O‘rmon xo‘jaligi agentligi tizimida 2017-yilning II choragi davomida sohani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va iqtisodiy islohotlarning borishi to‘g‘risida maʼlumot
2017 yilning birinchi yarim yilligi davomida oʼrmon fondi erlarida 21,5 ming gektar, shundan, pista 1 ming gektarga yaqin, yongʼoq 260 gektar, bodom 280 gektar, unabi (chilonjiyda) 40 gektarga yaqin, oʼtinbop 1,2 ming gektardan ortiq, shu jumladan Orol dengizining qurigan tubida 10,1 ming gektar maydonda oʼrmon barpo etildi va tabiiy tiklanishiga koʼmak berish tadbirlari olib borilgan, shuningdek, 260 gektardan ortiq maydonda niholxona va koʼchatxonalar tashkil etildi.
Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2012 yil 16 oktyabrdagi lola daraxti va qrim qaragʼayi koʼchatlarini ekishni koʼpaytirish borasidagi 683-F-sonli va 2013 yil 24 avgustdagi 539-f-sonli farmoyishlari ijrosini taminlash maqsadida respublika boʼyicha joriy yil koʼchat ekish oyligi mavsumida 3,5 ming donadan ortiq lola daraxti, 342 ming dona kashatan va 64 ming donadan ortiq qrim qaragʼayi, 84 ming donadan ortiq unabi (chilonjiyda) koʼchatlari ekilgan.
Oʼrmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qoʼriqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida 19,2 ming gektar maydonda oʼrmon kasalliklari va zararkunandalariga qarshi ishlari amalga oshirildi, shundan 13,9 ming gektar maydonda biologik usul qoʼllanildi.
Oʼrmon kasallik va zararkunadalariga qarshi kurash tadbirlarini amalga oshirish maqsadida joriy yilda 19 ta oʼrmon xoʼjaligida biolaboratoriyalar tashkil etish rejalashtirilib, dastlabki ishlar olib borilmoqda.
Shuningdek, 100 km masofada yongʼinga qarshi yo‘llar, 34 km yangi himoya liniyalari, 214 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, 1140 km oʼrmon xoʼjaligi ahamiyatiga ega va yongʼinga qarshi yo‘llar va 1470 km minerallashtirilgan polosalar tamirlandi.
Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 25 yanvardagi “Oʼrmon xoʼjaliklari imkoniyatlaridan keng foydalanish, dorivor oʼsimliklarni etishtirish, tayyorlash va qayta ishlashni yanada rivojlantirish, oʼrmon xoʼjaliklari moddiy texnika bazasini mustahkamlash boʼyicha 2017 yilga moʼljallangan chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi 03-12-5-sonli yigʼilish bayoni ijrosi boʼyicha oʼrmon xoʼjaliklari tomonidan 1995 gektar maydonda 48 turdagi dorivor va ozuqabop oʼsimliklar plantatsiyalari tashkil etildi. Farmatsevtika korxonalari bilan 1096,9 ming soʼm miqdoridagi dorivor oʼsimliklar xom ashyosini etkazib berish boʼyicha shartnomalar tuzilgan boʼlib, 5533,8 tonna tabiiy holda oʼsuvchi dorivor va ozuqabop oʼsimliklar xom ashyosini tayyorlash uchun kvota ajratildi.
Joriy yilning shu davriga qadar tizim oʼrmon xoʼjaliklarida 1,5 ming tonnaga yaqin 16 turdagi dorivor va ozuqabop oʼsimliklar xom ashyosi tayyorlandi.
Oʼrmon fondi erlaridan qoʼshimcha foydalanish tarmoqlarida 580 mln. soʼmlik xalq istemol mollari ishlab chiqarildi va 65,3 mln soʼmlik aholiga pullik xizmat koʼrsatildi.

Информация о ходе социально-экономического развития отрасли и экономических реформ в системе Госкомлесхоза за II квартал 2017 года
За первое полугодие 2017 года 21,5 тыс. га земель лесного фонда, из них 1 000 га - фисташек, 260 га - грецких орехов, 280 га - миндаля, 40 га - унаби (чиланджи), более 1 200 га - дров, в том числе Арола А. на высохшем морском дне заложен лес на площади 10 100 га и приняты меры по поддержке его естественного возобновления, а на площади более 260 га созданы питомники и питомники.
В целях обеспечения выполнения постановлений Кабинета Министров Республики Узбекистан от 16 октября 2012 года № 683-Ф и от 24 августа 2013 года № 539-Ф об увеличении посадок тюльпановых деревьев и крымской сосны. саженцев, в этом году в республике за месяц посадки тюльпанового дерева будет высажено более 3500 штук саженцев, высажено 342 тысячи кашатанов и более 64 тысяч крымской сосны, более 84 тысяч саженцев унаби (чилонджи).
Помимо создания и восстановления лесов, в целях их охраны, защиты, защиты от болезней и вредителей проведены работы по борьбе с болезнями и вредителями леса на площади 19,2 тыс. га, из них использованы биологические методы. на площади 13,9 тыс. га.
В целях реализации мероприятий по борьбе с болезнями и вредителями леса в этом году планируется создать биолаборатории в 19 лесхозах, ведутся предварительные работы.
Также построено 100 км пожарных дорог, 34 км новых защитных полос, 214 км минерализованных полос, отремонтировано 1140 км лесопожарных дорог и 1470 км минерализованных полос.
Исполнение протокола заседания Кабинета Министров от 25 января 2017 года «О запланированных на 2017 год мерах по широкому использованию возможностей лесного хозяйства, дальнейшему развитию выращивания, заготовки и переработки лекарственных растений, укреплению материально-технического и техническая база лесного хозяйства» № 03-12-5 плантации 48 видов лекарственных и питательных растений заложены лесхозами на площади 1995 га. С фармацевтическими предприятиями заключены договоры на поставку сырья лекарственных растений на сумму 1096,9 тысяч сумов, выделена квота на заготовку сырья 5533,8 тонн естественно растущих лекарственных и питательных растений.
До этого времени в лесхозах системы заготовлено около 1,5 тыс. тонн сырья 16 видов лекарственных и питательных растений.
580 млн. в дополнительном использовании земель лесного фонда. Произведено товаров народного потребления на сумму 65,3 миллиона сумов, оказаны платные услуги населению.