O‘rmon xo‘jaligi sohasini rivojlantirish borasida 2015-yilning 9 oyi davomida amalga oshirilgan ishlar to‘grisida ma’lumot
O‘rmon xo‘jaligi bosh boshqarmasi va uning tizimidagi o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan sohada iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, ijtimoiy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarning bajarilishini ta’minlash borasida muayyan ishlar amalga oshirilmoqda.
Joriy yilning o‘tgan davri mobaynida 18,3 ming gektar, shu jumladan, Orol dengizining qurigan tubida 6,5 ming gektar maydonda yangi o‘rmonzorlar barpo etildi va cho‘l hududlarining tabiiy tiklanishiga ko‘mak berish tadbirlari olib borildi.
Ko‘chat ekish mavsumi davomida respublikamiz bo‘yicha 4600 tupdan ortiq lola daraxti va 35 ming tupga yaqin qirim qarag‘ayi, 39 ming tupdan ortiq chilonjiyda ko‘chatlari ekildi.
O‘rmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qo‘riqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida 23,5 ming gektar maydonda turli kasallik va zararkunandalarga qarshi, shundan 14,9 ming gektar maydonda biologik kurash ishlari olib borildi.
Hisobot davrida 141,5 km masofada yong‘inga qarshi yo‘llar, 36 km yangi himoya liniyalari, 314 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, 1611 km o‘rmon xo‘jaligi ahamiyatiga ega va yong‘inga qarshi yo‘llar, 1485 km minerallashtirilgan polosalar ta’mirlanib, barcha prognoz ko‘rsatkichlar to‘liq bajarildi.
Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 19 yanvardagi yig‘ilishining 5-sonli bayoni bilan tasdiqlangan dasturlar ijrosini ta’minlash maqsadida 1822,8 gektar maydonda dorivor va ozuqabop o‘simliklar plantatsiyalari, 94 ta dorivor va ozuqabop o‘simliklar xomashyosini quritish stellajlari, 75 ta saqlash omborxonalari, 2 ta dorivor va ozuqabop o‘simliklar xomashyosini qadoqlash liniyalari tashkil etildi.

Information on the activities carried out during the 9 months of 2015 in the field of forestry
The General Directorate of Forestry and the forestry enterprises in its system are carrying out certain activities in order to deepen economic reforms in the sector, to ensure the fulfillment of socio-economic indicators.
During the past period of this year, new forests were planted on 18,300 hectares, including 6,500 hectares on the dry bottom of the Aral Sea, and measures were taken to support the natural restoration of desert areas.
During the planting season, more than 4,600 tulip trees, 35,000 Crimean pine trees, and more than 39,000 chilongji trees were planted in our republic.
In addition to the establishment and restoration of forests, for the purpose of their protection, protection, protection from diseases and pests, 23.5 thousand hectares of the area against various diseases and pests, of which 14.9 thousand hectares of biological control were carried out.
During the reporting period, 141.5 km of fire roads, 36 km of new protection lines, 314 km of mineralized belts were built, 1611 km of forest and fire roads of importance, 1485 km of mineralized belts was repaired and all forecast indicators were fully met.
In order to ensure the implementation of the programs approved by the report No. 5 of the meeting of the Cabinet of Ministers on January 19, 2015, plantations of medicinal and nutritious plants on an area of 1822.8 hectares, 94 racks for drying medicinal and nutritious plant raw materials, 75 storage warehouses , 2 packaging lines for raw materials of medicinal and nutritious plants were established.