Olmaliq kon-metallurgiya kombinati – mis-molibden, polimetall va oltin tarkibli ma'danlarni qazib olish va qayta ishlash bo‘yicha O‘zbekistonda va Markaziy Osiyoda yetakchi sanalib, mis mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha dunyodagi 30 ta yirik korxona safiga kiradi.
Bugungi kunda OKMK tarkibiga 6ta konchilik korxonasi, 5ta boyitish fabrikasi, mis eritish va rux zavodlari, Nodir metallar va qattiq qotishmalari ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasi, markaziy ta'mirlash-mexnika zavodi, ohak zavodi, sanoat temiryo‘l transport boshqarmasi, avtomobilь va texnologik transport boshqarmalari, iste'mol mollari ishlab chiqarish boshqarmasi, shuningdek, 20dan ortiq yordamchi sexlar va laboratoriyalar kiradi. Kombinatda 35 mingdan ziyod ishchi-xodimlar ishlaydi.Yiliga 148 ming tonnadan ortiqmis katodi, 90 ming tonna rux metali, shuningdek, oltin va kumush qimmatbaho metallari, molibden, volьfram, reniy, selen, tellur va kadmiy kabi noyob metallarishlab chiqariladi.OKMK 17 xil mahsulotni 16 ta xorijiy davlatlarga eksport qiladi.
Kombinatning ma'dan zaxiralari “Qalmoqqir”, “Sariq-Cho‘qqi”, “Yoshlik-1” ochiq konlari va 4ta yerosti konlarida joylashgan. Ushbu mineral xomashyo bazasini kengaytirish maqsadida «SRK Consulting» kompaniyasi tomonidan zahiralar JORC kodeksi standartlariga muvofiq qayta baholandi hamda konlarning matematik-geologik modeli yaratildi. «SRK Consulting» kompaniyasining xulosasiga ko‘ra, “Yoshlik-1” koni dunyoda ma'dan tarkibida oltin hajmi bo‘yicha yirik kon, deya tan olindi. Ma'dan tarkibida oltin hajmi bo‘yicha kombinat zahiralari1-o‘rinda, mis konlaridagi ma'dan o‘rtacha oltin tarkibi bo‘yicha 2-o‘rin, ma'dan hajmi bo‘yicha 3-o‘rin, tarkibidagi mis hajmi bo‘yicha 6-o‘rinni egallaydi.
Soha vakillarining so‘zlariga ko‘ra, 2030 yilgacha kombinatni rivojlantirish konseptsiyasi tasdiqlanib, amalga oshirilmoqda. Uning doirasida ““Yoshlik-1” konini” o‘zlashtirish va 3-Mis boyitish fabrikasini qurish olib borilmoqda. Shuningdek, yangi metallurgiya majmuasini loyihalashtirish va qurish ishlari boshlanmoqda.Bunda kombinat investitsiya portfelining qiymati 15,0 mlrd dollarni tashkil etadi. Mazkur loyiha O‘zbekiston tarixidagi eng yirik investitsiya loyihalaridan biridir. Uning amalga oshirilishi natijasida kombinatning ishlab chiqarish quvvati bir necha barobarga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Bu o‘z navbatida respublika yalpi ichki mahsuloti hajmi o‘sishiga ham xizmat qiladi.
MDH davlatlarida yagona bo‘lgan va zamonaviy avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimiga egabu fabrika kombinatning ma'danni qayta ishlash quvvatini 100 mln tonnaga yetkazadi.Kelgusida 4-Mis boyitish fabrikasi qurilishi ham ko‘zda tutilgan Mazkur megaloyiha mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiniga xizmat qilishi bilan muhimdir.

Утверждена и реализуется Концепция развития Алмалыкского горно-металлургического комбината до 2030 года
Алмалыкский горно-металлургический комбинат-лидер в Узбекистане и Центральной Азии по добыче и переработке медно-молибденовых, полиметаллических и золотосодержащих руд, входит в число 30 крупнейших предприятий мира по производству медной продукции.
Сегодня в состав АГМК входят 6 горнодобывающих предприятий, 5 обогатительных заводов, медеплавильный и цинковый заводы, научно-производственное объединение редких металлов и твердых сплавов, центральный ремонтно-механический завод, известковый завод, управление промышленного железнодорожного транспорта, управления автомобильного и технологического транспорта, Управление по производству товаров народного потребления, а также более 20 вспомогательных предприятий. цеха и лаборатории включены. На комбинате работает более 35 тысяч рабочих-служащих. В год производится более 148 тыс. тонн медного катода, 90 тыс. тонн металлического цинка, а также драгоценных металлов золота и серебра, редких металлов, таких как молибден, вольфрам, рений, селен, теллур и кадмий. АГМК экспортирует 17 видов продукции в 16 зарубежных стран.
Рудные запасы комбината расположены на месторождениях «Калмакыр», «Сары-пик», «Ёшлик-1» и 4 подземных месторождениях. С целью расширения этой минерально-сырьевой базы компанией SRK Consulting была проведена переоценка запасов в соответствии со стандартами кодекса JORC, а также создана математико-геологическая модель месторождений. По заключению компании SRK Consulting, месторождение «Ёшлик-1» признано крупнейшим в мире по объему содержания золота в руднике. По содержанию золота в руде запасы комбината занимают 1-е место, по среднему содержанию золота в руде медных месторождений-2-е место, по объему руды-3-е место, по объему содержащейся меди-6-е место.
По словам представителей отрасли, утверждена и реализуется Концепция развития комбината до 2030 года. В его рамках ведется освоение месторождения «Ёшлик-1» и строительство медеплавильного завода № 3. Также начинается проектирование и строительство нового металлургического комплекса. При этом стоимость инвестиционного портфеля комбината составляет 15,0 млрд долларов. Данный проект является одним из крупнейших инвестиционных проектов в истории Узбекистана. В результате его реализации предполагается увеличить производственные мощности комбината в несколько раз. Это, в свою очередь, послужит увеличению объема валового внутреннего продукта республики.
Этот завод, единственный в СНГ и имеющий современную автоматизированную систему управления, доведет мощность переработки руды комбината до 100 млн. тонн. Этот мегапроект, который также предусматривает строительство 4-го завода по обогащению меди, важен для социально-экономического развития нашей страны.