O‘rmon xo‘jaligi agentligi tizimida 2017-yilning III choragi davomida sohani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va iqtisodiy islohotlarning borishi to‘g‘risida ma’lumot
2017 yilning III choragi davomida o‘rmon fondi erlarida 20 ming gektar, shundan, pista - 992 ga, yong‘oq - 254 ga, bodom - 266 ga, chilonjiyda - 40 ga, o‘tinbop - 1340 ga, shu jumladan Orol dengizining qurigan tubida 10,0 ming gektar maydonda o‘rmon barpo etildi va tabiiy tiklanishiga ko‘mak berish tadbirlari olib borilgan.
Rejadagi 239 gektar o‘rniga amalda 241 gektar maydonda niholxona va ko‘chatxonalar tashkil etilib, belgilangan reja 101 foizga bajarilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2012 yil
16 oktyabrdagi lola daraxti va qrim qarag‘ayi ko‘chatlarini ekishni ko‘paytirish borasidagi 683-F-sonli va 2013 yil 24 avgustdagi 539-f-sonli farmoyishlari ijrosini ta’minlash maqsadida respublika bo‘yicha joriy yil ko‘chat ekish oyligi mavsumida 3500 donadan ortiq lola daraxti va
64000 donadan ortiq qrim qarag‘ayi 84000 donadan ortiq chilonjiyda ko‘chatlari ekilgan.
O‘rmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qo‘riqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida rejadagi 24,5 ming gektar (rejaga nisbatan 100 foiz) maydonda o‘rmon kasalliklari va zararkunandalariga qarshi, shundan rejadagi 14 ming gektar maydonda biologik kurash ishlari olib borildi.
2017 yilning III choragi davomida rejadagi 132 km masofada yong‘inga qarshi yo‘llar 35 km yangi himoya liniyalari, 351 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, rejadagi 1610 km o‘rmon xo‘jaligi ahamiyatiga ega
va yong‘inga qarshi yo‘llar va rejadagi 1728 km minerallashtirilgan polosalar ta’mirlanib, barcha ko‘rsatkichlar rejaga nisbatan to‘liq bajarilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 25 yanvardagi “O‘rmon xo‘jaliklari imkoniyatlaridan keng foydalanish, dorivor o‘simliklarni etishtirish, tayyorlash va qayta ishlashni yanada rivojlantirish, o‘rmon xo‘jaliklari moddiy texnika bazasini mustahkamlash bo‘yicha 2017 yilga mo‘ljallangan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 03-12-5-sonli yig‘ilish bayoni ijrosi bo‘yicha O‘rmon xo‘jaliklarida madaniy holda etishtiriladigan dorivor o‘simliklar turlarini ko‘paytirish hisobiga o‘simliklar madaniy plantatsiyalar maydonini kengaytirish hamda dorivor o‘simliklarni tayyorlash va etishtirish hajmini oshirish maqsadida o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 1995 gektar maydonda 47 turdagi dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyalari tashkil etildi. Farmatsevtika korxonalari bilan 1096,9 ming so‘m miqdoridagi dorivor o‘simliklar xom ashyosini etkazib berish bo‘yicha shartnomalar tuzilgan bo‘lib, 5533,8 tonna tabiiy holda o‘suvchi dorivor va ozuqabop o‘simliklar xom ashyosini tayyorlash uchun kvota ajratildi.
Joriy yilning shu davriga qadar tizim o‘rmon xo‘jaliklarida 3135 tonna 58 turdagi dorivor va ozuqabop o‘simliklar xom ashyosi tayyorlandi.
2017 yilning III choragi davomida o‘rmon fondi erlaridan qo‘shimcha foydalanish tarmoqlarida 641,2 mln. so‘mlik (o‘tgan yilga nisbatan
107,3 foiz) xalq iste’mol mollari ishlab chiqarildi va 69,7 ming so‘mlik axoliga pullik xizmat ko‘rsatildi.
Kasanachilik asosida 17 ta qo‘shimcha yangi ishchi o‘rinlari tashkil etildi.
Yordamchi xo‘jaliklar tomonidan hisobot davrida 203 tsentner go‘sht ishlab chiqarilgan.
Tizim xo‘jaliklari tomonidan hisobot davrida 831 tn qora metall parchalari yig‘ib topshirilib, topshiriq 100,8 foizga bajarilgan.
2017 yilning 1 oktyabr holatiga debitorlik qarzlar 6746 mln. so‘mni, kreditorlik qarzlar esa 4570 mln. so‘mni va yalpi daromad 35500 mln. so‘mni tashkil etishi kutilmoqda.

Информация о социально-экономическом развитии отрасли и ходе экономических реформ в системе Госкомлесхоза за III квартал 2017 года
За III квартал 2017 года 20 000 га земель лесного фонда, из них фисташки - 992 га, грецкие орехи - 254 га, миндаль - 266 га, чилонгжийда - 40 га, дрова - 1340 га, в том числе суша Аральского моря В нижней части был заложен лес на площади 10 000 га и приняты меры по поддержке его естественного возобновления.
Вместо запланированных 239 га питомники и питомники созданы на площади 241 га, при этом заданный план выполнен на 101%.
2012 года Кабинета Министров Республики Узбекистан
В целях обеспечения выполнения приказов № 683-Ф от 16 октября и № 539-Ф от 24 августа 2013 года об увеличении посадок тюльпанных деревьев и саженцев сосны крымской, в этом году посадка по республике более 3500 тюльпанов. деревья и
В Чилунцжи посажено более 64 000 штук крымской сосны и более 84 000 штук саженцев.
Помимо создания и восстановления лесов, в целях их защиты, защиты, защиты от болезней и вредителей предусмотрена площадь 24,5 тыс. га (100 процентов по сравнению с планом) от болезней и вредителей леса, из них На 14 тыс. га запланировано провести биологический контроль на полях.
За III квартал 2017 года построено 132 км запланированных пожарных дорог, 35 км новых защитных линий, 351 км минерализованных полос, а также запланировано 1610 км лесного хозяйства.
Отремонтированы противопожарные дороги и 1728 км плановых минерализованных полос, все показатели выполнены в полном объеме по сравнению с планом.
Постановление Кабинета Министров от 25 января 2017 года "Меры на 2017 год по широкому использованию возможностей лесного хозяйства, дальнейшему развитию выращивания, заготовки и переработки лекарственных растений, укреплению материально-технической базы лесного хозяйства" о выполнении протокола совещание № 03-12-5 «О мероприятиях» по увеличению количества видов лекарственных растений, выращиваемых культурно в лесхозах, и расширению площадей культурных насаждений в целях увеличения объемов заготовки и выращивания растений, 47 виды плантаций лекарственных и питательных растений заложены лесхозами на площади 1995 га. С фармацевтическими предприятиями заключены договоры на поставку сырья лекарственных растений на сумму 1096,9 тысяч сумов, выделена квота на заготовку сырья 5533,8 тонн естественно растущих лекарственных и питательных растений.
До этого времени текущего года в лесхозах системы заготовлено 3135 тонн 58 видов сырья лекарственных и питательных растений.
За третий квартал 2017 года 641,2 млн. руб. сум (по сравнению с прошлым годом
Произведено 107,3 ​​процента) товаров народного потребления и оказаны платные услуги населению на сумму 69,7 тысяч сумов.
На базе домашнего производства создано еще 17 новых рабочих мест.
За отчетный период в подсобных хозяйствах произведено 203 центнера мяса.
За отчетный период системными хозяйствами собрано 831 тонна лома черного металла, задание выполнено на 100,8%.
По состоянию на 1 октября 2017 года дебиторская задолженность составила 6746 млн руб. сумов, кредиторская задолженность составляет 4570 млн. сумов. сумов, валовой доход – 35,500 млн. сумов. ожидается, что он составит сумы.