AOKAda O‘rmon xo‘jaligi agentligi axborot xizmati rahbari Otabek Ashurov ishtirokida brifing o‘tkazildi.
Qayd etilishicha, mamlaktimizda belgilangan qonunchilikka ko‘ra, ekologik holatni yaxshilash, Orol dengizining suvi qurigan tubi va Orolbo‘yi mintaqasidan ko‘tarilayotgan qum, tuz va chang zarrachalarining salbiy ta'sirini kamaytirish, ushbu hududlarda cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etish ishlarini izchillik bilan davom ettirish hamda global iqlim o‘zgarishlarining salbiy ta'sirini yanada yumshatish maqsadida barcha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, 2022 yilda 107 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi. Jami 590,3 tonna, shundan 391 tonna mahalliy aholi tomonidan cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi, 100 gektar saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan niholxonalar tashkil etildi hamda 635 nafar ishchi-xodimlar, 250 dona yuqori unumli traktorlar va 2 dona kichik aviatsiya (AN-2) jalb etildi.
Shuningdek, ushbu barpo etilgan “yashil qoplamalar” soha olimlari tomonidan doimiy monitoring qilinib, cho‘l o‘simliklarining ko‘karishi bo‘yicha yaxshi natijalarga erishilmoqda.
Joriy yilda 100 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” himoya o‘rmonzorlari barpo etiladi. Ushbu “yashil qoplamalar”ni barpo etish va xatosini to‘ldirish uchun jami 420 tonna saksovul, qandim, qoraburoq kabi cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘ariladi. 100 gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan niholxonalar tashkil etiladi. Zarur miqdordagi texnika va mexanizmlar, mutaxassis va ishchi-xodimlar, shuningdek ixtiyoriy ravishda aholi o‘rmon meliorativ tadbirlarini amalga oshirish uchun jalb etiladi.
Joriy yilda Orol dengizining suvi qurigan tubida “yashil qoplamalar” barpo etish uchun jami 25 milliard so‘m mablag‘ talab etiladi.
Moliyalashtirish manbalari bo‘yicha Ekologiya, atrof muhitni muhofaza qilish va chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish jamg‘armasidan 5 milliard so‘m, O‘rmon xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasidan 5 milliard so‘m, aktsiyadorlik tijorat banklaridan 5 milliard so‘m, Qoraqalpog‘iston Respublikasi respublika byudjetining oshirib bajarilgan qismi hisobidan 10 milliard so‘m ajratiladi. Bundan tashqari, o‘tgan yillardagi mavjud qarzdorliklar uchun Vazirlar Mahkamasining zaxira jamg‘armasidan 5,5 milliard so‘m maqsadli mablag‘lar ajratilishi ko‘zda tutilmoqda.
Bundan tashqari, Orolbo‘yi mintaqasi bo‘lgan Navoiy viloyatida 50 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar hamda Xorazm viloyatida 11 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etildi.

В Агентстве массовых коммуникаций прошел брифинг с участием руководителя информационной службы Агентства лесного хозяйства Отабека Ашурова.
Отмечается, что согласно законодательству, установленному в нашей стране, улучшение экологической ситуации, снижение негативного воздействия частиц песка, соли и пыли, поднимающихся с сухого дна Аральского моря и региона Аральского залива, «зеленых покровов» пустынные заводы на этих территориях реализуются все меры с целью последовательного продолжения строительных работ и дальнейшего смягчения негативных последствий глобального изменения климата.
В частности, в 2022 году «зеленые покровы» из саксовула и других пустынных растений были созданы на площади 107 тысяч гектаров. Всего собрано 590,3 т, из них 391 т семян пустынных растений собрано местными жителями, 100 га саксовола и других пустынных растений заложено под питомники, а также 635 рабочих, 250 высокопроизводительных тракторов и 2 единицы малой авиации ( АН-2).
Также за этими созданными «зелеными покровами» постоянно наблюдают ученые-полевики, и хорошие результаты достигаются в отношении озеленения пустынных растений.
В этом году защитные леса «зеленых покровов» будут заложены на площади 100 тысяч гектаров. Всего для создания этих «зеленых покровов» и заполнения пробелов будет собрано 420 тонн семян пустынных растений, таких как саксовулы, сахарный тростник, ежевика. На территории в 100 гектаров будут созданы питомники саксофона и других пустынных растений. Для осуществления лесомелиоративных мероприятий будет привлечено необходимое количество техники и механизмов, специалисты и рабочие, а также добровольное население.
В этом году на строительство «зеленых покровов» на высохшем дне Аральского моря потребуется 25 миллиардов сумов.
В части источников финансирования будет выделено 5 млрд сумов из Фонда осуществления экологии, охраны окружающей среды и обращения с отходами работ, 5 млрд сумов из Фонда развития лесного хозяйства, 5 млрд сумов от акционерных коммерческих банков, из которых будет выделено 10 млрд сумов из перерасходованной части республиканского бюджета Республики Каракалпакстан. Кроме того, из резервного фонда Кабинета Министров на покрытие существующей задолженности прошлых лет планируется выделить 5,5 миллиарда сумов.
Кроме того, были застроены 50 тысяч гектаров Навоийской области, 40 тысяч гектаров Бухарской области и 11 тысяч гектаров Хорезмской области.