18-noyabr — O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i qabul qilingan kun
Davlat bayrog‘i O‘zbekiston Respublikasining 1991-yil 18-noyabrdagi 407-XII-sonli “O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i to‘g‘risida”gi qonuni bilan tasdiqlangan.
Davlat ramzlari har bir mamlakatning suvereniteti va mustaqilligini ifodalaydigan muqaddas timsollardir. O‘zbekistonning davlat ramzlari xalqimizning shon-sharafi, tarixiy xotirasi va intilishlarini o‘zida mujassam etib, shu yurtda yashovchi har bir fuqaroga g‘urur, faxr va iftixor bag‘ishlaydi.
Respublikamiz fuqarolari uchun Vatanimizning muqaddas ramzi — Davlat bayrog‘i aziz. Shu bois, bayrog‘imizga nazar solganimizda biz ruhan jo‘shqinlikni, azmu shijoatimiz oshganini, qalbimizda g‘urur va buyuk istiqbolga ishonch tuyg‘usini his etamiz.
Bugun milliy bayrog‘imiz turli bayram tantanalarida, mamlakatimiz a’zolari qatnashayotgan xalqaro miqyosdagi siyosiy, madaniy-ma’rifiy tadbirlarda, nufuzli sport musobaqalarida ham bayrog‘imiz Vatanimizning sha’ni, xalqimizning g‘ururini yorqin aks ettirmoqda. Xalqaro sport bellashuvlarida g‘alaba qozongan sportchilarimiz sharafiga yurtimiz bayrog‘i baland ko‘tarilgan lahzada har birimiz cheksiz hayajonga tushamiz, hech kimdan kam emasligimizdan g‘ururlanamiz.

November 18 is the day when the State flag of the Republic of Uzbekistan was adopted
The state flag is approved by the Law of the Republic of Uzbekistan dated November 18, 1991 No. 407-XII "On the State Flag of the Republic of Uzbekistan".
State symbols are sacred symbols that represent the sovereignty and independence of each country. The national symbols of Uzbekistan embody the glory, historical memory and aspirations of our people and give pride, pride and honor to every citizen living in this country.
The national flag is dear to the citizens of our republic. Therefore, when we look at our flag, we feel spiritual enthusiasm, increased determination, pride and confidence in the great future.
Today, our national flag brightly reflects the honor of our country and the pride of our people at various holiday celebrations, international political, cultural and educational events in which members of our country participate, and prestigious sports competitions. At the moment when the flag of our country is raised high in honor of our athletes who have won in international sports competitions, each of us is infinitely excited and proud that we are no less than anyone else.