21-oktyabr – Oʻzbek tili bayrami kuni
Xalqning, millatning mavjudligi, avvalo, uning oʻz tiliga egaligi bilan belgilanadi. 1989-yil 21-oktyabrda “Davlat tili haqida”gi qonun qabul qilinib, oʻzbek tilining huquqiy maqomi mustahkamlandi.
Ona tili – millat tafakkurining bebaho xazinasi, ulkan boyligi sifatida ijtimoiy hayotda muhim ahamiyat kasb etadi. Tilni asrash, rivojlantirish – millatning yuksalishi demakdir. Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida davlat tilining maqomi huquqiy jihatdan mustahkamlab qoʻyilgan boʻlib, “Oʻzbek tili oʻzbek xalqining maʼnaviy mulkidir” deya taʼkidlanishi jamoatchilikning gʻururiga gʻurur qoʻshdi. Shu tariqa oʻzbek tili mustaqil davlatimizning bayrogʻi, gerbi, madhiyasi qatorida turadigan, qonun yoʻli bilan himoya qilinadigan muqaddas davlat ramziga aylandi.
Oʻrmon xoʻjaligi agentligi barcha yurtdoshlarimizni bugungi bayram – “Oʻzbek tili bayrami” kuni bilan muborakbod etadi!

21 октября-День узбекского языка
Существование народа, нации определяется, прежде всего, владением собственным языком. 21 октября 1989 года был принят закон «О государственном языке», закрепивший правовой статус узбекского языка.
Родной язык как бесценное сокровище, огромное богатство национальной мысли приобретает важное значение в общественной жизни. Сохранение, развитие языка - означает возвышение нации. Статус государственного языка юридически закреплен в Конституции Республики Узбекистан, а утверждение «узбекский язык является духовным достоянием узбекского народа» добавило гордости общественности. Таким образом, узбекский язык стал священным государственным символом, охраняемым законом, стоящим в ряду флага, герба, гимна нашего независимого государства.
Агентство лесного хозяйства поздравляет всех наших соотечественников с сегодняшним праздником – праздником узбекского языка!