Matbuot anjumani: O‘rmon bizga borliqning tuhfasidir!
Ma'lumki, o‘rmonlar – respublikada ekologik vaziyatni yaxshilash va uning salbiy oqibatlarini oldini olishda, tabiatni asrab-avaylashda muhim komponent hisoblanadi. Shuningdek, joylarda o‘rmon xo‘jaliklari mavjud o‘rmonlarni qo‘riqlash, himoya qilish, iqlim sharoitdan kelib chiqqan holda tog‘, cho‘l, vodiy hududlarida shamol, tuproq eroziyasiga qarshi himoya o‘rmonzorlarini barpo qilish va unga oid tadbirlarni amalga oshirish kabi vazifalarni bajaradi. Eng muhim vazifamiz- daraxtzor va butazorlarning barcha resurslarini saqlab qolgan holda kelajak avlodga shundayligicha yetkazishdir.
Yer yuzining barcha xududlarida usuvchi turli tipdagi o‘rmonlar sayyoramizning “Gigant kislorod fabrikasi” sifatida yer atmosferasiga doimiy ravishda kislorod ajratadi, inson va barcha tirik organizmlarni yashashi uchun qulay sharoitni yuzaga keltiradi.
2017 yilning 11 mayiga qadar Respublika o‘rmon xo‘jaligi tizimi O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi tarkibida O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi sifatida faoliyat yuritib keldi.
Respublikamizda 1990 yilgacha umumiy o‘rmon fondi yer maydoni 2,5 mln gektar, o‘rmonzorlar maydoni 1,2 mln gektarni, shuningdek o‘rmon xo‘jaligini yurituvchi sub'ektlari soni 46 tani tashkil etgan.
Hozirda o‘rmon fondining umumiy yer maydoni 11,8 million gektarni, shundan o‘rmon bilan qoplangan yer maydonlari esa 3,4 million gektarni, ya'ni 7,7 foizni tashkil qiladi.
Oxirgi yillarda o‘rmon xo‘jaligi sohasiga alohida e'tibor qaratildi. Muhtaram Prezidentimiz ta'biri bilan aytganda “Vaqti kelib o‘rmon xo‘jaligi – yirik sohaga aylanishi zarur”.
O‘rmonzor va butazorlar maydonlarini kengaytirish, ularni muhofaza qilishga oid, shuningdek barcha parametrlarni rivojlantirish borasida keng miqyosda islohotlar olib borildi. Hozirda davlat o‘rmon fondining umumiy maydoni 12 mln gektarni tashkil etadi. Jumladan, daraxt va butalar urug‘larini jamg‘arish o‘tgan davr mobaynida har yili o‘rtacha 100-140 tonna jamg‘arilgan bo‘lsa, 2017 yilda 290 tonna, 2023 yilda o‘rtacha 1,0 ming tonna jamg‘arildi.
2017 yilda 40 turdagi 51 mln. dona nihol va ko‘chatlar yetishtirilgan bo‘lsa, 2023 yilda 70 turdan ortiq 120 mln. dona nihol va ko‘chatlar yetishtirildi. Ignabarglilar 10 tur, tez o‘suvchi va yaproqbarglilar 26 tur, mevalilar 15 tur, yong‘oqmevalilar 4 tur, cho‘l o‘simliklari 7 tur, har xil turdagi manzarali butalar 13 turni tashkil etadi. Jumladan, tut daraxti ko‘chatlarini yetishtirish 2017 yilda 2,5 mln. dona yetishtirilgan bo‘lsa, hozirgi kunga (2023y.) kelib 32 mln. donaga yetkazildi.
Ta'kidlash joizki, o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan har yili 42-44 ming gektar maydonda o‘rmon barpo qilish ishlari bajarilgan. Ushbu ko‘rsatgich 2017 yilda jami 46,9 ming gektar maydonda amalga oshirilgan bo‘lsa, 2022 yil 233 ming gektar maydonda (o‘sish 5 barobar) o‘rmon barpo qilish va qayta tiklash ishlari amalga oshirildi.
Shu jumladan, Orol dengizining suvi qurigan tubida 2018 yilda 18,9 ming gektar maydonda qurg‘oqchilikka chidamli cho‘l o‘simliklaridan himoya o‘rmonzorlari barpo etilgan. Oxirgi yillarda (2018-2023 yy.) amalga oshirilgan keng ko‘lamli ishlar natijasida ushbu hududlarda jami 1,7 mln. gektar maydonda yangidan saksovul, qoraburoq, cherkez, qandim kabi cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etilib, ijobiy natijalarga erishildi.
Dorivor va oziq-ovqatbop o‘simliklar turlari 2017 yilda 45 turdagi madaniylashtirilgan plantantsiyalardan 4,0 ming tonna xomashyo yetishtirilgan bo‘lsa, bugungi kunga kelib turlari 65 turi 9000 tonnaga xomashyo yetishtirildi.

Пресс-конференция: Лес – это дар существования нам!
Известно, что леса являются важной составляющей улучшения экологической ситуации в республике, предотвращения ее негативных последствий, сохранения природы. Кроме того, местные лесозаготовительные компании выполняют такие задачи, как охрана и защита существующих лесов, создание защитных лесов от ветровой и почвенной эрозии в горных, пустынных и долинных регионах в зависимости от климатических условий и проведение сопутствующих мероприятий. Наша важнейшая задача – сохранить все ресурсы рощ и кустарников и передать их следующему поколению.
Различные виды лесов, растущие во всех регионах земли, как «Гигантская кислородная фабрика» нашей планеты, постоянно выделяют кислород в земную атмосферу, создавая благоприятные условия для жизни человека и всех живых организмов.
До 11 мая 2017 года Республиканская система лесного хозяйства функционировала в качестве Главного управления лесного хозяйства Министерства сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан.
В нашей республике до 1990 года общий лесной фонд имел площадь земель 2,5 млн га, площадь лесных насаждений - 1,2 млн га, количество предприятий лесного хозяйства - 46.
В настоящее время общая площадь земель лесного фонда составляет 11,8 млн га, из них площадь лесных угодий составляет 3,4 млн га, т.е. 7,7%.
В последние годы особое внимание уделяется лесному сектору. По словам уважаемого Президента, "необходимо превратить лесное хозяйство в крупную отрасль".
Были проведены масштабные реформы по расширению лесных и кустарниковых площадей, их охране, а также развитию всех параметров. В настоящее время общая площадь государственного лесного фонда составляет 12 миллионов гектаров. В частности, накопление семян деревьев и кустарников за прошедший период в среднем составляло 100-140 тонн ежегодно, в 2017 году - 290 тонн, а в 2023 году - 1000 тонн.
51 миллион 40 видов в 2017 году. если выращивать рассаду и рассаду, то в 2023 году более 70 видов составит 120 млн. Выращены ростки и рассада. Здесь произрастают 10 видов хвойных, 26 видов быстрорастущих и лиственных деревьев, 15 видов плодовых деревьев, 4 вида орехоплодных растений, 7 видов пустынных растений и 13 видов различных видов декоративных кустарников. В частности, выращивание саженцев тутового дерева в 2017 году обошлось в 2,5 млн. рублей. если выращивать зерно, то к настоящему времени (2023 г.) 32 миллиона. доставлено на зерно.
Стоит отметить, что ежегодно лесохозяйственные работы проводятся на площади 42-44 тысяч гектаров. В 2017 году данный показатель выполнен в общей сложности на 46,9 тыс. га, а в 2022 году облесено и лесовосстановлено 233 тыс. га (увеличение в 5 раз).
Среди них в 2018 году на сухом дне Аральского моря на площади 18,9 тыс. га созданы защитные леса из засухоустойчивых пустынных растений. В результате масштабных работ, проведенных за последние годы (2018-2023 гг.), в общей сложности 1,7 млн. На гектарах площади вновь созданы «зеленые покровы» из пустынных растений, таких как саксовол, ежевика, черкез, кандым, и достигнуты положительные результаты.
Лекарственные и съедобные виды растений. В 2017 году с 45 видов культурных насаждений выращено 4000 тонн сырья, а на сегодняшний день выращено 65 видов сырья на 9000 тонн.