2050 yilga qadar suvga bo‘lgan talab yana 50 foizga oshadi
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, 2050 yilga qadar suvga bo‘lgan talab yana 50 foizga oshadi. Shu raqamlarning o‘zi ham tabiatning bebaho ne'mati bo‘lgan obihayotdan tejamkorona, oqilona foydalanishga undaydi. Xalqaro metereoligiya tashkilotining hisob-kitoblariga ko‘ra, 2050 yilga borib Yer yuzi aholisining 5 milliardi yetarli darajadagi ichimlik suvidan bebahra qolishi mumkin.
So‘nggi yillarda butun dunyo jamoatchiligini ichimlik suvi bilan bog‘liq vaziyat xavotirga solib kelmoqda. Iqlimning isib ketishi va suv resurslaridan nooqilona foydalanish ichimlik suvi inqiroziga sabab bo‘lishi mumkin. Bu esa millionlab kishining hayotini xavf ostiga qo‘yibgina qolmay, balki xavfli ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlarni ham keltirib chiqarishi mumkin.
Shuningdek, oxirgi 20 yilda ichimlik suvi zaxirasi har yili bir santimetrga pasayib bormoqda. Bunda yog‘ingarchilik, yer osti va yer usti suvlari, muzliklarni qo‘shib hisoblash ham kiradi. Qurg‘oqchilikning davomiyligi oxirgi 20 yilda 29 foizga oshgan.
Bugungi kunda jahon matbuoti chuchuk suv muammosi eng dolzarb masalalardan biri bo‘lib qolayotgani xususida bong urmoqda. Chuchuk suv zahiralari yildan-yilga kamayib borayotgani, aholining iste'mol suviga bo‘lgan talabi kun sayin oshayotgani tufayli tanqislik kelib chiqayotgani haqida yozishmoqda.
Xulosa o‘rnida ta'kidlash lozimki, toza ichimlik suvining behuda nobud qilish og‘ir oqibatlarga olib keladi.

By 2050, the demand for water will increase by another 50 percent
Today, about 2 billion people on earth need clean drinking water, and more than 2 billion 300 million people are forced to consume food that does not meet sanitary requirements.
According to experts, the demand for water will increase by 50% by 2050. These numbers alone encourage us to use nature's priceless gift sparingly and wisely. According to the estimates of the International Meteorological Organization, by 2050, 5 billion of the Earth's population may be without adequate drinking water.
In recent years, the public of the whole world has been worried about the situation related to drinking water. Climate warming and unreasonable use of water resources can cause a drinking water crisis. This can not only endanger the lives of millions of people, but also cause dangerous socio-economic consequences.
Also, in the last 20 years, the supply of drinking water has been decreasing by one centimeter every year. It also includes calculation of precipitation, underground and surface water, and glaciers. The duration of drought has increased by 29% in the last 20 years.
Today, the world press is talking about the fact that the fresh water problem remains one of the most urgent issues. They write that fresh water reserves are decreasing year by year, and the shortage is occurring due to the daily increase in the population's demand for drinking water.
In conclusion, it should be noted that unnecessary destruction of clean drinking water leads to serious consequences.