O‘zbekistonda kovrak o‘simligini muhofaza qilish va ko‘paytirish imkoniyatlari.
Tabobatda tarkibida kishi organizmiga ijobiy ta’sir etuvchi, biologik fa’ol moddasi mavjud bo‘lgan o‘simliklar organlari ishlatiladi. Odatda dorivor mahsulotlar sifatida o‘simliklarning ildizi, bargi, po‘stlog‘i, guli, mevasi va boshqa qismlaridan foydalaniladi. Biz fikr yuritmoqchi bo‘lgan kovrak (ferula) o‘simligining asosan yelimi-ildizidan olinadigan smolasi-shirasi tibbiyotda ishlatiladi.
Kovrak (Ferula) turkumi selderdoshlar (soyabonguldoshlar)-Apiaceaye (Umbliferaye) oilasiga mansub bo‘lib ko‘p yillik o‘t o‘simliklardan iborat. Kovrakning yer yuzida 160 dan ziyod turlari, O‘rta Osiyo respublikalarida 104 turi, O‘zbekistonda esa 50 dan ziyod turlari uchraydi. Mahalliy aholi kovrak turkumining har xil turlariga qarab sassiq kovrak, rova, ravshak, kamol, mo‘rcha kamol va boshqa nomlar bilan atashadi.
Smola-elim olish uchun asosan 10 turi ishlatiladi, bular sassiq kovrak, rova, kuhiston kavragi va boshqa nomdagi kovraklar hisoblanadi, bu turlar, tashqi marfologik jihatdan bir-birlariga juda ham o‘xshab ketadi, ammo tabiatda sassiq kovrak (Ferula assa-foyetida) keng tarqalgan bo‘lib, respublikamizda tayyorlanib iste’molchilarga yetkazib berilayotgan smola-elim asosan shu turdan olinadi.
Kovrakning bo‘yi 1.5-2 metrgacha yetadi, ildizi yo‘g‘on 15-20 smgacha yetadi, lavlagisimon chuqur joylashgan. O‘simlik poyasi 8-9 yilda bir marotaba o‘sib chiqadi va gullaydi-monokarp. Poyasi tik o‘suvchi, yo‘g‘on, ichi kovak yuqori qismi shoxlangan. Ildizoldi barglari bandli, uch marta ajralgan. Barg bo‘laklari cho‘zinchoq, yoki lansetsimon.Poyadagi barglari maydaroq, tashqi tomoni juda ko‘p tuklar bilan qoplangan bo‘lib, poyada qini bilan ketma-ket o‘rnashgan. Gullari murakkab soyabonga to‘plangan. Guli och sariq, kosachasiz, tojbargi 5 ta, otaligi 5 ta, onalik tuguni ikki xonali, pastda joylashgan. Mevasi ikki bo‘lakli donacha.
Mart-aprel oylarida gullaydi, mevasi aprel-mayda pishib yetiladi.O‘simlikning yer ustki qismlari o‘sish muhiti va ob-havo sharoitiga qarab 1.5-2 oy yashaydi.
Kovrak turkumiga mansub turlar Kavkaz, O‘rta Osiyo respublikalari, G‘arbiy Sibirda, O‘rta yerdengizi mintaqalarida, Eron, Afg‘oniston, Pokiston, Xitoy hamda Hindistonda keng tarqalgan.Toshkent, Surxondaryo, Qashqadaryo, Samarqand, Jizzax, Navoiy, Buxoro hamda Qoraqalpog‘iston respublikasi hududlarida qumli cho‘llar, adirlar, tog‘lar va tog‘oldi yalangliqlarda, sof tuproqli yerlarda o‘sadi.
Tibbiyotda ishlatiladigan yelim-smola tarkibi efir moylari, unga sarimsoq hidi beruvchi organik sulfidlar, pinen, kumarinlar va boshqa birikmalardan tashkil topgan.
Kovrakning yelim-smolasi halq tabobatida tomir tortishi, o‘pka sili, o‘lat, zaxm, ko‘k yo‘tal, tish og‘rig‘i, asab va boshqa kasalliklarni davolash uchun, hamda quvvat beruvchi, balg‘am ko‘chiruvchi va gijja haydovchi dori sifatida qo‘llaniladi.
Kovrakning juda yosh novdalarini yanchib, qatiqga qorib xavfli shishlar va zaxmga davo qilinadi. Yelim-smolaning spirtli tindirmasi (nastoykasi), emulsya va hapdori holida astma, tomir tortishi va asab kasalliklarida ishlatiladi. Ilmiy meditsinada kovrak yelim-smolasi- “assa foyetida” nomi bilan kukun, emulsiya va spirtli tindirma (nastoyka) hamda og‘riq qoldiruvchi va tinchlantiruvchi vosita sifatida ishlatiladi va ko‘pgina davlatlar farmakopeyasiga kiritilgan. Sharq mamlakatlaridan Eron, Pokiston, Hindiston va Afg‘onistonda kovrak yelimi va ildizi kulinariyada ziravor sifatida, kosmetika sanoatida attorlik vositalari ishlab chiqarishda ishlatiladi.
Kovrak ildizidan smola-elim olish erta bahordan boshlanib kuzgacha davom etadi, shuning uchun ham smola olish davrlari bahor va yoz fasllariga bo‘linadi. Bahorgi bosqich bu tayyorgarlik ko‘rish davri hisoblanib, bu bosqichda yelim-smola olinadigan maydon belgilanib, kovrakning umumiy zaxirasi aniqlanadi va yelim-smola olinadigan o‘simliklar belgilanib chiqiladi. Kovrak, eslatib o‘tkanimizdek, monokarp o‘simlik bo‘ganligi uchun barcha tupida poyasi bo‘lmaydi, shuning uchun ham o‘simlikni ildizini poya va yer ustki barglardan tozalab, smola olishga tayyorlash lozim. Buning uchun kovrak ildizi atrofini 5-10 sm chuqurlikda va 20-25 sm kenglikda kovlab, ildizining tepa qismi ochiladi. Kovrak ildizini ustki qismi ochilgandan so‘ng, yelim-smola olish uchun kesib qo‘yiladi, 5-6 kun o‘tgandan so‘ng sifatli yelim-smola “Donak” shirasi yig‘iladi, va to‘plangan yelim-smola yig‘ishtirilib olinadi, so‘ng yana yangi joydan kesib qo‘yiladi, mavsum davomida, o‘simlik ildizining katta kichikligiga qarab 15-20 marotaba kesik qilish mumkin. Yelim-smola yig‘ish mavsumi tugagandan so‘ng, har bir tupni ustini tuproq bilan yopib qo‘yish kerak, kelgusida o‘simlik qurib qolmasligi uchun.
Yuqorida ta’kidlaganimizdek, kovrak yelim-smolasi qadimdan Eron, Afg‘oniston, Pokiston va Hindistonda tayyorlanib, ishlatilib kelinadi. Qo‘shni respublikalar, xususan Tojikistonda bir necha yillardan beri tayyorlanmoqda. Bizning respublikamizda esa kovrak yelimini tayyorlash rasman 2006 yildan boshlandi. Bunda davlat o‘rmon xo‘jaliklari bilan
bir qatorda fermer xo‘jaliklari va ayrim xususiy tadbirkorlar fa’oliyat ko‘rsatib kelmoqdalar. Shuni ta’kidlash lozimki, kovrakdan smola-elimini olish uchun birinchi navbatda kovrakni tabiiy biologik va ekspluatatsion zaxiralarini aniqlab, katta masshtabdagi xaritasini tuzib, ulardan tabiatga zarar yetkazmasdan, o‘simlik tabiiy sharoitda qayta tiklanishiga imkoniyat yaratish kerak, tabiiy maydonlarni uchastkalarga bo‘lib yilma-yil, navbatma-navbat yelim-smola tayyorlashni amalga oshirmoq lozim. Yelim-smola tayyorlashda quyidagi qoidalarga rioya qilish kerak:
-elim-smola yetilgan, katta yoshdagi o‘simlik tupidan olish tavsiya etiladi;
-biologik jihatdan yetilmagan 2-3 yoshli o‘simliklardan yelim-smola olish taqiqlanadi;
-har bir 10 m2 maydondagi 5 ta yetilgan o‘simliklardan uchtasidan yelim-smola olish mumkin;
-tayyorlash davrida gullagan o‘simlikdan yelim-smola tayyorlashga yo‘l qo‘ymaslik kerak;
-kovrak o‘simligini kelasi yillarda ko‘paytirish uchun urug‘ olish maqsadida, har bir 400-500 m2 maydonda 2-3 tup gullagan va urug‘ bog‘lagan o‘simliklarni qoldirish maqsadga muvofiqdir.
Kovrakning tabiiy zaxiralarini kamayib ketishini oldini olishning asosiy yo‘llaridan biri bu, kovrak o‘sadigan tabiiy sharoitda ularni ekib ko‘paytirishdan iborat. Buning uchun, yozda pishib yetilgan kovrak urug‘idan tayyorlab, tozalangan urug‘ni kuzda tabiiy sharoitda kovrak o‘sadigan maydonda 5-10 sm chuqurchalar kovlab, har bir chuqurchaga 3-5 dona urug‘ qadab, ustini tuproq bilan yopib chiqish tavsiya qilinadi.
Bunday tavsiya, o‘rmon xo‘jaligi xodimlari, fermerlar va xususiy tadbirkorlar uchun, kovrak o‘simligini biologik xususiyatlaridan kelib chiqgan holda taklif qilinmoqda, zero kovrak, tabiiy sharoitda yetilgan urug‘idan ko‘payib, keng maydonda o‘sib rivojlanadi.
Kelajakda mutaxassislar tomonidan kovrakning tabiiy sharoitda bio-ekologik xususiyatlarini o‘rganib, ularni madaniy holda ko‘paytirish va yetishtirish muammosini hal qilish fanimiz oldidagi asosiy vazifalardan hisoblanadi.

Possibilities of protection and breeding of carpet plant in Uzbekistan.
Plant organs containing biologically active substances that have a positive effect on the human body are used in the treatment. Roots, leaves, bark, flowers, fruits and other parts of plants are usually used as medicinal products. The resin-juice extracted from the root of the ferula plant is used in medicine.
Ferula belongs to the Celery-Apiaceae family and consists of perennial herbs. There are more than 160 species of carpet on earth, 104 species in Central Asian republics, and more than 50 species in Uzbekistan. Depending on the different types of rugs, local residents call them by the names of sassik rug, rova, ravshak, kamal, morcha kamal and other names.
10 species are mainly used to obtain resin-glue, these are sassik koravgi, rova, kuhiston kavragi and other names, these species are very similar to each other in external morphology, but in nature, sassik korovak (Ferula assa-foetida) is widespread, and the resin-glue produced and delivered to consumers in our republic is mainly obtained from this species.
The height of the carpet is up to 1.5-2 meters, the root is up to 15-20 cm thick, it is located in a beet-like pit. The stem of the plant grows and blooms once every 8-9 years - monocarp. The stem is upright, thick, and the upper part is branched. Root leaves are sessile, divided three times. The leaves are oblong or lanceolate. The leaves on the stem are smaller, the outside is covered with a lot of hairs, and they are arranged in a row with the sheath of the stem. The flowers are gathered in a complex canopy. The flower is light yellow, without a calyx, 5 petals, 5 petals, two-digit maternal node, located below. The fruit is a two-lobed grain.
It blooms in March-April, the fruit ripens in April-May. The above-ground parts of the plant live for 1.5-2 months, depending on the growing environment and weather conditions.
Species belonging to the genus Kovrak are widespread in the Caucasus, Central Asian republics, Western Siberia, Mediterranean regions, Iran, Afghanistan, Pakistan, China and India. Tashkent, Surkhandarya, Kashkadarya, Samarkand, Jizzakh, Navoi, Bukhara. and in the regions of the Republic of Karakalpakstan, it grows in sandy deserts, hills, mountains and sub-mountain steppes, on pure soil.
The composition of glue-resin used in medicine consists of essential oils, organic sulfides, pinene, coumarins, and other compounds that give it a garlic smell.
The gum-resin of the bark is used in folk medicine to treat varicose veins, pulmonary tuberculosis, plague, wounds, whooping cough, toothache, nerves and other diseases, and as an invigorating, expectorant. It is used as a dewormer and anthelmintic.
Very young branches of the kovarak are chopped and made into curd to treat dangerous swellings and wounds. Alcohol tincture of glue-resin, emulsion and pills are used for asthma, vascular spasms and nervous diseases. In scientific medicine, carpet glue-resin is used as a powder, emulsion and alcohol tincture under the name of "assa foyetida" and as an analgesic and sedative and is included in the pharmacopoeia of many countries. From the Eastern countries, in Iran, Pakistan, India and Afghanistan, carpet glue and roots are used as a spice in cooking, and in the cosmetics industry in the production of attortion products.
Extraction of tar-glue from the root of the korak starts from early spring and continues until autumn, therefore, the periods of tar extraction are divided into spring and summer seasons. The spring stage is considered to be a preparatory period, at this stage the area for glue-resin extraction is determined, the general stock of the carpet is determined, and the plants for glue-resin extraction are determined. As we have already mentioned, Kovrak is a monocarpic plant, so it does not have a stem in the whole bush, so it is necessary to clean the root of the plant from the stem and above-ground leaves and prepare it for taking resin. For this purpose, digging around the root of the carpet is 5-10 cm deep and 20-25 cm wide, and the upper part of the root is opened. After opening the upper part of the root of the cocoon, it is cut to get the resin, after 5-6 days, the quality resin "Donak" juice is collected, and the collected resin is collected. it is removed, then it is cut again in a new place, during the season, it can be cut 15-20 times, depending on the size of the root of the plant. After the end of the glue-tar collection season, each bush should be covered with soil so that the plant does not dry out in the future.
As we mentioned above, carpet glue-tar has been prepared and used in Iran, Afghanistan, Pakistan and India since ancient times. Neighboring republics, especially Tajikistan, have been preparing for several years. In our republic, the production of carpet glue officially started in 2006. In this case, state forestry enterprises