Davlat o‘rmon fondi yerlari to‘g‘risida qisqacha ma’lumot
1990 yilda O‘rmon fondi yerlarining umumiy maydoni 2507,5 ming gektarni yoki jami Respublika umumiy (44410,3 ming gektar) yerlarning 5,6 foizini, o‘rmonzor va butazorlar maydoni 1410 ming gektarni yoki Respublika umumiy yelarining 3,1 foizni tashkil qilgan.
2005 yilda O‘rmon fondi yerlarining umumiy maydoni 8536,5 ming gektarni yoki jami Respublika umumiy yerlarning 19,2 foizini, o‘rmonzor va butazorlar maydoni 2808,1 ming gektarni yoki Respublika umumiy yerlarning 6,3 foizni tashkil qilgan.
2015 yil 1 yanvar xolatiga O‘rmon fondi yerlarining umumiy maydoni 9752,3 ming gektarni yoki jami Respublika umumiy yerlarning 21,7 foizini tashkil qiladi. Shundan, o‘rmonzor va butazorlar maydoni 3543,3 ming gektarni yoki Respublika umumiy yerlarning 8 foizni tashkil qiladi.
2005 yilda 1990 yilga nisbatan O‘rmon fondi yerlarining umumiy maydoni 6029 ming gektarga yoki 340 foizga, o‘rmonzor va butazorlar maydoni 1398,1 ming gektarga yoki 199 foizga o‘sdi.
2015 yilda 1990 yilga nisbatan O‘rmon fondi yerlarining umumiy maydoni 7244,8 ming gektarga yoki 389 foizga, o‘rmonzor va butazorlar maydoni 2133,3 ming gektarga yoki 251 foizga o‘sdi.
O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi tizimidagi o‘rmon xo‘jaliklarining umumiy yer maydoni 9140,6 ming gektarni tashkil etib, shundan, 7919,6 ming gektar (87 foiz) cho‘l hududi, 939,8 ming gektari (10 foiz) tog‘ hududi, 173,6 ming gektari (1,9 foiz) vodiy hududi, 107,5 ming gektari (1,2 foiz) to‘qay hududlariga to‘g‘ri keladi.
Umumiy o‘rmon fondi 4043,2 ming gektari (44 foiz) o‘rmonzorlar, 699 gektari (0,01 foiz) o‘rmon ko‘chatxonalari, 1613 gektari (0,02 foiz) bog‘ va uzumzorlar, 7761 gektari (0,08 foiz) haydaladigan ekin yerlari va 5087 ming gektari (55,6 foiz) boshqa yerlardan iborat.
O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan sug‘oriladigan ekin yerlariga asosan o‘rmon ko‘chatxonalari va dorivor ekinlar ekilib, qishloq xo‘jaligi ekinlari asosan sug‘oriladigan yerlarga yangi ekilgan bog‘ va yangi o‘rmonzorlar qator oralariga, pista va boshqa suvsizlikka chidamli daraxt va butalar suvsiz va lalmi yerlarga ekilib parvarishlanmoqda. Oshqovoq, namatak kabi ekinlar esa asosan sug‘oriladigan yerlarga ekilgan bog‘ va o‘rmonzorlar qator oralariga ekilib, qo‘shimcha daromad olinmoqda.
Davlat o‘rmon fondi yerlarida 6 ta markaziy davlat o‘rmon xo‘jaliklari, 55 ta davlat o‘rmon xo‘jaliklari, 7 ta qo‘riqxona, 5 ta o‘rmon ov xo‘jaliklari, 2 ta milliy tabiiy bog‘lar, 1 ta o‘rmon biosfera rezervati, 5 ta dorivorchilikka ixtisoslashgan o‘rmon xo‘jaliklari, 6 ta o‘rmon tajriba stansiyalari, 5 ta o‘rmon ishlab chiqarish korxonalari, 4 ta irrigatsiya o‘rmon xo‘jaliklari, 2 ta ekopitomniklar mavjud.

Краткая информация о землях Государственного лесного фонда
В 1990 году общая площадь земель лесного фонда составляла 2507,5 тыс.га или 5,6% от общей площади земель республики (44410,3 тыс.га), площадь лесных и кустарниковых насаждений - 1410 тыс.га или 3,1% от общей площади. Земля Республики.
В 2005 году общая площадь земель лесного фонда составила 8536,5 тыс. га или 19,2% от общей площади земель республики, площадь лесных и кустарниковых насаждений - 2808,1 тыс. га или 6,3% от общей площади земель республики.
По состоянию на 1 января 2015 года общая площадь земель лесного фонда составляет 9752,3 тыс. га или 21,7% от общей площади земель республики. Из них площадь лесов и кустарников составляет 3543,3 тыс. га или 8% от общей площади земель республики.
В 2005 году по сравнению с 1990 годом общая площадь земель лесного фонда увеличилась на 6 029 000 га или 340%, а площадь лесных и кустарниковых территорий увеличилась на 1 398 100 га или 199%.
В 2015 году по сравнению с 1990 годом общая площадь земель лесного фонда увеличилась на 7244,8 тыс. га или 389%, а площадь лесных и кустарниковых территорий увеличилась на 2133,3 тыс. га или 251%.
Общая площадь земель лесного хозяйства в системе Главного управления лесного хозяйства составляет 9140,6 тыс. га, из них 7919,6 тыс. га (87 %) - пустынные территории, 939,8 тыс. га (10 %) - горная зона, 173,6 тыс. га (1,9 %). процентов) площадь долины, 107,5 тыс. га (1,2 процента) соответствуют лесным участкам.
Общий лесной фонд составляет 4043,2 тыс. га (44 процента) лесов, 699 га (0,01 процента) лесопитомников, 1613 га (0,02 процента) садов и виноградников, 7761 га (0,08 процента) составляют пахотные земли и 5087 га (0,08 процента) составляют пахотные земли. тыс. га (55,6 процента) прочих земель.
Пахотные земли, орошаемые лесным хозяйством, в основном засаживаются лесными питомниками и лекарственными культурами, а сельскохозяйственные земли в основном орошаются вновь посаженными фруктовыми садами и новыми лесами между рядами, фисташками и другими засухами. и засушливые земли. Такие культуры, как тыква и сладкий картофель, сажают между рядами садов и лесов, посаженных на орошаемых землях, и получают дополнительный доход.
На землях Государственного лесного фонда расположены 6 центральных государственных лесхозов, 55 государственных лесхозов, 7 заповедников, 5 лесоохотничьих хозяйств, 2 национальных природных парка, 1 лесной биосферный заповедник, 5 лекарственных лесхозов, 6 лесных опытных станций. , имеется 5 лесопромышленных предприятий, 4 ирригационных лесхоза, 2 экофермы.