18 noyabr - O‘zbekiston Respublikasining "Davlat bayrog‘i to‘g‘risida" gi qonuni qabul qilingan kun
Qonun bilan bayroqqa nisbatan hurmatsizlik qilish holatlari belgilangan O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i — bayroqning butun uzunligi bo‘ylab o‘tgan to‘q moviy rang, oq rang va to‘q yashil rangli uchta endan tarkib topgan to‘g‘ri to‘rtburchak shaklidagi matodir. Bayroqning uzunligi 250 santimetrga, kengligi 125 santimetrga teng. Moviy rang, oq rang va yashil rangli enlarning kengligi bir xil. Har bir en 40 santimetrga tengdir. O‘rtasidagi oq rangli enning chetlaridan kengligi 2,5 santimetrga teng qizil hoshiyalar o‘tkazilgan.
Bayrog‘ining yuqori qismidagi moviy rangli enning yuz tomoni va orqa tomonida dastaga yaqin joyida oq rangli yangi oy va uning yonida o‘n ikkita oq rangdagi besh qirrali yulduz tasvirlangan.Oq rangli yangi oy va o‘n ikkita oq rangli besh qirrali yulduzning tasviri moviy rangli yuqori enning o‘rtasidan 70x30 santimetrga teng to‘g‘ri to‘rtburchakka sig‘adigan qilib joylashtirilgan. Oq rangli yangi oy vertikal holatda do‘ng tomoni dastaga qaratilgan, dastadan 20 santimetr masofada joylashtirilgan bo‘lib, diametri 30 santimetrli doiraga sig‘adi.
O‘n ikkita oq rangli besh qirrali yulduz diametri 6 santimetrli doiraga sig‘adi. Doiralar orasidagi masofa 6 santimetr. Yulduzlar uzunasiga va tikkasiga quyidagi tartibda joylashadi: yuqori qatorda uchta, o‘rta qatorda to‘rtta va quyi qatorda beshta yulduz. Quyi qatordagi yulduzlar yangi oyning pastki uchidan 3,5 santimetr masofada joylashadi.
Ma'lumot o‘rnida ta'kidlash lozmimki, «O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi Qonun Prezident tomonidan imzolandi.
Qonun bilan davlat bayrog‘idan foydalanilishi mumkin bo‘lgan holatlar kengaytirildi, jumladan:
bayroq va uning tasviri tushirilgan belgilardan jamoat joylarida, binolarda, yashash yoki ish joylarida, transport salonida;
bayroqdan sport musobaqalari, ommaviy, tantanali va madaniy tadbirlarda, oilaviy bayramlarda, xotira sanalarni nishonlashda, jamiyat va davlat arboblari, harbiy xizmatchilar dafn marosimlarida;
xalqaro sport musobaqalari hamda O‘zbekiston chempionatlari uchun sport kiyimlarini tayyorlash uchun bayroqning tasviri tushirilgan belgilardan foydalanish mumkin.
Shuningdek, Qonun bilan bayroqqa nisbatan hurmatsizlik qilish holatlari aniq belgilandi, xususan:
bayroqdan va uning tasviri tushirilgan belgilardan yirtilgan, ifloslangan, teshilgan, rangi oqargan holda va boshqa nomaqbul tarzda foydalanish;
biror-bir narsa uchun ustki yoping‘ich sifatida foydalanish;
stollarga, o‘rindiqlarga, stullarga to‘shash yoki tasvirlash, undan qoplama sifatida foydalanish, o‘tiriladigan boshqa joylarga yoki oyoq ostiga to‘shash yoki tasvirlash;
kiyim-kechak, dastro‘mol yoki ko‘rpa-to‘shak sifatida, buyumlarni saqlash va tashish uchun foydalanish;
bayroq tasviri tushirilgan belgilarni poyabzal, dastro‘mol, ko‘rpa-to‘shak, ichki kiyim-kechakga, sochiqlarga, qutilarga (o‘rovlarga), bir marta foydalanish va tashlab yuborish uchun mo‘ljallangan buyumlarga bosib chiqarish yoki uning tasvirini boshqacha tarzda tushirish;
bayroq va uning tasviri tushirilgan belgilardan odob-ahloq qoidalari va jamiyatda yurish-turish qoidalariga zid ravishda foydalanish mumkin emas.
Davlat bayrog‘idan va uning tasviri tushirilgan belgilardan belgilangan talablarga muvofiq foydalanish uchun mas'uliyat bayroqdan foydalanadigan jismoniy va yuridik shaxslar, davlat organlari zimmasiga yuklatiladi.

18 ноября-День принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном флаге»
Государственный флаг Республики Узбекистан определен законом как Государственный флаг Республики Узбекистан и представляет собой полотнище прямоугольной формы, содержащее по всей длине флага три ширины темно-синего цвета, белого цвета и темно-зелёного цвета. Длина флага-250 сантиметров, ширина-125 сантиметров. Ширина синего, белого и зеленого цветов одинакова. Каждая ширина равна 40 сантиметрам. По краям белой полосы посередине проходила красная кайма шириной 2,5 сантиметра.
На лицевой и оборотной сторонах синего цвета в верхней части флага изображено белый полумесяц и двенадцать белых пятиконечных звезд рядом с ним. Изображение полумесяца и двенадцати белых пятиконечных звезд расположено так, чтобы они поместились в прямоугольник размером 70х30 сантиметров посередине синей верхней полосы. Белый полумесяц в вертикальном положении направлен к рукоятке дугообразной стороной, на расстоянии 20 сантиметров от рукоятки, вписывается в круг диаметром 30 сантиметров.
Двенадцать белых пятиконечных звезд вписываются в круг диаметром 6 сантиметров. Расстояние между кругами 6 сантиметров. Звезды расположены продольно и вертикально в следующем порядке: три звезды в верхнем ряду, четыре в среднем ряду и пять звезд в нижнем ряду. Звезды нижнего ряда располагаются на расстоянии 3,5 сантиметра от нижнего конца новолуния.
В качестве информации следует отметить, что закон «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан» О государственном флаге Республики Узбекистан» был подписан президентом.
Закон расширил возможности использования государственного флага, в том числе:
от вывесок с флагом и его изображением в общественных местах, зданиях, жилых или рабочих помещениях, в салоне транспорта;
спортивные соревнования с флагом, на массовых, торжественных и культурных мероприятиях, семейных праздниках, праздновании памятных дат, похоронах общественных и государственных деятелей, военнослужащих;
вывески с изображением флага могут быть использованы для изготовления спортивной одежды для международных спортивных соревнований, а также чемпионатов Узбекистана.
Кроме того, по закону были четко установлены случаи неуважения к флагу, в частности:
использование флага и символики с его изображением в порванном, загрязненном, перфорированном виде, бледного цвета и другими неподобающими способами;
использовать в качстве покрытия для чего-либо;
для покрытия кроватей или изображать на столах, сиденьях, стульях, использовать его как покрывало, или изображение на других местах, где вы можете сидеть, или под ногами;
использовать в качестве одежды, обивки мебели или постельных принадлежностей, для хранения и транспортировки предметов;
печатать символы с изображением флага на обуви, носовых платках, одеялах, нижнем белье, полотенцах, коробках (свитках), предметах, предназначенных для одноразового использования и утилизации, или иным образом удалять его изображение;
флаг и вывески с его изображением не могут быть использованы в нарушение этикета и правил поведения в обществе.
Ответственность за использование государственного флага и его рельефной символики в соответствии с установленными требованиями возлагается на физических и юридических лиц, использующих флаг, государственные органы.