O‘rmon siyosati va boshqaruvi
Oʻzbekiston oʻrmon xoʻjaligi -maxsus tabiatni saqlovchi va uni boyliklarini koʻpaytiruvchi soha. Uning asosiy vazifasi etib oʻrmonlarni takror koʻpaytirish, saqlash va oʻrmon fondi boyliklaridan oqilona foydalanish, respublik extiyojini oʻrmon va oʻrmon mahsulotlari bilan taʼminlash, oʻrmonlarni ekologik, atrof muhitni muhofaza qilish, suvni saqlash, ximoya qilish, sanitar gigenik va rekreatsion faoliyatlarini kuchaytirish hisoblanadi.
U oʻz faoliyatida boshqa tashkilotlar va idoralar bilan uzviy bogʻlangan boʻlib, ularni iqtisodiy rivojlanishiga hissa qoʻshadi.
Oʻrmonlarni qoʻriqlash, muhofaza etish, foydalanish va takroriy koʻpaytirish davlat boshqaruvi Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Maxkamasi, Oʻzbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qoʻmitasi tomonidan amalga oshiriladi. Oʻrmondan foydalanish boʻyicha asosiy siyosatni olib borish Oʻrmon xoʻjaligi davlat qo‘mitasi va uning joylardagi organlariga oʻrmon xoʻjaligini muvofiqlashtiirish va boshqarish yuklatilgan.
Oʻrmon xoʻjaligi davlat qo‘mitasi oʻz ish faoliyatini 2017 yil 11-may kuni qabul qilingan “Oʻrmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi faoliyatini tashkil etish tog‘risida”gi PQ-2966 Prezident qarori va Vazirlar Maxkamasining qarorlari va farmoyishlari asosida amalga oshiradi.
Oʻrmon xoʻjaligi davlat qo‘mitasiga oʻrmon xoʻjaligini xolati va istiqbolda rivojlantirish, sohada ilmiy texnik progress, oʻrmonlardan oqilona foydalanish, koʻpaytirish, qoʻriqlash va muhofaza etishni tashkil etish, ovchilik xoʻjaligi, qoʻriqxonalar ishi va tabiiy xalq bogʻlarini yuritishni boshqarish, oʻrmonlarni ekologik va boshqa foydali xususiyatlarini kuchaytirishni amalga oshirish masʼuliyatlari yuklatilgan.

Лесная политика и управление
Лесное хозяйство Узбекистана является сферой охраны природы и ее богатства. Его основная задача — воспроизводить, сохранять и рационально использовать ресурсы лесного фонда, обеспечивать национальные потребности лесами и лесоматериалами, защищать лес от экологических, природоохранных, водоохранных, защитных, санитарно-гигиенических и рекреационных мероприятий.
Он неразрывно связан с другими организациями и учреждениями и способствует их экономическому развитию.
Государственный комитет лесного хозяйства отвечает за состояние и перспективное развитие лесного хозяйства, научно-технический прогресс в этой области, организацию рационального использования, воспроизводства, охраны и защиты лесов, управление охотой, охраной природы и управление природными парками, улучшение экологических и других полезных свойств леса. ответственность за реализацию.
Охрана, сохранение, использование и воспроизводство лесов регулируются Кабинетом Министров Республики Узбекистан и Государственным комитетом лесного хозяйства Республики Узбекистан. Основная политика использования лесов Государственный комитет лесного хозяйства и его местные органы отвечают за координацию и управление лесным хозяйством.
Государственный комитет лесного хозяйства осуществляет свою деятельность на основании постановлений и распоряжений Президента Республики Узбекистан от 11 мая 2017 года «Об организации деятельности Государственного комитета лесного хозяйства и Указа Президента-2966».