Bo‘stonliq tumanidagi Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligi faoliyati
Ma’lumki, 2001 yilga kadar Burchmulla o‘rmon xo‘jaligi O‘zbekiston Respublikasi qishloq va suv xo‘jaligi vazirligining o‘rmon bo‘limi bosh boshqarmasining tasarufida bo‘lgan va 2001 yildan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2001 yil 22 iyuldagi №262-sonli qaroriga asosan Toshkent viloyat hokimiligi Ugom-Chotqol DMTB boshqarmasi tashkil topdi va tarkibiga kiritilgan.
Qayd etish lozimki, tegishli qonunchilikka asosan, Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligining asosiy faoliyat turi belgilab qo‘yilgan.
Unga ko‘ra, Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligi tuproq erroziyasiga qarshi yangi o‘rmonorlar barpo qilish, o‘rmonlarni muhofaza qilish, o‘rmon fondi yerlarida o‘rmonchilikni rivojlantirishni amalga oshirish, o‘rmon fondi xisobi,tabiiy va madaniy o‘rmonzorlar hisobini olib borish, o‘rmonlarni holatini yaxshilash. Ulardan oqilona foydalanish, o‘rmonlarning mahsuldorligingi oshirish,yog‘och zaxiralarini ko‘paytirish,o‘rmonlarda belgilangan tartibda kesish ishlarini olib borish, o‘rmonlarning sanitar holatini yaxshilash hamda o‘rmon yerlarining meliorativ holatini yaxshilash kabi ishlarni amalga oshiradi. Shuningdek, reja asosida madaniy o‘rmonzorlar barpo qiladi, mavjud o‘rmonzorlarni o‘zboshimchalik bilan kesilishidan,yong‘in chiqishidan, zararkunandalardan himoya qiladi.
Hozirgi kunda Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligining umumiy yer maydoni 355580,36 gektar bo‘lib,13 ta bo‘limdan iborat.
Bugunga qadar, Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan “O‘rung‘och” davlat gidrologik tabiat yodgorligi atrofini obodonlashtirish hamda ko‘kalamzorlashtirish maqsadida o‘rmon xo‘jaligimiz hisobidan yirik hajmli manzarali daraxtlardan 16 dona qirim qarag‘ayi, 10 dona klyon ko‘chati ekildi. “O‘rung‘och” davlat gidrolagik tabiat yodgorligi hududiga tashrif buyuradigan sayyohatlarga qulaylik yaratish hamda xavfsizligini ta’minlash maqsadida hududga olib boruvchi 650 m uzunlikdagi suqmoq yo‘llar yangidan qurildi. Yong‘in xavfsizligi talablariga rioya qilingan holda ko‘l atroflari chiqindi, tez yonadigan buyumlardan tozalandi.
Mazkur hududda xo‘jalikning o‘rmon ekish va qayta tiklash sohasida joriy yil bahorgi ko‘chat ekish davrida belgilangan rejaga ko‘ra xo‘jalikning tog‘li hududlarida 191 gektar maydonda o‘rmon ekish ishlarini olib borish rejalashtirilib, amalda jami 268,55 gektar maydonda o‘rmon ekish ishlari olib borildi. Jumladan;264,05gektar maydonda bodom urug‘idan, 4,5 gektar maydonda grek yong‘og‘i ko‘chatlari ekildi.
O‘rmon ekish ishlari, ko‘chatlar yetishtirish bilan bir qatorda ekologik muhitni yaxshilash va “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirishda faol ishtirok etishlarini ta’minlash maqsadida bo‘limlar va xodimlar kesimida ko‘chat ekish ishlari olib borildi.
O‘rmon xo‘jaligi tomonidan o‘tgan yillarda ekilgan 152,6 gektar maydondagi o‘rmon ekinlarida parvarishlash, tagini chopish, yumshatish va sug‘orish ishlari,63 gektar maydonda o‘rmon ekinlarini to‘ldirish, 67,85 gektar maydonda, joriy yil uchun yer tayyorlash olib borilidi. Sug‘orish tarmoqlarini ta’mirlash ishlari 44 gektar maydonda amalga oshirildi.
Asalarichilik sohasini bo‘yicha xo‘jalikda 1 ming 750 ta asalari oilasi mavjud. Ob-xavoning qulay issiq kunlarida joylarga olib chiqish rejalashtirilgan. Xo‘jalikda jami 2023 yil 1 aprel holatiga xo‘jalikda jami otlar soni 351 boshni tashkil qilib, shundan biyalar 76 boshni tashkil qiladi. Chorvachilikni rivojlantirish yuzasidan bir qancha ishlar olib borildi. Xo‘jalikda mavjud 381 bosh ona qo‘ylardan 01.04.2023 holatiga 332 bosh qo‘zi olindi. 2023 yil 1 aprel holatiga xo‘jalikdagi mayda shoxli mollar soni 1122 bosh, shundan ona qo‘ylar 381 boshni tashkil qiladi.

Деятельность государственного лесничества Бурчмулла в Бостонликском районе
Известно, что до 2001 года Бурчмуллинское лесничество находилось в ведении Главного управления Департамента лесного хозяйства Министерства сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан, а с 2001 года – по решению Кабинета Министров Республики. Узбекистана от 22 июля 2001 года На основании решения №262 создано и включено Угом-Чоткальское управление ДМТБ ташкентского областного правительства.
Следует отметить, что основной вид деятельности Бурчмуллинского государственного лесного хозяйства определяется на основании соответствующего законодательства.
По его словам, Бурчмуллинский гослесхоз отвечает за создание новых лесов от эрозии почв, охрану лесов, развитие лесного хозяйства на землях лесного фонда, учет лесного фонда, природный и культурный учет лесов, улучшение состояния лесов. Он проводит такие работы, как рациональное их использование, повышение продуктивности лесов, увеличение запасов древесины, проведение рубок в лесах в установленном порядке, улучшение санитарного состояния лесов и улучшение мелиоративного состояния лесных земель. Также на основе плана будут созданы культурные леса, а существующие леса будут защищены от произвольных вырубок, пожаров и вредителей.
В настоящее время общая площадь земель Бурчмуллинского государственного лесного хозяйства составляет 355580,36 га и состоит из 13 участков.
На сегодняшний день в Бурчмуллинском гослесхозе посажено 16 деревьев крымской сосны, посажено 10 саженцев-клонов. В целях обеспечения комфорта и безопасности туристов, посещающих территорию государственного гидрологического памятника природы «Урунгоч», были построены дороги длиной 650 м, ведущие к территории. В соответствии с требованиями пожарной безопасности окрестности озера были очищены от мусора и легковоспламеняющихся материалов.
В области лесоразведения и восстановления хозяйства на этой территории в весенний посевной период текущего года планируется провести лесопосадочные работы на 191 га в горных районах хозяйства, а на практике всего 268,55. лесонасаждения проведены на площади в гектар. В частности, было посажено 264,05 га семян миндаля и 4,5 га саженцев грецкого ореха.
В целях улучшения экологической обстановки и обеспечения их активного участия в реализации национального проекта «Зеленое пространство», помимо посадки леса и выращивания саженцев, среди подразделений и сотрудников были проведены озеленительные работы.
Уход, обрезка, рыхление и полив лесных культур на площади 152,6 га, засаженных лесхозом в прошлые годы, пополнение лесных культур на площади 63 га, на площади 67,85 га, Подготовка земли за текущий год будет выполнено. Ремонтные работы оросительных сетей проведены на площади 44 га.
В сфере пчеловодства в хозяйстве насчитывается 1750 пчелиных семей. Вывоз на места планируется в благоприятные теплые дни погоды. По состоянию на 1 апреля 2023 года общее количество лошадей в хозяйстве составляет 351 лошадь, из них 76 кобыл. Был проведен ряд работ по развитию животноводства. По состоянию на 01.04.2023 от 381 овцефермы в хозяйстве отловлено 332 ягненка. По состоянию на 1 апреля 2023 года поголовье мелкого рогатого скота в хозяйстве составляет 1122 особи, из них 381 овца.