Bektemir tumanida targ'ibot tadbiri tashkil etildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi huzuridagi O'rmon xo'jaligi agentligi tomonidan Toshkent shahri Bektemir tumanidagi "Musaffo" mahallasida joylashgan 346-umumta'lim maktabida targ'bot tadbiri o'tkazildi.
Bektemir tumani Adliya bo‘limi bilan hamkorlikda tashkil etilgan tadbirda Agentlik mas'ul xodimlari, huquq tartibot organlari vakillari, mahalla faollari, o'qituvchilar va yoshlar ishtirok etdi.
Tadbirda so'z olgan Agentlik bosh yuriskonsulti B.Ismatov O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi "2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi 1-sonli qarori mahallalarda tinchlik va osoyishtalikni ta'minlash, yoshlar ta'lim-tarbiyasiga yanada jiddiy e'tibor qaratish borasida katta ahamiyat kasb etishini qayd etdi.
Ta'kidlandiki, so‘nggi yillarda mamlakatimizda tinchlik va osoyishtalikni ta’minlashning yangi mexanizmlari joriy etilmoqda. Xususan, aholi o'rtasida shaxsiy xavfsizlik hissini shakllantirish borasida bir qator samarali chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish, sodir etiladigan qonunbuzilishlarini o‘z vaqtida aniqlash va jinoyatchilikning barvaqt oldini olish dolzarb vazifa hisoblanadi.
Tadbirda tuman Adliya bo'limi mas'ulllari A.Tojiboyev, A.Rahmonov hamda mahalla faollari ham so'z olib, bugun mahallalarda xavfsizlikni ta'minlash har qachongidan ham muhim ekanligi, bu borada mahalla faollari hamjihatlikda ish olib borishi va aholi, ayniqsa, yoshlar o'rtasida huquqiy savodxonlikni oshirish bo'yicha targ'bot ishlarini yanada kuchaytirish kerakligini ta'kidlashdi. Tadbir davomida mazkur qarorning mazmun-mohiyati va unda belgilangan vazifalar yuzasidan tushuntirishlar berildi.

В Бектемирском районе организовано агитационное мероприятие
Агентство лесного хозяйства при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата провело промо-мероприятие в 346-й общеобразовательной школе, расположенной в микрорайоне «Мусаффо» Бектемирского района города Ташкента.
В мероприятии, организованном совместно с Бектемирским районным управлением юстиции, приняли участие сотрудники Агентства, представители правоохранительных органов, районные активисты, учителя и молодежь.
Выступая на мероприятии, главный юрисконсульт Агентства Б.Исматов сообщил, что решение Президента Республики Узбекистан №1 от 3 января 2025 года «О мерах по созданию безопасной среды в микрорайонах республики в 2025 году и дальнейшему повышению эффективности системы ранней профилактики правонарушений» касается обеспечения мира и спокойствия в микрорайонах, и необходимо уделять еще более серьезное внимание образованию и воспитанию молодежи.
Было отмечено, что в последние годы в нашей стране внедрены новые механизмы обеспечения мира и спокойствия. В частности, реализуется ряд эффективных мер по созданию у населения чувства личной безопасности. Сегодня актуальной задачей является создание безопасной среды в микрорайонах, своевременное выявление правонарушений и раннее предупреждение преступлений.
На мероприятии также выступили руководители районного управления юстиции А.Тоджибоев, А.Рахмонов, районные активисты и подчеркнули, что сегодня как никогда важно обеспечить безопасность в микрорайонах, что районные активисты должны работать вместе в этом направлении, а также необходимо еще больше усилить пропагандистскую работу по повышению правовой грамотности среди населения, особенно среди молодежи. В ходе мероприятия были даны разъяснения по сути данного решения и поставленных в нем задач.