O‘rmonlardan qo‘shimcha foydalanish holati to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 6 oktyabrdagi “O‘rmon xo‘jaligi tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish kontseptsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi PQ–4850-son qaroriga muvofiq o‘rmon xo‘jaliklari va xususiy sektor sub'ektlari bilan birgalikda 2023 yilda Qishloq xo‘jaligi maxsulotlarini yetishtirish bo‘yicha 30.5 ming gektar maydonda 29.2 ming tonna hosil olishga erishildi.
Xo‘jaliklar tomonidan xususiy sektor sub'ektlari ishtrokida parrandachilikni ko‘paytirish bo‘yicha 2023 yilda 1.2 mln donaga etkazildi.
Asalari oilalarini o‘rmon fondi yer maydonlariga joylashtirish bo‘yicha o‘rmon xo‘jaliklari hamda xususiy sektor sub'ektlari ishtrokida 2023 yilda 220 ming dona asalari oilalari joylashtirilgan.
O‘rmon fondi yerlarida chorva mollarini ko‘paytirish bo‘yicha o‘rmon xo‘jaliklari va xususiy sektor sub'ektlari bilan birgalikda 2023 yilda 170 ming donaga etkazildi.

On the state of additional use of forests
of the President of the Republic of Uzbekistan on October 6, 2020 In accordance with the decision 4850 "On the approval of the concept of development of the forestry system until 2030", together with forestry and private sector entities, agricultural products will be grown in 2023. 29.2 thousand tons of harvest was achieved on an area of 30.5 thousand hectares.
In 2023, it was brought to 1.2 million units in order to increase poultry production by households with the participation of private sector entities.
In 2023, 220,000 bee colonies were placed with the participation of forestry companies and private sector entities on the settlement of bee colonies on the land of the forest fund.
In 2023, together with forest farms and private sector entities, livestock breeding on the lands of the Forest Fund was increased to 170,000 animals.