Ohangaron davlat o‘rmon xo‘jaligining faoliyati qay darajada? (3.09.2023 yil)
Ma'lumki, Ohangaron davlat o‘rmon xo‘jalikning umumiy yer maydoni 132 ming gektarni tashkil etib, hududlari Qurama va Chotqol tog‘ tizmalarida, dengiz satxidan 1100 metrdan – 3500 metrgacha bo‘lgan balandlikda va 35-55 Sgacha bo‘lgan tik qiyalik(nishablik)larda joylashgan.
Ohangaron davlat o‘rmon xo‘jaligining Qurama tog‘ tizmasi Tojikiston Respublikasi bilan 103 km chegaradosh bo‘lib, xo‘jalikning 110 nafar o‘rmon nozirlari har doim uzluksiz ravishda IIB TQH TChXTB, MXX, IIB va 9227-sonli chegara qo‘shinlari bilan hamkorlikda hududlarda qonunbuzarliklarning oldini olish maqsadida nazorat ishlarini olib boradi.
Bugungi kunda ham o‘simlik va hayvonot olamini, fauna va florani saqlab qolish va ko‘paytirish maqsadida yangidan o‘rmonzorlar barpo qilish, o‘rmonlarni tabiiy o‘sishga ko‘maklashish va qonunbuzarlardan himoya qilish maqsadida nazorat ishlari kuchaytirilgan tarzda davom ettirilmoqda.
Xo‘jalikning yer maydonlari aholi yashash maskanlaridan uzoqda joylashganligi sababli, o‘rmonzaorlarni muhofaza va qo‘riqlash ishlarini samarali tashkil etishda maxsus (NIVA, UAZ va boshqalar) texnikalardan foydalanib kelinmoqda.
Mavjud texnikalar eskirganligi sababli yangi texnikaga bo‘lgan talab yuzaga kelgan.
Xo‘jalik moddiy texnika bazasini mustahkamlash, xodimlarning ish unumdorligini oshirish, vaqtdan samarali foydalanish maqsadida xo‘jalikning 2023 yil uchun mahalliy byudjetdan tasdiqlangan xarajatlar smetasida hududlarida yura oladigan maxsus “UAZ, NIVA” avtomashinalar sotib olish uchun mablag‘ rejalashtirilgan.
Taqdim etilgan ma'lumotlarga ko‘ra, Rossiya davlatidan UAZ, NIVA maxsus avtomashinalar O‘zbekiston xududiga olib kirilmayotganligi sababli, O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilayotgan to‘rttala g‘ildiragi tortadigan tog‘li xududlarda yurishga mo‘ljallangan (yo‘l tanlamas) “Renault Captur” avtomashinasi xo‘jalik tomonidan 2023 yil 19 iyunda belgilangan tartibda xarid qilingan.

What is the level of activity of Ahangaron State Forestry? (3.09.2023)
It is known that the total land area of Ohangaron State Forestry is 132 thousand hectares, its territory is located in the Kurama and Chotkal mountain ranges, at an altitude of 1100 meters to 3500 meters above sea level and a steep slope of 35-55 S. located on (slopes).
The Kurama mountain range of the Ohangaron State Forestry has a border of 103 km with the Republic of Tajikistan, and 110 forest inspectors of the farm are always continuously patrolled by the IIB TQH TChXTB, NXX, IIB and border troops No. 9227 conducts control work in order to prevent law violations in the regions in cooperation with.
Even today, in order to preserve and increase the world of flora and fauna, fauna and flora, reforestation, natural growth of forests, and protection from lawbreakers are being intensified.
Due to the fact that the land areas of the farm are located far from residential areas, special (NIVA, UAZ, etc.) techniques are used to effectively organize the protection and protection of forest plantations.
Due to the fact that the existing techniques are obsolete, the demand for new techniques has arisen.
In order to strengthen the material and technical base of the farm, increase the productivity of employees, and use time effectively, funds are planned for the purchase of special "UAZ, NIVA" cars that can drive in the regions of the farm in the budget approved for 2023 from the local budget.
According to the information provided, UAZ and NIVA special vehicles from Russia are not imported into the territory of Uzbekistan, and four-wheel drive vehicles produced in the Republic of Uzbekistan are designed for driving in mountainous areas (off-road). ) "Renault Captur" car was purchased by the farm on June 19, 2023 according to the established procedure.