30-mart - Xalqaro chiqindisiz kun! Yurtimiz obodligiga hissa qo‘shing!
Tahlillarga ko‘ra, so‘ngi yillarda maishiy va sanoat chiqindilari yildan-yilga ko‘payib boryapti. Ayniqsa, XXI asrda maishiy chiqindilar hajmining o‘sishi ekologik barqarorlikka juda katta salbiy ta’sirini ko‘rsata boshladi.
Tabiat resurslari vazirligi tashabbusi bilan “International Day of Zero Waste” (“Xalqaro chiqindisiz kun”) munosabati bilan bugun hududlarni tozalash aktsiyasi o‘tkazildi.
Qayd etish lozimki, Turkiya Respublikasi o‘tgan yili 105 ta davlallar bilan birgalikda butunjahon chiqindisiz kunini belgilash haqidagi rezolyusiyani qabul qilish tashabbusini ilgari surdi va Birlashgan Millallar Tashkiloli Bosh Assambleyasi 2022-yil 14-dekabrdagi 77-sessiyasida 30-martni har yili nishonlanadigan “International Day of Zero Waste”» («Xalqaro chiqindisiz kun «) deb e’lon qilish to‘g‘risida rezolyutsiya qabul qildi. Mazkur aktsiya respublikaning barcha hududlarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, jumladan Toshkent shahridagi Istiqlol va Maxtumquli ko‘chalari kesishmasidagi istirohat bog‘ida (“O‘zbekiston” mehmonxonasining orqa tomoni) hududi chiqindilarni saralab yig‘ish “Plogging” tadbiri amalga oshiriladi.
Ushbu kun munosabati bilan mamlakatimizda tashkil etilayotgan tadbirlar Tabiat resurslari vazirligining barcha boshqarma va bo‘limlari, O‘rmon xo‘jaligi agentligi, O‘rmon xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti, Dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash Ilmiy-ishlab chiqarish markazi, Gidrometeorologiya xizmati agentligi, Atrof muhitni muhofaza qilish sohasida ixtisoslashtirilgan analitik nazorat markazi, Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish ilmiy-tadqiqot instituti, “Eko-energiya” ilmiy tatbiq etish markazi, Atrof muhitni muhofaza qilish sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan xodimlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish markazi, Davlat ekologik ekspertizasi markazi, Ekologik axborot, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va multimedia markazi, Sanitar tozalash xizmatlarini tashkil etish respublika markazi, Binolardan foydalanish va kapital qurilish direktsiyasi kabi tashkilotlar hamkorligida amalga oshiriladi.
Ma’lumot o‘rnida ta’kidlash lozimki, “International Day of Zero Waste” kuni barqaror iste’mol va ishlab chiqarish modellarini targ‘ib qilish, jamiyatning aylanaga o‘tishini qo‘llab-quvvatlash va nol chiqindi tashabbuslari 2030 Barqaror rivojlanish kun tartibini ilgari surishga qanday hissa qo‘shishi haqida xabardorlikni oshirishga qaratilgan. Chiqindilar sektori iqlim o‘zgarishi, biologik xilma-xillik va tabiatning yo‘qolishi va ifloslanishning uch karra sayyoraviy inqiroziga katta hissa qo‘shadi. Insoniyat har yili taxminan 2,24 milliard tonna qattiq maishiy chiqindilarni hosil qiladi, shundan atigi 55 foizi nazorat qilinadigan ob’ektlarda boshqariladi. Har yili taxminan 931 million tonna oziq-ovqat yo‘qoladi yoki isrof qilinadi va 14 million tonnagacha plastik chiqindilar suv ekotizimlariga kiradi.
Chiqindisiz tashabbuslar chiqindilarni to‘g‘ri boshqarishga yordam beradi, chiqindilarni minimallashtirish va oldini oladi, uch karra sayyora inqirozini hal qilishga, atrof-muhitni muhofaza qilishga, oziq-ovqat xavfsizligini oshirishga va inson salomatligi va farovonligini yaxshilashga yordam beradi.
Butun duyoning eng og‘riqli global muammolaridan biriga aylangan chiqindilar masalasi mamlakatimizda ekologiya va atrof muhit muhofazasiga oid strategiyaning muhim yo‘nalishi hisoblanadi. Chiqindisiz hayotga erishish hammamizning, har birimizning o‘z qo‘limizda!

March 30 - International day without waste! Contribute to the prosperity of our country!
According to the analysis, household and industrial waste has been increasing year by year in recent years. Especially in the 21st century, the increase in the volume of household waste began to have a very negative impact on environmental stability.
On the initiative of the Ministry of Natural Resources, a cleaning campaign was held today in connection with the "International Day of Zero Waste".
It should be noted that last year, the Republic of Turkey together with 105 countries put forward the initiative to adopt a resolution on setting the World Zero Waste Day, and the United Nations General Assembly, at its 77th session on December 14, 2022, declared March 30 as "International Day". of Zero Waste"" ("International Zero Waste Day"). This action is planned to be held in all regions of the republic, including the "Plogging" event of sorting and collecting waste in the recreation park at the intersection of Istiqlal and Makhtumkuli streets in Tashkent (behind the hotel "Uzbekistan").
All departments and departments of the Ministry of Natural Resources, Forestry Agency, Research Institute of Forestry, Scientific and Production Center for Cultivation and Processing of Medicinal Plants , Hydrometeorological Service Agency, Analytical Control Center specialized in the field of environmental protection, Scientific Research Institute of Ecology and Environmental Protection, Research Application Center "Eco-Energy", Retraining of employees working in the field of environmental protection and their It is carried out in cooperation with organizations such as the center for professional development, the Center for State Environmental Expertise, the Center for Environmental Information, the introduction of information and communication technologies, and the multimedia center, the Republican Center for the Organization of Sanitary Cleaning Services, and the Directorate of Building Use and Capital Construction.
It should be noted that International Day of Zero Waste promotes sustainable consumption and production models, supports the transition of society to circularity and zero waste initiatives 2030 Sustainable Development Day aimed at raising awareness of how to contribute to the promotion of the order. The waste sector is a major contributor to the triple planetary crisis of climate change, biodiversity and nature loss, and pollution. Humanity generates approximately 2.24 billion tons of solid waste each year, of which only 55 percent is managed in controlled facilities. An estimated 931 million tons of food is lost or wasted each year, and up to 14 million tons of plastic waste enter aquatic ecosystems.
Zero-waste initiatives help manage waste, minimize and prevent waste, address the triple planetary crisis, protect the environment, improve food security, and improve human health and well-being.
The issue of waste, which has become one of the most painful global problems of the entire world, is an important direction of the strategy of ecology and environmental protection in our country. Achieving a life without waste is in the hands of all of us!