O‘rmon xo‘jaligi sohasini rivojlantirish borasida 2015-yilning 9 oyi davomida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida maʼlumot
Oʼrmon xoʼjaligi bosh boshqarmasi va uning tizimidagi oʼrmon xoʼjaliklari tomonidan sohada iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish, ijtimoiy-iqtisodiy koʼrsatkichlarning bajarilishini taminlash borasida muayyan ishlar amalga oshirilmoqda.
Joriy yilning oʼtgan davri mobaynida 18,3 ming gektar, shu jumladan, Orol dengizining qurigan tubida 6,5 ming gektar maydonda yangi oʼrmonzorlar barpo etildi va choʼl hududlarining tabiiy tiklanishiga koʼmak berish tadbirlari olib borildi.
Koʼchat ekish mavsumi davomida respublikamiz boʼyicha 4600 tupdan ortiq lola daraxti va 35 ming tupga yaqin qirim qaragʼayi, 39 ming tupdan ortiq chilonjiyda koʼchatlari ekildi.
Oʼrmonzorlar barpo qilish va qayta tiklash bilan bir qatorda ularni qoʼriqlash, muhofaza qilish, kasallik va zararkunandalardan asrash maqcadida 23,5 ming gektar maydonda turli kasallik va zararkunandalarga qarshi, shundan 14,9 ming gektar maydonda biologik kurash ishlari olib borildi.
Hisobot davrida 141,5 km masofada yongʼinga qarshi yo‘llar, 36 km yangi himoya liniyalari, 314 km minerallashtirilgan polosalar qurildi, 1611 km oʼrmon xoʼjaligi ahamiyatiga ega va yongʼinga qarshi yo‘llar, 1485 km minerallashtirilgan polosalar tamirlanib, barcha prognoz koʼrsatkichlar toʼliq bajarildi.
Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 19 yanvardagi yigʼilishining 5-sonli bayoni bilan tasdiqlangan dasturlar ijrosini taminlash maqsadida 1822,8 gektar maydonda dorivor va ozuqabop oʼsimliklar plantatsiyalari, 94 ta dorivor va ozuqabop oʼsimliklar xomashyosini quritish stellajlari, 75 ta saqlash omborxonalari, 2 ta dorivor va ozuqabop oʼsimliklar xomashyosini qadoqlash liniyalari tashkil etildi.

Information on the activities carried out during the 9 months of 2015 regarding the development of the forestry sector
The General Directorate of Forestry and the forestry enterprises in its system are carrying out certain activities to deepen economic reforms in the sector, to ensure the fulfillment of socio-economic indicators.
During the past period of this year, new forests were planted on 18,300 hectares, including 6,500 hectares on the dry bottom of the Aral Sea, and measures were taken to support the natural regeneration of desert areas.
During the planting season, more than 4,600 tulip trees, 35,000 Crimean pine trees, and more than 39,000 chilongji trees were planted in our republic.
In addition to the establishment and restoration of forests, for the purpose of their protection, protection, protection from diseases and pests, 23.5 thousand hectares of the area against various diseases and pests, of which 14.9 thousand hectares of biological control were carried out.
During the reporting period, 141.5 km of fire roads, 36 km of new protective lines, 314 km of mineralized strips were built, 1,611 km of forestry and fire roads, 1,485 km of mineralized strips were repaired, and all forecast indicators were fully met.
In order to ensure the implementation of the programs approved by the report No. 5 of the meeting of the Cabinet of Ministers on January 19, 2015, plantations of medicinal and nutritious plants on an area of 1822.8 hectares, 94 racks for drying medicinal and nutritious plant raw materials, 75 storage warehouses, 2 medicinal and nutritious plant raw materials packaging lines were established.