2015-yilning I choragi davomida o‘rmon xo‘jaligi sohasida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va iqtisodiy islohotlarning borishi to‘g‘risida
Hisobot davrida Oʼrmon xoʼjaligi bosh boshqarmasi va uning tizimidagi oʼrmon xoʼjaliklari tomonidan sohada iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, ijtimoiy-iqtisodiy koʼrsatkichlarning bajarilishini taminlash borasida muayyan ishlar amalga oshirildi.
2015 yilning I choragi davomida 16,6 ming gektar, (rejaga nisbatan 106 foiz) shu jumladan, Orol dengizining qurigan tubida 6,3 ming gektar maydonda choʼl oʼsimliklaridan yangi oʼrmonzorlar barpo etildi va tabiiy tiklanishiga koʼmak berish tadbirlari olib borildi. Rejadagi 134 gektar oʼrniga amalda 152 gektar maydonda niholxona va koʼchatxonalar tashkil etilib, belgilangan reja 113 foizga bajarildi.
Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 16 oktyabrdagi Lola daraxti va Qrim qaragʼayi koʼchatlarini ekishni koʼpaytirish borasidagi 683-F-sonli va 2013 yil 24 avgustdagi Unabi daraxti koʼchatlarini ekishni koʼpaytirish toʼgʼrisidagi 539-f-sonli farmoyishlari ijrosini taminlash maqsadida respublika boʼyicha koʼchat ekish oyligi mavsumida 3000 donadan ortiq Lola daraxti va 32000 donadan ortiq Qrim qaragʼayi 37000 donadan ortiq chilonjiyda koʼchatlari ekildi.
Oʼrmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qoʼriqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida 1835 gektar (rejaga nisbatan 100 foiz) (shundan rejadagi 374 gektar maydonda biologik) maydonda oʼrmon kasalliklari va zararkunandalariga qarshi kurash ishlari olib borildi.
2015 yilning I-choragi davomida 33,5 km masofada yongʼinga qarshi yo‘llar 2,8 km yangi himoya liniyalari, 50 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, 150 km oʼrmon xoʼjaligi ahamiyatiga ega va yongʼinga qarshi yo‘llar va 33 km minerallashtirilgan polosalar tamirlanib, barcha koʼrsatkichlar rejaga nisbatan toʼliq bajarilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 19 yanvardagi “2015-2017 yillarda oʼrmon xoʼjaliklari tizimini rivojlantirish, dorivor va ozuqabop oʼsimliklar xom ashyosini yetishtirish, tayyorlash va qayta ishlashni yanada kengaytirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi 5-sonli yigʼilish bayoni bilan tasdiqlangan dasturlar ijrosini taminlash maqsadida 1542,7 gektar maydonda dorivor va ozuqabop oʼsimliklar plantatsiyalari, 41 ta dorivor va ozuqabop oʼsimliklar xom ashyosini quritish stellajlari, 37 ta saqlash omborxonalari, 14 ta fitobarlar tashkil etildi.
2015 yilning I choragi davomida oʼrmon fondi yerlaridan qoʼshimcha foydalanish tarmoqlarida 191,8 mln. soʼmlik (oʼtgan yilga nisbatan 107,4 foiz) xalq istemol mollari ishlab chiqarildi va 19,4 ming soʼmlik axoliga pullik xizmat koʼrsatildi. Kasanachilik asosida 7 ta qoʼshimcha yangi ishchi oʼrinlari tashkil etildi. Yordamchi xoʼjaliklar tomonidan xisobot davrida 67,8 sentner goʼsht ishlab chiqarildi.

О ходе социально-экономического развития и экономических реформ в сфере лесного хозяйства за первый квартал 2015 года
За первый квартал 2015 года из пустынных растений заложено 16,6 тыс. га (106 процентов к плану), в том числе 6,3 тыс. га на сухом дне Аральского моря, и приняты меры по поддержке их естественного восстановления. Вместо запланированных 134 га питомники и питомники были созданы на площади 152 га, при этом заданный план выполнен на 113%.
В целях обеспечения выполнения постановлений Кабинета Министров № 683-Ф от 16 октября 2012 года об увеличении посадок тюльпанных деревьев и саженцев сосны крымской и № 539-ф от 24 августа 2013 года об увеличении посадок саженцев дерева Унаби, в республике за месяц посадки саженцев саженцев высажено более 3000 тюльпанов и более 32000 шт. крымской сосны, в Чилунгджи высажено более 37000 шт. саженцев.
Помимо создания и восстановления лесов, в целях их охраны, охраны, защиты от болезней и вредителей проведено 1835 га (100 процентов по сравнению с планом) (из них 374 га плана – биологические). борьба с болезнями и вредителями леса.
За первый квартал 2015 года построено 33,5 км пожарных дорог, 2,8 км новых защитных линий, 50 км минерализованных полос, отремонтировано 150 км лесопожарных дорог и 33 км минерализованных полос, все показатели полностью выполнены. реализовано в соответствии с планом.
1542.7 в целях обеспечения реализации программ, утвержденных протоколом заседания Кабинета Министров № 5 от 19 января 2015 года «О мерах по дальнейшему расширению развития системы лесного хозяйства, выращивания, заготовки и переработки сырья лекарственных и питательных растений в 2015-2017 годах» На площади гектара установлено 1542,7 плантаций лекарственных и питательных растений, 41 стеллаж для сушки сырья лекарственных и питательных растений, 37 складов хранения, 14 фитобаров.
За первый квартал 2015 года 191,8 млн. руб. На сумов (107,4 процента к прошлому году) произведено товаров народного потребления и оказано населению платных услуг на 19,4 тысячи сумов. На базе домашнего производства создано еще 7 новых рабочих мест. За отчетный период в подсобных хозяйствах произведено 67,8 ц мяса.