O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi bo’yicha 2015-yilning III choragi davomida sohani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va iqtisodiy islohotlarning borishi to’g’risida ma’lumot
Hisobot davrida O’rmon xo’jaligi bosh boshqarmasi va uning tizimidagi o’rmon xo’jaliklari tomonidan sohada iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, ijtimoiy-iqtisodiy ko’rsatkichlarning bajarilishini ta’minlash borasida muayyan ishlar amalga oshirildi.
2015 yilning III choragi davomida 18,3 ming gektar, (rejaga nisbatan
108 foiz) shu jumladan, Orol dengizining qurigan tubida 6,5 ming gektar maydonda cho’l o’simliklaridan yangi o’rmonzorlar barpo etildi va tabiiy tiklanishiga ko’mak berish tadbirlari olib borildi.
Rejadagi 224 gektar o’rniga amalda 262 gektar maydonda niholxona va ko’chatxonalar tashkil etilib, belgilangan reja 117 foizga bajarildi.
Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 16 oktyabrdagi lola daraxti va qirim qarag’ayi ko’chatlarini ekishni ko’paytirish borasidagi 683-F-sonli
va 2013 yil 24 avgustdagi 539-f-sonli farmoyishlari ijrosini ta’minlash maqsadida respublika bo’yicha ko’chat ekish oyligi mavsumida 4600 donadan ortiq lola daraxti va 34900 donadan ortiq qirim qarag’ayi 39000 donadan ortiq chilonjiyda ko’chatlari ekildi.
O’rmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qo’riqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida rejadagi 23,5 ming gektar (rejaga nisbatan 100 foiz) maydonda o’rmon kasalliklari va zararkunandalariga qarshi, shundan rejadagi 14,9 ming gektar maydonda biologik kurash ishlari olib borildi.
2015 yilning III choragi davomida rejadagi 141,5 km masofada yong’inga qarshi yo’llar 36 km yangi ximoya liniyalari, 314 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, rejadagi 1611 km o’rmon xo’jaligi ahamiyatiga ega
va yong’inga qarshi yo’llar va rejadagi 1485 km minerallashtirilgan polosalar ta’mirlanib, barcha ko’rsatkichlar rejaga nisbatan to’liq bajarilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 19 yanvardagi “2015-2017 yillarda o’rmon xo’jaliklari tizimini rivojlantirish, dorivor va ozuqabop o’simliklar xom ashyosini yetishtirish, tayyorlash va qayta ishlashni yanada kengaytirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi 5-sonli yig’ilish bayoni bilan tasdiqlangan dasturlar ijrosini ta’minlash maqsadida 1822,8 gektar maydonda dorivor va ozuqabop o’simliklar plantatsiyalari, 94 ta dorivor
va ozuqabop o’simliklar xom ashyosini quritish stellajlari, 75 ta saqlash omborxonalari, 2 ta dorivor va ozuqabop o’simliklar xom ashyosini qadoqlash liniyalari tashkil etildi.
2015 yilning III choragi davomida o’rmon fondi yerlaridan qo’shimcha foydalanish tarmoqlarida 543,8 mln. so’mlik (o’tgan yilga nisbatan
103,7 foiz) xalq iste’mol mollari ishlab chiqarildi va 61,4 ming so’mlik axoliga pullik xizmat ko’rsatildi.

Информация о социально-экономическом развитии отрасли и ходе экономических реформ за III квартал 2015 года Главного управления лесного хозяйства
За отчетный период Главным управлением лесного хозяйства и лесхозами в его системе были проведены отдельные мероприятия в целях углубления экономических реформ в отрасли, обеспечения выполнения социально-экономических показателей.
За III квартал 2015 года 18,3 тыс. га (к плану)
108 процентов), в том числе на высохшем дне Аральского моря на площади 6,5 тыс. га созданы новые лесные рощи из пустынных растений и приняты меры по поддержке их естественного возобновления.
Вместо запланированных 224 га питомники и питомники были заложены на площади 262 га, план выполнен на 117%.
Постановление Кабинета Министров от 16 октября 2012 года № 683-Ф об увеличении посадок тюльпанных деревьев и саженцев сосны крымской
а в целях обеспечения выполнения приказа № 539-ф от 24 августа 2013 года в течение месяца посадки саженцев высажено более 4600 тюльпанных деревьев и более 34900 саженцев сосны крымской в ​​более чем 39 тысячах ветве
Помимо создания и восстановления лесов, в целях их охраны, охраны, защиты от болезней и вредителей предусмотрена площадь 23,5 тыс. га (100 процентов по сравнению с планом) от болезней и вредителей леса, из них плановый 14,9 Биологический контроль проведен на тысяче гектаров земли.
За 3 квартал 2015 года построено 141,5 км запланированных пожарных дорог, 36 км новых защитных полос, 314 км минерализованных полос, 1611 км запланированных имеют лесохозяйственное значение.
Отремонтированы предусмотренные планом дороги и противопожарные дороги, а также 1485 км минерализованных полос, при этом все показатели выполнены в полном объеме по сравнению с планом.
Заседание Кабинета Министров №5 от 19 января 2015 года "О мерах по дальнейшему расширению развития системы лесного хозяйства, выращивания, заготовки и переработки сырья лекарственных и питательных растений в 2015-2017 годах" в целях обеспечения реализация программ, утвержденных декларацией, плантации лекарственных и питательных растений на площади 1822,8 га, 94 лекарственных растения
Созданы стеллажи для сушки сырья питательных растений, 75 складов хранения, 2 линии по упаковке сырья лекарственных и питательных растений.
За III квартал 2015 года 543,8 млн. руб. сум (по сравнению с прошлым годом
Произведено 103,7 процента) товаров народного потребления и оказаны платные услуги населению на сумму 61,4 тысячи сумов.