2017-2020-yillarda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qabul qilingan sohaga doir qarorlari va farmonlari
1. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 19-iyuldagi "O‘rmon xo‘jaligini boshqarish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi 530-sonli Qarori.
2. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 26-iyuldagi "O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot institutining Andijon filialini tashkil etish to‘g‘risida"gi 544-sonli Qarori.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 10-apreldagi "O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasining O‘rmon xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘larini shakllantirish va ulardan foydalanish tartibini takomillashtirishga yo‘naltirilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida"gi 282-sonli Qarori.
4. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 16-iyundagi "O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi tizimida “O‘rmontexnoservis” davlat unitar korxonasi faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida"gi 455-sonli Qarori.
6. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 24-iyuldagi "Navoiy viloyatida o‘rmon xo‘jaliklarini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi 568-sonli Qarori.
7. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 14-avgustdagi "Ugom-Chotqol davlat milliy tabiat bog‘i va uning tarkibiga kiruvchi Burchmulla va Ohangaron davlat o‘rmon xo‘jaliklari faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari haqida"gi 657-sonli Qarori.
8. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 10-sentabrdagi "Davlat o‘rmon xo‘jaligi organlarining faoliyatini takomillashtirish va o‘rmon xo‘jaliklarining chegara hududlari tabiiy resurslaridan foydalanish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi 717-sonli Qarori.
9. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 11-oktabrdagi "O‘zbekiston Respublikasida o‘rmon xo‘jaligi sohasini yanada rivojlantirish va innovatsion texnologiyalarni joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi 819-sonli Qarori.
12. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 13-dekabrdagi "Davlat o‘rmon fondi uchastkalarini ijaraga berish tartibi to‘g‘risida"gi nizomni tasdiqlash haqida"gi 993-sonli Qarori.
13. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 17-yanvardagi "O‘rmonlarning davlat hisobini va monitoringini yuritishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi 31-sonli Qarori.
14. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 18-fevraldagi "Davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxtlar va butalarning qimmatbaho navlarini saqlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi 93-sonli Qarori.

Решения и постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан в сфере, принятые в 2017-2020 годах
1. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 июля 2017 года № 530 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления лесным хозяйством».
2. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26 июля 2017 года № 544 «О создании Андижанского филиала Научно-исследовательского института лесного хозяйства».
3. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 апреля 2018 года № 282 «Некоторые решения Правительства Республики Узбекистан по формированию фондов Фонда развития лесного хозяйства Государственного комитета лесного хозяйства Республики Узбекистан и Решение о внесении изменений и дополнений, направленных на совершенствование порядка их применения".
4. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 16 июня 2018 года № 455 «Об установлении деятельности государственного унитарного предприятия «Ормонтехносервис» в системе Государственного комитета лесного хозяйства Республики Узбекистан».
5. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 июня 2018 года № 471 «О мерах по созданию специализированных совхозов в Шуманае, Гонлыколе, Шахрисабзе и Фозильмане».
6. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 24 июля 2018 года № 568 «О мерах по развитию лесного хозяйства в Навоийской области».
7. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 14 август 2018 года № 657 «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности входящих в его состав Угом-Чоккальского государственного национального природного парка и Бурчмуллинского и Охангаронского государственных лесничеств».
8. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 сентябр 2018 года № 717 «О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности органов государственного лесного хозяйства и использования природных ресурсов приграничных участков лесного хозяйства».
9. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11 октябр 2018 года № 819 «О мерах по дальнейшему развитию лесного хозяйства и внедрению инновационных технологий в Республике Узбекистан».
10. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 15 февраля 2019 года № 132 «О мерах по ускорению создания «зеленых покровов» - защитных лесов в засушливых районах на дне Аральского моря».
11. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 марта 2019 года № 213 «О мерах по дальнейшему развитию лесного хозяйства Кашкадарьинской области».
12. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 13 декабря 2019 года №993 «Об утверждении положения о порядке предоставления в аренду участков государственного лесного фонда».
13. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 17 января 2020 года № 31 «О мерах по совершенствованию государственного учета и мониторинга лесов».
14. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 февраля 2020 года №93 «О дополнительных мерах по сохранению ценных пород деревьев и кустарников, не входящих в состав государственного лесного фонда».