Buxoro viloyati Jondor davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan tashkil qilingan parrandachilik kompleksiga 8 ming dona yangidan broyler jo‘jalari olib kelindi
Arzon, to‘yimli va tez yetishtiriladigan mahsulotlar bu parranda go‘shti va tuxumdir.
Ma'lumki, qonunchilikka ko‘ra, 2022 yil 1 iyundan boshlab Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan tijorat banklariga ularning buyurtmasiga asosan joylashtiriladigan 400 milliard so‘mgacha kredit resurslari hisobidan parrandachilik ho‘jaliklari va parranda omuxta yemi ishlab chiqaruvchi tadbirkorlik sub'ektlariga don zaxirasi yaratish uchun Markaziy bank asosiy stavkasida 3 oylik imtiyozli davr bilan 12 oy muddatgacha revolьver kreditlar ajratilishi belgilab qo‘yilgan. «Parrandasanoat» uyushmasiga a'zo bo‘lgan parrandachilik ho‘jaliklariga 2022 yil 1 iyuldan boshlab 2024 yil 1 yanvarga qadar davrda parrandachilik ho‘jaliklariga har bir bosh 1 kunlik nasldor jo‘jani import qilish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplash uchun davlat tomonidan ajratiladigan subsidiya miqdori 12 ming so‘m etib belgilangan.
Yaratilayotgan imkoniyatlardan unumli foydalanish maqsadida Buxoro viloyati Jondor davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan tashkil qilingan parrrandachilik kompleksiga 8 ming dona yangidan blorel jo‘jalari olib kelindi.
Qayd etish lozimki, arzon, to‘yimli va tez yetishtiriladigan mahsulotlar bu parranda go‘shti va tuxumdir. Xonaki tovuqlarni kooperatsiya asosida boqish ham yaxshi samara beradi. Shuning uchun parrandachilik va chorvachilikni qo‘llab-quvvatlash masalalari alohida e'tiborga olinmoqda. Buxoro viloyati Jondor davlat o‘rmon xo‘jaligi tomonidan tashkil qilingan parrrandachilik kompleksida tadbirkorlikning mazkur turi bilan shug‘ullanish uchun barcha sharoitlar mavjud. Mutaxassislar bilan ta'minlangan.

8,000 new broiler chicks were brought to the poultry complex organized by Jondor State Forestry of Bukhara region.
Cheap, nutritious and fast-growing products are poultry and eggs.
It is known that, according to the legislation, starting from June 1, 2022, the Fund for State Support of Agriculture will provide up to 400 billion soums of credit resources to commercial banks based on their order for poultry farms and poultry farms. It has been decided to allocate revolver loans for up to 12 months with a preferential period of 3 months at the main rate of the Central Bank to business entities that produce feed. To poultry farms that are members of the "Poultry Industry" association, from July 1, 2022 to January 1, 2024, the state allocates funds to poultry farms to cover the costs associated with the import of each 1-day-old breeding chick. the subsidy amount is set at 12 thousand soums.
In order to effectively use the opportunities created, 8,000 new broiler chicks were brought to the poultry complex organized by the Zhondar State Forestry of Bukhara region.
It should be noted that cheap, nutritious and fast-growing products are poultry meat and eggs. Cooperative raising of domestic chickens also gives good results. That's why special attention is being paid to the support of poultry and livestock breeding. The poultry complex, organized by the Zhondar State Forestry of Bukhara region, has all the conditions to engage in this type of business. Provided by experts.