из них 374 га плана биологические) с целью защиты, защиты и защиты их от болезней и вредителей, а также создания и восстановления лесов. .было проведено.
За первый квартал 2015 года построено 33,5 км пожарных дорог, 2,8 км новых защитных полос, 50 ​​км минерализованных полос, построено 150 км лесопожарных дорог, отремонтировано 33 км минерализованных полос, всего показатели выполнены в полном объеме согласно плану.
Заседание Кабинета Министров №5 от 19 января 2015 года "О мерах по дальнейшему расширению развития системы лесного хозяйства, выращивания, заготовки и переработки сырья лекарственных и питательных растений в 2015-2017 годах" В целях обеспечения В ходе реализации программ, утвержденных декларацией, на площади 1542,7 га созданы плантации лекарственных и питательных растений, 41 стеллаж для сушки сырья лекарственных и питательных растений, 37 складов хранения, 14 фитобаров.
За первый квартал 2015 года 191,8 млн. руб. На сумов (107,4 процента к прошлому году) произведено товаров народного потребления и оказано населению платных услуг на 19,4 тысячи сумов. На основе домоводства создано еще 7 новых рабочих мест. За отчетный период в подсобных хозяйствах произведено 67,8 центнеров мяса.