2024-yilning o‘tgan davrida o‘rmon muhofazasi va o‘rmon yong‘iniga qarshi 2500 dan ziyod tushuntirish va ogohlantirish ishlari olib borildi
Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan brifingda O‘rmon xo‘jaligi agentligi boshqarma boshlig‘i Davron Ravshanov ma’lum qildi.
O‘rmon xo‘jaliklari tomonidan 20243-yil o‘tgan davri davomida o‘rmonlarda sodir bo‘lishi mumkin bo‘lgan yong‘inlarni oldini olish maqsadida Agentlikning tizim tashkilotlari tomonidan 970 km masofada oraliq joylar, 910 km yong‘inga qarshi yo‘llar, 880 km yong‘inga qarshi himoya chiziqlari qurilib, mavjud 610 km oraliq joylar, 1000 km yo‘llar hamda 780 km yong‘inga qarshi himoya chiziqlarni ta’mirlash ishlari olib borildi. Hozirgi kunda bunday tadbirlari amalga oshirish davom ettirilib kelinmoqda.
Shuningdek, tizim tashkilotlari tomonidan o‘rmon muhofazasi va o‘rmon yong‘iniga qarshi 2500 dan ziyod tushuntirish va ogohlantirish ishlari olib borildi.
O‘rmon hududlariga yaqin yashovchi aholi va tashrif buyuruvchilar uchun o‘rmondan to‘g‘ri foydalanish, o‘rmon yong‘inlarini sodir etmaslik bo‘yicha yangi 1500 ga yaqin ogohlantiruvchi bannerlar joylashtirilib, hududlarda jami 278 ming litrdan oshiq suv zaxiralari o‘rnatildi.
Hozirgi kunga qadar tizim tashkilotlarida o‘rmon yong‘inlarini oldini olish va ularni bartaraf etishda zarur bo‘lgan birlamchi vosita va jihozlar shay holatga keltirildi.
Jumladan, 290 dan oshiq yangi yong‘inga qarshi himoya burchaklari o‘rnatilib, 190 tasi ta’mirlandi. Jami 12 700 ga yaqin yong‘inga qarshi kurashda ishlatiladigan vositalar (motopompa, ognetushitel, motiga, belkurak, qo‘l arra, moto arra, bolta, ketmon, xaskash, o‘t o‘chirishga moslashgan supurgi) yong‘inga qarshi va uni bartaraf etish uchun tayyorlandi. Hozirgi kunda birlamchi vositalar bilan ta’minlash ishlari davom ettirilmoqda.
Hozirgi kunda o‘rmon xo‘jaliklar hududini favqulodda vaziyatlardan muhofaza qilish, fuqaro muhofazasi va yong‘in xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha ishlar davom ettirilib kelinmoqda.
Shuningdek, tizim tashkilotlari hamda Favqulodda vaziyatlar vazirligining hududiy boshqarma va bo‘limlari bilan birgalikda o‘rmon yong‘inlarini oldini olish va ularga qarshi kurashish to‘g‘risida chora-tadbirlar belgilanib, joylarda o‘quv-taktik mashg‘ulotlari olib borilib, ommaviy axborot vositalarida hamda Agentlikning rasmiy veb-saytida (https://urmon.uz/uz/17005/, https://urmon.uz/uz/17038/ ) keng yoritilmoqda.
Hozirgi kunda o‘rmon yong‘inlarini oldini olish va ularni bartaraf etish bo‘yicha chora-tadbirlar, o‘quv mashg‘ulotlar hamda targ‘ibot va tashviqot ishlari davom ettirilib kelinmoqda.
Shuningdek, tizim tashkilotlari tomonidan 27 800 gektar maydonda zararkunanda va kasalliklarni aniqlash ishlari olib borilib, 11 200 gektar maydonda aniqlangan zararkunanda va kasalliklarga qarshi kurashish tadbirlari olib borildi. Shu jumladan 10 150 gektar maydonda zararkunandalarga qarshi biologik kurash ishlari olib borildi.
O‘rganish davomida antragnoz, un shudring, parsha, barg bujmayishi, zamburug‘, zang, dog‘lanish, dipladioz kasalliklari aniqlanib ularga qarshi Vektra 10%, Bordo suyuqligi, Bagira 20%, Siperfos 55%, Nurell-D 55% vositalari ishlatildi. Aniqlangan O‘rta Osiyo ipak qurti, pista va terak bargxo‘ri, o‘rgimchakkana, kolorado qalqondori, simqurt, Tengsiz ipakchi, trips kasalliklari aniqlanib, ularga qarshi Bi-58, Prestij plyus, Indoksamektin, Agrofos D 55, Entoluchino 20%, Dublet Ekstra vositalari hamda Enjeo, Bi 58, T 35, Karbafos 50%, Karate 5%, Patriyot 12,5% kimyoviy preparatlar texnika va suv purkagich (RTR MAX) yordamida ishlov berildi.

In the past period of 2024, more than 2,500 clarifications and warnings against forest fires and forest fires were carried out.
Davron Ravshanov, head of the Department of Forestry Agency, informed about this at a briefing held at AOKA.
970 km of intermediate areas, 910 km of fire roads by the system organizations of the Agency in order to prevent fires that may occur in forests by forestry enterprises during the past period of 20243 , 880 km of fire protection lines were built, 610 km of existing intermediate areas, 1000 km of roads and 780 km of fire protection lines were repaired. Currently, the implementation of such activities is being continued.
Also, more than 2,500 explanatory and warning works against forest protection and forest fire were carried out by the system organizations.
About 1,500 new warning banners have been placed for the residents and visitors living near the forest areas on the correct use of the forest and the prevention of forest fires, and a total of more than 278,000 liters of water reserves have been placed in the areas. installed.
Until now, the primary means and equipment necessary for forest fire prevention and elimination have been prepared in system organizations.
In particular, more than 290 new fire protection corners were installed and 190 were repaired. A total of about 12,700 fire-fighting tools (motor pump, fire extinguisher, mop, shovel, hand saw, motor saw, axe, hoe, hoes, broom suitable for fire fighting) for fire fighting and elimination was prepared to achieve. Currently, the work of providing primary means is being continued.
Currently, the work on protection of the forestry territory from emergency situations, civil protection and fire safety is being continued.
Also, together with system organizations and regional departments and departments of the Ministry of Emergency Situations, measures to prevent and fight against forest fires were determined, and training and tactical exercises were conducted on the ground. widely covered in mass media and on the Agency's official website (https://urmon.uz/uz/17005/, https://urmon.uz/uz/17038/).
Currently, measures to prevent and eliminate forest fires, training sessions, and promotion and propaganda work are being continued.
In addition, system organizations carried out pest and disease detection on 27,800 hectares, and measures to combat pests and diseases were carried out on 11,200 hectares. Including, biological control of pests was carried out on 10,150 hectares.
During the study, the diseases of anthracnose, powdery mildew, parsha, leaf swelling, fungus, rust, spotting, dipladiosis were detected and Vektra 10%, Bordeaux liquid, Bagira 20%, Siperfos 55%, Nurell-D 55% were used against them. . Central Asian silkworm, pistachio and poplar leaf-eater, spider mite, Colorado shieldworm, silkworm, Unequal silkworm, thrips diseases have been detected and Bi-58, Prestige plus, Indoxamectin, Agrofos D 55, Entoluchino 20%, Doublet Extra means and chemical preparations Enjeo, Bi 58, T 35, Karbafos 50%, Karate 5%, Patriot 12.5% ​​were processed using equipment and water sprayer (RTR MAX).