Davlat o‘rmon fondi yerlari to‘g‘risida maʼlumot
2015 yil 1 yanvar xolatiga Oʼrmon fondi yerlarining umumiy maydoni 9752,3 ming gektarni yoki jami Respublika yerlarning 21,7 foizini tashkil qiladi. Shundan, oʼrmonzor va butazorlar maydoni 3237,3 ming gektarni yoki Respublika boʼyicha oʼrmonzor va butazorlar maydoni 7.3 foizni tashkil qiladi.
Davlat oʼrmon fondi yerlarida 6 ta markaziy davlat oʼrmon xoʼjaliklari, 55 ta davlat oʼrmon xoʼjaliklari, 7 ta qoʼriqxona, 5 ta oʼrmon ov xoʼjaliklari, 2 ta milliy tabiiy bogʼlar, 1 ta oʼrmon biosfera rezervati, 5 ta dorivorchilikka ixtisoslashgan oʼrmon xoʼjaliklari, 6 ta oʼrmon tajriba stansiyalari, 5 ta oʼrmon ishlab chiqarish korxonalari, 4 ta irrigatsiya oʼrmon xoʼjaliklari, 2 ta ekopitomniklar mavjud.
Umumiy davlat oʼrmon fondining 81 foizi (7 936 116 gektari) choʼl xududi, 16,1 foizi (1 573 231 gektari) togʼ xududi, 1,8 foizi (173 651 gektari) vodiy xududi, 1,1 foizi (108 699 gektari) toʼqay xududidan iborat.
Oʼrmon xoʼjaligi bosh boshqarmasi tizimidagi oʼrmon fondi yerlarining umumiy maydoni 9140,6 ming gektarni yoki umumiy oʼrmon fondi yerlarning 93,7 foizini tashkil qiladi.
Oʼrmon xoʼjaligi bosh boshqarmasi tizimidagi davlat oʼrmon fondi yerlarida 6 ta markaziy davlat oʼrmon xoʼjaliklari, 53 ta davlat oʼrmon xoʼjaliklari, 5 ta qoʼriqxona, 5 ta oʼrmon ov xoʼjaliklari, 1 ta milliy tabiiy bogʼlar, 1 ta oʼrmon biosfera rezervati, 5 ta dorivorchilikka ixtisoslashgan oʼrmon xoʼjaliklari, 6 ta oʼrmon tajriba stansiyalari, 4 ta oʼrmon ishlab chiqarish korxonalari mavjud.
Oʼrmon xoʼjaligi bosh boshqarmasiga qarashli davlat oʼrmon fondining 86,6 foizi (7 919 625 gektari) choʼl xududi, 10,3 foizi (939 813 gektari) togʼ xududi, 1,9 foizi (173 651 gektari) vodiy xududi, 1,2 foizi (107 538 gektari) toʼqay xududidan iborat.
Davlat oʼrmon fondining choʼl xududida asosan saksovul, cherkez, qandim va boshqa daraxt va butalar, togʼ xududida archa, bodom, terak, zarang, yongʼoq va boshqa daraxt va butalar, vodiy xududida terak, tol mevali va yongʼoq mevali daraxtlar, toʼqay xududida turongʼi, yulgʼun va boshqa daraxt va butalar oʼsadi.
2014 yil davomida Oʼrmon xoʼjaligi bosh boshqarmasi tizimidagi oʼrmon xoʼjaliklari tomonidan 42,8 ming gektar maydonda yangi oʼrmonzorlar barpo etildi. Shundan, 39 ming gektari choʼl xududlarida choʼllanishni va qum koʼchishini oldini olish maqsadida, shu jumladan 16,8 ming gektari Orol dengizining qurigan tubida ekologik vaziyatni qisman moʼtadillashtirish, zararli tuzlarni atmosferaga koʼtarilishini kamaytirish maqsadida yangi oʼrmonzorlar barpo qilindi.
2015 yilning birinchi choragida 75 ta holatda (25 mln soʼm) oʼrmon qonunbuzarligi aniqlandi, shundan, oʼzboshimchalik bilan daraxt kesish 55 ta holatda (23,5 mln soʼm), oʼzboshimchalik bilan ruxsatsiz mol boqish 20 ta holatda (1,5 mln soʼm) oʼrmon qonunbuzarliklari aniqlanib, yetkazilgan zarar undirib olingan.

Информация о землях Государственного лесного фонда
По состоянию на 1 января 2015 года общая площадь земель лесного фонда составляет 9752,3 тыс. га или 21,7% от общей площади земель республики. Из них площадь лесов и кустарников составляет 3237,3 тыс. га или 7,3% площади лесов и кустарников республики.
На землях Государственного лесного фонда функционируют 6 центральных государственных лесхозов, 55 государственных лесхозов, 7 заповедников, 5 лесоохотничьих хозяйств, 2 национальных природных парка, 1 лесной биосферный заповедник, 5 лечебных лесхозов, 6 лесных опытных станций. , 5 лесопромышленных предприятий, 4 ирригационных лесхоза, 2 экофермы.
81 % всего государственного лесного фонда (7 936 116 га) составляет пустынная территория, 16,1 % (1 573 231 га) — горная зона, 1,8 % (173 651 га) — равнинная площадь, 1,1 % (108 699 га) — лес. территории.
Общая площадь земель лесного фонда в системе Главного управления лесного хозяйства составляет 9140,6 тыс. га или 93,7% от общей площади земель лесного фонда.
На землях государственного лесного фонда при Главном управлении лесного хозяйства находятся 6 центральных государственных лесхозов, 53 государственных лесхоза, 5 заповедников, 5 лесоохотничьих хозяйств, 1 национальный природный парк, 1 лесной биосферный заповедник, 5 лекарственных лесхозов. ., имеется 6 лесных опытных станций, 4 лесопроизводственных предприятия.
86,6% (7919625 га) государственного лесного фонда, принадлежащего Главному управлению лесного хозяйства, составляет пустынная территория, 10,3% (939813 га) - горная зона, 1,9% (173651 га) - равнинная территория, 1,2% (107538 га) ) состоит из лесного массива.
В пустынной зоне государственного лесного фонда произрастают в основном саксофон, черкес, сахарный тростник и другие деревья и кустарники, в горной зоне - можжевельник, миндаль, тополь, клен, орех и другие деревья и кустарники, в долине - можжевельник, миндаль, тополь, клен, орех и другие деревья и кустарники. На участке растут тополь, ива и орехоплодные деревья, на лесном участке растут туронги, юльгин и другие деревья и кустарники.
В течение 2014 года лесохозяйственными предприятиями Главного управления лесного хозяйства заложены новые лесные насаждения на площади 42,8 тыс. га. Из них 39 тысяч гектаров пустынных территорий засажено для предотвращения опустынивания и миграции песков, в том числе 16,8 тысяч гектаров высохшего Аральского моря, для частичного смягчения экологической ситуации и снижения выброса вредных солей в атмосферу.
В первом квартале 2015 года лесные нарушения выявлены в 75 случаях (25 млн сумов), в том числе самовольная вырубка деревьев - в 55 случаях (23,5 млн сумов), самовольный выпас скота - в 20 случаях (1,5 млн сумов), ущерб определен и выздоровел.