Korruptsiya dunyo miqyosida hal etilishi lozim bo‘lgan global muammolardan biridir. Ushbu illat har qanday davlat va jamiyatning siyosiy-iqtisodiy rivojlanishiga jiddiy putur yetkazib, inson huquq va erkinliklarining poymol bo‘lishiga olib keladi. Hozirgi kunda korruptsiya muammosi xalqaro miqyosdagi kabi respublikamizda ham dolzarb muammolardan hisoblanadi. Shu bois unga qarshi kurashish xalqaro ahamiyat kasb etib, jahon davlatlari siyosatining muhim masalalari qatoridan joy olgan.
Korruptsiyaga qarshi muvaffaqiyatli kurashish tizimini barpo etishda keng ko‘lamli xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va xorijiy mamlakatlarning ilg‘or tajribalarini o‘rganish, ularga tanqidiy yondashgan holda, milliy qonunchilik asosida amaliyotga tatbiq etish lozim bo‘ladi.
Bugun “9-dekabr – Xalqaro korruptsiyaga qarshi kurashish kuni” munosabati bilan respublikamizda o‘tkazilayotgan Aksilkorruptsiya oyligi doirasida O‘rmon xo‘jaligi agentligida “Ochiq eshiklar kuni” ZOOM platforma orqali tashkil etildi. Tadbir O‘rmon xo‘jaligi agentligi direktori N.Bakirov raisligida o‘tkazilib, unga tegishli bo‘linmalarning rahbarlari va mas'ul xodimlari, tizimdagi barcha o‘rmon xo‘jaliklari hamda tashkilotlarning rahbar va mas'ul xodimlari, shu bilan birga matbuot xodimlari ishtirok etishdi. Shuningdek, tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirining maslahatchisi O.Abdumannobov, O‘zbekiston Respublikasi Korruptsiyaga qarshi kurashish agentligining mas'ul xodimi A.Yunusovlar o‘zlarining mavzu yuzasidan ma'ruzalari bilan ishtirok etishdi.

«День открытых дверей», посвященный 9 декабря-Международному дню борьбы с коррупцией
Коррупция-одна из глобальных проблем, которую необходимо решать в глобальном масштабе. Это зло наносит серьезный ущерб политико-экономическому развитию любого государства и общества, приводя к ущемлению прав и свобод человека. В настоящее время проблема коррупции является одной из актуальных проблем как в нашей республике, так и на международном уровне. Поэтому борьба с ним приобрела международное значение, став одним из важнейших вопросов политики мировых государств.
Для построения успешной системы противодействия коррупции необходимо наладить широкомасштабное международное сотрудничество и изучить передовой опыт зарубежных стран, критически подойти к ним и внедрить его в практику на основе национального законодательства.
Сегодня в рамках месяца противодействия коррупции, проводимого в республике в связи с Международным днем борьбы с коррупцией 9 декабря, в агентстве лесного хозяйства был организован День открытых дверей через платформу Zoom. Мероприятие провел директор Агентства лесного хозяйства Н.Бакиров, в мероприятии приняли участие руководители и ответственные работники соответствующих подразделений, руководящие и ответственные работники всех лесничеств и организаций системы, а также сотрудники прессы. Также на мероприятии присутствовал советник министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата О.Абдуманнобов, ответственный сотрудник Агентства Республики Узбекистан по противодействию коррупции А.Юнусов, которые выступили с докладами на эту тему.