Har yili respublika buyicha o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan o‘rtacha 235 ming gektar maydonda o‘rmon barpo qilish ishlari amalga oshiriladi, shundan, 224 ming gektari cho‘l mintaqasiga to‘g‘ri keladi, shu jumladan Orol dengizining qurigan tubida 128 ming gektarda cho‘l o‘simliklaridan su’niy o‘rmonzorlar barpo etib kelinmoqda. Yangi o‘rmonzorlar barpo qilish urug‘dan ekib, ko‘chat o‘tqazib va tabiiy tiklanishga ko‘mak berish tadbirlari orqali bajariladi. Cho‘l hududlarida sho‘rga va qurg‘oqchilikka chidamli bo‘lgan saksovul, cherkez, qandim, yulg‘un, qoraburoq kabi daraxt va butalar turlaridan yangi o‘rmonzorlar barpo etiladi.
Respublikamizning tog‘li hududlarida 3,5 ming gektar yangi o‘rmonzorlar barpo etiladi, ular asosan zarafshon archasi, xondon pista, yong‘oq, oddiy bodom va boshqa mevali daraxt va butalardir.
Respublikamizning vodiy hududlarida har yili 1.4 ming gektar maydonda tez o‘suvchi mevali daraxt va butalar turidan yangi o‘rmonzorlar barpo etiladi. To‘qay hududlarida esa turanga, jiyda, tol daraxt turlaridan o‘rmon barpo etilib, har yili 0.4 ming gektarda amalga oshiriladi.
Har yili yangi o‘rmonzorlar barpo etish va ko‘chatxonalar tashkil etish maqsadida o‘rmon xo‘jaliklar tomonidan 1100 tonna har xil daraxt va butalar urug‘lari tayyorlanadi.
Respublika bo‘yicha har yili 60 turdagi 120 mln. dona daraxt va butalarning nihol hamda ko‘chatlari yetishtiriladi. Ushbu yetishtirilayotgan nihol va ko‘chatlarning yarmi o‘rmon xo‘jaliklari tomonidan o‘z ehtiyojlari uchun sarflanadi, hamda “Yashil makon” umummilliy loyihasini bajarish uchun tashkilotlarga, aholiga yetkazib berildi. Shu jumladan har bir mahallaga 200 tupdan har hil mevali va manzarali ko‘chatlar bepul yetkazib berildi. qolgan qismi esa parvarishlash uchun qoldiriladi.
Keyingi yillarda manzarali noyob daraxt ko‘chatlarini yetishtirishga e’tibor berilmoqda. Hozirgi kunda ko‘chatxonalarda sotish uchun soxta kashtan, yapon soforasi, lola daraxti, qrim qarag‘ kabi qimmatbaho ko‘chatlar mavjud.

Восстановление лесов и семеноводство
Ежегодно лесным хозяйством республики осуществляется лесонасаждение в среднем на 235 000 га, из них 224 000 га относятся к пустынной зоне, в том числе 128 - на сухом дне Аральского моря. тысяч гектаров. Создание новых лесов осуществляется путем посадки семян, посадки саженцев и поддержки естественного возобновления. В пустынных районах будут созданы новые леса из устойчивых к засолению и засухе видов деревьев и кустарников, таких как саксовуль, черкез, кандым, юльгун, карабурок.
В горных районах нашей республики будет заложено 3,5 тысяч гектаров новых лесов, в основном это ель, фисташка, грецкий орех, миндаль обыкновенный и другие плодовые деревья и кустарники.
В равнинных районах нашей республики ежегодно закладываются новые леса из быстрорастущих плодовых деревьев и кустарников на площади 1,4 тыс. га. В лесных массивах ежегодно закладывается лес из пород березы, ивы на 0,4 тыс. га.
Ежегодно лесозаготовительные предприятия заготавливают 1100 тонн семян различных деревьев и кустарников для создания новых лесов и создания питомников.
120 млн. Выращиваются саженцы и саженцы деревьев и кустарников. Половина этих выращенных саженцев и саженцев используется лесхозами для собственных нужд, а также передана организациям и жителям для реализации общереспубликанского проекта «Зеленое пространство». Кроме того, в каждый микрорайон бесплатно доставлено по 200 кустов всех видов плодовых и декоративных саженцев. а остальное оставлено на обслуживание.
В последние годы уделяется внимание выращиванию саженцев декоративных деревьев. В настоящее время в питомниках имеются в продаже ценные саженцы, такие как ложный каштан, софора японская, тюльпанное дерево, сосна крымская.