O‘rmon xo‘jaligi agentligi tizimida 2017-yil davomida sohani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va iqtisodiy islohotlarning borishi to‘g‘risida ma’lumot
2016 yilda 44 ming gektar maydonda oʼrmonzorlar barpo etilgan boʼlsa, 2017 yilda 44,5 ming gektar erda (oʼsish 101%) (oʼtinbop-1 600 ga, yongʼoqmevali-4 466 ga), shu jumladan Orolning qurigan tubida 19,0 ming gektar maydonda oʼrmon barpo etildi.
Oʼrmonlarning xatosini toʼldirish tadbirlari 2016 yilda 17,2 ming gektarda amalga oshirilgan boʼlsa, 2017 yilda 18 ming gektarda (oʼsish 102%) bajarildi. 2018 yilda bunday tadbirlar 18,5 ming gektarda bajarilishi rejalashtirilmoqda.
Oʼrmon barpo qilish va koʼchatxonalar tashkil etish tadbirlari uchun 2016 yilda 181 tonna tayyorlangan boʼlsa, 2017 yilda 240 tonnadan (oʼsish 132%) ortiq turli daraxt va buta urugʼlari tayyorlandi. 2018 yilda 300 tonna urugʼ tayyorlash rejasi belgilangan.
Oʼrmon barpo qilish va koʼkalamzorlashtirish maqsadlarida 2016 yilda 650 gektarda 39 mln.dona koʼchat va nihollar etishtirilgan boʼlsa, 2017 yilda 700 gektardan ortiq koʼchatxonalarda 45,0 mln.dona (oʼsish 115%) nihol va koʼchatlar etishtirildi. Jumladan, 19,9 mln.dona manzarali va tez oʼsuvchi daraxtlarning nihol va koʼchatlari, 4,5 mln.dona ignabargli daraxt koʼchatlari, 3,9 mln.dona mevali koʼchatlar, 1,4 mln.dona yongʼoq mevali koʼchatlar va 15 mln. donadan ortiq choʼl oʼsimliklari nihollari etishtirildi.
Oʼrmon xoʼjaliklarining oʼz ehtiyojlariga hamda tashkilotlar va aholi extiyojlari uchun 2018 yilda 50 mln dona turli xil daraxt va butalar nihollari va koʼchatlarini etishtirishni tashkil etish rejalashtirilgan.
Yosh oʼrmonlarni parvarishlash tadbirlari 2016 yilda 33,6 ming gektarda bajarilgan boʼlsa, 2017 yilda 45,1 ming gektarda (oʼsish 134,2%) bajarildi. 2018 yilda ushbu tadbirlarni 46 ming gektarda bajarish rejalashtirilmoqda.
Oʼrmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qoʼriqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida rejadagi 25,9 ming gektar (rejaga nisbatan 100 foiz) maydonda oʼrmon kasalliklari va zararkunandalariga qarshi, shundan rejadagi 15,7 ming gektar maydonda biologik kurash ishlari olib borildi.
2017 yil davomida rejadagi 132 km masofada yongʼinga qarshi yo‘llar 36 km yangi himoya liniyalari, 279 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, rejadagi 1756 km oʼrmon xoʼjaligi ahamiyatiga ega va yongʼinga qarshi yo‘llar va rejadagi 1791 km minerallashtirilgan polosalar tamirlanib, barcha koʼrsatkichlar rejaga nisbatan toʼliq bajarilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 25 yanvardagi “Oʼrmon xoʼjaliklari imkoniyatlaridan keng foydalanish, dorivor oʼsimliklarni etishtirish, tayyorlash va qayta ishlashni yanada rivojlantirish, oʼrmon xoʼjaliklari moddiy texnika bazasini mustahkamlash boʼyicha 2017 yilga moʼljallangan chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi 03-12-5-sonli yigʼilish bayoni ijrosi boʼyicha Oʼrmon xoʼjaliklarida madaniy holda etishtiriladigan dorivor oʼsimliklar turlarini koʼpaytirish hisobiga oʼsimliklar madaniy plantatsiyalar maydonini kengaytirish hamda dorivor oʼsimliklarni tayyorlash va etishtirish hajmini oshirish maqsadida oʼrmon xoʼjaliklari tomonidan 1 995 gektar maydonda 45 turdagi dorivor va ozuqabop oʼsimliklar plantatsiyalari tashkil etildi. Farmatsevtika korxonalariga bilan 4205 mln soʼmlik dorivor oʼsimliklar xom ashyosi etkazib berildi. 2017 yilda 5 379,3 tonna tabiiy holda oʼsuvchi dorivor va ozuqabop oʼsimliklar xom ashyosini tayyorlash uchun kvota ajratildi.
Joriy yilda tizim oʼrmon xoʼjaliklarida 4 200 tonna 61 turdagi dorivor va ozuqabop oʼsimliklar xom ashyosi tayyorlandi.
2017 yil davomida oʼrmon fondi erlaridan qoʼshimcha foydalanish tarmoqlarida 1 220,7 mln. soʼmlik (oʼtgan yilga nisbatan 153,2 foiz) xalq istemol mollari ishlab chiqarildi va 101,1 ming soʼmlik (oʼtgan yilga nisbatan 118 foiz) axoliga pullik xizmat koʼrsatildi.
Kasanachilik asosida yangidan 371 ta qoʼshimcha yangi ishchi oʼrinlari tashkil etildi.
2016 yilda 2 854 tonna mevali va yongʼoq mevali mahsulotlar etishtirilgan boʼlib, 975 mln soʼm daromad olingan. 2017 yilda 3 178 tonna (oʼsish 111,3%) mahsulot etishtirilib, 5,6 mlrd. soʼm daromad olindi.
2018 yilda 3 966 tonna (oʼsish 124%) rejalashtirilib, 7,7 mlrd. soʼm daromad olinishi rejalashtirilmoqda.
2016 yilda 284 tonna texnik va moyli ekinlar etishtirilgan boʼlib, 625 mln soʼm daromad olingan. 2017 yilda 1 129 tonna (oʼsish 398%) mahsulot etishtirilib, 2,8 mlrd.soʼm daromad olindi. 2018 yilga 6 580 tonna (oʼsish 583%) rejalashtirilib, 4,8 mlrd.soʼm daromad olinadi.
2016 yilda 3 476 tonna sabzavot va poliz mahsulotlari etishtirilgan boʼlib, 1,1 mlrd. soʼm daromad olingan. 2017 yilda 4 227 tonna (oʼsish 122%) mahsulot etishtirilib, 3,8 mlrd.soʼm daromad olindi. 2018 yilga 18 039 tonna (oʼsish 427%) rejalashtirilib, 6,9 mlrd. soʼm daromad olinadi.
2016 yilda 3 595 tonna don va dukkakli don mahsulotlari etishtirilgan boʼlib, 1,0 mlrd. soʼm daromad olingan. 2017 yilda 4 326 tonna (oʼsish 120%) mahsulot etishtirilib, 4,2 mlrd.soʼm daromad olindi. 2018 yilga 11 460 tonna (oʼsish 265%) rejalashtirilib, 9,6 mlrd. soʼm daromad olinadi.
2016 yilda 6 564 tonna ozuqabop ekinlar etishtirilgan boʼlib, 712 mln.soʼm daromad olingan. 2017 yilda 7 515 tonna (oʼsish 114%) mahsulot etishtirilib, 2,4 mlrd. soʼm daromad olindi. 2018 yilga 13 016 tonna (oʼsish 173%) rejalashtirilib, 3,4 mlrd. soʼm daromad olinadi.
Аsalarichilikni rivojlantirish boʼyicha – asalari oilalari soni 2016 yilda 12 071 ta boʼlib, 320 mln. soʼm daromad olingan boʼlsa, 2017 yilda 15 196 oilaga etkazilib, 1,5 mlrd. soʼm daromad olindi (oʼsish 126%),
2018 yilda asalari oilalari sonini jami 14 518 oilaga koʼpaytirish rejasi belgilangan boʼlib, haqiqatda 20000 ga etkazib (oʼsish 132%) 2,9 mlrd soʼm daromad olinadi.
Аsal ishlab chiqarish boʼyicha – 2016 yilda 198 tonna asal etishtirilgan boʼlsa, 2017 yilda 267 tonna asal etishtirildi (oʼsish 131%), 2018 yilda asal ishlab chiqarish hajmini jami 340 tonnaga etkaziladi.
Parrandachilikni rivojlantirish boʼyicha – 2016 yilda parranda bosh soni 18 387 bosh boʼlgan boʼlsa, 2017 yilda 21 887 bosh soniga etkazildi (oʼsish 119%), 2018 yil 24 755 bosh soniga etkazilib (oʼsish 113%), 1,7 mlrd. soʼm daromad olish rejalashtirilmoqda. Bundan tashqari 2016 yilda 7,0 tonna parranda goʼshti ishlab chiqilgan boʼlib, 2017 yilda 9,4 tonna (oʼsish 134%) ishlab chiqildi. 2018 yilda 13,1 tonna (oʼsish 139%) goʼsht ishlab chiqarish rejalashtirilmoqda. Sohada 2016 yilda 520 ming dona tuxum etishtirilgan boʼlsa, 2017 yilda 1 387 ming dona (oʼsish 266%)ga koʼpaytirildi. 2018 yilda 1466 ming donaga etkaziladi.
Baliqchilik boʼyicha – 2016 yilda 265 gektar suv havzasida 144,6 tonna baliq etishtirilib, 212 mln soʼm daromad olingan, 2017 yilda 363 gektar suv xavzasida 544,5 tonnaga etkazildi va 822 mln. soʼm daromad (oʼsish 137%) olindi. 2018 yilda 680 gektar suv havzasida (oʼsish 187%) 1020 tonna baliq etishtirib, 1,6 mlrd. soʼm daromad olish koʼzlangan.
Chorvachilikni rivojlantirish boʼyicha – 2016 yilda mayda shoxli mol bosh soni 18 002 ta boʼlib, 342 mln soʼm daromad olingan. 2017 yilda 21 712 bosh songa etkazilib, 1,3 mlrd. soʼm daromad olingan (oʼsish 121%). 2018 yil 29 454 bosh soniga etkazilib (oʼsish 136%), 2,3 mlrd.soʼm daromad olish rejalashtirilmoqda. Bundan tashqari, 2016 yilda 2,7 tonna chorva goʼshti etishtirilgan boʼlsa, 2017 yilda 3,4 tonna (oʼsish 126%) etishtirildi.
2018 yilda 4,0 tonna (oʼsish 118%) goʼsht etishtirish rejalashtirilmoqda.
2016 yilda yirik shoxli mol bosh soni 793 ta boʼlib, 201 mln soʼm daromad olingan boʼlsa, 2017 yilda 851 taga etkazilib, 811 mln soʼm daromad olindi (oʼsish 107%). 2018 yil 1050 bosh soniga etkazilib (oʼsish 124%), 1,1 mlrd soʼm daromad olish rejalashtirilmoqda.
2016 yilda yilqi bosh soni 1 199 ta boʼlgan boʼlsa, 2017 yilda 1 286 taga etkazildi (oʼsish 107%). 2018 yil 1 399 bosh soniga etkazilishi yoki 109 foizga oshirish rejalashtirilmoqda.
Tizim xoʼjaliklari tomonidan hisobot davrida 836 tn qora metall parchalari yigʼib topshirilib, topshiriq 101, foizga bajarilgan.
2016 yilda xoʼjaliklar tomonidan olingan yalpi daromad miqdori 90,8 mlrd. soʼmni, shundan foyda 39,6 mlrd. soʼmni tashkil etgan boʼlsa, 2017 yilda yalpi daromad 170 mlrd. soʼm (oʼsish 187%), shundan foyda 73,7 mlrd. soʼmni (oʼsish 179%) tashkil etdi.
Qoʼshimcha rezervlardan foydalanish orqali oʼrmon iqtisodini diversifikatsiya qilish hisobiga 2018 yilda yalpi daromadni
259,7 mlrd.soʼmga va foydani 104,1 mlrd. soʼmga bajarish hisobiga 2017 yilga nisbatan 1,5 barobarga oshirish rejalashtirilmoqda.
Jumladan:
– koʼchatchilikdan olinadigan daromad 2017 yilda 10,2 mlrd. soʼm va 2018 yilda 14,6 mlrd. soʼm, koʼrsatkich 1,4 barobarga oshishi kutilmoqda.
– chorvachilik va yaylovlardan samarali foydalanish hisobiga olinadigan daromad
2017 yilda 9,5 mlrd. soʼm va 2018 yilda 11,5 mlrd. soʼm, koʼrsatkich 1,2 barobarga oshishi kutilmoqda.
– dorivorchilikdan olinadigan daromad 2017 yilda 8,2 mlrd. soʼm va 2018 yilda
12,1 mlrd. soʼm, koʼrsatkich 1,5 barobarga oshishi kutilmoqda.
– qishloq xoʼjaligi mahsulotlari etishtirishdan olinadigan daromad 2017 yilda
20,4 mlrd. soʼm va 2018 yilda 30,6 mlrd. soʼm, koʼrsatkich 1,5 barobarga oshishi kutilmoqda.
– boshqa mahsulot va xizmatlardan olinadigan daromad 2017 yilda 22 mlrd. soʼm va 2018 yilda 35,8 mlrd. soʼm, koʼrsatkich 1,2 barobarga oshishi kutilmoqda.
2018 yilning 1 yanvar holatiga debitorlik qarzlar 6571 mln. soʼmni, kreditorlik qarzlar esa 3461 mln. soʼmni tashkil etgan.
Oʼrmon xoʼjaliklari moddiy texnika bazasini mustahkamlash maqsadida 2016 yilda 9 ta avtomashina, 5 ta traktor (shundan 1 ta qator orasiga ishlov beradigan), 4 ta tirkama, 2 ta chizelь, 2 ta plug va 2 ta presspodborshik xarid qilingan.
2017 yilda esa bu koʼrsatkich sezilarli darajada ortdi. Jumladan, 11 ta avtomashina, 22 ta traktor (shundan 3 ta qator orasiga ishlov beradigan), 5 dona tirkama, 2 ta kulьtivator, 2 ta chizelь, 3 ta ekish seyalkasi, 6 ta plug, 1 ta borona, 2 ta purkagich va 1 ta presspodborshik “Oʼzagrolizing” АK orqali lizing shartnomasi asosida xarid qilindi. Ushbu lizing shartnomasida koʼrsatilgan boshlangʼich toʼlov Oʼrmon xoʼjaligini rivojlantirish Jamgʼarmasi mablagʼlari hisobidan toʼlab berildi.
Shuningdek, 2018 yilda “Аgrobank” АTB krediti asosida 30 ta traktor, 2 ta kombayn, 20 ta tirkama, 10 ta kulьtivator, 15 ta chizelь, 6 ta ekish seyalkasi, 5 ta borona, 40 ta plug, 15 ta purkagich va 10 ta presspodborshik;
Oʼrmonni rivojlantirish Jamgʼarmasi hisobidan, 15 ta qator orasiga ishlov beradigan traktor, 11 ta “ISUZU” rusumli yuk avtomashinalari, viloyat oʼrmon xoʼjaligi boshqarmalari uchun 26 ta avtomashina xarid qilish rejalashtirilmoqda.
Bundan tashqari, Belorusiyaning “Аmkodor” va Rossiyaning “UАZ” korxonalarida ishlab chiqarilgan, unumdorligi yuqori boʼlgan qishloq xoʼjaligi va oʼrmon maxsus texnikalarini 5 yil davomida lizing asosida sotib olish boʼyicha kelishuv olib borilmoqda.

Информация о ходе социально-экономического развития отрасли и экономических реформ в системе Госкомлесхоза в 2017 году
В 2016 году было посажено 44 000 га лесов, а в 2017 году - 44 500 га земли (прирост 101%) (древесно-древесные - 1600 га, орехово-плодовые - 4466 га), в том числе 19 000 га леса в сухом низу остров.
В 2016 году было высажено 17,2 тыс. га лесов, а в 2017 году реализовано 18 тыс. га (рост на 102%). В 2018 году такие мероприятия планируется провести на 18,5 тыс. га.
Для лесоразведения и питомниководства
В 2016 году произведено 181 тонна, а в 2017 году – более 240 тонн (рост на 132%) семян различных деревьев и кустарников. В 2018 году поставлен план по заготовке 300 тонн семян.
В 2016 году с целью лесонасаждения и озеленения на площади 650 га выращено 39 млн саженцев и саженцев, а в 2017 году в более чем 700 га питомников выращено 45,0 млн саженцев и саженцев (рост на 115%). В частности, 19,9 млн саженцев и саженцев декоративных и быстрорастущих деревьев, 4,5 млн саженцев хвойных деревьев, 3,9 млн саженцев плодовых, 1,4 млн саженцев орехоплодных и 15 млн саженцев. Выращено более 100 000 саженцев пустынных растений.
В 2018 году планируется организовать выращивание 50 млн саженцев и саженцев различных деревьев и кустарников для нужд лесхозов, нужд организаций и жителей.
В 2016 году под уходом было 33,6 тыс. га молодняков, в 2017 году — 45,1 тыс. га (рост на 134,2%). В 2018 году данные мероприятия планируется провести на 46 тыс. га.
Помимо создания и восстановления лесов, в целях их охраны, защиты, защиты от болезней и вредителей предусмотрена площадь 25,9 тыс. га (100 процентов по сравнению с планом) от болезней и вредителей леса, из них запланированный
Биологический контроль проведен на 15,7 тыс. га.
В 2017 году запланировано 132 км пожарных дорог.
Построено 36 км новых защитных полос, 279 км минерализованных полос, отремонтировано 1756 км плановых лесопожарных дорог и 1791 км плановых минерализованных полос, при этом все показатели выполнены в полном объеме по сравнению с планом.
Исполнение протокола заседания Кабинета Министров от 25 января 2017 года «О запланированных на 2017 год мерах по широкому использованию возможностей лесного хозяйства, дальнейшему развитию выращивания, заготовки и переработки лекарственных растений, укреплению материально-технического и техническая база лесного хозяйства» № 03-12-5 лесхозами в целях расширения площади насаждений культурных растений и увеличения объемов заготовки и выращивания лекарственных растений за счет увеличения видов лекарственных растений, выращиваемых культурно в лесном хозяйстве фермы
Плантации 45 видов лекарственных и питательных растений заложены на площади 1995 га. Фармацевтическим предприятиям поставлено сырье лекарственных растений на сумму 4205 миллионов сумов. в 2017 году
Выделено 5379,3 тонны естественно произрастающего лекарственного и пищевого растительного сырья.
В этом году в лесхозах системы заготовлено 4200 тонн сырья 61 вида лекарственных и питательных растений.
За 2017 год 1 220,7 млн. руб. произведено товаров народного потребления на сумму 101,1 тысячи сумов (153,2 процента к уровню прошлого года), оказаны платные услуги населению на сумму 101,1 тысячи сумов (118 процентов к уровню прошлого года).
На базе домашнего производства создано 371 дополнительное новое рабочее место.
В 2016 году выращено 2854 тонны плодово-ореховой продукции, заработано 975 миллионов сумов. В 2017 году произведено 3 178 тонн (рост на 111,3%) продукции на сумму 5,6 млрд. долларов США. Получен сумовый доход.
В 2018 году запланировано 3966 тонн (рост на 124%) на сумму 7,7 млрд. планируется заработать сумы.
В 2016 году выращено 284 тонны технических и масличных культур.
Заработано 625 миллионов сумов. В 2017 году произведено 1129 тонн (рост на 398%) продукции, получен доход в размере 2,8 млрд сумов. На 2018 год запланировано 6580 тонн (рост на 583%), выручка составит 4,8 млрд сумов.
В 2016 году выращено 3476 тонн овощей и фруктовой продукции на сумму 1,1 миллиарда. Получен сумовый доход. В 2017 году произведено 4227 тонн (рост на 122%) продукции, заработано 3,8 млрд сумов. В 2018 году запланировано 18 039 тонн (рост на 427%) на сумму 6,9 млрд. Доход в сумах получен.
В 2016 году выращено 3595 тонн зерна и зернобобовых продуктов на сумму 1,0 млрд. тонн. Получен сумовый доход. В 2017 году добыто 4326 тонн (рост на 120%) и заработано 4,2 млрд сумов. В 2018 году запланировано 11 460 тонн (рост на 265%) на сумму 9,6 млрд. Доход в сумах получен.
В 2016 году выращено 6564 тонны питательных культур.
Заработано 712 миллионов сумов. В 2017 году было добыто 7515 тонн (рост на 114%), что составило 2,4 миллиарда. Получен сумовый доход. В 2018 году запланировано 13 016 тонн (рост на 173%) на сумму 3,4 миллиарда. Доход в сумах получен.
О развитии пчеловодства - количество пчелиных семей.
В 2016 году их было 12 071 на сумму 320 миллионов долларов. В 2017 году 15 196 семей получили доход в размере 1,5 миллиарда сумов. заработанные сумы (рост на 126%)
В 2018 году запланировано увеличение численности пчелиных семей до 14 518 семей, а реально за счет снабжения 20 000 семей будет получено 2,9 млрд сумов дохода (рост на 132%).
По производству меда в 2016 году выращено 198 тонн меда, в 2017 году - 267 тонн меда (рост на 131%), а в 2018 году объем производства меда будет увеличен до 340 тонн.
По развитию птицеводства - в 2016 году поголовье птицы составило 18 387, в 2017 году - 21 887 (рост 119%), в 2018 году - 24 755 (рост 113%), 1,7 млрд. штук. Планируется заработать сумы. Кроме того, в 2016 году было произведено 7,0 тонн мяса птицы, в 2017 году – 9,4 тонны (рост на 134%). В 2018 году планируется произвести 13,1 тонны мяса (рост на 139%). В 2016 году в отрасли произведено 520 тысяч яиц.
В 2017 году он был увеличен до 1 387 000 единиц (рост на 266%). В 2018 году будет поставлено 1 466 тыс. единиц.
По рыбному хозяйству – в 2016 году на 265 га водного бассейна выращено 144,6 тонны рыбы, заработано 212 млн сумов, в 2017 году – на 363 га водного бассейна.
Было поставлено 544,5 тонн и 822 млн. тонн. Получен сумовый доход (рост на 137%). В 2018 году на водоеме площадью 680 га было выращено 1020 тонн рыбы (рост на 187%), а в 2018 году – 1,6 млрд. тонн. Планируется заработать сумы.
По развитию животноводства – в 2016 году поголовье мелкого рогатого скота составило 18 тысяч, заработано 342 миллиона сумов. В 2017 году оно достигло 21 712 человек и 1,3 миллиарда. сумов доходов (рост на 121%). В 2018 году планируется достичь 29 454 голов (рост на 136%) и заработать 2,3 млрд сумов. Кроме того, в 2016 году было произведено 2,7 тонны говядины, в 2017 году – 3,4 тонны (рост на 126%).
В 2018 году планируется вырастить 4,0 тонны мяса (рост на 118%).
В 2016 году поголовье крупного рогатого скота составило 793, доход составил 201 млн сум, в 2017 году оно увеличено до 851, доход составил 811 млн сум (рост на 107%). В 2018 году планируется довести количество руководителей до 1050 (рост 124%) и заработать 1,1 млрд сумов.
В 2016 году годовая численность составляла 1199 человек, а в 2017 году — 1286 (рост на 107%). В 2018 году планируется довести их количество до 1399 или увеличить на 109%.
За отчетный период системными хозяйствами собрано 836 тонн лома черного металла, задание выполнено на 101%.
Сумма валового дохода, полученного фермерскими хозяйствами в 2016 году
90,8 миллиарда сумов, из которых прибыль составила 39,6 млрд. сумов. если бы речь шла о сумах
В 2017 году валовой доход составил 170 миллиардов. сум (рост на 187%), из которых прибыль
73,7 миллиарда составил сумов (рост на 179%).
Валовой доход в 2018 году за счет диверсификации лесного хозяйства за счет использования дополнительных резервов
259,7 миллиарда сумов и прибыль 104,1 миллиарда сумов. планируется увеличить его в 1,5 раза по сравнению с 2017 годом за счет внедрения сумов.
Включая:
- 10,2 млрд. в 2017 году. сумов и 14,6 млрд. сумов в 2018 году. сумов, ожидается увеличение показателя в 1,4 раза.
- доходы от эффективного использования скота и пастбищ
9,5 миллиардов в 2017 году. сумов и 11,5 млрд. сумов в 2018 году. сумов, ожидается увеличение показателя в 1,2 раза.
- доходы от фармацевтики в 2017 году составили 8,2 млрд. сум и в 2018 году
12,1 миллиарда сумов, ожидается увеличение показателя в 1,5 раза.
- доходы от выращивания сельскохозяйственной продукции в 2017 году
20,4 миллиарда сумов и 30,6 млрд сумов в 2018 году. сумов, ожидается увеличение показателя в 1,5 раза.
- доход от прочих продуктов и услуг в 2017 году составил 22 миллиарда. сумов и 35,8 млрд в 2018 году. сумов, ожидается увеличение показателя в 1,2 раза.
По состоянию на 1 января 2018 года дебиторская задолженность составила 6571 млн руб. сумов, а кредиторы 3461 млн. сумов. составил сум.
В 2016 году для укрепления базы лесозаготовительной техники закуплено 9 автомобилей, 5 тракторов (в том числе 1 рядный культиватор), 4 прицепа, 2 долота, 2 плуга и 2 прикатывающих агрегата.
В 2017 году этот показатель существенно увеличился. В том числе через АО «Озагролизинг» на условиях лизинга приобретено 11 автомобилей, 22 трактора (в том числе 3 рядных культиватора), 5 прицепов, 2 культиватора, 2 долота, 3 сеялки, 6 плугов, 1 борона, 2 опрыскивателя и 1 прессподборщик. соглашение. Первоначальный взнос, указанный в настоящем договоре аренды, был внесен из средств Фонда развития лесного хозяйства.
Также в 2018 году на основании кредита Агробанка приобретено 30 тракторов, 2 комбайна, 20 прицепов, 10 культиваторов, 15 долот, 6 сеялок, 5 борон, 40 плугов, 15 опрыскивателей и 10 пресс-подборщиков;
За счет средств Фонда развития лесного хозяйства для региональных управлений лесного хозяйства планируется приобрести 15 тракторов, 11 грузовых автомобилей ISUZU, 26 автомобилей.
Кроме того, имеется соглашение о покупке высокопроизводительной сельскохозяйственной и лесохозяйственной спецтехники производства белорусского "Амкодора" и российского "УАЗа" сроком на 5 лет на условиях лизинга.