Brifing: O‘rmon xo‘jaligida qo‘shimcha tarmoqlarni rivojlantirish hisobiga yalpi daromad 290 mlrd so‘mni tashkil etdi va 10 mingta yangi ish o‘rni yaratildi
AOKAda o‘tkazilgan brifingda O‘rmon xo‘jaligi agentligi axborot xizmati rahbari Otabek Ashurov sohada 2022 yilda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan ma'lumot berdi:
Amalga oshirilgan ishlar sarhisobi:
Ma'lumki, o‘rmon fondi yerlari 12 million gektarga yetkazildi.
2022 yilda tarmoq, soha, yo‘nalishlari va hududlarni rivojlantirish bo‘yicha ko‘pgina chora-tadbirlar, ishlar amalga oshirildi.
Xususan, o‘rmon fondining foydalanilmayotgan 7 ming gektar yer maydonlari o‘zlashtirilib, oborotga kiritildi, 2,3 ming gektar yer maydonlari jismoniy va yuridik shaxslarga uzoq muddatga ijaraga berildi.
Orol dengizining qurigan tubi va Orolbo‘yi hududlarida jami 208 ming gektar, shundan
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 107 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 50 ming gektar, Xorazm viloyatida 11 ming gektar maydonda cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar”, himoya o‘rmonzorlari shuningdek, sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 2,5 ming gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etildi.
O‘rmon barpo qilish, niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etish hamda ko‘kalamzorlashtirish tadbirlari uchun daraxt va butalarning 1 ming tonna urug‘lari tayyorlandi.
Jami 113 million dona tuproq-iqlim sharoitga mos turdagi manzarali, mevali daraxt hamda butalarning nihol va ko‘chatlar yetishtirildi.
Respublika hududlarida jami 76,4 million dona, xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 5,3 mln. dona, Andijonda 5,9 million dona, Buxoroda 6,0 million dona, Jizzaxda 6,0 million dona, Qashqadaryoda 6,3 million dona, Navoiyda 5,3 mln. dona, Namanganda 5,9 million dona, Samarqandda 6,2 million dona, Surxondaryoda 6,0 million dona, Sirdaryoda 5,3 mln. dona, Toshkentda 6,3 million dona, Farg‘onada 5,7 million dona, Xorazmda 5,7 million dona va Toshkent shahrida 0,4 million dona) manzarali, mevali va boshqa turdagi ko‘chatlar ekildi.
O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan kuzgi ko‘chat ekish mavsumida ko‘chatlarni yetkazib berish bo‘yicha reja-grafigi tasdiqlandi hamda 13,5 mln. tup ko‘chatlar yetkazib berildi.
Bundan tashqari, “Yashil hudud” DUK va uning hududiy korxonalari hamda mahalliy hokimliklar bilan hamkorlikda “yashil bog‘lar” va “yashil jamoat parklari” tashkil etilishi bo‘yicha amaliy ishlar olib borildi.
Buning natijasida:588,4 gektar maydonda “yashil bog‘lar”, 662,3 gektar maydonda “yashil jamoat parklari” tashkil etildi, 5 ming gektar maydonda dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyalari barpo etilib, 8,6 ming tonna dorivor va ozuqabop o‘simliklar xom ashyosi tayyorlandi.
oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash maqsadida 28 ming tonna qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirildi, 30 gektar maydonda issiqxona (limonariy)lar tashkil etildi.
Xususiy sektor sub'ektlarini keng jalb qilish hisobiga chorva soni 160 ming boshga, parranda soni 1,1 mln. boshga, asalari oilasi soni 210 ming taga yetkazildi.
Sohada qo‘shimcha tarmoqlarni rivojlantirish hisobiga yalpi daromad 290 mlrd. so‘mni tashkil qildi va 10 ming ta yangi ish o‘rinlari yaratildi.
O‘rmon xo‘jaliklarida “Temir daftar”, “Yoshlar daftari”, “Ayollar daftari”ga kiritilgan 10054 ta aholi ( 3 ming 414 nafar yoshlar, 1 ming 626 nafar xotin-qizlar) yangi ish o‘rinlariga ega bo‘ldi.
O‘rmon fondining o‘zlashtirilmagan yerlarida 20 dona tik quduqlar, 15 dona suv nasoslari ishga tushirish uchun 14 milliard so‘m pul mablag‘lari sarflandi hamda 1,9 ming gektar yer maydonlari foydalanishga kiritildi.

Briefing: the gross income due to the development of additional sectors in forestry amounted to 290 billion soums and 10 thousand new jobs were created
At the briefing held at AOKA, the head of the information service of the Forestry Agency, Otabek Ashurov, gave information on the work carried out in the field in 2022:
Summary of actions:
It is known that the land of the forest fund has reached 12 million hectares.
In 2022, many measures and works on the development of sectors, sectors, directions and regions were implemented.
In particular, 1-7 thousand hectares of unused land of the forest fund were appropriated and put into circulation, 2-2.3 thousand hectares of land were leased to individuals and legal entities for a long period of time.
A total of 208,000 hectares are in the dry bottom of the Aral Sea and the Aral coastal areas
Republic of Karakalpakstan
1-107,000 hectares in Moynaq district, 2-40,000 hectares in Bukhara region, 3-50,000 hectares in Navoi region, 4-11,000 hectares in Khorezm region, 1-"green covers" from desert plants, 2- protective vegetation forests, as well as irrigated agricultural lands, on 2.5 thousand hectares of fields, tree groves were established.
1,000 tons of tree and shrub seeds were prepared for forest establishment, establishment of nurseries and nurseries, and greening activities.
A total of 113 million seedlings and saplings of ornamental and fruit trees and shrubs suitable for soil and climate conditions were grown.
A total of 76.4 million units in the republic's territories, in particular 1-5.3 million units in the Republic of Karakalpakstan. units, 2-5.9 million units in Andijan, 3-6.0 million units in Bukhara, 4-6.0 million units in Jizzakh, 5-6.3 million units in Kashkadarya, 6-5.3 million units in Navoi. units, 7-Namangan 5.9 million units, 8-Samarkand 6.2 million units, 9-Surkhandarya 6.0 million units, 10-Syrdarya 5.3 million units. pcs., 11. 6.3 million pcs. in Tashkent, 12. 5.7 million pcs. in Ferghana, 13. 5.7 million pcs. planted.
The schedule for the delivery of saplings during the autumn planting season was approved by forestry companies and 13.5 mln. seedlings were delivered.
In addition, practical work on the establishment of "green parks" and "green public parks" was carried out in cooperation with "Yashil hudud" DUK and its regional enterprises and local governments.
As a result: "green parks" were established on 588.4 hectares, "green public parks" were established on 662.3 hectares, plantations of medicinal and nutritious plants were established on 5 thousand hectares, and 8.6 thousand tons of medicinal and nutritious raw materials of plants were prepared.
in order to ensure food security, 28,000 tons of agricultural products were grown, and greenhouses (lemoneries) were established on 30 hectares.
The number of livestock increased to 160,000, and the number of poultry to 1.1 million due to the extensive involvement of private sector entities. per capita, the number of bee families reached 210,000.
The gross income due to the development of additional sectors in the industry is 290 billion. and 10,000 new jobs were created.
10,054 residents (3 thousand 414 young people, 1 thousand 626 women) included in the "Iron Register", "Youth Register", and "Women's Register" got new jobs in forestry enterprises.
14 billion soums were spent to start 20 vertical wells, 15 water pumps on undeveloped lands of the Forest Fund, and 1.9 thousand hectares of land were put into use.