O‘rmon xo‘jaligi agentligi va tizim tashkilotlari xodimlarining etika va korruptsiyaga qarshi kurashish sohasida o‘qishini tashkil qilish bo‘yicha yo‘riqnoma
1. Ushbu Yo‘riqnoma O‘zbekiston Respublikasi o‘rmon xo‘jaligi davlat agentligi, uning tizim tashkilotlari va tarkibiy bo‘linmalari (keyingi o‘rinlarda agentlik va tizim tashkilotlari) xodimlarining etika va korrupsiyaga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha o‘qishini tashkil qilish bo‘yicha tartibini belgilab beradi.
2. Ushbu Yo‘riqnoma korrupsiyaviy harakatlarning oldini olish va ularni sodir etilishiga xizmat qiladigan sabablarni bartaraf etish, xodimlarning huquqiy ongini oshirish va ularni O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi va Agentlikning boshqa ichki normativ hujjatlariga qat'iy rioya qilish ruhida tarbiyalashga qaratilgan.
3. Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlarini etika va korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida o‘qitish (keyingi o‘rinlarda – o‘qitish) dasturlari va materiallari O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi va ushbu Yo‘riqnomaga muvofiq ishlab chiqiladi.
4. Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlarini o‘qitish quyidagi tamoyillarga asoslanadi:
xolislik va ilmiylik – etika va korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi o‘quv materiallarni tayyorlash uchun mas'ul shaxslar ularning O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari, xalqaro standartlar hamda etika va korrupsiyaga qarshi kurashish nazariyasi hamda amaliyotiga doir ilmiy tadqiqotlar natijalariga muvofiqligini ta'minlaydi;
amaliy jihatdan qulaylik – Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlarini o‘qitish shakllari, usullari va materiallari amaliy ahamiyatga ega bo‘lishi, real vaziyatlarga asoslanishi, xodimlar tomonidan olingan bilimlarni tushunish darajasi va ularni aniq amaliy vazifalarni hal etishda qo‘llash imkoniyatini nazorat qilinishini o‘z ichiga olishi lozim;
ketma-ketlilik va tizimlilik – etika va korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi o‘quv materiallari, shuningdek Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlarini o‘qitish tartibi izchil va tuzilmaviy-mantiqiy tizimni ifodalaydi. O‘qitish umumiy tushunchalar va voqeliklardan juz'iylariga, oddiydan murakkabga, boshlang‘ichdan mukammalga va h.k o‘tish asosida amalga oshiriladi;
hammaboplik – Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlarining joriy bilimlari va ko‘nikmalarini hisobga olish, ular uchun tushunarli bo‘lgan o‘quv materiallarini shakllantirish;
differentsiallangan yondashuv – Agentlik va tizim tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida o‘qitish aniq funktsiyalar va tartib-taomillardagi korrupsiyaviy xavf-xatar natijalarini hisobga oladi. Korrupsiyaviy xavf-xatarlarga eng ko‘p moyil bo‘lgan lavozimlarni egallab turgan xodimlar korrupsiyaga qarshi qo‘shimcha ravishda maxsus o‘qitiladi;
o‘qitish usullari va shakllarini doimiy ravishda takomillashtirish – Agentlik va tizim tashkilotlari o‘quv materiallarini ishlab chiqish, o‘qitish, shuningdek Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlari tomonidan bilimlar o‘zlashtirilganini tekshirish vaqtida texnik va ilmiy taraqqiyotning innovatsion yutuqlaridan foydalanishga harakat qiladi.
2-bob. O‘qitishning ustuvor vazifalari.
5. O‘qitish shakllari va usullarini aniqlashda, shuningdek etika va korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi o‘quv materiallarini shakllantirishda Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlarini etika va korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida o‘qitish uchun mas'ul shaxslar quyidagi ustuvor vazifalarga tayanishi lozim:
korrupsiya mohiyati, uning jamiyat hayotining turli sohalari, Agentlik va tizim tashkilotlarining funktsiya va tartib-taomillarida paydo bo‘lish shakllari va o‘ziga xos jihatlari, sabablari, ijtimoiy jihatdan xavfli va zararli oqibatlari to‘g‘risida umumiy tasavvurni shakllantirish;
O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi, Agentlik va tizim tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi kurash siyosati bilan belgilangan etika va korrupsiyaga qarshi xulq-atvorning axloqiy qadriyatlari va Agentlik va tizim tashkilotlarining boshqa ichki hujjatlariga qat'iy va so‘zsiz rioya qilishga asoslangan xulq-atvor modelini shakllantirish;
Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlarini agentlikda amal qiluvchi korrupsiyaga qarshi kurash tamoyillari, talablari va tartib-taomillari bilan tanishtirish; korrupsiyaviy xavf-xatarlarni kelib chiqishiga xizmat qiluvchi shart-sharoitlarni aniqlash va ularning oldini olish qobiliyatini shakllantirish, korrupsiyaviy xulq-atvor, Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlarida xulq-atvor qoidalari buzilishiga nisbatan toqatsizlikni namoyon etish.
3-bob. O‘qitishni tashkil etish tartibi.
6. Agentlikning Kadrlar bo‘limi agentlik va tizim tashkilotlarining xodimlarini o‘qitish rejalarini tayyorlash, tegishli o‘quv materiallarini ishlab chiqish, o‘qitish, shuningdek agentlikda bunday o‘qitishni monitoring va nazorat qilish uchun mas'uldir.
7. Agentlikning Korrupsiyaga qarshi komplayens-nazorat xizmati agentlik xodimlarini o‘qitish rejalarini tayyorlashda ishtirok etadi, korrupsiyaga qarshi kurash sohasidagi o‘quv materiallarni ishlab chiqadi, o‘qitish o‘tkazilishini muvofiqlashtiradi.
8. Agentlikning Kadrlar bo‘limi o‘qitish intizomi va unga doir axborotlar yig‘ilishini nazorat qiladi.
9. Agentlik Komplayens-nazorat xizmati va Kadrlar bo‘limi tegishli tajribaga ega xalqaro yoki mahalliy tashkilotlar bilan tuzilgan shartnomalar (Agentlikda belgilangan tartibda) asosida o‘quv materiallarini tayyorlash hamda o‘qitishni amalga oshirish uchun uchinchi shaxslarni jalb qilishi mumkin.
10. O‘qitish quyidagi o‘quv dasturlarini ko‘zda tutishi lozim: barcha xodimlar uchun korrupsiyaga qarshi umumiy o‘qitish;
Agentlik xodimlarining xulq-atvor qoidalari bo‘yicha umumiy o‘qitish; korrupsiyaviy xavf-xatarga eng ko‘p moyil bo‘lgan lavozimlar uchun korrupsiyaga qarshi maxsus o‘qitish;
Agentlikda korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining amal qilishi va rivojlanishi uchun mas'ul bo‘lgan xodimlar uchun korrupsiyaga qarshi maxsus o‘qitish.
11. Umumiy korrupsiyaga qarshi o‘qitish va agentlik tizimi xodimlarining xulq-atvor qoidalari bo‘yicha umumiy o‘qitish Agentlikning barcha xodimlari uchun majburiy hisoblanadi.
12. Agentlikning barcha xodimlari uchun korrupsiyaga qarshi umumiy o‘qitish amaliy yo‘naltirilgan bo‘lishi va quyidagi yangi bilimlarga ega bo‘lish yoki mavjud bilimlarni takrorlash imkoniyatini yaratishi lozim:
O‘zbekiston Respublikasining korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi qonunchiligi, Agentlikning korrupsiyaga qarshi kurashish masalalari, jumladan o‘rnatilgan taqiqlar, cheklovlar, huquq va majburiyatlar, xizmat xulq-atvoriga qo‘yilgan talablar, Agentlik xodimlarining korrupsiyaviy harakatlari aniqlanganda harakatlar ketma-ketligiga doir ichki hujjatlarni bilish;
korrupsiyaga qarshi kurashish, manfaatlar to‘qnashuvi va korrupsiyaga qarshi boshqa talablar sohasidagi huquqni qo‘llash amaliyotiga doir bilimlar;
olingan bilimlarni qo‘llash ko‘nikmalari, jumladan Agentlikning turli faoliyat sohalaridagi korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash qobiliyati, Agentlikda o‘rnatilgan korrupsiyaga qarshi kurash choralarini amaliyotda qo‘llay bilish.
13. Agentlik xodimlarining xulq-atvor qoidalari bo‘yicha umumiy o‘qitish Agentlikning barcha xodimlari uchun amaliy yo‘naltirilgan bo‘lishi va Agentlikda qabul qilingan etika tamoyillari va qoidalariga doir yangi bilimlarga ega bo‘lish yoki bor bilimlar takrorlanishini ta'minlashi lozim.
14. Agentlik xodimlari umumiy korrupsiyaga qarshi o‘qitish va xodimlaring xulq-atvor qoidalari natijalari bo‘yicha o‘rganilgan material qanchalik o‘zlashtirilgani va tushunilganligi hamda olingan bilim va ko‘nikmalarni amaliyotda qo‘llash imkoniyatini tekshirishga qaratilgan test sinovlari topshirishi lozim.
15. Agentlik xodimlari savollarning kamida 70 foiziga to‘g‘ri javob bergan taqdirda korrupsiyaga qarshi umumiy o‘qitish va Tashkilot xodimlarining xulq-atvor qoidalarini muvaffaqiyatli o‘zlashtirgan hisoblanadi. Agar xodim savollarning 70 foizidan kamiga to‘g‘ri javob bergan bo‘lsa, u takroriy test sinovlarini test topshirgan kundan boshlab 5 ish kuni ichida topshirishi mumkin.
16. Korrupsiyaviy xavf-xatarga eng ko‘p moyil bo‘lgan lavozimlar uchun maxsus korrupsiyaga qarshi o‘qitish korrupsiyaga qarshi umumiy o‘qitishdan mustaqil (qo‘shimcha) ravishda o‘tkaziladi.
17. Korrupsiyaviy xavf-xatarga eng ko‘p moyil bo‘lgan lavozimlar ro‘yxati Agentlik va tizim tashkilotlarida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash uslubiyotiga muvofiq shakllantiriladi.
18. Korrupsiyaviy xavf-xatarga eng ko‘p moyil bo‘lgan lavozimlar uchun korrupsiyaga qarshi maxsus o‘qitish quyidagilar to‘g‘risidagi ma'lumotni o‘z ichiga olishi lozim:
korrupsiyaviy xavf-xatarga eng ko‘p moyil bo‘lgan aniq funktsiya va tartib-taomillardagi korrupsiyaviy xavf-xatarlarni aniqlash va minimallashtirish usullari;
korrupsiyaviy xavf-xatarga eng ko‘p moyil bo‘lgan aniq funktsiya va tartib-taomillardagi korrupsiyaning namoyon bo‘lish shakllari va turlari;
uchinchi shaxslar bilan o‘zaro aloqa qilishda korrupsiyaviy xavf-xatarga eng ko‘p moyil bo‘lgan aniq funktsiya va tartib-taomillarga xos bo‘lgan korrupsiyaga qarshi talablar;
korrupsiyaviy xavf-xatarga eng ko‘p moyil bo‘lgan aniq funktsiyalarni amalga oshirishda qo‘llaniladigan qo‘shimcha talab va tartib-taomillarni o‘z ichiga oluvchi ichki hujjatlar.
19. Agentlikda korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining amal qilishi va rivojlanishi uchun mas'ul xodimlarni korrupsiyaga qarshi maxsus o‘qitish yiliga kamida bir marta, malaka oshirish shaklida (seminar, trening va boshqa) korrupsiyaga qarshi kurash sohasidagi ekspertlarni jalb qilish, shuningdek bunday o‘qishlarga ixtisoslashgan vakolatli uchinchi shaxslar (tashkilotlar) tomonidan tashkil etiladigan treninglarda ishtirok etish orqali o‘tkaziladi.
20. Agentlikda korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining amal qilishi va rivojlanishi uchun mas'ul xodimlarni korrupsiyaga qarshi maxsus o‘qitish O‘zbekiston Respublikasining korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha qonunchiligidagi o‘zgarishlar, korrupsiyaga qarshi tizimlarni shakllantirish va davlat organlarida korrupsiyaning oldini olish tadbirlarini amalga oshirish borasidagi ilg‘or xalqaro metodikalarni o‘rganishni o‘z ichiga olishi lozim.
21. Ushbu Yo‘riqnomaning 19-bandida ko‘rsatib o‘tilgan malaka oshirish va treninglardan o‘tish muddati yiliga kamida 10 (o‘n) soatni o‘z ichiga olishi lozim.
4-bob. O‘qitish muddatlari va davriyligi.
22. O‘qitish O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi va Agentlikning ichki hujjatlarida ko‘zda tutilgan majburiy malaka oshirish doirasida o‘qitish, uchinchi shaxslar bilan qo‘shma konferentsiyalar, yig‘ilishlar, simpoziumlar o‘tkazilishidan qat'iy nazar amalga oshiriladi.
23. Agentlik xodimlari etika va korrupsiyaga qarshi kurash sohasida yiliga kamida bir marta o‘qitilishi lozim.
24. Agentlik xodimlari quyidagi hollarda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha yiliga bir martadan ko‘p o‘qitilishi lozim:
xodim korrupsiyaviy xavf-xatarga eng ko‘p moyil bo‘lgan lavozimni egallab turgan bo‘lsa;
lavozimga tayinlanganda va rotatsiya qilinganda, agar shaxsning yangi lavozimi korrupsiyaviy xavf-xatarga eng ko‘p moyil bo‘lgan lavozimlar ro‘yxatiga kirsa;
Agentlikda korrupsiyaviy harakatlar bilan bog‘liq holatlar aniqlanganda yoki amalga oshirilayotgan funktsiya/tartib-taomilning korrupsiyaviy xavf-xatar darajasi ortganda;
Agentlik direktorining qaroriga muvofiq.
25. Agentlikka ishga qabul qilingan yoki yangi lavozimga o‘tkazilgan xodimlar ishga kirgan yoki yangi lavozimga o‘tgan vaqtdan boshlab 30 kun ichida korrupsiyaga qarshi va Agentlik xodimlarini xulq-atvor qoidalari bo‘yicha umumiy o‘qitilishi shart.
O‘quv sanasini belgilashda etika va korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida o‘qitishning tasdiqlangan yillik jadvali, guruhda bo‘sh o‘rinlar borligi (kunduzgi o‘quv shakli uchun) va mazkur bobning 22-23-bandlarida ko‘zda tutilgan o‘qitish muddatlari va davriyligiga amal qilish zarurati hisobga olinadi.
Keyingi korrupsiyaga qarshi umumiy o‘qitish va Agentlik xodimlarini xulq-atvor qoidalari bo‘yicha umumiy o‘qitish barcha xodimlar uchun Kadrlar bo‘limi tomonidan yiliga bir martadan kam bo‘lmagan davriylikda belgilanadi.
26. Xodim korrupsiyaviy xavf-xatarga eng ko‘p moyil bo‘lgan lavozimni egallab turgani bilan bog‘liq holatlarda yoki xodim shunday lavozimga tayinlanganda maxsus korrupsiyaga qarshi o‘qitish etika va korrupsiyaga qarshi kurash sohasida o‘qitishning yillik jadvalida belgilangan muddatlarda amalga oshiriladi.
27. Agentlikning Kadrlar bo‘limi har yili o‘qitish jadvalini keyingi yil uchun tuzadi va 31 dekabrgacha uni Agentlik direktoriga tasdiqlash uchun taqdim etadi.
O‘qitish jadvalini tuzishda xodimlar tomonidan oldingi o‘qitish muddatlari hisobga olinadi.
O‘qitish jadvalida albatta o‘qitish kursi nomi, sanasi, shuningdek o‘qitish tayinlangan lavozimlar ko‘rsatiladi.
Tasdiqlangan jadvalga muvofiq Kadrlar bo‘limining mas'ul xodimlari o‘qitish boshlanishidan 10 ish kun oldin xodimlarni xabardor qiladi. Belgilangan muddatda o‘qish imkoniyati bo‘lmasa (kunduzgi o‘quv shakli uchun, masalan yuqori mavsumiy yuklama, kasallik varaqasi, rejalashtirilgan ta'til singari asosli sabablar), xodim o‘qish boshlanishidan 5 (besh) ish kunidan kechiktirmay o‘qishni boshqa sanaga ko‘chirish maqsadida Kadrlar bo‘limini ogohlantirib qo‘yishi lozim.
5-bob. O‘qitish intizomini nazorat qilish va hujjatlarni saqlash.
28. Kadrlar bo‘limi Agentlik xodimlarining etika va korrupsiyaga qarshi kurash sohasida o‘qitilishiga doir ma'lumotlarni yig‘ib boradi va ularni har chorakda Agentlikning Komplayens-nazorat xizmatiga taqdim etadi.
Agentlikning Komplayens-nazorat xizmati olingan ma'lumotlarni tahlil qiladi (jumladan, o‘quv intizomi, xodimlar uchun qiyinchilik tug‘dirayotgan mavzular va test savollari) va tahlil natijalarini korrupsiyaga qarshi tizimning amal qilishi va rivojlanishi masalalari bo‘yicha doimiy hisobotlarga kiritilishini, shuningdek o‘quv materiallariga tuzatishlar kiritilishini (zarurat tug‘ilganda) ta'minlaydi.
29. Xodim unga tayinlangan o‘quv yoki uning natijalari bo‘yicha test sinovlarini belgilangan muddatlarda o‘tmasa, Kadrlar bo‘limi boshlig‘i bunday xodimning rahbarini unga nisbatan tegishli qaror qabul qilish maqsadida ogohlantiradi.
30. O‘qitish jadvali, yo‘qlama varaqalari, test natijalari, xodim o‘qiganligini tasdiqlovchi boshqa hujjatlar Agentlikning Kadrlar bo‘limida saqlanadi.
6-bob. Yakuniy qoidalar.
31. Ushbu Yo‘riqnoma O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi va Agentlikning ichki hujjatlariga o‘zgarishlar kiritilganda, korrupsiyaga qarshi o‘qitishni tashkil etish sohasidagi ilg‘or xalqaro amaliyot o‘zgargan taqdirda qayta ko‘rib chiqiladi. Agentlikning Komplayens-nazorat xizmati mazkur Yo‘riqnomaga o‘zgartirish kiritish uchun mas'ul hisoblanadi.
32. Agentlik xodimi egallab turgan lavozimi, ish staji, mavqei va boshqa omillardan qat'iy nazar mazkur Yo‘riqnomaning tamoyillari va talablariga rioya qilish uchun shaxsan javobgar hisoblanadi.

Guidelines for the organization of training of employees of forestry agency and system organizations in the field of ethics and anti-corruption
1. This Instruction is intended for employees of the State Forestry Agency of the Republic of Uzbekistan, its system organizations and structural units (hereinafter referred to as agencies and system organizations) to read on ethics and anti-corruption issues. determines the order of organization.
2. This Instruction is aimed at preventing corrupt actions and eliminating the reasons for their commission, increasing the legal awareness of employees and educating them in the spirit of strict compliance with the legislation of the Republic of Uzbekistan and other internal normative documents of the Agency.
3. Programs and materials for training (hereinafter referred to as training) employees of agencies and system organizations in the field of ethics and anti-corruption are developed in accordance with the legislation of the Republic of Uzbekistan and this Guideline.
4. Training of employees of agencies and system organizations is based on the following principles:
impartiality and scientificity - the persons responsible for the preparation of educational materials in the field of ethics and anti-corruption ensure their compliance with the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, international standards and the results of scientific research on the theory and practice of ethics and anti-corruption;
convenience in practical terms - the forms, methods and materials of training of agency and system organization employees should be of practical importance, based on real situations, the level of understanding of knowledge acquired by employees and the ability to use them in solving specific practical tasks should be controlled. should include;
consistency and systematicity - training materials in the field of ethics and anti-corruption, as well as the procedure for training employees of the Agency and system organizations represent a consistent and structural-logical system. Teaching is carried out on the basis of transition from general concepts and realities to specific ones, from simple to complex, from elementary to advanced, etc.;
universality - taking into account the current knowledge and skills of the employees of the Agency and system organizations, creating educational materials that are understandable for them;
differentiated approach – anti-corruption training in agency and system organizations takes into account the results of corruption risks in specific functions and procedures. Employees occupying the positions most prone to corruption risks will receive additional special anti-corruption training;
continuous improvement of training methods and forms - the Agency and system organizations try to use the innovative achievements of technical and scientific development during the development of educational materials, training, as well as checking the mastery of knowledge by the employees of the Agency and system organizations.
Chapter 2. Priority tasks of education.
5. In determining the forms and methods of training, as well as in the formation of educational materials in the field of ethics and anti-corruption, the persons responsible for training the employees of the Agency and system organizations in the field of ethics and anti-corruption should rely on the following priority tasks:
to form a general idea about the essence of corruption, its appearance in various spheres of public life, the functions and procedures of agencies and system organizations, and its specific aspects, causes, and socially dangerous and harmful consequences;
Formation of a behavioral model based on strict and unconditional compliance with the laws of the Republic of Uzbekistan, ethics and moral values of anti-corruption behavior and other internal documents of the Agency and system organizations defined by the anti-corruption policy of the Agency and system organizations;
Acquaint the employees of the agency and system organizations with the anti-corruption principles, requirements and procedures applicable in the agency; to identify the conditions that lead to the origin of corruption risks and to form the ability to prevent them, to demonstrate intolerance to corrupt behavior, violations of the rules of conduct among the employees of the Agency and system organizations.
Chapter 3. Procedure for organizing training.
6. The Human Resources Department of the Agency is responsible for preparing training plans for employees of the Agency and system organizations, developing relevant training materials, training, as well as monitoring and controlling such training in the Agency.
7. The agency's anti-corruption compliance-control service participates in the preparation of training plans for the agency's employees, develops educational materials in the field of anti-corruption, and coordinates training.
8. The Human Resources Department of the Agency supervises the training discipline and the collection of information about it.
9. The Agency's Compliance-supervision service and the Human Resources Department may engage third parties for the preparation of training materials and for the implementation of training on the basis of contracts concluded with international or local organizations with relevant experience (in accordance with the procedure established by the Agency).
10. Training should include the following training programs: general anti-corruption training for all employees;
General training on the rules of conduct of agency employees; special anti-corruption training for positions most prone to corruption risks;
Special anti-corruption training for employees responsible for the implementation and development of the anti-corruption system in the agency.
11. General anti-corruption training and general training on the rules of conduct of agency system employees are mandatory for all employees of the Agency.
12. The general anti-corruption training for all employees of the Agency should be practically oriented and create the opportunity to acquire the following new knowledge or to repeat the existing knowledge:
To know the legislation of the Republic of Uzbekistan in the field of combating corruption, anti-corruption issues of the Agency, including established prohibitions, restrictions, rights and obligations, requirements for service behavior, internal documents on the sequence of actions when corrupt actions of the Agency's employees are detected ;
knowledge of law enforcement practices in the field of anti-corruption, conflict of interest and other anti-corruption requirements;
skills of applying the acquired knowledge, including the ability to assess corruption risks in various spheres of the Agency's activities, the ability to apply anti-corruption measures established in the Agency in practice.
13. The general training of Agency employees on the rules of conduct should be practically oriented for all employees of the Agency and ensure the acquisition of new knowledge or the repetition of existing knowledge about the principles and rules of ethics adopted by the Agency.
14. The agency's employees should pass tests aimed at checking the extent to which the material learned and understood as a result of the general anti-corruption training and the rules of conduct of employees and the possibility of applying the acquired knowledge and skills in practice.
15. If the employees of the Agency answer at least 70% of the questions correctly, they are considered to have successfully mastered the general anti-corruption training and the rules of conduct of the Organization's employees. If the employee answered less than 70% of the questions correctly, he can submit repeated tests within 5 working days from the day of passing the test.
16. Special anti-corruption training for positions most prone to corruption risks is conducted independently (in addition) to general anti-corruption training.
17. The list of positions most prone to corruption risks is formed in accordance with the methodology of assessing corruption risks in the Agency and system organizations.
18. Special anti-corruption training for positions most prone to corruption risks should include information on:
ways to identify and minimize corruption risks in specific functions and procedures that are most prone to corruption risks;
forms and types of corruption in specific functions and procedures that are most susceptible to corruption risks;
anti-corruption requirements specific to specific functions and procedures that are most susceptible to corruption risks when interacting with third parties;
internal documents containing additional requirements and procedures used in the implementation of specific functions that are most prone to corruption risks.
19. At least once a year, special anti-corruption training for employees responsible for the operation and development of the anti-corruption system in the agency, in the form of advanced training (seminar, training, etc.) conducted by participating in training organized by specialized authorized third parties (organizations).
20. Special anti-corruption training of employees responsible for the implementation and development of the anti-corruption system in the agency, changes in the anti-corruption legislation of the Republic of Uzbekistan, the formation of anti-corruption systems and the implementation of measures to prevent corruption in state bodies should include the study of advanced international methodologies.
21. The period of training and training specified in Clause 19 of this Instruction should include at least 10 (ten) hours per year.
Chapter 4. Training periods and periodicity.
22. Training is carried out within the framework of mandatory training provided by the legislation of the Republic of Uzbekistan and the internal documents of the Agency, regardless of the holding of joint conferences, meetings, symposiums with third parties.
23. Agency employees should be trained at least once a year in the field of ethics and anti-corruption.
24. Agency employees should be trained in the fight against corruption more than once a year in the following cases:
if the employee holds a position that is most prone to corruption risks;
upon appointment and rotation, if the person's new position is included in the list of positions most prone to corruption risks;
When cases related to corrupt actions are detected in the agency or when the level of corruption risk of the implemented function/procedure increases;
According to the decision of the director of the agency.
25. Employees hired or transferred to a new position in the Agency must undergo general anti-corruption and code of conduct training for the Agency's employees within 30 days from the time of employment or transfer to a new position.
When determining the training date, the approved annual schedule of training in the field of ethics and anti-corruption, the presence of vacancies in the group (for the full-time training form) and the training periods provided for in paragraphs 22-23 of this chapter and the need to follow periodicity is taken into account.
Further general anti-corruption training and general training of the Agency's employees on the rules of conduct are determined by the Personnel Department at least once a year for all employees.
26. In cases related to the fact that the employee occupies a position that is most prone to corruption risks or when the employee is appointed to such a position, special anti-corruption training is carried out in the terms specified in the annual schedule of training in the field of ethics and anti-corruption.
27. The Human Resources Department of the Agency annually prepares the training schedule for the following year and submits it to the Director of the Agency for approval by December 31.
When drawing up the training schedule, the employees' previous training periods are taken into account.
In the training schedule, the name of the training course, the date, as well as the assigned training positions are indicated.
According to the approved schedule, the responsible personnel of the Personnel Department will notify the employees 10 working days before the start of training. If there is no opportunity to study in the specified period (for full-time study, for valid reasons such as high seasonal workload, sick leave, planned vacation), the employee must change the study no later than 5 (five) working days before the start of the study. In order to move to a new date, he must notify the Personnel Department.
Chapter 5. Control of training discipline and storage of documents.
28. The Human Resources Department collects information on the training of the Agency's employees in the field of ethics and anti-corruption and submits them to the Agency's Compliance Control Service on a quarterly basis.
The Agency's Compliance Oversight Service will analyze the data received (including training discipline, topics of difficulty for employees and test questions) and include the results of the analysis in regular reports on the implementation and development of the anti-corruption system, as well as o ensures that corrections are made to teaching materials (when necessary).
29. If the employee does not pass the assigned training or tests based on its results within the specified periods, the head of the personnel department will warn the manager of such an employee in order to make an appropriate decision against him.
30. The training schedule, application forms, test results, other documents confirming that the employee has studied are stored in the Personnel Department of the Agency.
Chapter 6. Final Rules.
31. This Guideline will be revised when changes are made to the legislation of the Republic of Uzbekistan and the internal documents of the Agency, when international best practice in the field of organizing anti-corruption training changes. The Agency's Compliance Oversight Service is responsible for making changes to this Guideline.
32. An employee of the Agency is personally responsible for compliance with the principles and requirements of this Instruction, regardless of the position, seniority, position and other factors.