O‘rmonlardan qo‘shimcha foydalanish holati to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 6 oktyabrdagi “O‘rmon xo‘jaligi tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish kontseptsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi PQ–4850-son qaroriga muvofiq o‘rmon xo‘jaliklari va xususiy sektor sub'ektlari bilan birgalikda 2023 yilda Qishloq xo‘jaligi maxsulotlarini yetishtirish bo‘yicha 30.5 ming gektar maydonda 29.2 ming tonna hosil olishga erishildi.
Xo‘jaliklar tomonidan xususiy sektor sub'ektlari ishtrokida parrandachilikni ko‘paytirish bo‘yicha 2023 yilda 1.2 mln donaga etkazildi.
Asalari oilalarini o‘rmon fondi yer maydonlariga joylashtirish bo‘yicha o‘rmon xo‘jaliklari hamda xususiy sektor sub'ektlari ishtrokida 2023 yilda 220 ming dona asalari oilalari joylashtirilgan.
O‘rmon fondi yerlarida chorva mollarini ko‘paytirish bo‘yicha o‘rmon xo‘jaliklari va xususiy sektor sub'ektlari bilan birgalikda 2023 yilda 170 ming donaga etkazildi.

О состоянии дополнительного использования лесов
Президента Республики Узбекистан 6 октября 2020 года В соответствии с решением 4850 «Об утверждении концепции развития лесного хозяйства до 2030 года» совместно с субъектами лесного хозяйства и частного сектора в 2023 году будет выращена сельскохозяйственная продукция. На 2023 год собрано 29,2 тыс. тонн урожая. площадь 30,5 тыс. г.
В 2023 году его довели до 1,2 млн штук в целях увеличения производства мяса птицы в хозяйствах с участием субъектов частного сектора.
В 2023 году при поселении пчелиных семей на землях лесного фонда при участии предприятий лесного хозяйства и субъектов частного сектора размещено 220 тысяч пчелиных семей.
В 2023 году совместно с лесхозами и субъектами частного сектора разведение поголовья скота на землях Лесного фонда увеличено до 170 тысяч голов.