Har bir hudud yer davlat muhofazasidadir! (15.04.2024 yil)
Farg‘ona davlat o‘rmon xo‘jaligi Yozyovon tumani tabiat yodgorligi bo‘limida barxanlarini noqonuniy qazib olinishi borasida murojaati mas’ullar tomonidan o‘rganilgan.
Farg‘ona shaxarda istiqomat qiluvchi fuqaro S.S.Q. tomonidan Farg‘ona davlat o‘rmon xo‘jaligining Yozyovon tumanida joylashgan Tabiat yodgorligi bo‘limining janub tomonida joylashgan ichki zax qochirish kollektorini texnik tozalash maqsadida hududdagi mavjud floraga ziyon yetkazmagan holda HYUNDAI-140 rusumli texnikani olib o‘tib, muhofaza zonasida turgan holda kollektorni tozalash ishlarini olib borayotgan vaqtida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish vazirligining hududiy boshqarmasini mas’ul xodimlari kelib texnika faoliyatini to‘xtatgan va O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 82-moddasi, 2-qismi bo‘yicha fuqaro S.S.Qga3 400 000 so‘m jarima belgilagan.

Each area is under state protection! (15.04.2024)
The officials of Fergana State Forestry investigated the appeal regarding the illegal mining of barkhans in the natural monument department of Yozyovon district.
S.S.Q., a resident of Fergana city. by HYUNDAI-140 equipment without harming existing flora in the area for the purpose of technical cleaning of the internal drainage collector located on the south side of the Natural Monument section of Fergana State Forestry in Yozhiovon district and standing in the protection zone During the cleaning work, the responsible employees of the regional department of the Ministry of Ecology and Environmental Protection of the Republic of Uzbekistan came and stopped the operation of the equipment, and Article 82, 2 of the Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan the citizen imposed a fine of 3,400,000 soums on S.S.Q.