Bo‘stonliq tumanidagi Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligi faoliyati
Ma’lumki, 2001 yilga kadar Burchmulla o‘rmon xo‘jaligi O‘zbekiston Respublikasi qishloq va suv xo‘jaligi vazirligining o‘rmon bo‘limi bosh boshqarmasining tasarufida bo‘lgan va 2001 yildan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2001 yil 22 iyuldagi №262-sonli qaroriga asosan Toshkent viloyat hokimiligi Ugom-Chotqol DMTB boshqarmasi tashkil topdi va tarkibiga kiritilgan.
Qayd etish lozimki, tegishli qonunchilikka asosan, Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligining asosiy faoliyat turi belgilab qo‘yilgan.
Unga ko‘ra, Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligi tuproq erroziyasiga qarshi yangi o‘rmonorlar barpo qilish, o‘rmonlarni muhofaza qilish, o‘rmon fondi yerlarida o‘rmonchilikni rivojlantirishni amalga oshirish, o‘rmon fondi xisobi,tabiiy va madaniy o‘rmonzorlar hisobini olib borish, o‘rmonlarni holatini yaxshilash. Ulardan oqilona foydalanish, o‘rmonlarning mahsuldorligingi oshirish,yog‘och zaxiralarini ko‘paytirish,o‘rmonlarda belgilangan tartibda kesish ishlarini olib borish, o‘rmonlarning sanitar holatini yaxshilash hamda o‘rmon yerlarining meliorativ holatini yaxshilash kabi ishlarni amalga oshiradi. Shuningdek, reja asosida madaniy o‘rmonzorlar barpo qiladi, mavjud o‘rmonzorlarni o‘zboshimchalik bilan kesilishidan,yong‘in chiqishidan, zararkunandalardan himoya qiladi.
Hozirgi kunda Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligining umumiy yer maydoni 355580,36 gektar bo‘lib,13 ta bo‘limdan iborat.
Bugunga qadar, Burchmulla davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan “O‘rung‘och” davlat gidrologik tabiat yodgorligi atrofini obodonlashtirish hamda ko‘kalamzorlashtirish maqsadida o‘rmon xo‘jaligimiz hisobidan yirik hajmli manzarali daraxtlardan 16 dona qirim qarag‘ayi, 10 dona klyon ko‘chati ekildi. “O‘rung‘och” davlat gidrolagik tabiat yodgorligi hududiga tashrif buyuradigan sayyohatlarga qulaylik yaratish hamda xavfsizligini ta’minlash maqsadida hududga olib boruvchi 650 m uzunlikdagi suqmoq yo‘llar yangidan qurildi. Yong‘in xavfsizligi talablariga rioya qilingan holda ko‘l atroflari chiqindi, tez yonadigan buyumlardan tozalandi.
Mazkur hududda xo‘jalikning o‘rmon ekish va qayta tiklash sohasida joriy yil bahorgi ko‘chat ekish davrida belgilangan rejaga ko‘ra xo‘jalikning tog‘li hududlarida 191 gektar maydonda o‘rmon ekish ishlarini olib borish rejalashtirilib, amalda jami 268,55 gektar maydonda o‘rmon ekish ishlari olib borildi. Jumladan;264,05gektar maydonda bodom urug‘idan, 4,5 gektar maydonda grek yong‘og‘i ko‘chatlari ekildi.
O‘rmon ekish ishlari, ko‘chatlar yetishtirish bilan bir qatorda ekologik muhitni yaxshilash va “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirishda faol ishtirok etishlarini ta’minlash maqsadida bo‘limlar va xodimlar kesimida ko‘chat ekish ishlari olib borildi.
O‘rmon xo‘jaligi tomonidan o‘tgan yillarda ekilgan 152,6 gektar maydondagi o‘rmon ekinlarida parvarishlash, tagini chopish, yumshatish va sug‘orish ishlari,63 gektar maydonda o‘rmon ekinlarini to‘ldirish, 67,85 gektar maydonda, joriy yil uchun yer tayyorlash olib borilidi. Sug‘orish tarmoqlarini ta’mirlash ishlari 44 gektar maydonda amalga oshirildi.
Asalarichilik sohasini bo‘yicha xo‘jalikda 1 ming 750 ta asalari oilasi mavjud. Ob-xavoning qulay issiq kunlarida joylarga olib chiqish rejalashtirilgan. Xo‘jalikda jami 2023 yil 1 aprel holatiga xo‘jalikda jami otlar soni 351 boshni tashkil qilib, shundan biyalar 76 boshni tashkil qiladi. Chorvachilikni rivojlantirish yuzasidan bir qancha ishlar olib borildi. Xo‘jalikda mavjud 381 bosh ona qo‘ylardan 01.04.2023 holatiga 332 bosh qo‘zi olindi. 2023 yil 1 aprel holatiga xo‘jalikdagi mayda shoxli mollar soni 1122 bosh, shundan ona qo‘ylar 381 boshni tashkil qiladi.

Activities of Burchmulla State Forestry in Bostonliq district
It is known that until 2001, Burchmulla forestry was under the control of the General Directorate of the Forestry Department of the Ministry of Agriculture and Water Management of the Republic of Uzbekistan, and from 2001, under the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated July 22, 2001 Based on the decision No. 262, the Ugom-Chotkal DMTB Department of the Tashkent Regional Government was established and included.
It should be noted that the main type of activity of the Burchmulla State Forestry is determined based on the relevant legislation.
According to him, the Burchmulla State Forestry is responsible for establishing new forests against soil erosion, protecting forests, developing forestry on the lands of the forest fund, accounting for the forest fund, natural and cultural keeping forest accounts, improving the condition of forests. It carries out such works as rational use of them, increasing the productivity of forests, increasing wood reserves, carrying out felling works in forests in the prescribed manner, improving the sanitary condition of forests, and improving the reclamation condition of forest lands. Also, based on the plan, cultural forests will be established, and existing forests will be protected from arbitrary cutting, fires, and pests.
Currently, the total land area of Burchmulla State Forestry is 355580.36 hectares and consists of 13 divisions.
To date, Burchmulla State Forestry has planted 16 Crimean pine trees, 10 a clone seedling was planted. 650 m long roads leading to the area were newly built in order to provide comfort and safety for tourists visiting the territory of the "Urungoch" state hydrological natural monument. In compliance with fire safety requirements, the surroundings of the lake were cleared of waste and flammable materials.
In this area, in the area of afforestation and restoration of the farm, it is planned to carry out forest planting works on 191 hectares in the mountainous areas of the farm during the spring planting period of this year, and in practice, a total of 268.55 afforestation was carried out on the hectare area. In particular, 264.05 hectares of almond seeds and 4.5 hectares of walnut seedlings were planted.
Planting works were carried out among departments and employees in order to improve the ecological environment and ensure their active participation in the implementation of the nationwide project "Green Space" along with planting of forests and planting of seedlings.
Maintenance, cutting, loosening and watering of forest crops on the area of 152.6 hectares planted by forestry in the past years, replenishment of forest crops on the area of 63 hectares, on the area of 67.85 hectares, Land preparation for the current year will be carried out. Repair works of irrigation networks were carried out on the area of 44 hectares.
In the field of beekeeping, there are 1,750 bee families in the farm. It is planned to take out to the places on favorable warm days of the weather. As of April 1, 2023, the total number of horses in the farm is 351, of which 76 are mares. A number of works were carried out on the development of animal husbandry. As of 01.04.2023, 332 lambs were taken from 381 ewes on the farm. As of April 1, 2023, the number of small horned cattle on the farm is 1122, of which 381 are e