Brifing: O‘rmon xo‘jaligida qo‘shimcha tarmoqlarni rivojlantirish hisobiga yalpi daromad 290 mlrd so‘mni tashkil etdi va 10 mingta yangi ish o‘rni yaratildi
AOKAda o‘tkazilgan brifingda O‘rmon xo‘jaligi agentligi axborot xizmati rahbari Otabek Ashurov sohada 2022 yilda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan ma'lumot berdi:
Amalga oshirilgan ishlar sarhisobi:
Ma'lumki, o‘rmon fondi yerlari 12 million gektarga yetkazildi.
2022 yilda tarmoq, soha, yo‘nalishlari va hududlarni rivojlantirish bo‘yicha ko‘pgina chora-tadbirlar, ishlar amalga oshirildi.
Xususan, o‘rmon fondining foydalanilmayotgan 7 ming gektar yer maydonlari o‘zlashtirilib, oborotga kiritildi, 2,3 ming gektar yer maydonlari jismoniy va yuridik shaxslarga uzoq muddatga ijaraga berildi.
Orol dengizining qurigan tubi va Orolbo‘yi hududlarida jami 208 ming gektar, shundan
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanida 107 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar, Navoiy viloyatida 50 ming gektar, Xorazm viloyatida 11 ming gektar maydonda cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar”, himoya o‘rmonzorlari shuningdek, sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlari dala chetlarida 2,5 ming gektar maydonda ihota daraxtzorlari barpo etildi.
O‘rmon barpo qilish, niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etish hamda ko‘kalamzorlashtirish tadbirlari uchun daraxt va butalarning 1 ming tonna urug‘lari tayyorlandi.
Jami 113 million dona tuproq-iqlim sharoitga mos turdagi manzarali, mevali daraxt hamda butalarning nihol va ko‘chatlar yetishtirildi.
Respublika hududlarida jami 76,4 million dona, xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 5,3 mln. dona, Andijonda 5,9 million dona, Buxoroda 6,0 million dona, Jizzaxda 6,0 million dona, Qashqadaryoda 6,3 million dona, Navoiyda 5,3 mln. dona, Namanganda 5,9 million dona, Samarqandda 6,2 million dona, Surxondaryoda 6,0 million dona, Sirdaryoda 5,3 mln. dona, Toshkentda 6,3 million dona, Farg‘onada 5,7 million dona, Xorazmda 5,7 million dona va Toshkent shahrida 0,4 million dona) manzarali, mevali va boshqa turdagi ko‘chatlar ekildi.
O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan kuzgi ko‘chat ekish mavsumida ko‘chatlarni yetkazib berish bo‘yicha reja-grafigi tasdiqlandi hamda 13,5 mln. tup ko‘chatlar yetkazib berildi.
Bundan tashqari, “Yashil hudud” DUK va uning hududiy korxonalari hamda mahalliy hokimliklar bilan hamkorlikda “yashil bog‘lar” va “yashil jamoat parklari” tashkil etilishi bo‘yicha amaliy ishlar olib borildi.
Buning natijasida:588,4 gektar maydonda “yashil bog‘lar”, 662,3 gektar maydonda “yashil jamoat parklari” tashkil etildi, 5 ming gektar maydonda dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyalari barpo etilib, 8,6 ming tonna dorivor va ozuqabop o‘simliklar xom ashyosi tayyorlandi.
oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash maqsadida 28 ming tonna qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirildi, 30 gektar maydonda issiqxona (limonariy)lar tashkil etildi.
Xususiy sektor sub'ektlarini keng jalb qilish hisobiga chorva soni 160 ming boshga, parranda soni 1,1 mln. boshga, asalari oilasi soni 210 ming taga yetkazildi.
Sohada qo‘shimcha tarmoqlarni rivojlantirish hisobiga yalpi daromad 290 mlrd. so‘mni tashkil qildi va 10 ming ta yangi ish o‘rinlari yaratildi.
O‘rmon xo‘jaliklarida “Temir daftar”, “Yoshlar daftari”, “Ayollar daftari”ga kiritilgan 10054 ta aholi ( 3 ming 414 nafar yoshlar, 1 ming 626 nafar xotin-qizlar) yangi ish o‘rinlariga ega bo‘ldi.
O‘rmon fondining o‘zlashtirilmagan yerlarida 20 dona tik quduqlar, 15 dona suv nasoslari ishga tushirish uchun 14 milliard so‘m pul mablag‘lari sarflandi hamda 1,9 ming gektar yer maydonlari foydalanishga kiritildi.

Брифинг: валовой доход за счет развития дополнительных отраслей лесного хозяйства составил 290 миллиардов сумов и создано 10 тысяч новых рабочих мест
На брифинге, прошедшем в АОКА, руководитель информационной службы Агентства лесного хозяйства Отабек Ашуров дал информацию о работах, проведенных на местах в 2022 году:
Краткое описание действий:
Известно, что земли лесного фонда достигли 12 миллионов гектаров.
В 2022 году реализовано множество мероприятий и работ по развитию отраслей, секторов, направлений и регионов.
В частности, 1-7 тыс. га неиспользуемых земель лесного фонда были изъяты и введены в оборот, 2-2,3 тыс. га земли переданы в аренду физическим и юридическим лицам на длительный срок.
Всего на сухом дне Аральского моря и в прибрежных зонах Арала находится 208 тысяч гектаров.
Республика Каракалпакстан
1-107 000 га в Мойнакском районе, 2-40 000 га в Бухарской области, 3-50 000 га в Навоийской области, 4-11 000 га в Хорезмской области, 1-"зеленые покровы" из пустынных растений, 2-леса защитной растительности, а также В качестве орошаемых сельскохозяйственных угодий на 2,5 тыс. га полей заложены древесные рощи.
Для лесоразведения, создания питомников и питомников, проведения озеленительных мероприятий заготовлено 1000 тонн семян деревьев и кустарников.
Всего выращено 113 миллионов саженцев и саженцев декоративных и плодовых деревьев и кустарников, пригодных к почвенно-климатическим условиям.
Всего на территориях республики 76,4 млн единиц, в частности в Республике Каракалпакстан 1-5,3 млн единиц. ед., 2-5,9 млн ед. в Андижане, 3-6,0 млн ед. в Бухаре, 4-6,0 млн ед. в Джизаке, 5-6,3 млн ед. в Кашкадарье, 6-5,3 млн ед. в Навои. ед., 7-Наманганская 5,9 млн ед., 8-Самаркандская 6,2 млн ед., 9-Сурхандарьинская 6,0 млн ед., 10-Сырдарьинская 5,3 млн ед. шт., в Ташкенте - 11,6,3 млн шт., в Фергане - 12,5,7 млн шт., в Фергане - 13,5,7 млн шт.
График поставки саженцев в период осенней посадки утвердили в лесхозах и на 13,5 млн.рублей. саженцы были доставлены.
Кроме того, практическая работа по созданию «зеленых парков» и «зеленых общественных парков» проводилась совместно с ДУК «Яшил худуд» и его региональными предприятиями и органами местного самоуправления.
В результате: созданы «зеленые парки» на 588,4 га, «зеленые общественные парки» на 662,3 га, плантации лекарственных и питательных растений на 5 тыс. га, а также 8,6 тыс. тонн лекарственного и питательного сырья растений. были подготовлены.
В целях обеспечения продовольственной безопасности выращено 28 тысяч тонн сельскохозяйственной продукции, на 30 гектарах установлены теплицы (лимонарии).
Благодаря широкому участию субъектов частного сектора поголовье скота увеличилось до 160 тысяч, а поголовье птицы – до 1,1 миллиона. на душу населения численность пчелиных семей достигла 210 тысяч.
Валовой доход за счет развития дополнительных отраслей промышленности составляет 290 миллиардов долларов. и было создано 10 000 новых рабочих мест.
10 054 жителя (3 тысячи 414 молодых людей, 1 тысяча 626 женщин), включенных в «Железный реестр», «Регистр молодежи» и «Женский реестр», получили новые рабочие места в лесхозах.
Израсходовано 14 миллиардов сумов на запуск 20 вертикальных скважин, 15 водяных насосов на неосвоенных землях Лесного фонда, введено в эксплуатацию 1,9 тысячи гектаров земли.