Davlat o‘rmon fondi yerlari to‘g‘risida maʼlumot
2015 yil 1 yanvar xolatiga Oʼrmon fondi yerlarining umumiy maydoni 9752,3 ming gektarni yoki jami Respublika yerlarning 21,7 foizini tashkil qiladi. Shundan, oʼrmonzor va butazorlar maydoni 3237,3 ming gektarni yoki Respublika boʼyicha oʼrmonzor va butazorlar maydoni 7.3 foizni tashkil qiladi.
Davlat oʼrmon fondi yerlarida 6 ta markaziy davlat oʼrmon xoʼjaliklari, 55 ta davlat oʼrmon xoʼjaliklari, 7 ta qoʼriqxona, 5 ta oʼrmon ov xoʼjaliklari, 2 ta milliy tabiiy bogʼlar, 1 ta oʼrmon biosfera rezervati, 5 ta dorivorchilikka ixtisoslashgan oʼrmon xoʼjaliklari, 6 ta oʼrmon tajriba stansiyalari, 5 ta oʼrmon ishlab chiqarish korxonalari, 4 ta irrigatsiya oʼrmon xoʼjaliklari, 2 ta ekopitomniklar mavjud.
Umumiy davlat oʼrmon fondining 81 foizi (7 936 116 gektari) choʼl xududi, 16,1 foizi (1 573 231 gektari) togʼ xududi, 1,8 foizi (173 651 gektari) vodiy xududi, 1,1 foizi (108 699 gektari) toʼqay xududidan iborat.
Oʼrmon xoʼjaligi bosh boshqarmasi tizimidagi oʼrmon fondi yerlarining umumiy maydoni 9140,6 ming gektarni yoki umumiy oʼrmon fondi yerlarning 93,7 foizini tashkil qiladi.
Oʼrmon xoʼjaligi bosh boshqarmasi tizimidagi davlat oʼrmon fondi yerlarida 6 ta markaziy davlat oʼrmon xoʼjaliklari, 53 ta davlat oʼrmon xoʼjaliklari, 5 ta qoʼriqxona, 5 ta oʼrmon ov xoʼjaliklari, 1 ta milliy tabiiy bogʼlar, 1 ta oʼrmon biosfera rezervati, 5 ta dorivorchilikka ixtisoslashgan oʼrmon xoʼjaliklari, 6 ta oʼrmon tajriba stansiyalari, 4 ta oʼrmon ishlab chiqarish korxonalari mavjud.
Oʼrmon xoʼjaligi bosh boshqarmasiga qarashli davlat oʼrmon fondining 86,6 foizi (7 919 625 gektari) choʼl xududi, 10,3 foizi (939 813 gektari) togʼ xududi, 1,9 foizi (173 651 gektari) vodiy xududi, 1,2 foizi (107 538 gektari) toʼqay xududidan iborat.
Davlat oʼrmon fondining choʼl xududida asosan saksovul, cherkez, qandim va boshqa daraxt va butalar, togʼ xududida archa, bodom, terak, zarang, yongʼoq va boshqa daraxt va butalar, vodiy xududida terak, tol mevali va yongʼoq mevali daraxtlar, toʼqay xududida turongʼi, yulgʼun va boshqa daraxt va butalar oʼsadi.
2014 yil davomida Oʼrmon xoʼjaligi bosh boshqarmasi tizimidagi oʼrmon xoʼjaliklari tomonidan 42,8 ming gektar maydonda yangi oʼrmonzorlar barpo etildi. Shundan, 39 ming gektari choʼl xududlarida choʼllanishni va qum koʼchishini oldini olish maqsadida, shu jumladan 16,8 ming gektari Orol dengizining qurigan tubida ekologik vaziyatni qisman moʼtadillashtirish, zararli tuzlarni atmosferaga koʼtarilishini kamaytirish maqsadida yangi oʼrmonzorlar barpo qilindi.
2015 yilning birinchi choragida 75 ta holatda (25 mln soʼm) oʼrmon qonunbuzarligi aniqlandi, shundan, oʼzboshimchalik bilan daraxt kesish 55 ta holatda (23,5 mln soʼm), oʼzboshimchalik bilan ruxsatsiz mol boqish 20 ta holatda (1,5 mln soʼm) oʼrmon qonunbuzarliklari aniqlanib, yetkazilgan zarar undirib olingan.

Information about the lands of the State Forest Fund
As of January 1, 2015, the total area of Forest Fund lands is 9752.3 thousand hectares or 21.7% of the total land of the Republic. Out of this, the area of forests and shrubs is 3237.3 thousand hectares or 7.3% of the area of forests and shrubs in the Republic.
There are 6 central state forest farms, 55 state forest farms, 7 nature reserves, 5 forest hunting farms, 2 national natural parks, 1 forest biosphere reserve, 5 medicinal forest farms, 6 forest experiments on the lands of the State Forest Fund. stations, 5 forest production enterprises, 4 irrigation forestry farms, 2 eco-farms.
81% of the total state forest fund (7,936,116 hectares) is a desert area, 16.1% (1,573,231 hectares) is a mountain area, 1.8% (173,651 hectares) is a valley area, 1.1% (108,699 hectares) is a forest. consists of territory.
The total area of forest fund lands in the system of the General Directorate of Forestry is 9140.6 thousand hectares or 93.7% of the total forest fund lands.
There are 6 central state forest farms, 53 state forest farms, 5 nature reserves, 5 forest hunting farms, 1 national nature park, 1 forest biosphere reserve, 5 medicinal forest farms on the lands of the state forest fund under the General Directorate of Forestry. , there are 6 forest experimental stations, 4 forest production enterprises.
86.6% (7,919,625 hectares) of the state forest fund belonging to the General Directorate of Forestry is a desert area, 10.3% (939,813 hectares) is a mountain area, 1.9% (173,651 hectares) is a valley area, 1.2% ( 107,538 hectares) consists of forest area.
In the desert area of the state forest fund, there are mainly saxophone, cherkes, sugarcane and other trees and shrubs, in the mountain area there are juniper, almond, poplar, maple, walnut and other trees and shrubs, in the valley area poplar, willow and nut-bearing trees, in the forest area turongi, yulgin and other trees and shrubs grow.
During 2014, new forest plantations were established on an area of 42.8 thousand hectares by the forestry companies of the General Directorate of Forestry. Of this, 39,000 hectares of desert areas were planted to prevent desertification and sand migration, including 16,800 hectares of dry Aral Sea, to partially moderate the ecological situation and reduce the release of harmful salts into the atmosphere.
Forest violations were detected in 75 cases (25 million soums) in the first quarter of 2015, including arbitrary cutting of trees in 55 cases (23.5 million soums), arbitrary grazing of livestock in 20 cases (1.5 million soums) the damage was determined and recovered.