Agar siz o‘rmonlarni yo‘q qilsangiz, ekotizimni avvalgidek tiklashning iloji bo‘lmaydi…
Tabiatning yashil manzaralaridan zavq olmagan, vujudida tetiklik his etmagan insonning o‘zi yo‘q. Chunki biz — hammamiz tabiat farzandlarimiz. Shuning uchun insonning tabiat va jamiyat oldidagi burchi g‘oyatda keng va salmoqli.
O‘rmonlarning inson hayotidagi o‘rni…
O‘rmondan unumli foydalanilsa, yetilgan daraxtlar tanlab qirqilsa, tegishli chora-tadbirlar o‘z vaqtida amalga oshirilsa o‘rmon uzoq yashaydi, yaxshi tiklanadi. O‘rmon o‘z navbatida, tuproq sharoitiga, uning suv rejimiga, strukturasiga, organik va mineral moddalarning to‘planishiga, tuproq unumdorligiga katta ta'sir ko‘rsatadi.
O‘rmon biosferada bir qator kimyoviy elementlar va suvni saqlab turadi, troposfera bilan o‘zaro faol ta'sirlashadi va kislorod hamda uglerod balansi darajasini belgilaydi. Ular odamzod uchun kerakli bo‘lgan kislorodning 60% ni ishlab chikaradi. O‘rmon rekreatsiya va sog‘lomlashtirish ahamiyatiga ega.
“Agar siz o‘rmonlarni yo‘q qilsangiz, ekotizimni avvalgidek tiklashning iloji bo‘lmaydi. Biz yeymiz, ichamiz va nafas olamiz, chunki bu mexanizm ishlaydi. Kislorodni ajratish, suvni tozalash, o‘simliklarning changlanishi bularning barchasi katta tizimning bir qismidir. Bu tizimga o‘rmonlardagi barcha hayvonlar va o‘simliklar o‘zlarining hissalarini qo‘shadilar «, deydi Rossiyadagi Butunjahon yovvoyi tabiat fondi direktori Dmitriy Gorshkov.
Darhaqiqat, o‘rmon maydonlarining yarmi odamning tashqi ta'siridan deyarli aziyat chekmagan va o‘rmonlarning uchdan bir qismi inson faoliyati oqibatlarini boshidan kechirmagan. Shunga qaramay, o‘rmonlarning yo‘q bo‘lib ketishi davom etmoqda, bu sayyoramizning yangi hududlari o‘rmon qoplamini yo‘qotishini anglatadi.
Statistik ma'lumotlarga ko‘ra, dunyodagi o‘rmonlarning yarmidan ko‘pi beshta mamlakatda: Rossiya Federatsiyasi, Braziliya, Kanada, AQSh va Xitoyda joylashgan.
O‘rmonlarda o‘suvchi har bir daraxt 95 foiz namlikni ehtiyoj bo‘lgan joyga yuboruvchi, kelib chiqishi tabiiy akveduk. Ular tuproqdagi namlikni saqlab, yemirilish jarayonlarining oldini oladi. Bir vaqtning o‘zida bug‘langan suvni atmosferaga chiqaradi, bu esa sovish effektini ta'minlaydi.
Daraxt va butalarning hayotimizdagi ahamiyati qanchalik muhimligini barchamiz birdek anglasakda, afsuski, har yili yerdagi o‘rmonlar yuz millionga yaqin daraxtni yo‘qotadi. Bir yilda bitta daraxt esa deyarli 100 kubometr kislorod beradi.
Yashil olam musaffo tabiatning asosiy ildizidir. Ko‘kka bo‘y cho‘zib turgan salobatli dov-daraxtlar, ko‘kalamzor joylar ko‘zni yashnatishi barobarida havo musaffoligini ham ta'minlaydi.

There is not a person who did not enjoy the green scenery of nature and did not feel refreshed in his body. Because we are all children of nature. Therefore, man's duty to nature and society is extremely wide and important.
The role of forests in human life...
If the forest is used effectively, mature trees are selectively cut, and appropriate measures are taken in time, the forest will live long and recover well. The forest, in turn, has a great influence on soil conditions, its water regime, structure, accumulation of organic and mineral substances, and soil fertility.
The forest maintains a number of chemical elements and water in the biosphere, actively interacts with the troposphere and determines the level of oxygen and carbon balance. They produce 60% of the oxygen needed by humans. The forest is important for recreation and health.
"If you destroy the forests, it's impossible to restore the ecosystem to the way it was before. We eat, drink and breathe because this mechanism works. Oxygenation, water purification, plant pollination are all part of a larger system. All animals and plants in forests contribute to this system," says Dmitry Gorshkov, director of the World Wildlife Fund in Russia.
In fact, half of the forest areas have not suffered from the external influence of man, and a third of the forests have not experienced the consequences of human activity. Despite this, deforestation continues, meaning that new areas of the planet will lose their forest cover.
According to statistics, more than half of the world's forests are located in five countries: the Russian Federation, Brazil, Canada, the United States and China.
Each tree growing in forests is a natural aqueduct that sends 95 percent of moisture to the place where it is needed. They retain moisture in the soil and prevent rotting processes. At the same time, it releases evaporated water into the atmosphere, which provides a cooling effect.
Although we all understand the importance of trees and shrubs in our lives, unfortunately, every year the forests of the earth lose about one hundred million trees. One tree gives almost 100 cubic meters of oxygen in a year.
The green world is the main root of pure nature. The healthy trees and green areas that are stretching across the sky are refreshing to the eyes and provide clean air.
Let's not forget that we are all equally involved in keeping the climate of our country moderate and protecting nature!