O‘rmondan kimlar foydalanishi mumkin?
O‘rmondan foydalanish uchun haq to‘lanadi. To‘lovlar miqdori va ularni undirish tartibi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadi.
O‘rmondan foydalanish doimiy va vaqtinchalik bo‘lishi mumkin.
O‘rmon fondi yerlari doimiy egalik qilishga berib qo‘yilgan o‘rmon xo‘jaligi korxonalari, muassasalari va tashkilotlari o‘rmondan doimiy foydalanuvchilardir.
O‘rmondan vaqtinchalik foydalanish qisqa muddatli — uch yilgacha va uzoq muddatli — o‘n yilgacha bo‘lishi mumkin.
O‘rmondan foydalanish huquqi yuridik va jismoniy shaxslarga, agar qonun hujjatlarida boshqacha qoida belgilangan bo‘lmasa, davlat o‘rmon xo‘jaligi organlari tomonidan yoki ular vakolat bergan korxonalar, muassasalar va tashkilotlar tomonidan beriladi.
O‘rmondan foydalanishga maxsus ruxsatnoma — daraxt kesish yoki o‘rmon chiptasi asosida yo'l qo‘yiladi. O‘rmondan foydalanuvchilar davlat o‘rmon fondi uchastkalaridan o‘rmondan foydalanishning maxsus ruxsatnomalarda nazarda tutilgan turlaridangina foydalanishga haqlidir.

Who can use the forest?
A fee is paid for using the forest. The amount of payments and the procedure for their collection are determined by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
Forest use can be permanent or temporary.
Forestry enterprises, institutions and organizations whose lands of the Forest Fund have been transferred to permanent ownership are permanent users of the forest.
Temporary forest use can be short-term - up to three years and long-term - up to ten years.
The right to use the forest is granted to legal entities and individuals, unless otherwise provided by law, by state forestry bodies or by enterprises, institutions and organizations authorized by them.
Forest use is allowed on the basis of a special permission - logging or forest ticket. Forest users have the right to use the plots of the state forest fund only for the types of forest use provided for in special permits.