O‘rmondan kimlar foydalanishi mumkin?
O‘rmondan foydalanish uchun haq to‘lanadi. To‘lovlar miqdori va ularni undirish tartibi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanadi.
O‘rmondan foydalanish doimiy va vaqtinchalik bo‘lishi mumkin.
O‘rmon fondi yerlari doimiy egalik qilishga berib qo‘yilgan o‘rmon xo‘jaligi korxonalari, muassasalari va tashkilotlari o‘rmondan doimiy foydalanuvchilardir.
O‘rmondan vaqtinchalik foydalanish qisqa muddatli — uch yilgacha va uzoq muddatli — o‘n yilgacha bo‘lishi mumkin.
O‘rmondan foydalanish huquqi yuridik va jismoniy shaxslarga, agar qonun hujjatlarida boshqacha qoida belgilangan bo‘lmasa, davlat o‘rmon xo‘jaligi organlari tomonidan yoki ular vakolat bergan korxonalar, muassasalar va tashkilotlar tomonidan beriladi.
O‘rmondan foydalanishga maxsus ruxsatnoma — daraxt kesish yoki o‘rmon chiptasi asosida yo'l qo‘yiladi. O‘rmondan foydalanuvchilar davlat o‘rmon fondi uchastkalaridan o‘rmondan foydalanishning maxsus ruxsatnomalarda nazarda tutilgan turlaridangina foydalanishga haqlidir.

Кто может использовать лес?
За пользование лесом взимается плата. Размер платежей и порядок их взимания определяются Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
Лесопользование может быть постоянным или временным.
Лесохозяйственные предприятия, учреждения и организации, земли лесного фонда которых переданы в постоянную собственность, являются постоянными пользователями леса.
Временное лесопользование может быть краткосрочным - до трех лет и долгосрочным - до десяти лет.
Право пользования лесом предоставляется юридическим и физическим лицам, если иное не установлено законом, государственными органами лесного хозяйства или уполномоченными ими предприятиями, учреждениями и организациями.
Лесопользование допускается на основании специального разрешения - рубочного или лесного билета. Лесопользователи вправе использовать участки государственного лесного фонда только для видов лесопользования, предусмотренных специальными разрешениями.