O‘rmon xo‘jaligi agentligida 2022-yilda korrupsiya faktlariga doir murojaatlarni ko‘rib chiqish natijalari
Joriy yilda O‘zbekiston Respublikasi O‘rmon xo‘jaligi agentligiga jismoniy va yuridik shaxslardan kelib tushgan murojaatlarning 96 tasida mazmunan korrupsiya faktlariga doir ma'lumotlar ko‘rsatilgan.
Ushbu murojaatlarni viloyatlar kesimida taqsimlaganda quyidagi ko‘rinishda ifodalanadi:
Samarqand viloyati bo‘yicha – 23ta (23,9%), Farg‘ona viloyati – 25ta (26,1%), Surxondaryo viloyati – 16ta (16,6%), Toshkent sh. va viloyati – 14ta (14,5%), Navoiy viloyati – 6ta (6,2%), Qashqadaryo viloyati – 6ta (6,2%), Namangan viloyati – 3ta (3,1%), Buxoro viloyati – 2ta (2,1%) va Sirdaryo viloyati – 1ta (1%).
Ushbu murojaatlarni kelib tushgan aloqa kanallari bo‘yicha taqsimoti quyidagicha: – 54 tasi yozma ravishda, 24 tasi hukumat virtual qabulxonasidan, 12 tasi elektron pochta orqali, 3 tasi ishonch telefonlari orqali kelgan bo‘lsa, 3 tasi agentlik mas'ul xodimi tomonidan qabul qilingan.
Murojaatlarning 18 tasi takroriy, 10 tasi dublikat hisoblanadi.
Mazkur murojaatlarning 41 tasi “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi Qonunning 25-moddasiga muvofiq xuquq tartibot idoralari va boshqa tashkilotlariga yuborilgan; 4 tasi ushbu Qonunning 29-moddasiga muvofiq tegishli xulosa berish orqali ijobiy hal etilgan; 39 ta murojaat mualliflariga huquqiy va tegishli tushuntirish berilgan, 12 tasi murojaatchilarning foydasiga ijobiy hal qilingan.
Shuningdek, murojaatlarni o‘rganish davomida ulardan 3 tasida quyidagi qonun buzilish holatlari aniqlangan. Jumladan:
–Yangiyo‘l o‘rmon bo‘limida daraxtlarni noqonuniy kesilishi va o‘rmon yerlaridan noqonuniy foydalanish holatlari natijasida 73 mln. so‘mdan ortiq kamomad mavjudligi aniqlangan. To‘plangan materiallar xuquqiy baxo berish uchun O‘zbekiston Respublikasi DXXga yuborilgan;
–Paxtachi davlat o‘rmon xo‘jaligida ijara shartnomalari bo‘yicha mablag‘larni kirim qilinmasligi, maqsadsiz ishlatilganligi va boshqa holatlar natijasida 83 mln. so‘m zarar yetkazilganligi aniqlangan. To‘plangan xujjatlar Paxtachi tumani prokuraturasiga yuborilgan.
–Qo‘qon davlat o‘rmon xo‘jaligida mehnat munosabatlari va ijara shartnomalari bilan bog‘liq xolatlar yuzasidan o‘rganish natijalari Farg‘ona viloyati o‘rmon xo‘jaligi boshqarmasiga yuborilgan.

Итоги рассмотрения обращений по фактам коррупции в Агентстве лесного хозяйства в 2022 году
В текущем году 96 обращений, поступивших от физических и юридических лиц в Агентство лесного хозяйства Республики Узбекистан, содержали информацию о фактах коррупции.
При распределении этих обращений по регионам они выражаются следующим образом:
По Самаркандской области - 23 (23,9%), Ферганской области - 25 (26,1%), Сурхандарьинской области - 16 (16,6%), г.Ташкент. и области - 14 (14,5%), Навоийской области - 6 (6,2%), Кашкадарьинской области - 6 (6,2%), Наманганской области - 3 (3,1%), Бухарской области - 2 (2,1%) и Сырдарьинской области - 1 (1%).
Распределение данных обращений по поступившим каналам связи выглядит следующим образом: - 54 в письменной форме, 24 из виртуальной приемной правительства, 12 по электронной почте, 3 по горячим линиям, 3 поступило к ответственному сотруднику ведомства.
18 обращений дублируются, 10 дублируются.
41 из этих обращений направлено в правоохранительные органы и иные организации в соответствии со статьей 25 Закона «Об обращениях физических и юридических лиц»; 4 решены положительно с выдачей соответствующего заключения в соответствии со статьей 29 настоящего Закона; Авторам 39 обращений даны правовые и соответствующие разъяснения, по 12 решено положительно в пользу заявителей.
Также в ходе рассмотрения обращений в 3-х из них были выявлены следующие нарушения закона. Включая:
- 73 млн. в результате незаконной вырубки деревьев и незаконного использования лесных угодий в Янгиельском лесничестве. Установлено, что имеется дефицит более чем в сумах. Собранные материалы направлены в ДСК РУз для правовой оценки;
- 83 млн. в результате непоступления денежных средств по договорам аренды, использования не по назначению и других обстоятельств в Пахтачинском государственном лесничестве. установлено, что ущерб причинен сумам. Собранные документы были направлены в прокуратуру Пахтачинского района.
- Результаты изучения условий трудовых отношений и договоров аренды в Коканском государственном лесничестве направлены в Управление лесного хозяйства Ферганской области.
В целях минимизации существующих коррупционных рисков по результатам изучения обращений они были учтены при составлении карты коррупционных рисков в организациях системы.