Аxborotdan foydalanuvchilarning so‘rovlari asosida og‘zaki va yozma shaklda axborot taqdim etish tartibi
Аxborotdan foydalanuvchilarning soʼrovlari asosida ogʼzaki va yozma shaklda axborot taqdim etish tartibi toʼgʼrisidagi
YO‘RIQNOMА
I. Umumiy qoidalar
1. Ushbu Yo‘riqnoma Oʼzbekiston Respublikasining «Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi toʼgʼrisida»gi qonuniga muvofiq ishlab chiqilgan.
2. Oʼzbekiston Respublikasining «Oʼzbekiston Respublikasining davlat tili haqida»gi qonuniga muvofiq, axborotdan foydalanuvchilarga qoʼmitaning faoliyati toʼgʼrisida axborot taqdim etilishi haqidagi soʼrovlar bilan Oʼzbekiston Respublikasining davlat tilida murojaat etish, shuningdek, ularga davlat tilida javoblar olish huquqi taminlanadi. Аxborotdan foydalanuvchilarning boshqa tillarda ham murojaat etish va javob olish huquqi taʼminlanadi.
II. Murojaatlarni koʼrib chiqish
3. Qoʼmita va uning tarkibiy boʼlinmalarining faoliyati toʼgʼrisida axborot taqdim etilishi haqida belgilangan tartibda berilgan soʼrovlar albatta koʼrib chiqilishi kerak.
4. Аxborotdan foydalanuvchilarning qoʼmita faoliyati toʼgʼrisida axborot taqdim etilishi haqidagi soʼrovlarini koʼrib chiqish qoʼmita rahbariyati rezolyutsiyasida belgilangan tegishli tarkibiy boʼlinmalar rahbarlari tomonidan amalga oshiriladi.
5. Qoʼmita tarkibiy boʼlinmalari rahbarlari tadbirlarning oʼz vaqtida oʼtkazilishi, shuningdek, axborotdan foydalanuvchilarning soʼrovlari boʼyicha taqdim etiladigan tahliliy materiallarning oʼz vaqtida taqdim etilishi va sifati uchun shaxsan javobgardir.
6. Аxborotdan foydalanuvchi qoʼmitaning faoliyati haqidagi soʼrov bilan ham bevosita, ham qonun hujjatlarida belgilangan tartibda vakolatlari rasmiylashtiriladigan oʼz vakili orqali ogʼzaki yoki yozma (shu jumladan, elektron shaklda) murojaat etish huquqiga ega.
7. Аxborotdan foydalanuvchining soʼrovi agar qonun hujjatlarida boshqacha qoida nazarda tutilmagan boʼlsa, u roʼyxatga olingan kundan etiboran oʼn besh kundan oshmagan muddatda koʼrib chiqilishi kerak.
Ommaviy axborot vositalarining qoʼmitaning faoliyati toʼgʼrisida axborot olish uchun soʼrovi, shuningdek, mansabdor shaxslar bilan suhbat (intervьyu) tashkil etish toʼgʼrisidagi soʼrovi etti kundan oshmaydigan muddatda koʼrib chiqiladi.
Аgar soʼrov qoʼmitaning vakolatiga taalluqli boʼlmasa, u soʼrovni roʼyxatga olingan kundan etiboran uch kun ichida soʼralayotgan axborotni berish qaysi organ vakolatiga kiritilgan boʼlsa, shu organga yuboradi va bu haqda foydalanuvchini xabardor qiladi.
Аgar qoʼmita olingan soʼrov boʼyicha boshqa davlat hokimiyati va boshqaruvi organining vakolati haqida malumotlarga ega boʼlmasa, unda soʼrov roʼyxatga olingan kundan etiboran uch kun ichida foydalanuvchiga tegishli javob yo‘llanadi.
8. Foydalanuvchining qoʼmitaning faoliyati toʼgʼrisida axborot taqdim etish haqidagi soʼrovi rad etilgan taqdirda, foydalanuvchiga rad etish sabablari asoslantirilgan holda tegishli javob yo‘llanadi.
9. Jismoniy shaxsning soʼrovida fuqaroning familiyasi, ismi, otasining ismi, yashash joyi toʼgʼrisidagi malumotlar koʼrsatilishi, soʼrovning mohiyati bayon etilgan boʼlishi kerak. Yuridik shaxsning soʼrovida mazkur soʼrovni amalga oshirayotgan tashkilotning nomi, yuridik manzili, mansabdor shaxsining familiyasi va ismi-sharifining bosh harflari koʼrsatilishi, soʼrovning mohiyati bayon etilgan boʼlishi kerak.
Аxborotdan foydalanuvchining yuqorida koʼrsatilgan, shaxsini bilish imkoniyatini beruvchi malumotlarni oʼz ichiga olmagan soʼrov anonim hisoblanadi va koʼrib chiqilmaydi.
Soʼrov qoʼmita nomiga yoki uning soʼrovda qoʼyilgan masalalar yuzasidan axborot berish vakolatiga kiradigan mansabdor shaxsi nomiga yo‘llanadi.
Belgilangan tartibda berilgan soʼrov koʼrib chiqilishi shart.
10. Аxborotdan foydalanuvchilarning qoʼmitaning faoliyati toʼgʼrisidagi soʼrovlarini koʼrib chiqish chogʼida jismoniy va yuridik shaxslarning huquqlari hamda qonuniy manfaatlarini kamsituvchi malumotlarning oshkor etilishiga yo‘l qoʼyilmaydi.
III. Fuqarolarning yozma murojaatlarini qabul qilish va roʼyxatdan oʼtkazish
11. Аxborotdan foydalanuvchilarning soʼrovlari boʼyicha amalga oshiriladigan ishni yuritish qoʼmita Devonxona tomonidan ish yuritishning boshqa turlaridan alohida yuritiladi.
12. Qoʼmitaga axborot foydalanuvchilaridan ularning faoliyati yuzasidan tushadigan barcha soʼrovlar Devonxona tomonidan qabul qilinadi va ular tushgan kuni maxsus jurnalda roʼyxatga olinadi.
13. Аxborotdan foydalanuvchining ayni bir shaxsdan va ayni oʼsha masala boʼyicha tushgan soʼrovi, agar birinchi soʼrov berilgan vaqtdan etiboran qonunda belgilangan tartibida soʼrovga javob berish muddati oʼtgan boʼlsa yoki axborotdan foydalanuvchi oʼziga berilgan javobdan qanoatlanmagan boʼlsa, takroriy deb hisoblanishi kerak.
Takroriy soʼrovga u tushgan paytda navbatdagi roʼyxatga olish indeksi beriladi, roʼyxatga olish-nazorat yozuvining tegishli ustunida «takroriy» degan belgi qoʼyiladi.
14. Soʼrovlar rahbariyat tomonidan koʼrib chiqilganidan keyin, Devonxona tomonidan roʼyxatga olish-nazorat kartochkasiga tegishli belgi qoʼyilgan holda masul ijrochilarga topshiriladi.
15. Аgar axborot olishga doir soʼrovni koʼrib chiqish bir necha shaxsga topshirilsa, unda rezolyutsiyada birinchi koʼrsatilgan mansabdor shaxs masul ijrochi hisoblanadi.
IV. Аxborotdan foydalanuvchilarning soʼrovlari harakati va koʼrib chiqilishi ustidan nazorat qilish
16. Аxborot taqdim etish haqidagi soʼrovlarni koʼrib chiqish soʼrovni amalga oshirayotgan axborotdan foydalanuvchiga barcha soʼralayotgan axborot taqdim etilganidan va ular koʼrib chiqish uchun topshiriq bergan rahbarning nazoratidan chiqarilgandan keyingina tugallangan deb hisoblanadi.
17. Аxborot taqdim etish haqidagi soʼrovlarga javoblarga rahbariiyat rezolyutsiyaga muvofiq bunga vakolat berilgan boshqa mansabdor shaxs tomonidan imzolanadi.
18. Аxborot taqdim etish haqidagi soʼrovga ogʼzaki javob berilgan hollarda roʼyxatga olish kartochkasiga tegishli yozuv yozib qoʼyiladi.
19. Koʼrib chiqish materiallari asosida masul ijrochi yoki nazoratni amalga oshiruvchi shaxs koʼrib chiqish natijalari haqida soʼrovni koʼrib chiqish haqida topshiriq bergan rahbarga nazoratdan chiqarish uchun malumot beradi.
Koʼrib chiqishga doir barcha materiallar tizimlashtirish va arxivda saqlashini tashkil etish uchun Devonxonaga topshiriladi.
V. Аxborotdan foydalanuvchilarni shaxsan qabul qilish
20. Аxborotdan foydalanuvchilarni qoʼmita rahbariyati, ularning oʼrinbosarlari, shuningdek, bu ishga vakolat berilgan mansabdor shaxslar tomonidan belgilangan jadvalga muvofiq kunlar va soatlarda amalga oshiriladi.

The procedure for providing information in oral and written form based on the requests of information users
On the procedure for providing information in oral and written form based on the requests of information users
INSTRUCTIONS
I. General rules
1. This Guideline was developed in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan "On Openness of Activities of State Power and Management Bodies".
2. In accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan "On the State Language of the Republic of Uzbekistan", information users have the right to submit requests for information about the activities of the committee in the state language of the Republic of Uzbekistan, as well as to receive answers to them in the state language. Information users have the right to apply and receive answers in other languages.
II. Review applications
3. Requests for information on the activities of the Committee and its constituent units submitted in accordance with the established procedure must be considered.
4. Consideration of information users' requests for information on the activities of the committee is carried out by the heads of the relevant structural units specified in the resolution of the committee's management.
5. The heads of the structural divisions of the Committee are personally responsible for the timely conduct of events, as well as the timely presentation and quality of analytical materials provided at the request of information users.
6. The user of information has the right to apply orally or in writing (including in electronic form) with a request about the activities of the committee both directly and through his representative whose powers are formalized in accordance with the procedure established by law.
7. The information user's request should be considered within fifteen days from the date of its registration, unless otherwise provided by law.
The mass media's request for information on the activities of the committee, as well as the request to organize a conversation (interview) with officials, will be considered within seven days.
If the request does not apply to the authority of the committee, within three days from the date of registration, it will send the request to the body that is responsible for providing the requested information and inform the user about it.
If the committee does not have information about the authority of another state power and management body based on the received request, then an appropriate response will be sent to the user within three days from the date of registration of the request.
8. In case of rejection of the user's request to provide information about the activities of the committee, the user will be sent an appropriate response with reasons for rejection.
9. In the request of an individual, information about the citizen's surname, first name, patronymic, place of residence, and the nature of the request must be stated. In the request of a legal entity, the name and legal address of the organization making the request, the surname and initials of the official, and the nature of the request should be stated.
A request for information that does not include the above-mentioned personally identifiable information is considered anonymous and will not be processed.
The request is sent to the name of the committee or to the name of its official who is authorized to provide information on the issues raised in the request.
A request submitted in the prescribed manner must be considered.
10. When considering the requests of information users about the activity of the committee, it is not allowed to disclose information that discriminates against the rights and legal interests of individuals and legal entities.
III. Acceptance and registration of written appeals of citizens
11. Management of the work carried out according to the requests of information users is carried out by the committee of the Secretariat separately from other types of work.
12. All requests to the Committee from information users regarding their activities are received by the Secretariat and are recorded in a special journal on the day they are received.
13. The information user's request from the same person and on the same issue should be considered repeated if the deadline for responding to the request in accordance with the law has passed from the time of the first request, or if the information user is not satisfied with the answer given to him.
A duplicate request is assigned the next registration index when it is received, and the corresponding column of the registration-control record is marked "repetitive".
14. After the requests are reviewed by the management, the Registry shall mark the registration-control card accordingly.