AOKAda O‘rmon xo‘jaligi agentligi axborot xizmati rahbari Otabek Ashurov ishtirokida brifing o‘tkazildi.
Qayd etilishicha, mamlaktimizda belgilangan qonunchilikka ko‘ra, ekologik holatni yaxshilash, Orol dengizining suvi qurigan tubi va Orolbo‘yi mintaqasidan ko‘tarilayotgan qum, tuz va chang zarrachalarining salbiy ta'sirini kamaytirish, ushbu hududlarda cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etish ishlarini izchillik bilan davom ettirish hamda global iqlim o‘zgarishlarining salbiy ta'sirini yanada yumshatish maqsadida barcha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, 2022 yilda 107 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi. Jami 590,3 tonna, shundan 391 tonna mahalliy aholi tomonidan cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi, 100 gektar saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan niholxonalar tashkil etildi hamda 635 nafar ishchi-xodimlar, 250 dona yuqori unumli traktorlar va 2 dona kichik aviatsiya (AN-2) jalb etildi.
Shuningdek, ushbu barpo etilgan “yashil qoplamalar” soha olimlari tomonidan doimiy monitoring qilinib, cho‘l o‘simliklarining ko‘karishi bo‘yicha yaxshi natijalarga erishilmoqda.
Joriy yilda 100 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” himoya o‘rmonzorlari barpo etiladi. Ushbu “yashil qoplamalar”ni barpo etish va xatosini to‘ldirish uchun jami 420 tonna saksovul, qandim, qoraburoq kabi cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘ariladi. 100 gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan niholxonalar tashkil etiladi. Zarur miqdordagi texnika va mexanizmlar, mutaxassis va ishchi-xodimlar, shuningdek ixtiyoriy ravishda aholi o‘rmon meliorativ tadbirlarini amalga oshirish uchun jalb etiladi.
Joriy yilda Orol dengizining suvi qurigan tubida “yashil qoplamalar” barpo etish uchun jami 25 milliard so‘m mablag‘ talab etiladi.
Moliyalashtirish manbalari bo‘yicha Ekologiya, atrof muhitni muhofaza qilish va chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish jamg‘armasidan 5 milliard so‘m, O‘rmon xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasidan 5 milliard so‘m, aktsiyadorlik tijorat banklaridan 5 milliard so‘m, Qoraqalpog‘iston Respublikasi respublika byudjetining oshirib bajarilgan qismi hisobidan 10 milliard so‘m ajratiladi. Bundan tashqari, o‘tgan yillardagi mavjud qarzdorliklar uchun Vazirlar Mahkamasining zaxira jamg‘armasidan 5,5 milliard so‘m maqsadli mablag‘lar ajratilishi ko‘zda tutilmoqda.
Bundan tashqari, Orolbo‘yi mintaqasi bo‘lgan Navoiy viloyatida 50 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar hamda Xorazm viloyatida 11 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etildi.

A briefing was held at the Information Mass Communication Agency with the participation of Otabek Ashurov, the head of the information service of the Forestry Agency.
It is noted that, according to the legislation established in our country, improving the ecological situation, reducing the negative impact of sand, salt and dust particles rising from the dry bottom of the Aral Sea and the Aral Bay region, "green coverings" of desert plants in these areas all measures are being implemented in order to consistently continue the construction work and further mitigate the negative effects of global climate change.
In particular, in 2022, "green covers" of saxovul and other desert plants were established on an area of 107,000 hectares. A total of 590.3 tons, of which 391 tons of seeds of desert plants were collected by local residents, 100 hectares of saxovol and other desert plants were established as nurseries, and 635 workers, 250 high-performance tractors and 2 units of small aviation (AN-2) were involved.
Also, these established "green covers" are constantly monitored by field scientists, and good results are being achieved regarding the greening of desert plants.
This year, protective forests of "green covers" will be established on an area of 100,000 hectares. A total of 420 tons of seeds of desert plants such as saksovuly, sugarcane, blackberry will be collected to build these "green covers" and fill in the gap. On the 100-hectare area, nurseries of saxophone and other desert plants will be established. Necessary amount of equipment and mechanisms, experts and workers, as well as voluntary population will be involved for implementation of forest reclamation activities.
This year, a total of 25 billion soums will be required to build "green covers" on the dry bottom of the Aral Sea.
5 billion soums from the Fund for the Implementation of Ecology, Environmental Protection and Waste-related Works, 5 billion soums from the Forestry Development Fund, 5 billion from joint-stock commercial banks in terms of funding sources soums, 10 billion soums will be allocated from the overrun part of the republican budget of the Republic of Karakalpakstan. In addition, it is planned to allocate 5.5 billion soums from the reserve fund of the Cabinet of Ministers for the existing debts of the past years.
In addition, 50 thousand hectares of Navoi region, 40 thousand hectares of Bukhara region and 11 thousand hectares of Khorezm region were built.