Majburiy mehnatga yo‘l qo‘yilmaydi (20.09.2023 yil)
“Qashqadaryo viloyati Dehqonobod tumani o‘rmon xo‘jaligi ishchilari majburan paxta terimiga chiqarilyapti. Bu holat to‘g‘rimi? Bizlar paxtaga borsak, daraxtlar qarovsiz qoladi, suv quvuri ham ishdan chiqishi mumkin...” mazmunidagi murojaat kelib tushgan.
Aniqlanishicha, ijtimoiy tarmoqlar orqali murojaat qilgan Dehqonobod tumani Sarchashma MFY Duob qishlog‘ida yashovchi fuqarolar E.S va O.B Dehqonobod davlat o‘rmon xo‘jaligida ishchi bo‘lib ishlaydi. Ishchilar bajargan ishiga qarab ish haqi oladi. Xodimlar majburiy paxta terimiga jalb etilmagan.
Shuningdek, suv quvuri kuchli bosim bo‘lganligi sababli quvur yorilish holatlari bo‘lib turadi. Quvur yorilgan joylar o‘z vaqtida o‘rmon begi tomonidan bartaraf qilinadi.
Ko‘chatxonadagi ko‘chatlarni holati yaxshi, parvarish ishlari doimiy ravishda bajarib kelinmoqda. E.S oylik ish haqini qaydnomaga o‘zi imzo chekib olib kelgan.
U bilan suhbat o‘tkazilganda ishchilar bilan o‘zaro kelishmovchilik bo‘lganligi sababli ijtimoiy tarmoqqa chiqqanligini bildirgan, o‘z xatosini tushuntirish xati orqali bayon etgan.
Xodimlarga majburiy tarzda biror bir mehnatga jalb etish, munosib mehnat va dam olish sharoitlarini yaratish bilan bog‘liq muammolarga duch kelinsa, tegishli “ishonch telefon”lariga murojaat qilishlari tushuntirilgan.

Forced labor is not allowed (20.09.2023)
"Forestry workers of Dehqonabad district of Kashkadarya region are forced to pick cotton. Is this correct? If we go to cotton, the trees will be left unattended, the water pipeline may also fail..." an appeal was received.
It was found that E.S and O.B, citizens of Sarchashma MFY Duob village of Dehkhanabad district, who applied through social networks, work as workers in Dehkhanabad state forestry. Workers are paid according to the work they do. Employees are not involved in forced cotton picking.
Also, due to the strong pressure in the water pipe, there are cases of pipe bursting. Pipe ruptures will be removed by the forester in time.
The seedlings in the nursery are in good condition, maintenance is being done constantly. E.S brought the monthly salary by signing the register himself.
When he was interviewed, he stated that he went to the social network due to a disagreement with the workers, and explained his mistake in an explanatory letter.
It is explained to the employees that if they face problems related to forced labor, creation of decent work and rest conditions, they should contact the relevant "hotlines".