Аholi va tadbirkorlik subʼektlari tomonidan tez-tez beriladigan savollar va javoblar
Javob: Internetga ulangan kompyuter yoki mobil aloqa vositalari orqali “IJARA-URMON.UZ” elektron savdo platformasiga ulanib elektron onlayn-auksionlarni kuzatib borishingiz va tadbirkorlik faoliyatinigizni boshlashga yoki rivojlantirishga mos keladigan o‘rmon fondi yer maydonlarini ijara huquqini yutib olish savdolarida qatanashish maqsadga muvofiq bo‘ladi.
Savol: Auksionda qatnashish tartibi tushintirib bersangiz?
Javob: Internetga ulangan kompyuter yoki mobil aloqa vositalari orqali “IJARA-URMON.UZ” elektron savdo platformasiga ulanib davlat xizmatlari orqali o‘zingizni nomingizga olingan ERI (elektron raqamli imzo) kaliti bilan ID.GOV.UZ yoki EIMZO tizimi orqali tanlagan lotga ariza beriladi. Ariza berishdan oldin savdo platformasidagi elektron onlayn-auksion shartlari bilan tanishib olishingiz maqsadga muvofiq bo‘ladi.
Savol: Auksionda nechta odam qatnashish mumkin?
Javob: “IJARA-URMON.UZ” elektron savdo platformasidagi elektron onlayn-auksionda bir nafar va unda ko‘p talabgor qatnashishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, davlat o‘rmon fondi yer uchastkasini ijaraga olish uchun eng yuqori narxni taklif etgan ishtirokchi auksion g‘olibi bo‘ladi.
Savol: Men o‘zim bilgan va ko‘rgan o‘rmon yerini auksionga qo‘yib berishingizni so‘rayman.
Javob: Siz ko‘rgan va bilgan xudud qaysi o‘rmon xo‘jaligiga tegishli bo‘lsa ularga yozma ravishda murojaat qilishingiz lozim bo‘ladi, sababi Siz ko‘rgan o‘rmon fondi yerlari o‘rmon bilan qoplanmaganligi, foylanmayotganligi va bo‘sh turganligi yuzasidan xo‘jalik mutaxassislari xulosa tayyorlab shundan so‘ng “IJARA-URMON.UZ” elektron savdo platformasida elektron onlayn-auksion o‘tkazishga maʼlumotlarni buyurtmachiga elektron tarzda yuboradi.
Savol: O‘rmon yerlarida qanday faoliyatlarni amalga oshirish mumkin?
Javob: O‘rmon barpo qilish (ko‘p yillik manzarali va sanoatbop daraxtlarni ekish orqali), mevali va yong‘oq mevali bog‘lar barpo qilish, dorivor o‘simliklarni yetishtirish, ko‘chatlar yetishtirishni yo‘lga qo‘yish, qishloq xo‘jalik ekinlarini ekish, baliqchilik, chorvachilik, parrandachilik, asalarichilikni rivojlantirish, ilmiy-tadqiqot, madaniy-maʼrifiy, tarbiyaviy, sog‘lomlashtirish, rekreatsiya, estetik va ekologik turizmni rivojlantirish, ovchilik xo‘jaliklari tashkil etish va boshqa faoliyat turlari (limonariya va issiqxonalar, aholiga pullik xizmat ko‘rsatish) maqsadlarida foydalanish mumkin.
Savol: O‘rmon fondi yerlari nima asosida beriladi?
Javob: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 13-dekabrdagi 993-son qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari asosida auksion g‘olibiga shartnomaga muvofiq beriladi.
Savol: O‘rmon fondi yerlari ijaraga olgan fuqorolarga necha yilga beriladi?
Javob: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 13-dekabrdagi 993-son qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari asosida ellik yilgacha bo‘lgan muddatga, uch yildan kam bo‘lmagan va qirq to‘qqiz yildan oshmagan muddatga beriladi.
Savol: Ijara shartnomasida qanday shartlar, talablar va qoidalar bor?
Javob: Ijaraga berilayotgan o‘rmon fondi uchastkasi maydoni, faoliyat turi, ijara muddati, ijara haqi miqdori va uni to‘lash muddatlari, yer turlari va holati, ijarachining o‘rmon fondi uchastkasidan foydalanish shartlari, ijarachining huquq va majburiyatlari, ijarachining rekvizitlari.
Savol: Men ko‘p yillardan beri tomarqamga tutash bo‘lgan o‘rmon yeridan foydalanib kelaman. Shu yerni menga ijara shartnomasi qilib berishda amaliy yordam berishingizni so‘rayman?
Javob: Bugungi kunda o‘rmon fondi yerlarini ijaraga olish huquqi “IJARA-URMON.UZ” platformasida elektron onlayn-auksion orqali ijaraga berilmoqda. Tog‘li va olis qishloqlarda yashovchi mahalliy aholiga o‘ziga yaqin bo‘lgan yoki tomarqasiga tutash bo‘lgan yerlardan ijara asosida foydalanish bo‘yicha yengilik va ustunlik qonunchilikda ko‘zda tutilmagan. Kelgusida, mahalliy aholi vakillariga o‘rmon fondi yerlarini ijaraga berishda ustunlik berish tartibi ishlab chiqilmoqda.
Savol: O‘rmon fondi yerlaridan qay tartibda ruxsatnoma(kvota) olish mumkin?
Javob: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 22-fevraldagi “Maxsus elektron tizim orqali ruxsat etish xususiyatiga ega ayrim xujjatlani berish tartib-taomiylari to‘g‘risida”gi 86-son qaroring 14-bandida ko‘rsatib o‘tilgan.
Savol: Davlat xizmatlari markazlariga qanday xujjatlar taqdim etiladi?
Javob: O‘zi to‘g‘risida maʼlumot. Xom-ashyo yig‘moqchi bo‘lgan korxona yoki tashkilot rahbarining rozilik xati.
Savol: Davlat xizmatlari markazlari kelib tushgan murojaatlar qanday paytlarda rad etiladi?
Javob: Yer egasini rozilik xati bo‘lmasa va murojaatda so‘ralayotgan dorivor xom-ashyosiga meʼyor ajratilmagan bo‘lsa.
Savol: Cho‘l o‘simliklari urug‘larini saqlash ishlari qanday amalga oshiriladi?
Javob: 30 - 40 sm qalinlikda yoyib vaqt vaqti bilan aralashtirib turilgan xolda saqlanadi.
Savol: Urug‘lar stratifikatsiyasi deb nimaga aytiladi?
Javob: Urug‘larni nam qum bilan aralashtirib bahorda nishlatib ekish tushuniladi.
Savol: Ko‘chatlarni tarbiya bo‘limida o‘stirish deganda nimni tushunasiz?
Javob: Nihollarni va qalamchalarni alohida yerga ekib parvarishlab o‘stirish.
Savol: Qaysi holatlarda tuproqlar “maydoncha” usulida tayyorlanadi?
Javob: Tog‘lik hududlarda texnika bora olmaydigan katta qiyaliklarda ko‘chat ekish uchun yer 2 x1 m yeki 1 x1 metr ulchamda maydoncha usulida tayyorlanadi. Ular shaxmat tarzida tayyorlanadi. Maydonchani yuqori qismidagi ikki chetidan qiya qilib ariqcha kilinadi. Yog‘ingarchilik bo‘lganda qiyaliklardan oqib tushaetgan yemg‘ir suvlari maydonchani ichiga yig‘ilishi kerak. Maydonchani yuzasi ko‘chat ekilgan tarafga nishabrok bo‘ladi, suvlar maydonchadan toshib chiqib ketmasligi kerak.
Savol: Hududlar bo‘yicha ixota daraxtzorlari barpo etish uchun yer maydonalari qanday aniqlanadi?
Javob: Viloyat xokimligi tomonidan tasdiqlangan Ishchi guruhi tomonidan ihota daraxtzorlari barpo etish uchunJavob yer maydonlari tanlanadi.

Часто задаваемые вопросы и ответы жителей и субъектов предпринимательства
Ответ: Вам целесообразно подключаться к электронной торговой площадке «IJARA-URMON.UZ» через компьютер, подключенный к сети Интернет или устройства мобильной связи, следить за электронными онлайн-аукционами и участвовать в аукционах на получение права аренды лесных земель. территории, подходящие для начала или развития вашей деловой деятельности
Вопрос: Не могли бы вы объяснить порядок участия в аукционе?
Ответ: Путем подключения к электронной торговой площадке «IJARA-URMON.UZ» через компьютер, подключенный к сети Интернет или мобильной связи, оформляется заявка на выбранный лот через систему ID.GOV.UZ или EIMZO с ЭРИ (электронной ЭЦП) ключ, полученный на Ваше имя через госуслуги. Перед подачей заявки желательно ознакомиться с условиями проведения электронного онлайн-аукциона на торговой площадке.
Вопрос: Сколько человек может участвовать в аукционе?
Ответ: В электронном онлайн-аукционе на электронной торговой площадке «IJARA-URMON.UZ» предусмотрено участие в нем одного человека и множества претендентов, причем участник, предложивший наибольшую цену за аренду земельного участка Победителем аукциона станет государственный лесной фонд.
Вопрос: Я хотел бы попросить вас выставить на аукцион лесные угодья, которые я знаю и видел.
Ответ: Вам следует обратиться в письменной форме в ту лесохозяйственную компанию, к которой принадлежит увиденный и известный вам участок, поскольку увиденные вами земли лесного фонда не покрыты лесом, не используются и пустуют, после этого специалисты хозяйства подготавливаем заключение и далее электронная коммерция «IJARA-URMON.UZ» в электронном виде отправляет данные покупателю для проведения электронного онлайн-аукциона на своей площадке.
Вопрос: Какие виды деятельности можно осуществлять на лесных землях.
Ответ: Облесение (путем посадки многолетних декоративных и технических деревьев), фруктовых и ореховых садов, выращивание лекарственных растений, посадка саженцев, посадка сельскохозяйственных культур, развитие рыболовства, животноводства, птицеводства, пчеловодства, научных исследований. целях культурно-просветительской, просветительской, оздоровительной, рекреационной деятельности, развития эстетического и экологического туризма, создания охотничьих хозяйств и других видов деятельности (лимонарий и теплицы, платные услуги населению).
Вопрос: На каком основании предоставляются лесные земл
Ответ: Будет передано победителю аукциона в соответствии с договором, исходя из требований Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №99
Вопрос: На сколько лет земли лесного фонда передаются гражданам, арендующим их.
Ответ: На основании требований Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 13 декабря 2019 года №993, он предоставляется на срок до пятидесяти лет, не менее трех лет и не более сорока девяти лет.
Вопрос: Каковы условия и условия аренды?
Ответ: Площадь участка лесного фонда, сдаваемого в аренду, вид деятельности, срок аренды, размер арендной платы и условия ее выплаты, виды и состояние земель, условия использования участка лесного фонда арендатора, права и обязанности арендатора, реквизиты арендатора.
Вопрос: Я уже много лет пользуюсь лесными угодьями, прилегающими к моему хозяйству.
Ответ: На сегодняшний день право аренды земель лесного фонда сдается в аренду посредством электронного онлайн-аукциона на платформе «IJARA-URMON.UZ». Законодательством не предусмотрены льготы и приоритеты для местного населения, проживающего в горных и отдаленных селах, в использовании земли, близкой к ним или прилегающей к их хозяйству, на условиях аренды. В дальнейшем разрабатывается порядок предоставления приоритета представителям местного населения при сдаче в аренду земель лесного фонда.
Вопрос: Как получить разрешение (квоту) на земли лесного фонда.
Ответ: Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22.02.2022 «Порядок выдачи отдельных документов с авторизацией через специальную электронную систему» указано в пункте 14 постановления №86.
Вопрос: Какие документы подаются в центры госуслуг.
Ответ: Информация о себе. Письмо-согласие от руководителя преприятия или организации, желающего забрать сырье.
Вопрос: В каких случаях отклоняются заявления, поступившие в центры госуслуг.
Ответ: При отсутствии письма-согласия от собственника земельного участка и в заявке не указано количество применяемого лекарственного сырья.