Buxoro viloyati Jondor davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan tashkil qilingan parrandachilik kompleksiga 8 ming dona yangidan broyler jo‘jalari olib kelindi
Arzon, to‘yimli va tez yetishtiriladigan mahsulotlar bu parranda go‘shti va tuxumdir.
Ma'lumki, qonunchilikka ko‘ra, 2022 yil 1 iyundan boshlab Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan tijorat banklariga ularning buyurtmasiga asosan joylashtiriladigan 400 milliard so‘mgacha kredit resurslari hisobidan parrandachilik ho‘jaliklari va parranda omuxta yemi ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik sub'ektlariga don zaxirasi yaratish uchun Markaziy bank asosiy stavkasida 3 oylik imtiyozli davr bilan 12 oy muddatgacha revolьver kreditlar ajratilishi belgilab qo‘yilgan. «Parrandasanoat» uyushmasiga a'zo bo‘lgan parrandachilik ho‘jaliklariga 2022 yil 1 iyuldan boshlab 2024 yil 1 yanvarga qadar davrda parrandachilik ho‘jaliklariga har bir bosh 1 kunlik nasldor jo‘jani import qilish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun davlat tomonidan ajratiladigan subsidiya miqdori 12 ming so‘m etib belgilangan.
Yaratilayotgan imkoniyatlardan unumli foydalanish maqsadida Buxoro viloyati Jondor davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan tashkil qilingan parrrandachilik kompleksiga 8 ming dona yangidan blorel jo‘jalari olib kelindi.
Qayd etish lozimki, arzon, to‘yimli va tez yetishtiriladigan mahsulotlar bu parranda go‘shti va tuxumdir. Xonaki tovuqlarni kooperatsiya asosida boqish ham yaxshi samara beradi. Shuning uchun parrandachilik va chorvachilikni qo‘llab-quvvatlash masalalari alohida e'tiborga olinmoqda. Buxoro viloyati Jondor davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan tashkil qilingan parrrandachilik kompleksida tadbirkorlikning mazkur turi bilan shug‘ullanish uchun barcha sharoitlar mavjud. Mutaxassislar bilan ta'minlangan.

На птицекомплекс, организованный Жондорским государственным лесхозом Бухарской области, завезено 8 тыс. новых цыплят-бройлеров
Дешевыми, питательными и быстрорастущими продуктами являются мясо птицы и яйца.
Известно, что согласно законодательству, начиная с 1 июня 2022 года, Фонд государственной поддержки сельского хозяйства будет предоставлять до 400 млрд сумов кредитных ресурсов коммерческим банкам на основании их заказа для птицефабрик и птицефабрик. Субъектам кормопроизводства принято решение о выделении револьверных кредитов на срок до 12 месяцев с льготным периодом 3 месяца по основной ставке ЦБ. Птицефабрикам, входящим в ассоциацию «Птицеводство», с 1 июля 2022 года по 1 января 2024 года государство будет выделять птицефабрикам средства на покрытие расходов, связанных с ввозом каждого однодневного племенного цыпленка. размер субсидии установлен в размере 12 тысяч сумов.
В целях эффективного использования созданных возможностей на птицекомплекс, организованный Жондарским государственным лесхозом Бухарской области, было завезено 8000 новых цыплят-бройлеров.
Следует отметить, что дешевыми, питательными и быстрорастущими продуктами являются мясо птицы и яйца. Совместное выращивание домашних кур также дает хорошие результаты. Поэтому особое внимание уделяется поддержке птицеводства и животноводства. В птицеводческом комплексе, организованном Жондарским государственным лесхозом Бухарской области, есть все условия для занятия данным видом бизнеса. Предоставлено экспертами.