Davlat o‘rmon fondi yerlari to‘g‘risida ma’lumot
2015 yil 1 yanvar xolatiga O‘rmon fondi yerlarining umumiy maydoni 9752,3 ming gektarni yoki jami Respublika yerlarning 21,7 foizini tashkil qiladi. Shundan, o‘rmonzor va butazorlar maydoni 3237,3 ming gektarni yoki Respublika bo‘yicha o‘rmonzor va butazorlar maydoni 7.3 foizni tashkil qiladi.
Davlat o‘rmon fondi yerlarida 6 ta markaziy davlat o‘rmon xo‘jaliklari, 55 ta davlat o‘rmon xo‘jaliklari, 7 ta qo‘riqxona, 5 ta o‘rmon ov xo‘jaliklari, 2 ta milliy tabiiy bog‘lar, 1 ta o‘rmon biosfera rezervati, 5 ta dorivorchilikka ixtisoslashgan o‘rmon xo‘jaliklari, 6 ta o‘rmon tajriba stansiyalari, 5 ta o‘rmon ishlab chiqarish korxonalari, 4 ta irrigatsiya o‘rmon xo‘jaliklari, 2 ta ekopitomniklar mavjud.
Umumiy davlat o‘rmon fondining 81 foizi (7 936 116 gektari) cho‘l xududi, 16,1 foizi (1 573 231 gektari) tog‘ xududi, 1,8 foizi (173 651 gektari) vodiy xududi, 1,1 foizi (108 699 gektari) to‘qay xududidan iborat.
O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi tizimidagi o‘rmon fondi yerlarining umumiy maydoni 9140,6 ming gektarni yoki umumiy o‘rmon fondi yerlarning 93,7 foizini tashkil qiladi.
O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi tizimidagi davlat o‘rmon fondi yerlarida 6 ta markaziy davlat o‘rmon xo‘jaliklari, 53 ta davlat o‘rmon xo‘jaliklari, 5 ta qo‘riqxona, 5 ta o‘rmon ov xo‘jaliklari, 1 ta milliy tabiiy bog‘lar, 1 ta o‘rmon biosfera rezervati, 5 ta dorivorchilikka ixtisoslashgan o‘rmon xo‘jaliklari, 6 ta o‘rmon tajriba stansiyalari, 4 ta o‘rmon ishlab chiqarish korxonalari mavjud.
O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasiga qarashli davlat o‘rmon fondining 86,6 foizi (7 919 625 gektari) cho‘l xududi, 10,3 foizi (939 813 gektari) tog‘ xududi, 1,9 foizi (173 651 gektari) vodiy xududi, 1,2 foizi (107 538 gektari) to‘qay xududidan iborat.
Davlat o‘rmon fondining cho‘l xududida asosan saksovul, cherkez, qandim va boshqa daraxt va butalar, tog‘ xududida archa, bodom, terak, zarang, yong‘oq va boshqa daraxt va butalar, vodiy xududida terak, tol mevali va yong‘oq mevali daraxtlar, to‘qay xududida turong‘i, yulg‘un va boshqa daraxt va butalar o‘sadi.
2014 yil davomida O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi tizimidagi o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 42,8 ming gektar maydonda yangi o‘rmonzorlar barpo etildi. Shundan, 39 ming gektari cho‘l xududlarida cho‘llanishni va qum ko‘chishini oldini olish maqsadida, shu jumladan 16,8 ming gektari Orol dengizining qurigan tubida ekologik vaziyatni qisman mo‘’tadillashtirish, zararli tuzlarni atmosferaga ko‘tarilishini kamaytirish maqsadida yangi o‘rmonzorlar barpo qilindi.
2015 yilning birinchi choragida 75 ta holatda (25 mln so‘m) o‘rmon qonunbuzarligi aniqlandi, shundan, o‘zboshimchalik bilan daraxt kesish 55 ta holatda (23,5 mln so‘m), o‘zboshimchalik bilan ruxsatsiz mol boqish 20 ta holatda (1,5 mln so‘m) o‘rmon qonunbuzarliklari aniqlanib, yetkazilgan zarar undirib olingan.

Information about the lands of the state forest fund
As of January 1, 2015, the total area of Forest Fund lands is 9752.3 thousand hectares or 21.7% of the total land of the Republic. Of this, the area of forests and shrubs is 3237.3 thousand hectares, or 7.3% of the area of forests and shrubs in the Republic.
There are 6 central state forest farms, 55 state forest farms, 7 nature reserves, 5 forest hunting farms, 2 national nature parks on the lands of the State Forest Fund. , 1 forest biosphere reserve, 5 medicinal forestry farms, 6 forest experimental stations, 5 forest production enterprises, 4 irrigation forestry farms, 2 eco-farms there is.
81 percent (7,936,116 hectares) of the total state forest fund is a desert area, 16.1 percent (1,573,231 hectares) is a mountain area, 1.8 percent (173,651 hectares) is a valley area, 1.1 percent ( 108,699 hectares) consists of forest area.
The total area of forest fund lands in the system of the General Directorate of Forestry is 9140.6 thousand hectares or 93.7% of the total forest fund lands.
There are 6 central state forest farms, 53 state forest farms, 5 nature reserves, 5 forest hunting farms on the lands of the state forest fund in the system of the General Directorate of Forestry. There are forests, 1 national nature park, 1 forest biosphere reserve, 5 forest farms specializing in medicine, 6 forest experimental stations, and 4 forest production enterprises.
86.6 percent (7,919,625 hectares) of the state forest fund belonging to the General Directorate of Forestry is desert territory, 10.3 percent (939,813 hectares) is mountain territory, 1.9 percent (173,651 hectares) ) valley area, 1.2 percent (107,538 hectares) consists of forest area.
In the desert area of the state forest fund, there are mainly saxovul, cherkes, sugarcane and other trees and shrubs, in the mountain area there are juniper, almond, poplar, maple, walnut and other trees and shrubs, in the valley area poplar, willow fruit and walnut. white fruit trees, mulberry, sycamore and other trees and shrubs grow in the forest area.
During 2014, new forest plantations were established on an area of 42.8 thousand hectares by the forestry companies of the General Directorate of Forestry. Of this, 39,000 hectares will be planted in desert areas to prevent desertification and sand migration, including 16,800 hectares in the dry bottom of the Aral Sea to partially moderate the ecological situation and reduce the rise of harmful salts into the atmosphere. Forests were established.
In the first quarter of 2015, forest law violations were detected in 75 cases (25 million soums), including arbitrary cutting of trees in 55 cases (23.5 million soums), arbitrary grazing without permission in 20 cases in this case (1.5 million soums), forest violations were detected and damages were recovered.