O‘rmon xo‘jaligi agentligida 2021-yilda korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishida bajarilgan ishlari yuzasidan hisobot
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 21 yanvardagi “O‘rmon xo‘jaligi sohasida ilm-fanni rivojlantirish va ilmiy-tadqiqot ishlarini rag‘batlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4960-son qaroriga asosan O‘rmon xo‘jaligi agentligi markaziy apparatida 2 ta shtat birligidan iborat Korrupsiyaga qarshi komplayens-nazorat xizmati tashkil etilgan.
Xisobot davrida xizmat tomonidan O‘zbekiston Respublikasining “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining korrupsiyaga qarshi kurashish sohasiga oid Farmon va Qarorlari ijrosini ta'minlash borasida, ushbu xujjatlar asosida O‘rmon xo‘jaligi agentligida tegishli buyruq va boshqa me'yoriy xujjatlar qabul qilingan.
Jumladan, O‘rmon xo‘jaligi agentligining Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarini tashkil etish bo‘yicha Agentlik raisining tegishli buyrug‘lari bilan ushbu yo‘nalishdagi Siyosati, Dasturi, “Xizmat tekshiruvlarini o‘tkazish tartibi”, “Manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish to‘g‘risida”gi hamda “Korrupsiyaga qarshi komplayens-nazorat xizmati to‘g‘risida”gi Nizomlari, “O‘rmon xo‘jaligi agentligi va tizim tashkilotlari xodimlarining etika va korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida o‘qishini tashkil qilish bo‘yicha Yo‘riqnoma”, “Kontragentlarni tekshirishga oid Yo‘riqnoma”, “O‘rmon xo‘jaligi agentligi va tizim tashkilotlariga aloqa kanallari orqali korrupsiyaviy hatti-harakatlar to‘g‘risida kelib tushgan xabarlar (murojaatlar)ni qabul qilish va ko‘rib chiqish Tartibi”, “O‘rmon xo‘jaligi agentligi va tizim tashkilotlariga ishga qabul qilinayotgan nomzodlarni o‘rganish bo‘yicha Tartib”, “Korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash Tartibi” tasdiqlanib, mazkur me'yoriy xujjatlar asosida chora tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Komplayens-nazorat xizmati tashabbusi bilan xisobot davrida Agentlik direktori va o‘rinbosari raisiligida agentlik markaziy apparati, hududiy boshqarmalar va tizim tashkilotlari rahbarlari ishtirokida “Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarni tashkil etish to‘g‘risida” videoselektor yig‘ilishlari o‘tkazildi. Agentlik komplayens-nazorat xizmatining O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun munosabati bilan 2021 yil 7-dekabrь kuni “Yoshlar” radiosida chiqishi bo‘ldi.
Byudjet mablag‘lari sarflanishi jarayonining ochiqligini ta'minlash maqsadida O‘rmon xo‘jaligi davlat agentliksi tomonidan amalga oshirilgan davlat xaridlari haqidagi ma'lumotlar rasmiy veb-saytlarga joylashtirilib borildi.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi markaziy apparatiga 2021 yil davomida jismoniy va yuridik shaxslardan jami 836 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, 2020 yilga nisbatan 56 foizga ko‘paygan. Ushbu murojaatlarning korrupsiyaga oid qismi, 36 tasi komplayens nazorat xizmati tomonidan ko‘rib chiqildi. Mazkur arizalarni ko‘rib chiqish natijalari bo‘yicha, mablag‘larni noqonuniy sarflanishi va x.k. xolatlarga oid to‘plangan materiallar xuquqiy baxo xamda tegishli chora ko‘rish uchun prokuratura idoralariga, tizim tashkilotlaridagi mavjud kamchiliklar va xatoliklar yuzasidan aniqlangan xolatlar bo‘yicha Ko‘mita raxbariyatiga ma'lumotlar taqdim etildi.
Shuningdek, O‘rmon xo‘jaligi agentligining tizimiga kiruvchi bir qancha xo‘jaliklarning rahbarlari hamda moddiy javobgar shaxslarining o‘z mansabini suiiste'mol qilishi, davlat mulkini talon-torj qilish va daraxtlarni noqonuniy kesish holatlari yuzasidan huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan jami 7 ta jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov xarakatlari olib borilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 22-oktyabrdagi “Normativ-huquqiy hujjatlar va ularning loyihalarini korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazishni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5263-sonli qarori ijrosi bo‘yicha O‘rmon xo‘jaligi agentligining amaldagi 5 ta normativ-huquqiy hujjatlari (“O‘rmon to‘g‘risida”gi Qonun, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 11.05.2017 yildagi PF-5041-son Farmoni, 10.04.2020 yildagi PQ-4670-son Qarori, VMning 05.06.2000 yildagi 215-son qarori, Agentlikning 07.07.2019 yildagi 3165-ro‘yxat raqamli hujjati) belgilangan tartibda korrupsiyaga qarshi ekspertizadan o‘tkazilib, tegishli takliflar Adliya vazirligiga taqdim etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 6 iyuldagi “Korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda bo‘lish muhitini yaratish, davlat va jamiyat boshqaruvida korrupsiyaviy omillarni keskin kamaytirish va bunda jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-6257-sonli Farmoni ijrosini ta'minlash borasida, Agentlikning 2021 yil 29 dekabrdagi 219-sonli buyrug‘i bilan “O‘rmon xo‘jaligi agentligi va tizim tashkilotlariga aloqa kanallari orqali korrupsiyaviy xatti-harakatlar to‘g‘risida jismoniy va yuridik shaxslardan kelib tushgan xabarlar (murojaatlar)ni qabul qilish va ko‘rib chiqish Tartibi joriy etildi. Unga ko‘ra, korrupsiyaga oid harakatlar haqida axborot berish uchun xabarlar Agentlikning markaziy apparatiga quyidagi aloqa kanallari orqali: Prezident virtual qabulxonasi (https://pm.gov.uz/) orqali; Agentlikning elektron pochtasi orqali – antikor@urmon.uz, ijtimoiy tarmoqlardagi rasmiy kanal va sahifalari (misol uchun Facebookdagi rasmiy sahifasi (https://www.facebook.com/Urmon-News-2424914581061376) orqali; xizmat telefon raqamlari (71-263-03-58, 71-207-88-77) orqali; telegram boti (@urmon_bot) orqali; Agentlikga og‘zaki (shaxsan) murojaat qilish orqali; huquqni mahofaza qiluvchi organlar orqali va mazkur Tartibda ko‘rsatilmagan boshqa aloqa kanallari orqali yuborilishi mumkin.
Shuningdek, byudjet jarayonining ochiqligini ta'minlash maqsadida O‘rmon xo‘jaligi agentligi tomonidan amalga oshirilgan davlat xaridlari haqidagi ma'lumotlar rasmiy veb-saytlarga joylashtirib borilmoqda. Shuningdek, Agentlik va tizim tashkilotlari xodimlarini huquqiy ongini va madaniyatini o‘stirish maqsadida joriy yilda korrupsiyaga qarshi kurashish, manfaatlar to‘qnashuvi va odob-axloq qoidalari bo‘yicha o‘quv-seminarlar o‘tkazish yo‘lga qo‘yildi. Shu kunga qadar deyarli barcha tizim tashkilotlari va xo‘jaliklarda, shuningdek, markaziy apparatda mazkur mavzuda o‘quv-seminarlar o‘tkazildi.

Отчет о деятельности Агентства лесного хозяйства в 2021 году в сфере противодействия коррупции
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 21 января 2021 года «О мерах по содействию развитию науки и научных исследований в области лесного хозяйства» № PQ-4960 Антикоррупционная служба комплаенс-контроля в составе 2 в центральном аппарате агентства были созданы штатные подразделения.
За отчетный период служба реализовала Закон Республики Узбекистан «О противодействии коррупции», Указы и Постановления Президента Республики Узбекистан в сфере противодействия коррупции на основании этих документов, в Агентстве лесного хозяйства соответствующие приняты приказ и другие нормативные документы.
В частности, Политика, Программа, «Порядок проведения служебных проверок», «Управление конфликтом интересов» по» и «Об антикоррупционной службе комплаенс-надзора», «Об организации обучения работников лесного ведомства и системных организаций в в области этики и борьбы с коррупцией» № Инструкция», «Инструкция по проверке контрагентов», «Порядок приема и рассмотрения сообщений (обращений) о коррупционных действиях, поступивших по каналам связи в Агентство лесного хозяйства и системные организации», «Порядок проведения проверки кандидатов на работу в орган лесного хозяйства и системные организации», утвержден «Порядок оценки коррупционных рисков», и на основании этих нормативных документов реализуются мероприятия.
По инициативе службы комплаенс-надзора в течение отчетного периода под председательством директора и заместителя агентства, с участием руководителей центрального аппарата агентства, региональных управлений и системных организаций были проведены видеоселекторные совещания «О организация проводимой работы по борьбе с коррупцией». По случаю принятия Конституции Республики Узбекистан 7 декабря 2021 года в эфире радио «Ёшлар» выступила контрольно-надзорная служба агентства.
В целях обеспечения открытости процесса расходования бюджетных средств информация о государственных закупках, осуществляемых Госагентством лесного хозяйства, размещалась на официальных сайтах.
Всего в центральный аппарат Агентства лесного хозяйства в 2021 году поступило 836 обращений от физических и юридических лиц, что на 56% больше, чем в 2020 году. Часть этих обращений касалась коррупции, 36 из них были рассмотрены службой комплаенс-контроля. По результатам рассмотрения данных заявлений выявлено неправомерное расходование денежных средств и т.п. Собранные материалы по делам переданы в прокуратуру для правового расследования и принятия соответствующих мер, а также информирования руководства Комитета по делам, выявленным в связи с имеющимися недостатками и ошибками в системе организаций.
Кроме того, в общей сложности по 7 фактам превышения должностных полномочий руководителями и материально-ответственными лицами ряда фермерских хозяйств, входящих в систему Агентства лесного хозяйства, хищения государственного имущества и незаконной вырубки деревьев правоохранительными органами возбуждены уголовные дела и проводятся следственные действия. ведется.
Во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 22 октября 2021 года № ПП-5263 «О мерах по дальнейшему совершенствованию антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых документов и их проектов» 5 действующих нормативных правовых документы агентства лесного хозяйства (Закон «О лесах», Указ Президента Республики Узбекистан № ПФ-5041 от 11.05.2017 г., Постановление № PQ-4670 от 10.04.2020 г., Постановление Кабинета Министров № 215 Министров от 05.06.2000 г., документ № 3165 перечня Агентства от 07.07.2019 г.) были подвергнуты антикоррупционной экспертизе в установленном порядке, и в Министерство юстиции внесены соответствующие предложения.
Реализация Указа Президента Республики Узбекистан от 6 июля 2021 года № ПФ-6257 «О мерах по созданию атмосферы нетерпимости к коррупции, резкому снижению коррупционных факторов в государственном и муниципальном управлении, расширению участие в этом» в части предоставления согласно приказу Агентства от 29 декабря 2021 года № 219 «Сообщений (обращений), поступивших от физических и юридических лиц о коррупционных действиях по каналам связи в Агентство лесного хозяйства и организации системы» введена процедура приемки и рассмотрения. Согласно ему, сообщения для предоставления информации о действиях, связанных с коррупцией, направляются в центральный аппарат Агентства по следующим каналам связи: через виртуальную приемную Президента (https://pm.gov.uz/); Через электронную почту агентства - antikor@urmon.uz, ​​официальные каналы и страницы в социальных сетях (например, через официальную страницу в Facebook (https://www.facebook.com/Urmon-News-2424914581061376); номера служебных телефонов (71-263-03-58, 71-207-88-77); через Telegram-бота (@urmon_bot); путем обращения в Агентство в устной (личной) форме; через правоохранительные органы и по иным каналам связи, не указанных в настоящем Порядке.
Также в целях обеспечения открытости бюджетного процесса информация о государственных закупках, осуществляемых Агентством лесного хозяйства, размещается на официальных сайтах. Кроме того, в целях повышения правосознания и культуры сотрудников Агентства и системных организаций в текущем году были организованы обучающие семинары по вопросам борьбы с коррупцией, конфликта интересов и правил этики. До сих пор практически во всех системных организациях и фермерских хозяйствах, а также в центральном аппарате проводились обучающие семинары на эту тему.