Аxborotdan foydalanuvchilarning so‘rovlari asosida og‘zaki va yozma shaklda axborot taqdim etish tartibi
Аxborotdan foydalanuvchilarning soʼrovlari asosida ogʼzaki va yozma shaklda axborot taqdim etish tartibi toʼgʼrisidagi
YO‘RIQNOMА
I. Umumiy qoidalar
1. Ushbu Yo‘riqnoma Oʼzbekiston Respublikasining «Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligi toʼgʼrisida»gi qonuniga muvofiq ishlab chiqilgan.
2. Oʼzbekiston Respublikasining «Oʼzbekiston Respublikasining davlat tili haqida»gi qonuniga muvofiq, axborotdan foydalanuvchilarga qoʼmitaning faoliyati toʼgʼrisida axborot taqdim etilishi haqidagi soʼrovlar bilan Oʼzbekiston Respublikasining davlat tilida murojaat etish, shuningdek, ularga davlat tilida javoblar olish huquqi taminlanadi. Аxborotdan foydalanuvchilarning boshqa tillarda ham murojaat etish va javob olish huquqi taʼminlanadi.
II. Murojaatlarni koʼrib chiqish
3. Qoʼmita va uning tarkibiy boʼlinmalarining faoliyati toʼgʼrisida axborot taqdim etilishi haqida belgilangan tartibda berilgan soʼrovlar albatta koʼrib chiqilishi kerak.
4. Аxborotdan foydalanuvchilarning qoʼmita faoliyati toʼgʼrisida axborot taqdim etilishi haqidagi soʼrovlarini koʼrib chiqish qoʼmita rahbariyati rezolyutsiyasida belgilangan tegishli tarkibiy boʼlinmalar rahbarlari tomonidan amalga oshiriladi.
5. Qoʼmita tarkibiy boʼlinmalari rahbarlari tadbirlarning oʼz vaqtida oʼtkazilishi, shuningdek, axborotdan foydalanuvchilarning soʼrovlari boʼyicha taqdim etiladigan tahliliy materiallarning oʼz vaqtida taqdim etilishi va sifati uchun shaxsan javobgardir.
6. Аxborotdan foydalanuvchi qoʼmitaning faoliyati haqidagi soʼrov bilan ham bevosita, ham qonun hujjatlarida belgilangan tartibda vakolatlari rasmiylashtiriladigan oʼz vakili orqali ogʼzaki yoki yozma (shu jumladan, elektron shaklda) murojaat etish huquqiga ega.
7. Аxborotdan foydalanuvchining soʼrovi agar qonun hujjatlarida boshqacha qoida nazarda tutilmagan boʼlsa, u roʼyxatga olingan kundan etiboran oʼn besh kundan oshmagan muddatda koʼrib chiqilishi kerak.
Ommaviy axborot vositalarining qoʼmitaning faoliyati toʼgʼrisida axborot olish uchun soʼrovi, shuningdek, mansabdor shaxslar bilan suhbat (intervьyu) tashkil etish toʼgʼrisidagi soʼrovi etti kundan oshmaydigan muddatda koʼrib chiqiladi.
Аgar soʼrov qoʼmitaning vakolatiga taalluqli boʼlmasa, u soʼrovni roʼyxatga olingan kundan etiboran uch kun ichida soʼralayotgan axborotni berish qaysi organ vakolatiga kiritilgan boʼlsa, shu organga yuboradi va bu haqda foydalanuvchini xabardor qiladi.
Аgar qoʼmita olingan soʼrov boʼyicha boshqa davlat hokimiyati va boshqaruvi organining vakolati haqida malumotlarga ega boʼlmasa, unda soʼrov roʼyxatga olingan kundan etiboran uch kun ichida foydalanuvchiga tegishli javob yo‘llanadi.
8. Foydalanuvchining qoʼmitaning faoliyati toʼgʼrisida axborot taqdim etish haqidagi soʼrovi rad etilgan taqdirda, foydalanuvchiga rad etish sabablari asoslantirilgan holda tegishli javob yo‘llanadi.
9. Jismoniy shaxsning soʼrovida fuqaroning familiyasi, ismi, otasining ismi, yashash joyi toʼgʼrisidagi malumotlar koʼrsatilishi, soʼrovning mohiyati bayon etilgan boʼlishi kerak. Yuridik shaxsning soʼrovida mazkur soʼrovni amalga oshirayotgan tashkilotning nomi, yuridik manzili, mansabdor shaxsining familiyasi va ismi-sharifining bosh harflari koʼrsatilishi, soʼrovning mohiyati bayon etilgan boʼlishi kerak.
Аxborotdan foydalanuvchining yuqorida koʼrsatilgan, shaxsini bilish imkoniyatini beruvchi malumotlarni oʼz ichiga olmagan soʼrov anonim hisoblanadi va koʼrib chiqilmaydi.
Soʼrov qoʼmita nomiga yoki uning soʼrovda qoʼyilgan masalalar yuzasidan axborot berish vakolatiga kiradigan mansabdor shaxsi nomiga yo‘llanadi.
Belgilangan tartibda berilgan soʼrov koʼrib chiqilishi shart.
10. Аxborotdan foydalanuvchilarning qoʼmitaning faoliyati toʼgʼrisidagi soʼrovlarini koʼrib chiqish chogʼida jismoniy va yuridik shaxslarning huquqlari hamda qonuniy manfaatlarini kamsituvchi malumotlarning oshkor etilishiga yo‘l qoʼyilmaydi.
III. Fuqarolarning yozma murojaatlarini qabul qilish va roʼyxatdan oʼtkazish
11. Аxborotdan foydalanuvchilarning soʼrovlari boʼyicha amalga oshiriladigan ishni yuritish qoʼmita Devonxona tomonidan ish yuritishning boshqa turlaridan alohida yuritiladi.
12. Qoʼmitaga axborot foydalanuvchilaridan ularning faoliyati yuzasidan tushadigan barcha soʼrovlar Devonxona tomonidan qabul qilinadi va ular tushgan kuni maxsus jurnalda roʼyxatga olinadi.
13. Аxborotdan foydalanuvchining ayni bir shaxsdan va ayni oʼsha masala boʼyicha tushgan soʼrovi, agar birinchi soʼrov berilgan vaqtdan etiboran qonunda belgilangan tartibida soʼrovga javob berish muddati oʼtgan boʼlsa yoki axborotdan foydalanuvchi oʼziga berilgan javobdan qanoatlanmagan boʼlsa, takroriy deb hisoblanishi kerak.
Takroriy soʼrovga u tushgan paytda navbatdagi roʼyxatga olish indeksi beriladi, roʼyxatga olish-nazorat yozuvining tegishli ustunida «takroriy» degan belgi qoʼyiladi.
14. Soʼrovlar rahbariyat tomonidan koʼrib chiqilganidan keyin, Devonxona tomonidan roʼyxatga olish-nazorat kartochkasiga tegishli belgi qoʼyilgan holda masul ijrochilarga topshiriladi.
15. Аgar axborot olishga doir soʼrovni koʼrib chiqish bir necha shaxsga topshirilsa, unda rezolyutsiyada birinchi koʼrsatilgan mansabdor shaxs masul ijrochi hisoblanadi.
IV. Аxborotdan foydalanuvchilarning soʼrovlari harakati va koʼrib chiqilishi ustidan nazorat qilish
16. Аxborot taqdim etish haqidagi soʼrovlarni koʼrib chiqish soʼrovni amalga oshirayotgan axborotdan foydalanuvchiga barcha soʼralayotgan axborot taqdim etilganidan va ular koʼrib chiqish uchun topshiriq bergan rahbarning nazoratidan chiqarilgandan keyingina tugallangan deb hisoblanadi.
17. Аxborot taqdim etish haqidagi soʼrovlarga javoblarga rahbariiyat rezolyutsiyaga muvofiq bunga vakolat berilgan boshqa mansabdor shaxs tomonidan imzolanadi.
18. Аxborot taqdim etish haqidagi soʼrovga ogʼzaki javob berilgan hollarda roʼyxatga olish kartochkasiga tegishli yozuv yozib qoʼyiladi.
19. Koʼrib chiqish materiallari asosida masul ijrochi yoki nazoratni amalga oshiruvchi shaxs koʼrib chiqish natijalari haqida soʼrovni koʼrib chiqish haqida topshiriq bergan rahbarga nazoratdan chiqarish uchun malumot beradi.
Koʼrib chiqishga doir barcha materiallar tizimlashtirish va arxivda saqlashini tashkil etish uchun Devonxonaga topshiriladi.
V. Аxborotdan foydalanuvchilarni shaxsan qabul qilish
20. Аxborotdan foydalanuvchilarni qoʼmita rahbariyati, ularning oʼrinbosarlari, shuningdek, bu ishga vakolat berilgan mansabdor shaxslar tomonidan belgilangan jadvalga muvofiq kunlar va soatlarda amalga oshiriladi.

Порядок предоставления информации в устной и письменной форме на основании запросов пользователей информации
О порядке предоставления информации в устной и письменной форме на основании запросов пользователей информации
ИНСТРУКЦИИ
I. Общие правила
1. Настоящее Руководство разработано в соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об открытости деятельности органов государственной власти и управления».
2. В соответствии с Законом Республики Узбекистан "О государственном языке Республики Узбекистан" пользователи информации имеют право направлять запросы информации о деятельности комитета на государственном языке Республики Узбекистан, а также получать ответы на них на государственном языке. Пользователи информации имеют право обращаться и получать ответы на других языках.
II. Обзор приложений
3. Запросы на информацию о деятельности Комитета и входящих в его состав подразделений, представленные в установленном порядке, подлежат рассмотрению.
4. Рассмотрение запросов пользователей информации о информации о деятельности комитета осуществляется руководителями соответствующих структурных подразделений, указанных в решении руководства комитета.
5. Руководители структурных подразделений Комитета несут личную ответственность за своевременное проведение мероприятий, а также своевременное представление и качество аналитических материалов, предоставляемых по запросам пользователей информации.
6. Пользователь информации имеет право обратиться устно или письменно (в том числе в электронной форме) с запросом о деятельности комитета как непосредственно, так и через своего представителя, полномочия которого оформлены в порядке, установленном законодательством.
7. Запрос пользователя информацией должен быть рассмотрен в течение пятнадцати дней со дня его регистрации, если иное не установлено законом.
Запрос средств массовой информации на информацию о деятельности комитета, а также запрос на организацию беседы (интервью) с должностными лицами будут рассмотрены в семидневный срок.
Если запрос не относится к компетенции комитета, он в течение трех дней с момента регистрации направляет запрос в орган, ответственный за предоставление запрашиваемой информации, и информирует об этом пользователя.
Если комитет не располагает информацией о полномочиях иного органа государственной власти и управления в отношении поступившего запроса, то соответствующий ответ будет направлен пользователю в течение трех дней с момента регистрации запроса.
8. В случае отклонения запроса пользователя на предоставление информации о деятельности комитета пользователю будет направлен соответствующий ответ с указанием причин отказа.
9. В запросе физического лица должны быть указаны сведения о фамилии, имени, отчестве гражданина, месте жительства и сути запроса. В запросе юридического лица должны быть указаны наименование и юридический адрес организации, обращающейся с запросом, фамилия и инициалы должностного лица, характер запроса.
Запрос на информацию, не содержащую вышеупомянутую личную информацию, считается анонимным и не будет обработан.
Запрос направляется на имя комитета или на имя его должностного лица, уполномоченного предоставлять информацию по вопросам, затронутым в запросе.
Запрос, поданный в установленном порядке, подлежит рассмотрению.
10. При рассмотрении запросов пользователей информации о деятельности комитета не допускается раскрытие информации, дискриминирующей права и законные интересы физических и юридических лиц.
III. Прием и регистрация письменных обращений граждан
11. Руководство работой, проводимой по запросам пользователей информации, осуществляется комитетом Секретариата отдельно от других видов работ.
12. Все запросы в Комитет от пользователей информации относительно их деятельности поступают в Секретариат и фиксируются в специальном журнале в день их поступления.
13. Запрос пользователя информацией от того же лица и по тому же вопросу считается повторным, если срок ответа на запрос в соответствии с законодательством прошел с момента первого запроса либо если пользователь информацией не удовлетворен. с ответом, данным ему.
Дублированному запросу присваивается следующий регистрационный индекс при его получении, а соответствующий столбец записи контроля регистрации помечается как «повторяющийся».
14. После рассмотрения обращений руководством Регистратура делает соответствующую отметку на карточке регистрационно-контрольного контроля.