2015-yilning I choragi davomida o‘rmon xo‘jaligi sohasida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va iqtisodiy islohotlarning borishi to‘g‘risida
Hisobot davrida Oʼrmon xoʼjaligi bosh boshqarmasi va uning tizimidagi oʼrmon xoʼjaliklari tomonidan sohada iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, ijtimoiy-iqtisodiy koʼrsatkichlarning bajarilishini taminlash borasida muayyan ishlar amalga oshirildi.
2015 yilning I choragi davomida 16,6 ming gektar, (rejaga nisbatan 106 foiz) shu jumladan, Orol dengizining qurigan tubida 6,3 ming gektar maydonda choʼl oʼsimliklaridan yangi oʼrmonzorlar barpo etildi va tabiiy tiklanishiga koʼmak berish tadbirlari olib borildi. Rejadagi 134 gektar oʼrniga amalda 152 gektar maydonda niholxona va koʼchatxonalar tashkil etilib, belgilangan reja 113 foizga bajarildi.
Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 16 oktyabrdagi Lola daraxti va Qrim qaragʼayi koʼchatlarini ekishni koʼpaytirish borasidagi 683-F-sonli va 2013 yil 24 avgustdagi Unabi daraxti koʼchatlarini ekishni koʼpaytirish toʼgʼrisidagi 539-f-sonli farmoyishlari ijrosini taminlash maqsadida respublika boʼyicha koʼchat ekish oyligi mavsumida 3000 donadan ortiq Lola daraxti va 32000 donadan ortiq Qrim qaragʼayi 37000 donadan ortiq chilonjiyda koʼchatlari ekildi.
Oʼrmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qoʼriqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida 1835 gektar (rejaga nisbatan 100 foiz) (shundan rejadagi 374 gektar maydonda biologik) maydonda oʼrmon kasalliklari va zararkunandalariga qarshi kurash ishlari olib borildi.
2015 yilning I-choragi davomida 33,5 km masofada yongʼinga qarshi yo‘llar 2,8 km yangi himoya liniyalari, 50 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, 150 km oʼrmon xoʼjaligi ahamiyatiga ega va yongʼinga qarshi yo‘llar va 33 km minerallashtirilgan polosalar tamirlanib, barcha koʼrsatkichlar rejaga nisbatan toʼliq bajarilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 19 yanvardagi “2015-2017 yillarda oʼrmon xoʼjaliklari tizimini rivojlantirish, dorivor va ozuqabop oʼsimliklar xom ashyosini yetishtirish, tayyorlash va qayta ishlashni yanada kengaytirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi 5-sonli yigʼilish bayoni bilan tasdiqlangan dasturlar ijrosini taminlash maqsadida 1542,7 gektar maydonda dorivor va ozuqabop oʼsimliklar plantatsiyalari, 41 ta dorivor va ozuqabop oʼsimliklar xom ashyosini quritish stellajlari, 37 ta saqlash omborxonalari, 14 ta fitobarlar tashkil etildi.
2015 yilning I choragi davomida oʼrmon fondi yerlaridan qoʼshimcha foydalanish tarmoqlarida 191,8 mln. soʼmlik (oʼtgan yilga nisbatan 107,4 foiz) xalq istemol mollari ishlab chiqarildi va 19,4 ming soʼmlik axoliga pullik xizmat koʼrsatildi. Kasanachilik asosida 7 ta qoʼshimcha yangi ishchi oʼrinlari tashkil etildi. Yordamchi xoʼjaliklar tomonidan xisobot davrida 67,8 sentner goʼsht ishlab chiqarildi.

On the progress of socio-economic development and economic reforms in the field of forestry during the first quarter of 2015
During the reporting period, the General Directorate of Forestry and the forest farms in its system carried out certain activities to deepen economic reforms in the sector, to ensure the fulfillment of socio-economic indicators.
During the first quarter of 2015, 16.6 thousand hectares (106 percent compared to the plan), including 6.3 thousand hectares in the dry bottom of the Aral Sea, new forests were established from desert plants and measures were taken to support their natural regeneration. Instead of the planned 134 hectares, nurseries and nurseries were established on an area of 152 hectares, and the set plan was fulfilled by 113%.
In order to ensure the implementation of the orders of the Cabinet of Ministers No. 683-F of October 16, 2012 on increasing the planting of tulip trees and Crimean pine seedlings and No. 539-f of August 24, 2013 on increasing the planting of Unabi tree seedlings, more than 3,000 tulips are planted in the republic during the month of planting seedlings. tree and more than 32,000 pieces of Crimean pine, more than 37,000 pieces of saplings were planted in Chilongji.
In addition to the establishment and restoration of forests, for the purpose of their protection, protection, protection from diseases and pests, 1835 hectares (100 percent compared to the plan) (of which 374 hectares of the plan are biological) were carried out to combat forest diseases and pests.
During the first quarter of 2015, 33.5 km of fire roads, 2.8 km of new protective lines, 50 km of mineralized strips were built, 150 km of forestry and fire roads and 33 km of mineralized strips were repaired, and all indicators have been fully implemented in relation to the plan.
1542.7 in order to ensure the implementation of the programs approved by the minutes of the Cabinet of Ministers meeting No. 5 of January 19, 2015 "On measures to further expand the development of the forestry system, cultivation, preparation and processing of raw materials of medicinal and nutritious plants in 2015-2017" 1542.7 plantations of medicinal and nutritious plants, 41 racks for drying raw materials of medicinal and nutritious plants, 37 storage warehouses, 14 phytobars were established on a hectare area.
During the first quarter of 2015, 191.8 mln. Soums (107.4 percent compared to last year) of consumer goods were produced and 19.4 thousand soums of paid services were provided to the population. 7 additional new workplaces were created on the basis of household production. 67.8 centners of meat were produced by auxiliary farms during the reporting period.