O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi tizimida 2017-yilning II choragi davomida sohani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va iqtisodiy islohotlarning borishi to‘g‘risida ma’lumot
Hisobot davrida O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi va uning tizimidagi o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan sohada iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, ijtimoiy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarning bajarilishini ta’minlash borasida muayyan ishlar amalga oshirildi.
2017 yilning birinchi yarim yilligi davomida o‘rmon fondi erlarida 21,5 ming gektar, shundan, pista 1 ming gektarga yaqin, yong‘oq 260 gektar, bodom 280 gektar, unabi (chilonjiyda) 40 gektarga yaqin, o‘tinbop 1,2 ming gektardan ortiq, shu jumladan Orol dengizining qurigan tubida 10,1 ming gektar maydonda o‘rmon barpo etildi va tabiiy tiklanishiga ko‘mak berish tadbirlari olib borilgan, shuningdek, 260 gektardan ortiq maydonda niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 16 oktyabrdagi lola daraxti va qrim qarag‘ayi ko‘chatlarini ekishni ko‘paytirish borasidagi 683-F-sonli va 2013 yil 24 avgustdagi 539-f-sonli farmoyishlari ijrosini ta’minlash maqsadida respublika bo‘yicha joriy yil ko‘chat ekish oyligi mavsumida 3,5 ming donadan ortiq lola daraxti, 342 ming dona kashatan va 64 ming donadan ortiq qrim qarag‘ayi, 84 ming donadan ortiq unabi (chilonjiyda) ko‘chatlari ekilgan.
O‘rmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qo‘riqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida 19,2 ming gektar maydonda o‘rmon kasalliklari va zararkunandalariga qarshi ishlari amalga oshirildi, shundan 13,9 ming gektar maydonda biologik usul qo‘llanildi.
O‘rmon kasallik va zararkunadalariga qarshi kurash tadbirlarini amalga oshirish maqsadida joriy yilda 19 ta o‘rmon xo‘jaligida biolaboratoriyalar tashkil etish rejalashtirilib, dastlabki ishlar olib borilmoqda.
Shuningdek, 100 km masofada yong‘inga qarshi yo‘llar, 34 km yangi himoya liniyalari, 214 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, 1140 km o‘rmon xo‘jaligi ahamiyatiga ega va yong‘inga qarshi yo‘llar va 1470 km minerallashtirilgan polosalar ta’mirlandi.
Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 25 yanvardagi “O‘rmon xo‘jaliklari imkoniyatlaridan keng foydalanish, dorivor o‘simliklarni etishtirish, tayyorlash va qayta ishlashni yanada rivojlantirish, o‘rmon xo‘jaliklari moddiy texnika bazasini mustahkamlash bo‘yicha 2017 yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 03-12-5-sonli yig‘ilish bayoni ijrosi bo‘yicha o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 1995 gektar maydonda 48 turdagi dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyalari tashkil etildi. Farmatsevtika korxonalari bilan 1096,9 ming so‘m miqdoridagi dorivor o‘simliklar xom ashyosini etkazib berish bo‘yicha shartnomalar tuzilgan bo‘lib, 5533,8 tonna tabiiy holda o‘suvchi dorivor va ozuqabop o‘simliklar xom ashyosini tayyorlash uchun kvota ajratildi.
Joriy yilning shu davriga qadar tizim o‘rmon xo‘jaliklarida 1,5 ming tonnaga yaqin 16 turdagi dorivor va ozuqabop o‘simliklar xom ashyosi tayyorlandi.
O‘rmon fondi erlaridan qo‘shimcha foydalanish tarmoqlarida 580 mln. so‘mlik xalq iste’mol mollari ishlab chiqarildi va 65,3 mln so‘mlik aholiga pullik xizmat ko‘rsatildi.

Информация о социально-экономическом развитии отрасли и ходе экономических реформ в системе Госкомлесхоза за II квартал 2017 года
За отчетный период Госкомлесхозом и лесхозами его системы были проведены отдельные мероприятия по углублению экономических реформ в отрасли, обеспечению выполнения социально-экономических показателей.
За первое полугодие 2017 года в лесном фонде занято 21,5 тыс. га земель, из них около 1 тыс. га фисташек, 260 га орехов, 280 га миндаля, 40 га унаби (чилонджи), 1,2 тыс. дров Более 10 000 га земли, в том числе 10 100 га сухого дна Аральского моря, и приняты меры по поддержке его естественного возобновления, а на площади более 260 га созданы питомники и питомники.
В целях обеспечения выполнения постановлений Кабинета Министров Республики Узбекистан от 16 октября 2012 года № 683-Ф и от 24 августа 2013 года № 539-Ф об увеличении посадок тюльпановых деревьев и крымской сосны. саженцев, В сезоне посадочного месяца текущего года высажено более 3,5 тысяч тюльпановых деревьев, 342 тысячи кашатанов и 64 тысяч крымских сосен, более 84 тысяч саженцев унаби (чилонджийда).
Помимо создания и восстановления лесов, в целях их охраны, защиты, защиты от болезней и вредителей проведены работы по борьбе с болезнями и вредителями леса на площади 19,2 тыс. га, из них использованы биологические методы. на площади 13,9 тыс. га.
В целях реализации мероприятий по борьбе с болезнями и вредителями леса в этом году планируется создать биолаборатории в 19 лесхозах, проводятся предварительные работы.
Также было построено 100 км пожарных дорог, 34 км новых защитных полос, 214 км минерализованных полос, 1140 км лесопожарных дорог и 1470 км минерализованных полос.
Постановление Кабинета Министров от 25 января 2017 года "Меры на 2017 год по широкому использованию возможностей лесного хозяйства, дальнейшему развитию выращивания, заготовки и переработки лекарственных растений, укреплению материально-технической базы лесного хозяйства" 48 видов насаждений лекарственных и питательных растений были созданы лесхозами на площади 1995 га в соответствии с протоколом собрания № 03-12-5. С фармацевтическими предприятиями заключены договоры на поставку сырья лекарственных растений на сумму 1096,9 тысяч сумов, выделена квота на заготовку сырья 5533,8 тонн естественно растущих лекарственных и питательных растений.
До этого времени в лесхозах системы заготовлено около 1,5 тыс. тонн сырья 16 видов лекарственных и питательных растений.
580 миллионов в дополнительное использование земель лесного фонда. произведено товаров народного потребления на сумму 65,3 млн сумов и оказаны платные услуги населению