Bekobod davlat oʻrmon xoʻjaligida amalga oshirilayotgan ishlar
Bekobod davlat oʻrmon xoʻjaligi 1945 yilda tashkil topgan boʻlib, muynqum, jiydali va shirinsoy boʻlimlariga boʻlingan. Ushbu boʻlimlarning jami yer 1608.1 gektarni tashkil etadi, shundan  814.9 gektar oʻrmon bilan qoplangan yerlar, 34.6 gektari qishloq joʻjaligi yerlari, 21.6 gektar bogʻ va uzumzorlar, 31,5 gektar koʻchatxona va nixolxonalar, 206 gektari suv oʻrni va 499,5 gektari boshqa yer maydonlaridan iborat.
2024-yilda xoʻjalik tomonidan 31,5 gektar koʻchatxona va nixolxona tashkil etilgan boʻlib, bugungi kunda jami 1725 ming dona koʻchat va nixollar parvarishlanmoqda.
2024-yilning 13-avgust kuni Oʻrmon xoʻjaligi agentligi direktori N.J.Bakirov xoʻjalik koʻchatxonasida boʻlib, bu yerda oshirilayotgan ishlar bilan tanishib sifatli koʻchat yetishtirish boʻyicha oʻz tavsiyalarini hamda koʻrsatmalarini berdilar.

Работы ведутся в Бекобадском гослесхозе
Бекобадский государственный лесхоз создан в 1945 году и разделен на Муйнкумский, Жидалинский и Ширинсайский управления. Общая площадь земель этих ведомств составляет 1608,1 га, из них 814,9 га - земли лесного фонда, 34,6 га - земли сельскохозяйственного назначения, 21,6 га - сады и виноградники, 31,5 га - питомники и питомники, 206 га - водные объекты и 499,5 га - другие земельные участки.
В 2024 году в хозяйстве создано 31,5 га питомников и питомников, а сегодня всего за ними ухаживают 1 725 000 саженцев и рассады.
13 августа 2024 года директор Агентства лесного хозяйства Бакиров Н.Ж. посетил фермерский питомник, ознакомился с проводимой здесь работой, дал свои рекомендации и указания по выращиванию качественной саженцев.