O‘rmon xo‘jaligi agentligi va tizim tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining holati to‘g‘risidagi hisobotni shakllantirish va taqdim etish bo‘yicha tartib
1. Mazkur Tartib O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi agentligi va uning tizim tashkilotlari (keyingi o‘rinlarda – Agentlik va tizim tashkilotlari)da korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining faoliyat yuritishi va korrupsiyaga qarshi tadbirlarni amalga oshirishi to‘g‘risidagi hisobdorlikni shakllantirish tartibini belgilaydi.
2. Agentlik va tizim tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining faoliyat yuritishi va rivojlanishi masalalari bo‘yicha hisobotlarni (keyingi o‘rinlarda – Hisobotlar) shakllantirish va taqdim etish uchun mas'uliyat Agentlikning Korrupsiyaga qarshi komplayens-nazorat xizmati yoki mas'ul xodimlari zimmasida bo‘ladi.
3. Agentlikning tizim tashkilotlari hisobotlarini taqdim qilish uchun mas'uliyat hududiy va tarkibiy bo‘linmalardagi korrupsiyaga qarshi ichki nazorat uchun tayinlangan mas'ul xodim (keyingi o‘rinlarda – Mas'ul xodim) zimmasida bo‘ladi.
2-bob. Hisobot turlari va uni tuzish davriyligi.
4. Agentlik va tizim tashkilotlarida quyidagi hisobot turlari nazarda tutiladi:
a) Agentlik va tizim tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining faoliyat ko‘rsatishi to‘g‘risidagi, shu jumladan, Agentlikning korrupsiyaga qarshi dasturi yoki yo‘l xaritasi tadbirlarini amalga oshirilishi bo‘yicha hisobot har chorakda Komplayens-nazorat xizmati tomonidan mazkur Tartibning 3-bobida belgilangan tartibda tuziladi;
b) Korrupsiyaga qarshi kurashishga oid davlat dasturida rejalashtirilgan tadbirlarni amalga oshirish to‘g‘risidagi hisobot har chorakda Komplayens-nazorat xizmati tomonidan mazkur Tartibning 4-bobida belgilangan tartibda tuziladi.
5. Hisobot muntazam ravishda ushbu Tartibda belgilangan qoidalar va muddatlarda, Agentlik va tizim tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining holatidan, shuningdek, hisobot davrida korrupsiyaga qarshi tadbirlar o‘tkazilgan yoki yo‘qligidan qat'iy nazar, tuziladi.
Yilning IV choragi uchun yillik hisobot tayyorlanadi.
6.Har choraklik va yillik hisobotlar Agentlik direktoriga (Agentlik hay'atiga) topshiriladi.
Agentlikning markaziy apparatidagi Komplayens-nazorat xizmati har chorakda, keyingi chorak birinchi oyining 25-sanasidan kechiktirmay Agentlikning umumiy hisobotini O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligiga (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) ko‘rib chiqishi uchun kiritib boradi.
7.Agentlikning yillik hisobotidagi umumiy axborot Internet tarmog‘idagi rasmiy veb-saytida e'lon qilinadi. Mazkur axborot Agentlikning Komplayens-nazorat xizmati tomonidan tayyorlanadi.
3-bob. Korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining faoliyat ko‘rsatishi to‘g‘risida hisobotni shakllantirish tartibi.
8. Agentlik va tizim tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining faoliyat ko‘rsatishi to‘g‘risidagi hisobot korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini monitoring va nazorat qilish, shuningdek, Agentlikning korrupsiyaga qarshi dastur yoki yo‘l xaritasi tadbirlarini amalga oshirilishini monitoring qilish maqsadida tuziladi.
9.Hisobot har chorakda Komplayens-nazorat xizmati tomonidan hisobot davridan keyingi oyning 20-sanasidan kechiktirmay tuziladi va Agentlik direktoriga (Agentlik hay'atiga) ko‘rib chiqish uchun topshiriladi.
10.Hisobotni shakllantirish quyidagi tartibda amalga oshiriladi:
a) hisobot davridan keyingi oyning 2-sanasidan kechiktirmay, Agentlikning markaziy appartidagi Komplayens-nazorat xizmati mas'ul xodimlarga ushbu oyning 10-sanasigacha tegishli rahbarlar tomonidan tasdiqlangan mazkur Tartibning 1-ilovasiga muvofiq shaklda hisobot taqdim etishi to‘g‘risida xabarnoma yuboradi;
b) Agentlikning markaziy apparati bo‘linmalarining hisoboti Agentlikning markaziy apparatidagi Komplayens-nazorat xizmati tomonidan tuziladi va Agentlikning korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishiga mas'ul bo‘lgan rahbar o‘rinbosari tomonidan tasdiqlanadi;
Korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyati to‘g‘risidagi hisobotning biron-bir bo‘limi bo‘yicha tadbirlar o‘tkazilmagan taqdirda, tadbirlar amalga oshirilmaganligi sababini ko‘rsatish lozim;
v) hisobotlarga kiritilgan axborot tegishli hujjatlar nusxalari va boshqa ma'lumotlarga asoslangan bo‘lishi kerak;
g) Agentlikning markaziy apparatidagi Komplayens-nazorat xizmati ushbu Tartibga 2-ilovada ko‘rsatilgan shaklda Agentlik tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha tizimning faoliyat ko‘rsatishi to‘g‘risidagi umumiy hisobotni tuzadi hamda qo‘shimcha ravishda unga ushbu Tartibga 1-ilovadagi shakl bo‘yicha Agentlik va tizim tashkilotlari bo‘yicha tuzilgan hisobotdagi ma'lumotlarni kiritadi.
Hisobotda asosiy axborotni o‘zida aks ettirgan qisqacha ma'lumotnoma va takliflar bo‘lishi kerak. Yillik hisobot o‘z ichiga o‘tgan yilning xuddi shunday ko‘rsatkichlariga ega bo‘lgan solishtirma tahlilni ham qamrab olishi kerak.
11. Agentlik va tizim tashkilotlari tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining faoliyat ko‘rsatishi to‘g‘risidagi hisobotlar va Agentlik tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining faoliyat ko‘rsatishi to‘g‘risidagi umumiy hisobotni tuzishda Komplayens-nazorat xizmati tegishli bo‘linma xodimlaridan zarur hujjatlar, tushuntirish va statistikani so‘rash va olish huquqiga ega. Komplayens-nazorat xizmati qisqa ma'lumotnoma biriktirilgan korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining faoliyat ko‘rsatishi to‘g‘risidagi umumiy hisobotini hisobot davridan keyingi oyning 21-sanasigacha Agentlik direktoriga taqdim etadi.
4-bob. Korrupsiyaga qarshi kurashga oid davlat dasturlarida rejalashtirilgan tadbirlarni amalga oshirish to‘g‘risidagi hisobotni shakllantirish tartibi.
12.Korrupsiyaga qarshi kurashishga oid davlat dasturida rejalashtirilgan tadbirlarni amalga oshirish to‘g‘risidagi hisobot ushbu Tartibning 3-ilovasiga muvofiq shaklda tuziladi.
13. Korrupsiyaga qarshi kurashishga oid davlat dasturida rejalashtirilgan tadbirlarni amalga oshirish to‘g‘risidagi hisobot Komplayens-nazorat xizmati tomonidan Agentlikda korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining faoliyat ko‘rsatishi to‘g‘risidagi umumiy hisobot bilan bir vaqtda tuziladi.
14.Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha Davlat dasturida rejalashtirilgan tadbirlarning amalga oshirilgani to‘g‘risidagi hisobot rahbar tomonidan ko‘rib chiqilgandan keyin Agentlikka yuboriladi.
5-bob. Yakuniy qoidalar.
15.O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi va Agentlikning ichki idoraviy hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shichalar kiritilgan taqdirda ushbu Nizom qayta ko‘rib chiqilishi lozim.
16.Nizomga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritishga Agentlikning markaziy apparatidagi Komplayens-nazorat xizmati ma'sul hisoblanadi.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi va tizim tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining faoliyat ko‘rsatishi to‘g‘risida umumiy hisobot
I. Agentlikning korrupsiyaga qarshi chora-tadbirlar dasturi bajarilgani to‘g‘risida umumiy axborot
Agentlik tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish tadbirlarining amalga oshirilgani to‘g‘risidagi qisqa ma'lumot, shu jumladan markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida korrupsiyaga qarshi kurashish tadbirlarini amalga oshirgan bo‘linmalar sonini ko‘rsatish zarur; Hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida korrupsiyaga qarshi kurashish tadbirlarini amalga oshirmagan bo‘linmalar ko‘rsatiladi, shuningdek, hisobotga ilovada ularning nomi, amalga oshirilmagan tadbirlar va qisqacha-asosiy sabablarini alohida ko‘rsatish lozim.
II. Siyosat va tartib-taomillar
Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha sohalarni tartibga soluvchi va hisobot davrida markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida tatbiq etilgan korrupsiyaga qarshi kurashish sohasiga taalluqli bo‘lgan normativ-huquqiy va ichki hujjatlar (siyosatlar, reglamentlar, standartlar, tartiblar, yo‘riqnomalar va shu kabilar)ni ko‘rsatish lozim.
III. Xavf-xatarlarni baholash
Agentlik tomonidan xavf-xatarlarni baholash amalga oshirilganligi to‘g‘risidagi axborot, shu jumladan, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholashni amalga oshirgan va o‘zlarining korrupsiyaviy xavf-xatarlar xaritasini yangilagan markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida ko‘rsatish kerak;
Korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholashni amalga oshirmagan hududiy va tarkibiy bo‘linmalar soni viloyatlar, tashkilotning hududiy va tarkibiy bo‘linmalari kesimida ko‘rsatiladi, shuningdek hisobotga ilovada ularning nomi va ko‘rsatkichlarni bajarilmaganligi sabablari qisqacha ko‘rsatiladi;
Baholash jarayonida yangi aniqlangan korrupsiyaviy xavf-xatarlar markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida ko‘rsatiladi. Shuningdek, hisobot davrida aniqlangan korrupsiyaviy xavf-xatarlarni boshqarish bo‘yicha taklif etilgan va amalga oshirilgan tadbirlar qayd etiladi;
Korrupsiyaviy xavf-xatarlarning toifalar bo‘yicha nisbati (yuqori, o‘rta, past) hududiy va tarkibiy bo‘linmalari kesimida ko‘rsatiladi;
Hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida Agentlik uchun yuqori bo‘lgan qoldiq korrupsiyaviy xavf-xatarlar, shuningdek, ko‘rsatilgan korrupsiyaviy xavf-xatarlarni kamaytirish uchun taklif etilayotgan tadbirlarni ko‘rsatish lozim (mavjud bo‘lgan taqdirda).
Bo‘lim faqat har yillik hisobot davrida to‘ldiriladi. Mazkur bo‘limda tashkilot tizimida korrupsiyaviy xavf-xatarni baholashni o‘tkazish tartibiga muvofiq amalga oshirilgan xavf-xatarlarni baholash natijalari bo‘yicha tahliliy axborot aks ettiriladi.
IV. Amalga oshiriladigan korrupsiyaga qarshi kurashish tartib-taomillar
Manfaatlar to‘qnashuvini tartibga solish:
Manfaatlar to‘qnashuvi deklaratsiyalangan va tartibga solingan holatlar soni, shu jumladan, ishga qabul qilish, har yillik deklaratsiyalash jarayonida (mavjud bo‘lgan taqdirda), markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida ko‘rsatiladi;
Tashkilotda manfaatlar to‘qnashuvini markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida manfaatlar to‘qnashuvining yillik deklaratsiyasi tartib-taomillaridan o‘tgan xodimlarning umumiy xodimlar soniga foizlardagi nisbati, shuningdek, deklaratsiyalangan va tartibga solingan manfaatlar to‘qnashuvi holatlari qayd etiladi;
Tashkilot bo‘yicha rejalashtirilgan manfaatlar to‘qnashuvining har yillik deklatsiyalanadigan manfaatlar to‘qnashuviga nisbatan ko‘rsatkichlari bajarilmagan hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida tahliliy ma'lumotlarni keltirish kerak (masalan, manfaatlar to‘qnashuvini barcha rahbarlar deklaratsiyalashi lozim, amalda esa faqat 50% gina rahbar buni bajargan);
Hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida Agentlik tizimida aniqlangan manfaatlar to‘qnashuvi va qabul qilingan choralar bo‘yicha, shu jumladan, umumiy soni va toifalar kesimida (masalan, xarid protseduralaridagi, ish bo‘yicha bevosita bo‘ysunish natijasida va shu kabilarda) tahliliy ma'lumotlarni keltirish lozim.
Korrupsiyaga qarshi qoidalarni Agentlik sharnomalariga kiritish
Korrupsiyaga qarshi qoidalarni Agentlikning xo‘jalik shartnomalariga (shartnomalarning foizli nisbati) kiritish bo‘yicha, shu jumladan markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimidagi kontragentlar tahririda tahliliy ma'lumotlarni keltirish, kontragentlarning korrupsiyaga qarshi qoidalarni shartnomalarga kiritishni rad etish sabablarini ko‘rsatish;
Markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida Agentlik tizimida kontragent tomonidan korrupsiyaga qarshi qoidalar buzilishi sababli shartnomalarni bekor qilish bo‘yicha tahliliy ma'lumotlarni ko‘rsatish.
Kontragentlarni tekshirish:
Hisobot davrida kontragentlar bo‘yicha o‘tkazilgan tekshiruvlar soni, ijobiy va salbiy xulosalarning foizlardagi nisbati markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida ko‘rsatiladi.
Ishga nomzodlarni tekshirish:
Markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida Agentlik tizimiga ishga kirish uchun nomzodlar ustidan o‘tkazilgan tekshiruvlar soni ko‘rsatiladi.
Manfaatlar to‘qnashuvini deklaratsiya qilish hisobot davrida bajarilgan bo‘lsagina axborot to‘ldiriladi.
Axborot faqat yillik hisobotda to‘ldiriladi.
V. Ta'lim va kommunikatsiya
Agentlikda korrupsiyaga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha o‘qitishning natijalarini markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida: o‘qitilgan xodimlarning foizdagi nisbati, ta'lim shakli (bevosita/onlayn) ko‘rsatiladi;
Markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalari kesimida Agentlik tizimi bo‘yicha o‘qitish darajasi past bo‘lgan korrupsiyaga qarshi ko‘nikmalarga oid axborot ko‘rsatiladi (rejalashtirilgan ko‘rsatkichlarga taqqoslangan holda);
Agentlikda korrupsiyaga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha kommunikatsiya turlari va sonini hududiy va tarkibiy bo‘linmalari kesimida (masalan, tarqatmalar, korrupsiyaga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha so‘rovnomalar o‘tkazish) ko‘rsatiladi;
Bo‘limda shuningdek, Agentlik tizimida o‘tkazilgan keng ko‘lamli alohida tadbirlarni ajratib ko‘rsatish mumkin.
VI. Korrupsiyaviy xatti-xarakatlar va huquqbuzarliklar to‘risidagi xabarlar
Hisobot davrida xodimlarning korrupsiyaviy xatti-xarakatlari, manfaatlar to‘qnashuvi, korrupsiyaga qarshi boshqa qonunbuzarliklar bilan bog‘liq masalalar to‘g‘risidagi aloqa kanallari orqali kelib tushgan xabarlar markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida ko‘rsatiladi;
Mansab vazifalari va tartib-taomillar kesimida olingan tahliliy ma'lumotlar (masalan, xaridlar jarayonida, kadrlarni ishga qabul qilish bilan bog‘liq tartib-taomillarda) keltiriladi;
Olingan xabarlar bo‘yicha tahliliy ma'lumotlar qoidabuzarliklar kesimida keltiriladi (masalan, korrupsiyaviy xatti-xarakatlar, manfaatlar to‘qnashuvi, kelishuv tartib-taomillarini protseduralarini buzish va boshqalar); Olingan xabarlar bo‘yicha tahliliy ma'lumotlar aloqa kanallari kesimida keltiriladi (masalan, ishonch telefoni, bevosita xabar berish va boshqalar).
VII. Monitoring va nazorat[1]
Markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida hisobot davrida Agentlik tizimi tomonidan mavjud korrupsiyaga qarshi talablar, nazorat tadbirlari va tartib-taomillarning bajarilgani to‘g‘risidagi tahliliy ma'lumotlar keltiriladi, shu jumladan, tekshiruvlar o‘tkazilgan tizim tashkilotlari soni, shuningdek, tekshiruv o‘tkazilgan vazifalar va tartib-taomillarining davriyligi va xarakteri to‘g‘risidagi tahliliy ma'lumotlar (rejadagi, rejadan tashqari) ko‘rsatiladi;
Hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida tekshiruvlar o‘tkazilmagan bo‘linmalar soni alohida ko‘rsatiladi, ilovada ularning nomi hamda tekshiruvlar o‘tkazilmaganligining asosiy sabablari qisqacha qayd etiladi;
O‘tkazilgan tekshiruvlar natijalari to‘g‘risidagi umumiy axborot ko‘rsatiladi, shu jumladan, ijobiy va salbiy xulosalarning foizlardagi nisbati qayd etiladi. Qoidabuzarliklar mavjud bo‘lsa, mazkur hisobotning VIII-bo‘limiga havola beriladi.
VIII. Aniqlangan qoidabuzarliklar va ta'sir choralari
Agentlikda korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risidagi talablarning buzilganligi to‘g‘risida markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida tahliliy ma'lumotlar ko‘rsatiladi, shu jumladan:
qoidabuzarliklarning umumiy soni;
qoidabuzarliklarning qoidabuzarliklar to‘g‘risidagi axborot manbalari bo‘yicha tuzilmasi (“ishonch telefoni”, bevosita xabar berish, monitoring va nazorat natijalari va boshqalar);
Agentlik ichki hujjatlarida nazarda tutilgan vazifalar va tartib-taomillar bo‘yicha (xaridlar, kadrlarga oid masalalar va b.) qoidabuzarliklar tuzilmasi;
Agentlikda qabul qilingan ta'sir choralari to‘g‘risida tahliliy ma'lumotlarni hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida ko‘rsatish, shu jumladan:
o‘tkazilgan umumiy tadbirlar soni va aniqlangan barcha qoidabuzarliklar bo‘yicha ta'sir choralari ko‘rilganligi yoki ko‘rilmaganligi; ta'sir choralarining turlari bo‘yicha tahliliy ma'lumotlar (aybdorlarni javobgarlikka tortish, shu jumladan, javobgarlik turlari kesimida; tashkilot tizimi jarayon va ichki hujjatlariga o‘zgartishlar kiritish va boshqalar), shu jumladan, zarur bo‘lgan holda qoidabuzarlikka yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha qanday tadbirlarni tatbiq etish taklif etilmoqda va hisobot davrida qanday tadbirlar tatbiq etilganligi ko‘rsatiladi.
Tashkilotda hisobot davrida Korrupsiyaga qarshi protseduralariga rioya qilinishini monitoring va nazorat qilish metodikasiga muvofiq o‘tkazilgan tadbirlar yakunlari bo‘ycha umumiy tahliliy axborot aks ettiriladi.
IX. Xulosalar
Agentlik tizimida hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida korrupsiyaga qarshi kurashish choralarini amalga oshirishning asosiy natijalari ko‘rsatiladi, korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining holatiga umumiy baho beriladi. Zaruriyatga ko‘ra avvalgi davrlardagi ko‘rsatkichlar bilan taqqoslama tahlil o‘tkaziladi, qoniqarli natijalarga erishganlik yoki erishmaganlik sabablari qayd etiladi.
X. Korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada rivojlantirish
bo‘yicha takliflar va tadbirlar rejasi
Keyingi hisobot davrida tashkilot tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimining alohida ko‘rsatkichlarni markaziy apparat, hududiy va tarkibiy bo‘linmalar kesimida yaxshilash imkonini beruvchi asosiy tadbirlar ko‘rsatiladi.

Порядок формирования и представления отчета о состоянии системы противодействия коррупции в органе лесного хозяйства и организациях системы
1. Настоящий Приказ формирует ответственность за функционирование системы противодействия коррупции и осуществление антикоррупционных мероприятий в Агентстве лесного хозяйства Республики Узбекистан и его системных организациях (далее - Агентство и системные организации), определяет порядок.
2. Ответственность за формирование и представление отчетов (далее - Отчеты) о функционировании и развитии системы противодействия коррупции в Агентстве и организациях системы возлагается на Службу антикоррупционного комплаенс-контроля Агентства или ответственных работников.
3. Ответственность за представление отчетов системных организаций Агентства возлагается на ответственного сотрудника, назначаемого за внутренний антикоррупционный контроль в региональных и структурных подразделениях (далее - ответственный сотрудник).
Глава 2. Виды отчетов и их периодичность.
4. В ведомственных и системных организациях предусмотрены следующие виды отчетов:
а) Отчет о функционировании системы противодействия коррупции в Агентстве и организациях системы, в том числе о реализации антикоррупционной программы Агентства или мероприятий дорожной карты, ежеквартально представляется службой комплаенс-контроля в соответствии со статьей 3 настоящего Закона. настоящий Порядок устанавливается в порядке, указанном в главе;
б) отчет о выполнении мероприятий, запланированных в государственной программе противодействия коррупции, составляется ежеквартально службой комплаенс-контроля в порядке, установленном главой 4 настоящего Положения.
5. Отчет регулярно составляется в соответствии с правилами и сроками, установленными настоящим Порядком, независимо от состояния системы противодействия коррупции в Агентстве и организациях системы, а также от того, проводились ли антикоррупционные мероприятия в течение отчетный период.
Годовой отчет подготовлен за IV квартал года.
6. Ежеквартальные и годовые отчеты представляются директору Агентства (Правлению Агентства).
Служба комплаенс-контроля в центральном аппарате Агентства представляет общий отчет Агентства в Агентство по противодействию коррупции Республики Узбекистан (далее - Агентство) ежеквартально, не позднее 25-го числа первого месяца следующего четверть.
7. Общие сведения годового отчета Агентства публикуются на его официальном сайте. Данная информация подготовлена Службой комплаенс-контроля Агентства.
порядок формирования.
8. Отчет о функционировании антикоррупционной системы в Агентстве и организациях системы составляется в целях мониторинга и контроля за антикоррупционной системой, а также контроля за реализацией антикоррупционной программы Агентства или деятельность по дорожной карте.
9. Отчет ежеквартально составляется Комплаенс-надзорной службой не позднее 20-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, и представляется на рассмотрение Директору Агентства (Совету Агентства).
10. Формирование отчета осуществляется в следующем порядке:
а) не позднее 2-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, Служба комплаенс-контроля в центральном аппарате Агентства направляет уведомление ответственным работникам о представлении ими отчета в соответствии с приложением 1 настоящего Порядка, утверждается соответствующими руководителями до 10 числа текущего месяца;
б) отчет подразделений центрального аппарата Агентства подготавливается Службой комплаенс-контроля в центральном аппарате Агентства и утверждается заместителем руководителя Агентства по противодействию коррупции;
В случае, если по какому-либо разделу отчета об антикоррупционной деятельности меры не приняты, необходимо указать причину, по которой меры не были приняты;
в) информация, включаемая в отчеты, должна основываться на копиях соответствующих документов и другой информации;
ж) Служба комплаенс-контроля в центральном аппарате Агентства составляет общий отчет о функционировании системы противодействия коррупции в системе Агентства по форме, указанной в приложении 2 к настоящему Порядку, а в дополнение к нему в приложении 1 настоящего Порядка вносит информацию в отчет, составляемый об Агентстве и организациях системы по форме.
Отчет должен содержать краткое изложение ключевой информации и рекомендаций. Годовой отчет также должен включать сравнительный анализ с аналогичными показателями предыдущего года.
11. При составлении отчетов о работе системы противодействия коррупции в системе органов и организаций системы и общего отчета о работе системы противодействия коррупции в системе Агентства Службе комплаенс-контроля требуются работники соответствующий отдел имеет право запрашивать и получать документы, разъяснения и статистические данные. Служба комплаенс-надзора представляет общий отчет о функционировании системы противодействия коррупции с кратким обращением к директору Агентства до 21 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Глава 4. Порядок формирования отчета о выполнении запланированных мероприятий в рамках государственных антикоррупционных программ.
12. Отчет о выполнении мероприятий, запланированных в государственной программе противодействия коррупции, составляется в соответствии с приложением 3 настоящего Порядка.
13. Отчет о реализации мероприятий, запланированных в государственной программе противодействия коррупции, составляется Службой комплаенс-контроля одновременно с общим отчетом о функционировании системы противодействия коррупции в Агентстве.
14. Отчет о выполнении мероприятий, запланированных в Государственной программе по борьбе с коррупцией, направляется в Агентство после его рассмотрения руководителем.
Глава 5. Окончательные правила.
15. В случае внесения изменений и дополнений в законодательство Республики Узбекистан и внутренние ведомственные документы Агентства настоящее Положение пересматривается.
16. За внесение изменений и дополнений в Положение отвечает Служба комплаенс-контроля в центральном аппарате Агентства.
Общий отчет о работе системы противодействия коррупции в органе лесного хозяйства и организациях системы.
I. Общая информация о реализации программы антикоррупционных мероприятий Агентства
Краткая информация о реализации антикоррупционных мероприятий агентством, в том числе о количестве подразделений, осуществивших антикоррупционные мероприятия в центральном аппарате, региональных и структурных подразделениях; В разделе региональных и структурных подразделений указываются подразделения, не реализовавшие антикоррупционные мероприятия, а их наименования, нереализованные мероприятия и краткие основные причины указываются отдельно в приложении к отчету.
II. Политики и процедуры
Нормативно-правовые и внутренние документы (политики, положения, стандарты, процедуры, методические указания), регламентирующие сферы противодействия коррупции и распространяющиеся на сферу противодействия коррупции, применяемые центральным аппаратом, региональными и структурными подразделениями в отчетный период и т.д. быть указано.
III. Оценка риска
Информация об оценке рисков, проведенной агентством, в том числе разрез центрального аппарата, региональных и структурных подразделений, которые провели оценку коррупционных рисков и актуализировали свою карту коррупционных рисков;
Количество территориальных и структурных подразделений, не проводивших оценку коррупционных рисков, указывается в разделе регионов, территориальных и структурных подразделений организации, а также кратко их наименования и причины невыполнения показателей. указывается в приложении к отчету;
Вновь выявленные коррупционные риски в процессе оценки показаны в разрезе центрального аппарата, региональных и структурных подразделений. Также отмечаются предложенные и реализованные меры по управлению выявленными в отчетном периоде коррупционными рисками;
Соотношение коррупционных рисков по категориям (высокий, средний, низкий) показано в разрезе территориальных и структурных подразделений;
В разрезе региональных и структурных подразделений необходимо указать высокие остаточные коррупционные риски для Агентства, а также предлагаемые меры по снижению указанных коррупционных рисков (при наличии).
Раздел заполняется только в течение годового отчетного периода. В данном разделе представлена аналитическая информация о результатах оценки рисков, проведенной в соответствии с порядком проведения оценки коррупционных рисков в организационной системе.
IV. Внедрение антикоррупционных процедур
Регулирование конфликта интересов:
Количество заявленных и урегулированных случаев конфликта интересов, в том числе при приеме на работу, ежегодном процессе декларирования (при наличии), указывается в разрезе центрального аппарата, региональных и структурных подразделений;
В организации в разделе центрального аппарата, региональных и структурные подразделения;
Аналитические данные должны быть представлены в разрезе региональных и структурных подразделений, где показатели планируемого конфликта интересов по сравнению с годовым декларируемым конфликтом интересов не были выполнены (например, все руководители должны заявить о конфликте интересов, а на практике это сделали только 50 % разгневанного лидера);
Аналитический анализ конфликтов интересов, выявленных в системе Агентства и принимаемых мер в разрезе территориальных и структурных подразделений, в том числе по общему количеству и разрезу категорий (например, в закупочных процедурах, в результате непосредственной подчиненности работ и т.д.) должна быть предоставлена информация.
Включение антикоррупционных положений в уведомления Агентства
Предоставление аналитических данных о включении антикоррупционных положений в хозяйственные договоры Агентства (процентное соотношение договоров), в том числе составление контрагентами в центральном аппарате, региональных и структурных подразделениях с указанием причин отказа контрагентов от включения антикоррупционных положения о коррупции в контрактах;
Отображение аналитических данных о расторжении договоров в связи с нарушением антикоррупционных правил контрагентом в системе Агентства в разрезе центрального аппарата, региональных и структурных подразделений.
Проверка контрагентов:
Количество проверок, проведенных по контрагентам за отчетный период, соотношение положительных и отрицательных заключений в процентах показаны в разрезе центрального аппарата, региональных и структурных подразделений.
Отбор кандидатов на работу:
Количество проверок, проведенных в отношении кандидатов на работу в системе Агентства, показано в отделах центрального аппарата, региональных и структурных подразделениях.
Информация заполняется только в том случае, если заявление о конфликте интересов сделано в течение отчетного периода.
Информация заполняется только в годовом отчете.
V. Образование и общение
Результаты антикоррупционного обучения в агентстве показаны в разрезах центрального аппарата, региональных и структурных подразделений: доля обученных сотрудников, форма обучения (прямая/онлайн);
В разрезе центрального аппарата, региональных и структурных подразделений отображается информация об антикоррупционных навыках с низким уровнем подготовки по системе Агентства (относительно плановых показателей);
В Агентстве виды и количество обращений по вопросам противодействия коррупции указываются в разрезе территориальных и структурных подразделений (например, рассылки, проведение опросов по вопросам противодействия коррупции);
В отделе также можно выделить широкий спектр отдельных видов деятельности, осуществляемых в системе Агентства.
VI. Сообщения о коррупции и нарушениях
В течение отчетного периода поступившие по каналам связи сообщения о вопросах, связанных с коррупционным поведением работников, конфликтом интересов и иными антикоррупционными нарушениями, отображаются в разделе центрального аппарата, региональных и структурных подразделений;
Приведены аналитические данные, полученные в разделе должностных обязанностей и процедур (например, в процессе закупок, в процедурах, связанных с подбором персонала);
Аналитическая информация о полученных сообщениях представлена в разделе нарушений (например, коррупционное поведение, конфликт интересов, нарушение процедур согласования и т.д.); Аналитические данные о полученных сообщениях представлены в разделе каналов связи (например, горячая линия, личные сообщения и т.д.).
VII. Мониторинг и контроль[1]
Аналитические данные о выполнении действующих антикоррупционных требований, контрольных мероприятий и процедур системой Агентства в разрезе центрального аппарата, региональных и структурных подразделений за отчетный период, в том числе количество проверенных организаций системы, по мере а также отображаются аналитические данные (плановые, внеплановые) о периодичности и характере задач и процедур, выполняемых проверкой;
В разделе региональных и структурных подразделений отдельно указывается количество подразделений, которые не были проверены, их наименования и основные причины отсутствия проверок кратко отмечаются в приложении;
Отображается общая информация о результатах проведенных проверок, в том числе соотношение положительных и отрицательных заключений в процентах. При наличии нарушений делается ссылка на Раздел VIII настоящего отчета.
VIII. Выявленные нарушения и действия
Аналитические данные о нарушениях антикоррупционных требований в ведомстве будут отображаться на уровне центрального аппарата, региональных и структурных подразделений, в том числе:
общее количество нарушений;
структура нарушений по источникам информации о нарушениях («горячая линия», прямая связь, результаты мониторинга и контроля и т.д.);
Структура нарушений в части задач и процедур, предусмотренных внутренними документами агентства (закупки, кадровые вопросы и др.);
Представление аналитических данных о мерах воздействия, принятых в агентстве в разрезе территориальных и структурных подразделений, в том числе:
количество проведенных общих действий и были ли приняты меры по всем выявленным нарушениям; Аналитическая информация о видах мер воздействия (привлечение виновных к ответственности, в том числе в разделе о видах ответственности; внесение изменений в технологические и внутренние документы системы организации и др.), в том числе, при необходимости, способ нарушения, какие меры предлагается принять и какие меры были приняты в течение отчетного периода.
Отражается общая аналитическая информация о результатах деятельности, проведенной в соответствии с методикой мониторинга и контроля за соблюдением антикоррупционных процедур в организации за отчетный период.
IX. Выводы
В ведомственной системе показаны основные результаты реализации антикоррупционных мероприятий в разрезе территориальных и структурных подразделений, а также дана общая оценка состояния системы противодействия коррупции. При необходимости проводится сравнительный анализ с показателями предыдущих периодов, отмечаются причины достижения или недостижения удовлетворительных результатов.
X. Дальнейшее развитие системы противодействия коррупции
предложения и план действий
В следующем отчетном периоде будут показаны основные мероприятия, позволяющие улучшить отдельные показатели системы противодействия коррупции в организационной системе в разрезе центрального аппарата, региональных и структурных подразделений.