Betakror landshaftlardan tashkil topgan Bobotog‘!
O‘rmonlar bu bir-biriga va o‘sish sharoitiga ta’sir etuvchi va geografik landshaft elementini hosil qiluvchi daraxtsimon o‘simliklar majmui sanaladi.
Mutaxassislarning so‘zlariga ko‘ra, o‘rmonlar Yer sayyorasining o‘pkasi bo‘lib, ularsiz hayotni tasavvur qilishni imkoni yo‘q.
O‘rmon massivlari 38 million kvadrat kilometrga yaqin maydon — quruqlikning taxminan uchdan bir qismini egallaydi. U yerda sayyoradagi o‘simlik va hayvonlarning deyarli yarmi o‘sadi va yashaydi.
O‘zbekiston tabiati ham 4 faslni o‘zida jamlagan. Tabiati turfa xil, betakror manzarasi bilan ko‘pchilikning hayratiga sabab bo‘ladi.
Surxondaryo viloyatidagi “Bobotog‘” tog‘ tizmalari O‘zbekiston va Tojikiston chegarasida Surxondaryo va Kofarnihon daryolari oralig‘ida joylashgan. Uzunligi qariyb 125 kilometrga, eni 30-40 kilometrga cho‘zilgan. 65 ming 732 gektardan ortiq maydonni egallagan o‘rmon xo‘jaligining 36 ming 564 gektardan ziyod hududini pistazorlar tashkil etadi. O‘rmon xo‘jaligining dengiz sathidan 800-900 metr balandliklarida na’matak, zirk, bodom, pista singari mevali va manzarali daraxtlar mavjud. Archazorlari undan ham baland tepaliklarida uchraydi. Dorivor kovrak o‘simligi o‘sadi. Tog‘oldi keng yaylovlardan iborat.
Jahonda pista mevasi va kovrak o‘simligi shirasiga yildan-yilga ehtiyoj ortib borayotganligi sababli Surxondaryo viloyatidagi “Bobotog‘” davlat o‘rmon xo‘jaligida ham 10 ming gektar maydonda pista va qator oralarida kovrak dorivor o‘simligi plantatsiyasini barpo etish loyihasi amalga oshirilmoqda.
Pista mevasi va kovrak o‘simligi mahsulot ham shifobaxshligi bilan dunyo bozorida o‘z o‘rnini mustahkamlab bormoqda. Xususan, xalq tabobati va zamonaviy tibbiyotda pista sog‘lik uchun foydali ajoyib ne’mat sifatida qayd etiladi. Ayniqsa, Bobotog‘ pistasi kaloriyasi yuqoriligi va vitaminlarga boyligi bilan ajralib turadi.
Mutaxassislar fikricha, madaniy pistazor qator oralarida dorivor o‘simlik yetishtirishning yo‘lga qo‘yilishi loyihaning samaradorligini yanada oshirib, bir gektar maydondan yanada ko‘proq foyda olish va yerlardan oqilona foydalanish imkonini beradi.
“Bobotog‘” hududi o‘zining betakror manzarasi bilan insonni jalb etadi. Tog‘ tizmasi asosan paleogen va yura davri ohaktoshlari, gil, alevrolit, qumtoshlardan tarkib topgan. Sharqiy yon bag‘ri tik va ensiz, tog‘oldi tekisliklari Kofarnihon daryosi terrasalarida joylashgan. G‘arbiy yon bag‘ri ancha yotiq va keng, asosiy qismi past tog‘lardan iborat. Bobotog‘ning yon bag‘irlari ko‘plab quruq soylar bilan parchalangan. Iqlimi quruq va keskin kontinental. O‘rtacha yillik havo harorati tog‘ etaklarida 16, o‘rtacha balandliklarda 8-10 gradusni tashkil etadi. Yillik yog‘in miqdori 170 millimetrdan 350-400 millimetrgacha. Tog‘ yon bag‘irlarida buloqlar, qish va bahorda to‘lib oqib, yozda qurib qoladigan soylar bor.
Bobotog‘ning Kofarnihon vodiysida sug‘oriladigan dehqonchilik yaxshi rivojlangan. Bu joylarda alohida muhofaza qilinishi zarur bo‘lgan landshaft ko‘p.

Bobotog, consisting of unique landscapes!
Forests are a group of woody plants that interact with each other and the conditions of growth and form a geographical landscape element.
According to experts, forests are the lungs of the planet Earth, and it is impossible to imagine life without them.
Forest massifs occupy an area of about 38 million square kilometers - about a third of the land. Almost half of the plants and animals on the planet grow and live there.
The nature of Uzbekistan includes 4 seasons. It is a source of admiration for many people with its diverse nature and unique scenery.
The "Bobotog" mountain ranges in the Surkhandarya region are located on the border of Uzbekistan and Tajikistan, between the rivers Surkhandarya and Kofarnikhan. It is about 125 kilometers long and 30-40 kilometers wide. More than 36 thousand 564 hectares of forestry occupying an area of more than 65 thousand 732 hectares are made up of pistachios. At the height of 800-900 meters above the sea level of forestry, there are fruit trees and decorative trees such as almonds, zirk, almonds and pistachios. Archazolari can be found on even higher hills. A medicinal carpet plant grows. Togoldi consists of wide pastures.
Due to the increasing demand for pistachio fruit and coconut juice in the world year by year, the project of establishing a plantation of pistachio and coconut medicinal plants on an area of 10,000 hectares is being implemented in the "Bobotog" state forest farm in Surkhandarya region.
The pistachio fruit and the medicinal plant are strengthening their position in the world market. In particular, in folk medicine and modern medicine, pistachios are noted as a wonderful blessing for health. Especially, Bobotog pistachios are distinguished by their high calorie content and rich in vitamin
According to experts, the establishment of cultivation of medicinal plants between rows of cultivated pistachios will increase the efficiency of the project, will allow to get more profit from one hectare of land and to use land wisely.
"Bobotog" region attracts people with its unique scenery. The mountain range is mainly composed of Paleogene and Jurassic limestones, clay, siltstone, and sandstone. The eastern slope is steep and narrow, the mountain plains are located on the terraces of the Kofarnikhan river. The western slope is flat and wide, the main part consists of low mountains. The slopes of Bobotog are divided by many dry streams. The climate is dry and sharply continental. The average annual air temperature is 16 degrees in the foothills and 8-10 degrees in average heights. Annual rainfall is from 170 millimeters to 350-400 millimeters. On the slopes of the mountain there are springs, streams that overflow in winter and spring and dry up in summer.
Irrigated agriculture is well developed in the Kofarnikhan valley of Bobotog. There is a lot of landscape that needs special protection in these places.