Kesilgan daraxtlar uchun javobgarlik belgilab qo‘yilgan... (5.09.2023 yil)
O‘zbekistonda daraxtlarning kesilishi bilan bog‘liq muammolar tez-tez ijtimoiy tarmoqlarda muhokama mavzusiga aylanib ulgurgan.
Ma'lumot o‘rnida ta'kidlash lozimki, daraxtlarni, butalarni, boshqa o‘simliklarni va nihollarni qonunga xilof ravishda kesish, kundakov qilish, shikastlantirish, yo‘q qilish yoki boshqa joyga ko‘chirib o‘tkazish Ma'muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 79-moddasidasiga muvofiq, fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining besh baravaridan o‘n baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa — o‘n baravaridan o‘n besh baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Surxondaryo viloyati Boysun tumanidagi “Xo‘jaidod” mahallasida istiqomat qiluvchi fuqarolar tomonidan daraxtlarning kesilishi holati yuzasidan ariza kelib tushgan.
O‘rganishlarga ko‘ra, arizada tilga olingan Zarafshon archa daraxtlari bundan 5 yil ilgari noma'lum shaxslar tomonidan kesib ketilgan hamda mazkur hudud Boysun o‘rmon xo‘jaligi hududiga qarashli emas.
Boysun o‘rmon xo‘jaligiga tegishli barcha hududlar muhofazasi soha mutasaddilari tomonidan nazoratga olingan, daraxtlarni kesish holatlari aniqlanmagan.

Responsibility for felled trees has been determined... (5.09.2023)
Problems related to cutting down trees in Uzbekistan have often become a topic of discussion in social networks.
Instead of information, it should be noted that illegal cutting, felling, damage, destruction or transplanting of trees, bushes, other plants and saplings is administrative responsibility. in accordance with Article 79 of the Code of Criminal Procedure, citizens will be fined from five to ten times the amount of the base calculation, and officials - from ten to fifteen times the amount.
Residents of "Khojaidod" neighborhood of Boysun district of Surkhandarya region received a complaint regarding the state of cutting trees.
According to research, the Zarafshan spruce trees mentioned in the application were cut down by unknown persons 5 years ago, and this area does not belong to the Boisun forestry area.
All areas belonging to Boisun forestry have been controlled by the officials of the field of protection, no cases of tree cutting have been detected.