Orolbo‘yi mintaqasida yirik loyihaning 2023-yilgi mavsumiga start berildi
Aytish o‘rinliki, Davlatimiz rahbarining bevosita tashabbusi bilan Orol dengizining suvi qurigan tubida "yashil qoplamalar” - himoya o‘rmonzorlari barpo etish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Natijada, Orol dengizining qurigan tubida 1,7 mln gektar maydonda saksovul, cherkez, qandim kabi sho‘rga va qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklardan iborat yashil qoplamalar barpo etildi.
Ushbu ishlarni tizimli davom ettirish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 18-yanvardagi “Orol dengizining suvi qurigan tubida va Orolbo‘yi hududlarida “yashil qoplamalar” – himoya o‘rmonzorlarini barpo etishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 31-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Orol dengizining suvi qurigan hududida global ekologik muammolarning oldini olish va aholining ijtimoiy-iqtisodiy yashash tarzini yaxshilashga qaratilgan keng ko‘lamli chora-tadbirlar olib borilmoqda.
Jumladan, 2022-yilda 107 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi. Jami 590 tonnadan ziyod cho‘l o‘simliklarining urug’lari jamg‘arildi. 100 gektar saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan niholxonalar tashkil etildi. Mazkur ishlarni bajarish uchun 635 nafar ishchi-xodimlar, 250 dona yuqori unumli traktorlar va 2 dona kichik aviatsiya (AN-2) jalb etildi.
E’tiborlisi, barpo etilgan “yashil qoplamalar” soha olimlari tomonidan doimiy monitoring qilinib, cho‘l o‘simliklarining ko‘karishi bo’yicha yaxshi natijalarga erishilmoqda.
2023-yilda ham “yashil qoplamalar” barpo etishni moliyalashtirish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 20-yanvarda 25-F-sonli Farmoyishi qabul qilingani Orolbo‘yi mintaqasida ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan ishlarni yanada keng qamrovda sifatli davom ettirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Joriy yilning 31-yanvar kuni Orol dengizining qurigan tubida 2023-yil – saksovul ekish mavsumi boshlanishi oldidan tadbir tashkil etildi. O‘zbekiston Respublikasi Tabiat resurslari va Favqulodda vaziyatlar vazirliklari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, O‘zbekiston Ekologik partiyasi faollari, keng jamoatchilik vakillari, yoshlar, ekologlar va o‘rmonchilar ishtirok etgan tadbirda so‘z olganlar so‘nggi yillarda Orol dengizining qurigan tubida davlatimiz tomonidan saksovulzor yaratish, cho‘llanish xavfini kamaytirish, Orolbo‘yi mintaqasi hududlari aholisi turmush sharoitlarini yaratish borasida olib borilgan ishlarni e’tirof etishdi.
Shundan so‘ng ushbu yirik loyihaning 2023-yilgi mavsumiga start berildi.
Mazkur tadbirda Tabiat resurslari vazirining o‘rinbosari N.Oblamuradov ishtirok etdi.
Ma’lumot o‘rnida aytish kerakki, 2023-yilda 100 ming gektar maydonda himoya o‘rmonzorlari hisoblanuvchi “yashil qoplamalar” barpo etish rejalashtirilgan. Ushbu “yashil qoplamalar”ni barpo etish uchun jami 420 tonna saksovul, qandim, qoraburoq kabi cho‘l o’simliklarining urug‘lari jamg‘ariladi. 100 gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan niholxonalar tashkil etilishi maqsad qilingan. Zarur miqdordagi texnika va mexanizmlar, mutaxassis va ishchi-xodimlar o‘rmon meliorativ tadbirlarini amalga oshirish uchun jalb etiladi.

Стартовал сезон 2023 года большого проекта в регионе Аральского залива
В последние годы проведена обширная работа, направленная на смягчение негативных последствий строительства Аральского моря, создание озеленения на высохшем дне моря, социально-экономическое развитие региона Аральского залива, дальнейшее улучшение условий жизни населения. стандарты населения.
Стоит отметить, что по непосредственной инициативе главы нашего государства ведутся масштабные работы по созданию «зеленых покровов» - защитных лесов на сухом дне Аральского моря. были выведены засухоустойчивые растения: черкес, сахарный тростник.
В целях планомерного продолжения этих работ постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 января 2022 года «Дополнительные меры по созданию «зеленых покровов» - защитных лесов на сухом дне Аральского моря и в прибрежных районах. обеспечить реализацию решения №31, в засушливой зоне Аральского моря проводятся масштабные мероприятия, направленные на предотвращение глобальных экологических проблем и улучшение социально-экономического образа жизни населения.
В частности, в 2022 году заложено 107 тысяч гектаров «зеленого покрова» саксовола и других пустынных растений. Было собрано более 590 тонн семян пустынных растений. Было создано 100 гектаров питомников саксаула и других пустынных растений. Для выполнения этих работ было задействовано 635 рабочих, 250 единиц высокопроизводительных тракторов и 2 единицы малой авиации (АН-2).
Примечательно, что за установленными «зелеными покровами» постоянно наблюдают ученые-полевики, и в плане озеленения пустынных растений достигаются хорошие результаты.
Большое значение в качественном продолжении работ, направленных на улучшение экологической ситуации в регионе Аральского залива, имеет принятие Постановления Кабинета Министров от 20 января 2023 года № 25-Ф о финансировании строительства «зеленых тротуаров» в 2023 году.
31 января этого года на сухом дне Аральского моря было организовано мероприятие перед началом сезона посадки саксофонов 2023 года. В мероприятии приняли участие Министерство природных ресурсов и чрезвычайных ситуаций Республики Узбекистан, Джокоргский совет Республики Каракалпакстан, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, активисты Экологической партии Узбекистана, представители генеральной общественность, молодежь, экологи и лесники.Участники высоко оценили работу, проделанную нашей страной в последние годы по созданию саксофонного поля на высохшем дне Аральского моря, снижению риска опустынивания и созданию условий жизни для жителей Район Аральского моря.
После этого стартовал сезон 2023 года этого большого проекта.
В мероприятии принял участие заместитель министра природных ресурсов Н.Обламурадов.
Для информации следует сказать, что в 2023 году планируется создать «зеленые покровы» на площади 100 тысяч гектаров, которые считаются защитными лесами. Всего для строительства «зеленых покровов» будет собрано 420 тонн семян пустынных растений, таких как саксовол, сахарный тростник и ежевика. На 100 гектарах земли планируется создать питомники саксовола и других пустынных растений. Для проведения лесомелиоративных мероприятий будет привлечено необходимое количество техники и механизмов, специалистов и рабочих.