Davlat o‘rmon fondi yerlari to‘g‘risida ma’lumot
2015 yil 1 yanvar xolatiga O‘rmon fondi yerlarining umumiy maydoni 9752,3 ming gektarni yoki jami Respublika yerlarning 21,7 foizini tashkil qiladi. Shundan, o‘rmonzor va butazorlar maydoni 3237,3 ming gektarni yoki Respublika bo‘yicha o‘rmonzor va butazorlar maydoni 7.3 foizni tashkil qiladi.
Davlat o‘rmon fondi yerlarida 6 ta markaziy davlat o‘rmon xo‘jaliklari, 55 ta davlat o‘rmon xo‘jaliklari, 7 ta qo‘riqxona, 5 ta o‘rmon ov xo‘jaliklari, 2 ta milliy tabiiy bog‘lar, 1 ta o‘rmon biosfera rezervati, 5 ta dorivorchilikka ixtisoslashgan o‘rmon xo‘jaliklari, 6 ta o‘rmon tajriba stansiyalari, 5 ta o‘rmon ishlab chiqarish korxonalari, 4 ta irrigatsiya o‘rmon xo‘jaliklari, 2 ta ekopitomniklar mavjud.
Umumiy davlat o‘rmon fondining 81 foizi (7 936 116 gektari) cho‘l xududi, 16,1 foizi (1 573 231 gektari) tog‘ xududi, 1,8 foizi (173 651 gektari) vodiy xududi, 1,1 foizi (108 699 gektari) to‘qay xududidan iborat.
O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi tizimidagi o‘rmon fondi yerlarining umumiy maydoni 9140,6 ming gektarni yoki umumiy o‘rmon fondi yerlarning 93,7 foizini tashkil qiladi.
O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi tizimidagi davlat o‘rmon fondi yerlarida 6 ta markaziy davlat o‘rmon xo‘jaliklari, 53 ta davlat o‘rmon xo‘jaliklari, 5 ta qo‘riqxona, 5 ta o‘rmon ov xo‘jaliklari, 1 ta milliy tabiiy bog‘lar, 1 ta o‘rmon biosfera rezervati, 5 ta dorivorchilikka ixtisoslashgan o‘rmon xo‘jaliklari, 6 ta o‘rmon tajriba stansiyalari, 4 ta o‘rmon ishlab chiqarish korxonalari mavjud.
O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasiga qarashli davlat o‘rmon fondining 86,6 foizi (7 919 625 gektari) cho‘l xududi, 10,3 foizi (939 813 gektari) tog‘ xududi, 1,9 foizi (173 651 gektari) vodiy xududi, 1,2 foizi (107 538 gektari) to‘qay xududidan iborat.
Davlat o‘rmon fondining cho‘l xududida asosan saksovul, cherkez, qandim va boshqa daraxt va butalar, tog‘ xududida archa, bodom, terak, zarang, yong‘oq va boshqa daraxt va butalar, vodiy xududida terak, tol mevali va yong‘oq mevali daraxtlar, to‘qay xududida turong‘i, yulg‘un va boshqa daraxt va butalar o‘sadi.
2014 yil davomida O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi tizimidagi o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 42,8 ming gektar maydonda yangi o‘rmonzorlar barpo etildi. Shundan, 39 ming gektari cho‘l xududlarida cho‘llanishni va qum ko‘chishini oldini olish maqsadida, shu jumladan 16,8 ming gektari Orol dengizining qurigan tubida ekologik vaziyatni qisman mo‘’tadillashtirish, zararli tuzlarni atmosferaga ko‘tarilishini kamaytirish maqsadida yangi o‘rmonzorlar barpo qilindi.
2015 yilning birinchi choragida 75 ta holatda (25 mln so‘m) o‘rmon qonunbuzarligi aniqlandi, shundan, o‘zboshimchalik bilan daraxt kesish 55 ta holatda (23,5 mln so‘m), o‘zboshimchalik bilan ruxsatsiz mol boqish 20 ta holatda (1,5 mln so‘m) o‘rmon qonunbuzarliklari aniqlanib, yetkazilgan zarar undirib olingan.

Сведения о землях государственного лесного фонда
По состоянию на 1 января 2015 года общая площадь земель лесного фонда составляет 9752,3 тыс. га или 21,7% от общей площади земель республики. Из них площадь лесов и кустарников составляет 3237,3 тыс. га, или 7,3% площади лесов и кустарников республики.
На землях Государственного лесного фонда расположены 6 центральных государственных лесхозов, 55 государственных лесхозов, 7 заповедников, 5 лесоохотничьих хозяйств, 2 национальных природных парка, 1 лесной биосферный заповедник, 5 лекарственных лесхозов, 6 лесных опытных станций. , имеется 5 лесопромышленных предприятий, 4 ирригационных лесхоза, 2 экофермы.
81% всего государственного лесного фонда (7936116 га) составляет пустынная территория, 16,1% (1573231 га) - горная зона, 1,8% (173651 га) - равнинная, 1,1% (108699 га) - лесная площадь.
Общая площадь земель лесного фонда в системе Главного управления лесного хозяйства составляет 9140,6 тыс. га или 93,7% от общей площади земель лесного фонда.
На землях государственного лесного фонда в системе Главного управления лесного хозяйства находятся 6 центральных государственных лесхозов, 53 государственных лесных хозяйства, 5 заповедников, 5 лесоохотничьих хозяйств, леса, 1 национальный природный парк, 1 лесной массив. биосферный заповедник, 5 лесхозов медицинского назначения, 6 лесных опытных станций, 4 лесопроизводственных предприятия.
86,6 процента (7 919 625 га) государственного лесного фонда, принадлежащего Главному управлению лесного хозяйства, составляет пустынная территория, 10,3 процента (939 813 га) - горная территория, 1,9 процента (173 651 га) - равнинная территория, 1,2 процента (107 538 га) составляют территории лесной участок.
В пустынной зоне государственного лесного фонда произрастают преимущественно саксовуль, черкес, сахарный тростник и другие деревья и кустарники, в горной зоне - можжевельник, миндаль, тополь, клен, орех и другие деревья и кустарники, в долине - можжевельник, миндаль, тополь, клен, орех и другие деревья и кустарники. На участке леса растут тополь, ива плодовая и орех, белоплодовые деревья, шелковица, платан и другие деревья и кустарники.
В течение 2014 года лесохозяйственными предприятиями Главного управления лесного хозяйства заложены новые лесные насаждения на площади 42,8 тыс. га. Из них 39 000 га будут засажены в пустынных районах с целью предотвращения опустынивания и миграции песка, в том числе 16 800 га - на сухом дне Аральского моря, чтобы частично смягчить экологическую ситуацию и снизить выброс вредных солей в атмосферу. Были заложены леса.
В первом квартале 2015 года нарушения лесного законодательства выявлены в 75 случаях (25 млн сумов), в том числе самовольная вырубка деревьев - в 55 случаях (23,5 млн сумов), самовольный выпас скота без разрешения - в 20 случаях (1,5 млн сумов). , выявлены лесные нарушения и возмещен ущерб.