O‘rmon xo‘jaligi agentligi tizimida 2017-yilning III choragi davomida sohani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va iqtisodiy islohotlarning borishi to‘g‘risida ma’lumot
2017 yilning III choragi davomida o‘rmon fondi erlarida 20 ming gektar, shundan, pista - 992 ga, yong‘oq - 254 ga, bodom - 266 ga, chilonjiyda - 40 ga, o‘tinbop - 1340 ga, shu jumladan Orol dengizining qurigan tubida 10,0 ming gektar maydonda o‘rmon barpo etildi va tabiiy tiklanishiga ko‘mak berish tadbirlari olib borilgan.
Rejadagi 239 gektar o‘rniga amalda 241 gektar maydonda niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etilib, belgilangan reja 101 foizga bajarilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2012 yil
16 oktyabrdagi lola daraxti va qrim qarag‘ayi ko‘chatlarini ekishni ko‘paytirish borasidagi 683-F-sonli va 2013 yil 24 avgustdagi 539-f-sonli farmoyishlari ijrosini ta’minlash maqsadida respublika bo‘yicha joriy yil ko‘chat ekish oyligi mavsumida 3500 donadan ortiq lola daraxti va
64000 donadan ortiq qrim qarag‘ayi 84000 donadan ortiq chilonjiyda ko‘chatlari ekilgan.
O‘rmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qo‘riqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida rejadagi 24,5 ming gektar (rejaga nisbatan 100 foiz) maydonda o‘rmon kasalliklari va zararkunandalariga qarshi, shundan rejadagi 14 ming gektar maydonda biologik kurash ishlari olib borildi.
2017 yilning III choragi davomida rejadagi 132 km masofada yong‘inga qarshi yo‘llar 35 km yangi himoya liniyalari, 351 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, rejadagi 1610 km o‘rmon xo‘jaligi ahamiyatiga ega
va yong‘inga qarshi yo‘llar va rejadagi 1728 km minerallashtirilgan polosalar ta’mirlanib, barcha ko‘rsatkichlar rejaga nisbatan to‘liq bajarilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 25 yanvardagi “O‘rmon xo‘jaliklari imkoniyatlaridan keng foydalanish, dorivor o‘simliklarni etishtirish, tayyorlash va qayta ishlashni yanada rivojlantirish, o‘rmon xo‘jaliklari moddiy texnika bazasini mustahkamlash bo‘yicha 2017 yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 03-12-5-sonli yig‘ilish bayoni ijrosi bo‘yicha O‘rmon xo‘jaliklarida madaniy holda etishtiriladigan dorivor o‘simliklar turlarini ko‘paytirish hisobiga o‘simliklar madaniy plantatsiyalar maydonini kengaytirish hamda dorivor o‘simliklarni tayyorlash va etishtirish hajmini oshirish maqsadida o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 1995 gektar maydonda 47 turdagi dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyalari tashkil etildi. Farmatsevtika korxonalari bilan 1096,9 ming so‘m miqdoridagi dorivor o‘simliklar xom ashyosini etkazib berish bo‘yicha shartnomalar tuzilgan bo‘lib, 5533,8 tonna tabiiy holda o‘suvchi dorivor va ozuqabop o‘simliklar xom ashyosini tayyorlash uchun kvota ajratildi.
Joriy yilning shu davriga qadar tizim o‘rmon xo‘jaliklarida 3135 tonna 58 turdagi dorivor va ozuqabop o‘simliklar xom ashyosi tayyorlandi.
2017 yilning III choragi davomida o‘rmon fondi erlaridan qo‘shimcha foydalanish tarmoqlarida 641,2 mln. so‘mlik (o‘tgan yilga nisbatan
107,3 foiz) xalq iste’mol mollari ishlab chiqarildi va 69,7 ming so‘mlik axoliga pullik xizmat ko‘rsatildi.
Kasanachilik asosida 17 ta qo‘shimcha yangi ishchi o‘rinlari tashkil etildi.
Yordamchi xo‘jaliklar tomonidan hisobot davrida 203 tsentner go‘sht ishlab chiqarilgan.
Tizim xo‘jaliklari tomonidan hisobot davrida 831 tn qora metall parchalari yig‘ib topshirilib, topshiriq 100,8 foizga bajarilgan.
2017 yilning 1 oktyabr holatiga debitorlik qarzlar 6746 mln. so‘mni, kreditorlik qarzlar esa 4570 mln. so‘mni va yalpi daromad 35500 mln. so‘mni tashkil etishi kutilmoqda.

vInformation on the social and economic development of the sector and the progress of economic reforms in the system of the State Forestry Committee during the III quarter of 2
During the III quarter of 2017, 20 thousand hectares of forest fund lands, of which pistachios - 992 hectares, walnuts - 254 hectares, almonds - 266 hectares, chilongjiyda - 40 hectares, firewood - 1340 hectares, including the dry land of the Aral Sea a forest was established on an area of 10,000 hectares at the bottom and measures were taken to support its natural regeneration.
Instead of the planned 239 hectares, nurseries and nurseries were established on an area of 241 hectares, and the set plan was fulfilled by 101%.
2012 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan
In order to ensure the implementation of orders No. 683-F of October 16 and No. 539-F of August 24, 2013 on increasing the planting of tulip trees and Crimean pine seedlings, this year's planting month across the republic More than 3500 tulip trees and
More than 64,000 pieces of Crimean pine and more than 84,000 pieces of saplings were planted in Chilongji.
In addition to the establishment and restoration of forests, for the purpose of their protection, protection, protection from diseases and pests, the planned area of 24.5 thousand hectares (100 percent compared to the plan) against forest diseases and pests, of which 14 thousand hectares are planned biological control was carried out on the field.
During the III quarter of 2017, 132 km of the planned fire roads, 35 km of new protective lines, 351 km of mineralized strips were built, and the planned 1610 km of forestry is important.
and fire protection roads and 1728 km of planned mineralized strips have been repaired, and all indicators have been fully fulfilled compared to the plan.
The Cabinet of Ministers of January 25, 2017 "Measures for 2017 on wide use of opportunities of forestry, further development of cultivation, preparation and processing of medicinal plants, strengthening of material and technical base of forestry" on the implementation of the minutes of the meeting No. 03-12-5 "on activities" to increase the number of species of medicinal plants grown culturally in forestry farms and to expand the area of cultural plantations in order to increase the volume of preparation and cultivation of plants, 47 types of medicinal and nutritious plant plantations were established by forestry companies on an area of 1,995 hectares. Contracts for the supply of raw materials of medicinal plants in the amount of 1096.9 thousand soums were concluded with pharmaceutical enterprises, and a quota was allocated for the preparation of raw materials of 5533.8 tons of naturally growing medicinal and nutritious plants.
Until this time of the current year, 3135 tons of 58 types of raw materials of medicinal and nutritious plants were prepared in the forest farms of the system.
During the third quarter of 2017, 641.2 mln. soums (compared to last yea
107.3 percent) of consumer goods were produced and paid services were provided to the population worth 69.7 thousand soums.
17 additional new workplaces were created on the basis of household production.
During the reporting period, 203 quintals of meat were produced by auxiliary farms.
831 tons of black metal scraps were collected by system farms during the reporting period, and the task was completed by 100.8%.
As of October 1, 2017, receivables amounted to 6746 mln. soums, and payables amount to 4570 mln. soums and the gross income is 35,500 mln. it is expected to amount to soums.