18-noyabr — O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i qabul qilingan kun
Davlat bayrog‘i O‘zbekiston Respublikasining 1991-yil 18-noyabrdagi 407-XII-sonli “O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i to‘g‘risida”gi qonuni bilan tasdiqlangan.
Davlat ramzlari har bir mamlakatning suvereniteti va mustaqilligini ifodalaydigan muqaddas timsollardir. O‘zbekistonning davlat ramzlari xalqimizning shon-sharafi, tarixiy xotirasi va intilishlarini o‘zida mujassam etib, shu yurtda yashovchi har bir fuqaroga g‘urur, faxr va iftixor bag‘ishlaydi.
Respublikamiz fuqarolari uchun Vatanimizning muqaddas ramzi — Davlat bayrog‘i aziz. Shu bois, bayrog‘imizga nazar solganimizda biz ruhan jo‘shqinlikni, azmu shijoatimiz oshganini, qalbimizda g‘urur va buyuk istiqbolga ishonch tuyg‘usini his etamiz.
Bugun milliy bayrog‘imiz turli bayram tantanalarida, mamlakatimiz a’zolari qatnashayotgan xalqaro miqyosdagi siyosiy, madaniy-ma’rifiy tadbirlarda, nufuzli sport musobaqalarida ham bayrog‘imiz Vatanimizning sha’ni, xalqimizning g‘ururini yorqin aks ettirmoqda. Xalqaro sport bellashuvlarida g‘alaba qozongan sportchilarimiz sharafiga yurtimiz bayrog‘i baland ko‘tarilgan lahzada har birimiz cheksiz hayajonga tushamiz, hech kimdan kam emasligimizdan g‘ururlanamiz.

18 ноября – день принятия Государственного флага Республики Узбекистан.
Государственный флаг утвержден Законом Республики Узбекистан от 18 ноября 1991 года № 407-XII «О государственном флаге Республики Узбекистан».
Государственные символы - это священные символы, олицетворяющие суверенитет и независимость каждой страны. Государственные символы Узбекистана олицетворяют славу, историческую память и чаяния нашего народа, дарят гордость и честь каждому гражданину, проживающему на этой земле.
Государственный флаг дорог гражданам нашей республики. Поэтому, когда мы смотрим на наш флаг, мы чувствуем духовный подъем, возросшую решимость, гордость и уверенность в великом будущем.
Сегодня наш государственный флаг ярко отражает честь нашей страны и гордость нашего народа на различных праздничных торжествах, международных политических, культурных и просветительских мероприятиях, в которых участвуют представители нашей страны, престижных спортивных соревнованиях. В тот момент, когда флаг нашей страны высоко поднимается в честь наших спортсменов, победивших на международных спортивных соревнованиях, каждый из нас испытывает бесконечное волнение, гордость за то, что не имеет себе равных.